26 квітня 2023 року Справа № 160/3051/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Врони О. В.
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Роздорської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області про визнання рішення протиправним, скасування рішення та поновлення на роботі,-
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Роздорської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області, в якому просить:
визнати протиправним і скасувати рішення Роздорської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області від 23 грудня 2022 року № 425-18/VII Про дострокове припинення повноважень старости Старовишневецького старостинського округу ОСОБА_1 ;
поновити ОСОБА_1 на посаді старости Старовишневецького старостинського округу.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що рішенням відповідача №424-18/VІІІ від 23.12.2022 роботу ОСОБА_1 на посаді старости Старовишневецького старостинського округу було визнано незадовільною і як наслідок прийнято рішення №425-18/ VІІІ від 23.12.2022 про дострокове припинення повноважень старости. Позивач стверджує, що вказані в рішенні обставини не відповідають дійсності, всі його дії і рішення були здійсненні на користь мешканців Старовишневецького старостинського округу, були схвалені ними. На час прийняття рішенння про дострокове припинення повноважень старости, станом на 23.12.2022, повноважень звільняти його з посади старости у зв'язку з достроковим припиненням повноважень Роздорська селищна рада вже не мала права і в цій частині Положення про старосту не є діючими та суперечать вимогам закону з 01.08.2021.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.02.2023 року відкрито провадження у справі №160/3051/23, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1, 2 ст. 257, ч.1 ст.260 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена справа є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.
Згідно з ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
14.03.2023 через систему «Електронний суд» до суду від Роздорської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області надійшло клопотання про надання додаткового строку для подання відзиву.
Ухвалою суду від 16.03.2023 клопотання Роздорської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області про продовження процесуального строку для надання відзиву в адміністративній справі №160/3051/23 за позовом ОСОБА_1 до Роздорської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області про визнання рішення протиправним, скасування рішення та поновлення на роботі задоволено.
Продовжено Роздорській селищній раді Синельниківського району Дніпропетровської області строк для надання відзиву на позовну заяву разом з доказами на п'ятнадцять днів з дня отримання цієї ухвали.
29.03.2023 до суду від Роздорській селищній раді Синельниківського району Дніпропетровської області надійшов відзив на позовну заяву.
Відповідач вважає позовні вимоги безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Всупереч ст. 54-1 Закону України «Про місцеве самоврядування», складеній присязі, Загальним правилам етичної поведінки державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування, затвердженим наказом Національного агентства України з питань державної служби від 28.04.2021 №72-21, Положенню про старосту, ОСОБА_2 не тільки неналежним чином виконував свої обов'язки, а й взагалі ігнорував деякі з них, зокрема, обов'язок звітування про свою роботу перед жителями Старовишневецького старостинського округу. Так, у період його роботи з 18.11.2020 жодного разу він не звітував про свою роботу перед жителями свого округу, не оприлюдив письмовий звіт старости ані на сайті селищної ради, ані у її приміщенні ради, як і не скликав відкриті зустрічі з жителями свого старостинського округу.
23.12.2022 до депутатів Роздорської селищної ради VІІІ скликання звернулася ОСОБА_3 , начальник відділу освіти, молоді та спорту, депутат Роздорської селищної ради і повідомила про невиконання старостою ОСОБА_1 своїх обов'язків, зокрема у контролі за станом благоустрою, а також за використанням об'єктів комунальної власності благоустрою села, про порушення ним етичних норм, а саме, розміщення у соцмережах негативних коментарів, збирання особистої інформації про людей та погрози її використання, що є неприпустимим для посадової особи органу місцевого самоврядування, що свідчить про порушення п 2, п. 3 Загальних правил етичної поведінки державних службовців і посадових осіб органів місцевого самоврядування.
Позивачем не надано жодного належного документу на підтвердження посилання на факт здійснення ним значної роботи на посаді старости.
Хибними і неспроможними є твердження позивача про порушене його право на майно, у зв'язку із неможливістю отримання допомоги по безробіттю внаслідок незаконного внесення запису до трудової книжки, оскільки положеннями п. 4 постанови КМУ «Про затвердження Порядку реєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу», надання трудової книжки не вимагається. Окрім того, з 10.06.2021 з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі» трудова книжка як обов'язкова форма ведення обліку трудової діяльності працівника скасована.
Крім того, відповідач вказує на пропущення позивачем строку звернення до суду, який ч. 2 ст. 233 КЗпП України у справах про звільнення встановлений в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення.
ОСОБА_1 був присутнім на сесії Роздорської селищної ради 23.12.2022 і беззаперечно знав про прийняте радою рішення щодо дострокового припинення його повноважень старости.
Копія зазначеного рішення була направлена позивачу 26.12.2022 рекомендованим листом з повідомленням про вручення і описом вкладення як за адресою реєстрації і проживання у м. Дніпро, так і за адресою фактичного перебування у с. Старовишневецьке.
Проте, ОСОБА_1 безпідставно відмовився отримувати дану кореспонденцію, внаслідок чого вона була повернута, у зв'язку із закінченням терміну зберігання.
В період з 21.04.2023 по 25.04.2023 суддя перебувала у відпустці, що підтверджується довідкою начальника відділу управління персоналом Дніпропетровського окружного адміністративного суду №65 від 21.04.2023.
Розгляд справи здійснюється в перший день виходу судді з відпустки.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
Відповідно до записів з копії трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_1 18.11.2020 він був затверджений на посаду старости Старовишневецького старостинського округу рішенням Роздорської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області №11-1/VІІІ від 18.11.2020.
18.11.2020 ОСОБА_1 склав присягу посадової особи місцевого самоврядування.
08.11.2022 позивач був ознайомлений із Загальними правилами етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, затверджених наказом Національного агентства України з питань державної служби від 28.04.2021 №72-21.
Заслухавши інформацію голови виконавчого комітету ОСОБА_4 про роботу старости Старовишневецького старостинського округу ОСОБА_1 та враховуючи певні недоліки в роботі старости, що спричинили невиконання повноважень, наданих Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»,рішенням Виконавчого комітету Роздорської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області від 22.12.2022 №149 вирішено рекомендувати депутатам Роздорської селищної ради заслухати на сесії звіт старости Старовишневецького старостинського округу ОСОБА_1 про проведену роботу за 2021-2022 роки і рекомендувати достроково припинити повноваження старости Старовишневецького старостинського округу Тонконогова С.Л., в зв'язку з неналежним виконанням своїх повноважень.
Під час засідання 23.12.2022 сесії Роздорської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області під пунктом 31 протоколу вісімнадцятої сесії восьмого скликання Роздорської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області заслухано звіт старости Стровишневецького старостинського округу ОСОБА_5 про проведену роботу за 2021-2022 роки.
Рішенням Роздорської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області №424-18/VІІІ від 23.12.2022 вирішено визнати роботу старости Старовишневецького старостинського округу ОСОБА_1 незадовільною.
Під пунктом 32 протоколу вісімнадцятої сесії восьмого скликання Роздорської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області під час засідання 23.12.2022 сесії Роздорської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області заслухано селищну голову ОСОБА_6 про дострокове припинення повноважень старости Стровишневецького старостинського округу ОСОБА_1 .
За результатами таємного голосування щодо дострокового припинення повноважень старости Старовишневецького старостинського округу ОСОБА_1 більшістю голосів вирішено вважати достроково припиненими повноваження вказаного старости.
Керуючись ст. 541 , п. 61 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до підп.10 п. 4.6, п. 7 ч. ІV Положення про старосту, затвердженого рішенням Роздорської селищної ради від 18.11.2020 №12-1/VІІІ, в зв'язку з порушенням вимог Загальних правил етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, затверджених наказом Національного агентства України з питань державної служби від 05.08.2016 №158 зі змінами, внесеними наказом Національного агентства України з питань державної служби від 28.04.2021 №72-21 в частині підривання довіри суспільства до служби в органі місцевого самоврядування, недбання про зміцнення авторитету та позитивної репутації органу місцевого самоврядування, в зв'язку з визнанням роботи старости Старовишневецького старостинського округу ОСОБА_1 незадовільною, беручи до уваги неналежне виконання повноважень старости, враховуючи пропозиції депутатів Роздорської селищної ради про дострокове припинення повноважень старости та рекомендації виконавчого комітету селищної ради, рішенням Роздорської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області від 23.12.2022 №425-18/VІІІ вирішено достроково припинити повноваження старости Старовишневецького старостинського округу Роздорської селищної ради ОСОБА_1 в зв'язку з неналежним виконанням повноважень з 23.12.2022 року (п. 1).
Не погоджуючись, з прийнятим рішенням, позивач з відповідним позовом звернувся до суду.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування є Закон України від 07.06.2001 № 2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування» (Закон № 2493-III).
Служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом (ст. 1 Закону № 2493-III).
За визначенням у ст. 2 Закону №2493-III посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Частиною 3 ст. 7 Закону №2493-III передбачено, що на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 8 Закону № 2493-III основними обов'язками посадових осіб місцевого самоврядування є, зокрема додержання Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування; забезпечення відповідно до їх повноважень ефективної діяльності органів місцевого самоврядування; додержання прав та свобод людини і громадянина; постійне вдосконалення організації своєї роботи, підвищення професійної кваліфікації; сумлінне ставлення до виконання службових обов'язків, ініціативність і творчість у роботі; шанобливе ставлення до громадян та їх звернень до органів місцевого самоврядування, турбота про високий рівень культури, спілкування і поведінки, авторитет органів та посадових осіб місцевого самоврядування; недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави.
Законом України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» відповідно до Конституції України визначено систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1. ст. 54-1 Закону № 280/97-ВР староста затверджується сільською, селищною, міською радою на строк її повноважень за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови, що вноситься за результатами громадського обговорення (громадських слухань, зборів громадян, інших форм консультацій з громадськістю), проведеного у межах відповідного старостинського округу.
За ч.2 ст. 54-1 Закону № 280/97-ВР староста працює на постійній основі в апараті відповідної ради та її виконавчого комітету, а в разі обрання членом цього виконавчого комітету - у виконавчому комітеті ради.
На старосту поширюються вимоги щодо обмеження сумісності його діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлені цим Законом для сільського, селищного, міського голови.
Порядок організації роботи старости визначається цим Законом та іншими законами України, а також Положенням про старосту (ч. 3 ст. 54-1 Закону № 280/97-ВР).
За ч. 4 ст. 54-1 Закону №280/97-ВР старостинський округ утворюється відповідною сільською, селищною, міською радою у складі одного або декількох населених пунктів (крім адміністративного центру територіальної громади), на території якого (яких) проживає не менше 500 жителів. При утворенні старостинських округів враховуються історичні, природні, етнічні, культурні та інші чинники, що впливають на соціально-економічний розвиток таких старостинських округів та відповідної територіальної громади.
Відповідно до ч. 5 ст. 54-1 Закону №280/97-ВР староста:
1) уповноважений сільською, селищною, міською радою, яка його затвердила, діяти в інтересах жителів відповідного старостинського округу у виконавчих органах сільської, селищної, міської ради;
2) бере участь у пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради та засіданнях її постійних комісій з правом дорадчого голосу. Бере участь у засіданнях виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради;
3) має право на гарантований виступ на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради, засіданнях її постійних комісій та виконавчого комітету з питань, що стосуються інтересів жителів відповідного старостинського округу;
4) сприяє жителям відповідного старостинського округу у підготовці документів, що подаються до органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади, а також у поданні відповідних документів до зазначених органів. За рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради надає адміністративні послуги та/або виконує окремі завдання адміністратора центру надання адміністративних послуг (у разі утворення такого центру);
5) бере участь в організації виконання рішень сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, розпоряджень сільського, селищного, міського голови на території відповідного старостинського округу та у здійсненні контролю за їх виконанням;
6) бере участь у підготовці пропозицій до проекту місцевого бюджету в частині фінансування програм, що реалізуються на території відповідного старостинського округу;
7) вносить пропозиції до виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради з питань діяльності на території відповідного старостинського округу виконавчих органів сільської, селищної, міської ради, підприємств, установ, організацій комунальної власності та їх посадових осіб;
8) бере участь у підготовці проектів рішень сільської, селищної, міської ради, що стосуються майна територіальної громади, розташованого на території відповідного старостинського округу;
9) бере участь у здійсненні контролю за використанням об'єктів комунальної власності, розташованих на території відповідного старостинського округу;
10) бере участь у здійсненні контролю за станом благоустрою відповідного старостинського округу та інформує сільського, селищного, міського голову, виконавчі органи сільської, селищної, міської ради про результати такого контролю;
11) отримує від виконавчих органів сільської, селищної, міської ради, підприємств, установ, організацій комунальної власності та їх посадових осіб інформацію, документи і матеріали, необхідні для здійснення наданих йому повноважень;
12) сприяє утворенню та діяльності органів самоорганізації населення, організації та проведенню загальних зборів, громадських слухань та інших форм безпосередньої участі громадян у вирішенні питань місцевого значення у відповідному старостинському окрузі;
13) здійснює інші повноваження, визначені цим Законом та іншими законами України.
Аналогічні повноваження старости наведені у Положенні про старосту, затвердженому рішенням Роздорської селищної ради від 18.11.2020 №12-1/VІІІ.
При здійсненні наданих повноважень староста є відповідальним і підзвітним сільській, селищній, міській раді та підконтрольним сільському, селищному, міському голові. Староста не рідше одного разу на рік, протягом першого кварталу року, наступного за звітним, а на вимогу не менш як третини депутатів - у визначений сільською, селищною, міською радою термін, звітує про свою роботу перед такою радою, жителями старостинського округу. Заслуховування звіту старости перед жителями старостинського округу відбувається на відкритій зустрічі, у спосіб, що дає можливість жителям старостинського округу поставити запитання, висловити зауваження та внести пропозиції. Інформація про відповідну зустріч, а також письмовий звіт старости оприлюднюються на офіційному веб-сайті сільської, селищної, міської ради та розміщуються у приміщенні ради не пізніше ніж за сім календарних днів до дня проведення відповідної зустрічі. Порядок звітування старости визначається Положенням про старосту (ч. 6 ст. 54-1 Закону № 280/97-ВР).
Підстави припинення служби в органах місцевого самоврядування наведені у ст. 20 Закону № 2493-III.
Крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим та іншими законами України, а також у разі:
порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону;
порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону);
виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов'язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону);
досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону).
Посадові особи місцевого самоврядування, крім посадових осіб, зазначених у частині другій цієї статті, яких притягнуто до відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією або стосовно яких набрало законної сили рішення суду щодо визнання їх активів або активів, набутих за їх дорученням іншими особами або в інших передбачених статтею 290 Цивільного процесуального кодексу України випадках, необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави, підлягають звільненню з посади у порядку, визначеному Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Пунктом 4.6. Положення про старосту визначені підстави дострокового припинення повноважень старости.
Повноваження старости припиняються достроково у разі:
його звернення з особистою заявою до селищної ради про складання ним повноважень старости;
припинення громадянства України або виїзду на постійне проживання за межі України;
набуття громадянства іншої держави;
набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо нього;
набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, яким накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов'язана з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування;
набрання законної сили рішенням суду про визнання його активів або активів, набутих за його дорученням іншими особами або в інших передбачених статтею 290 Цивільного процесуального кодексу України випадках, необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави;
7)набрання законної сили рішенням суду про визнання його недієздатним, безвісно відсутнім чи оголошення померлим;
8) досягнення граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування;
9) його смерті;
10) за рішенням Роздорської селищної ради.
Повноваження старости можуть бути достроково припинені за рішенням селищної ради, якщо він порушує Конституцію або закони України, права свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень. Рішення про дострокове припинення повноважень старости рада приймає таємним або відкритим голосуванням більшістю голосів від загального складу ради (п. 4.7. Положення про старосту).
Як вбачається з оскаржуваного рішення селищної ради, воно було прийнято на підставі підп. 10 п. 4.6, п. 4.7. Положення про старосту.
За змістом ч. 1 ст. 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як утворення старостинських округів, затвердження Положення про старосту, затвердження на посаду та звільнення з посади старости відповідно до закону (а. 6-1).
Тобто, виходячи з наведеного прийняття таких рішень належить до виключних (дискреційних) повноважень відповідної ради, реалізація якого має відбуватися у порядку та спосіб, визначені законом.
Верховний Суд в постанові від 10.08.2022 у справі № 520/5993/21 розкриваючи зміст ч.2 ст. 19 Конституції України вказав, що указана норма основного закону означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
"На підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень: повинен бути утвореним у порядку, визначеному Конституцією та законами України; зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
«У межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен приймати рішення та вчиняти дії відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх.
"У спосіб" означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.
Зважаючи на дискреційність повноважень селищної ради у даній справі суд не може здійснювати повторну перевірку роботи старости Старовишневецького старостинського округу щодо належного чи неналежного здійснення наданих йому повноважень та допущення у своїй діяльності порушень законодавства України, прав і свобод громадян, як і не може переоцінювати позицію (волевиявлення) депутатів ради, які проголосували за необхідність дострокового припинення повноважень старости.
За правовою позицією Верховного Суду у постановах 28.01.2021 у справі № 560/438/20 та від 22.04.2020 у справі № 360/2169/19, здійснення таких дискреційних повноважень, як звільнення, в межах встановленої процедури дострокового припинення повноважень старости, має відбуватися з дотриманням критеріїв правової (справедливої) процедури, як складової принципу верховенства права (ч. 1 ст. 8 Конституції України) і принципу законності (ч. 2 ст. 19 Конституції України).
Отже спірні рішення відповідачів підлягають перевірці адміністративним судом на предмет законності та легітимності, а не доцільності їх прийняття.
У спірних правовідносинах саме депутати Роздорської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області наділені повноваженнями визначити наявність підстав для прийняття ними рішення про дострокове припинення повноважень старости Старовишневецького старостинського округу , а суд має перевірити чи дійсно такі підстави існували, що узгоджується з позицією Верховного Суду у постанові від 17.07.2020 у справі № 824/766/18-а.
Частинами 1 ті 4 ст. 46 Закону № 280/97-ВР передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.
Згідно п. 8 ч. 4 ст. 42 Закону № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова: скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.
Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць (ч. 5 ст. 46 Закону № 280/97-ВР).
Згідно ч. 7 ст. 46 Закону № 280/97-ВР сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.
Статтею 59 Закону № 280/97-ВР встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Враховуючи той факт, що 16 депутатів від загального складу депутатів Роздорської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області -22, у визначений законом спосіб проголосували за недовіру ОСОБА_1 як старости Старовишневецького старостинського округу, з огляду на наявність систематичних недоліків в роботі ОСОБА_1 як старости Старовишневецького старостинського округу прийняття депутатами рішення про дострокове припинення його повноважень є цілком обґрунтованим, оскільки продовження виконання своїх обов'язків старости, якому висловлено недовіру суперечитиме засадам місцевого самоврядування, які відповідно до статті 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ґрунтуються на принципі виборності як представницьких органів - сільських, селищних, міських рад так і старости.
Депутати селищної ради представляють волевиявлення відповідної територіальної громади, тобто володіють представницькими функціями, в той час як староста є посадовою особою, яка обирається та повноваження якого припиняються у передбачений законом спосіб.
Суд звертає увагу на те, що при прийнятті оскаржуваного рішення не було допущено суттєвих процедурних порушень, які б мали вирішальне значення та мають наслідком необхідність скасування прийнятого рішення.
Позивач в позовній заяві не посилається на порушення процедури прийняття рішення, що оскаржується.
Верховний Суд у постанові від 26 .06.2019 у справі №1640/3394/18 вказав, що певні дефекти адміністративного акта можуть не пов'язуватись з його змістом, а стосуватися, наприклад, процедури його ухвалення. Саме по собі порушення процедури прийняття акта не повинно породжувати правових наслідків для його дійсності, крім випадків, прямо передбачених законом. Виходячи із міркувань розумності та доцільності, деякі вимоги до процедури прийняття акта необхідно розуміти не як вимоги до самого акта, а як вимоги до суб'єктів владних повноважень, уповноважених на їх прийняття. Дефектні процедури прийняття адміністративного акта, як правило, тягнуть настання дефектних наслідків. Разом із тим, не кожен дефект акта робить його неправомірним. Фундаментальне порушення - це таке порушення суб'єктом владних повноважень норм права, допущення суттєвої, істотної помилки при прийнятті певного рішення, яке мало наслідком прийняття незаконного рішення. Стосовно ж процедурних порушень, то в залежності від їх характеру такі можуть мати наслідком нікчемність або оспорюваність акта, а в певних випадках, коли йдеться про порушення суто формальні, взагалі не впливають на його дійсність.
Отже, колегія суддів, не применшуючи значення необхідності дотримання встановленої законодавством процедури ухвалення того чи іншого рішення, вважає, що порушення такої процедури може бути підставою до скасування рішення суб'єкта владних повноважень лише за тієї умови, що воно вплинуло або могло вплинути на правильність рішення.
Суд відхиляє доводи позивача, який вказує, що на час прийняття спірного рішення Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розвитку інституту старост» від 14 липня 2021 №1638-ІХ, який набрав чинності 01.08.2021, ст. 79-1 «Дострокове припинення повноважень старости» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» була виключена, а тому Положення про старосту в частині дострокового припинення повноважень не є діючим та суперечить вимогам закону.
Підставами припинення адміністративним актом чинності визначено: а) виконання адміністративного акта (реалізація права або виконання певної вимоги, тобто досягнення мети, заради якої акт прийнятий); б) припинення дії адміністративного акта у зв'язку із закінченням строку чи з інших причин (адміністративний акт, виданий на певний строк, із закінченням цього строку перестає діяти, тому немає потреби спеціально його скасовувати. Так, дозвіл, виданий на певний строк, не дозволяє здійснювати передбачену ним діяльність після закінчення вказаного в ньому строку). Як приклади інших причин, зокрема смерть фізичної особи, ліквідація юридичної особи, прийняття нового акта, яким поглинається зміст попереднього акта, тощо; відкликання правомірного адміністративного акта адміністративним органом, що його видав; визнання недійсним протиправного адміністративного акта адміністративним органом, що його видав; в) скасування протиправного адміністративного акта в порядку адміністративного оскарження або судом.
На час прийняття оскаржуваного рішення, рішення Роздорської селищнної ради від 18.11.2020 №12-1/VІІІ, яким затверджено Положення про старосту не є припиненим. Нове Положення про старосту не затверджувалось на пленарному засіданні Роздорської селищної ради.
Суд також зазначає, що підставою для прийняття спірного рішення були факти неналежного виконання повноважень старости за 2021-2022 роки, порушення етичних норм посадової особи органу місцевого самоврядування.
Відповідачем в підтвердження вказаних фактів були надані доповідні записки, звернення, повідомлення від посадових осіб.
Крім того, про неналежне виконання позивачем службових обов'язків свідчать прийнятті відносно нього розпорядження селищного голови Роздорської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області про накладення дисциплінарного стягнення.
Так, розпорядженням селищного голови Роздорської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області від 08.11.2022 №102-б, ОСОБА_1 , старості Старовишневецького старостинського округу, оголошено догану за порушення трудової дисципліни.
Розпорядженням селищного голови Роздорської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області від 22.11.2022 №104-б, ОСОБА_1 , старості Старовишневецького старостинського округу, оголошено догану за неналежне виконання службових обов'язків.
Таким чином, суд приходить до висновку, що рішення Роздорської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області від 23 грудня 2022 року № 425-18/VII Про дострокове припинення повноважень старости Старовишневецького старостинського округу ОСОБА_1 , прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Приписами статті 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оскільки решта позовних вимог є похідними від цієї вимоги, то вони також не підлягають задоволенню.
Підстави розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 139, 243-246, 250, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Роздорської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області про визнання рішення протиправним, скасування рішення та поновлення на роботі - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Врона