про відмову у роз'ясненні судового рішення
25 квітня 2023 року ЛуцькСправа № 140/12770/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 19.01.2022 у даній справі позов задоволено; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести ОСОБА_1 з 28 квітня 2021 року нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із Законом про Державний бюджет на відповідний рік).
04.04.2023 на адресу суду надійшла заява ОСОБА_1 про роз'яснення рішення в частині виконання зобов'язання, а саме: до якого часу має здійснюватись нарахування та виплата підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території добровільного відселення, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам відповідно до статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ.
В обґрунтування заяви ОСОБА_1 посилається на те, що після набрання рішенням законної сили було видано виконавчий лист та звернуто його до виконання, про що державним виконавцем ВПВР УЗПВР у Волинській області ЗМУМЮ (м.Львів) винесено постанову про відкриття виконавчого провадження. 30.03.2023 ГУ ПФУ у Волинській області надало довідку про доходи, з якої слідує, що рішення суду не виконується, оскільки розмір пенсії не включає в себе підвищення за ст.39 Закону №796-ХІІ, а розмір пенсії становить 2533 грн.
Позивач не погоджується з відповідачем через те, що відповідач неправильно розуміє резолютивну частину рішення суду у справі №140/12770/21, так як вважає правильним лише нарахування заборгованості за рішенням суду.
Відповідно до частини третьої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомленні про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Відтак, оскільки рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19.01.2022 у даній справі було ухвалено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, тому відсутня об'єктивна необхідність у розгляді питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Отже, розгляд заяви про роз'яснення судового рішення здійснений у тому ж порядку, в якому було ухвалено вказане рішення, тобто в порядку письмового провадження.
Заява про роз'яснення судового рішення не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Відповідно до статті 254 КАС України, за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали. Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження.
Отож, роз'яснення судового рішення зумовлено його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання. Тобто, це стосується випадків, коли судом не дотримані вимоги ясності, визначеності рішення. Невизначеність судового рішення означає, що таке рішення містить положення, які викликають суперечки щодо його розуміння та під час його виконання.
Зрозумілість судового рішення полягає в логічному, чіткому, переконливому викладенні змісту рішення. Чіткість викладення передбачає, зокрема, що: терміни, вжиті у судовому рішенні, відповідають тому змісту, який вони мають за законодавством України; такі терміни чітко співвідповідають з поняттями, які вони позначають; текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразування і при цьому зрозуміло, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту.
В ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення.
Крім того, роз'яснення полягає в тому, що суд не повинен давати відповідь на нові вимоги або на невирішені вимоги та встановлювати певні обставини та/або надавати оцінку певним обставинам, він лише пояснює положення постановленого ним рішенням, які нечітко сформульовані, або є незрозумілими для заінтересованих осіб.
При цьому, суд зазначає, що конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим КАС України не містить, а зі змісту приписів статті 254 КАС України вбачається, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз'яснення судового рішення.
В пункті 19 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №7 від 20.05.2013 «Про судове рішення в адміністративній справі» зазначено, що роз'яснення судового рішення можливе тоді, коли воно є незрозумілим. При роз'ясненні свого рішення суд в ухвалі з цього приводу викладає більш повно і ясно ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін у суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
Таким чином, роз'яснення судового рішення - це засіб виправлення недоліків судового акта, який полягає в усуненні неясності судового акта і викладенні рішення суду у більш ясній і зрозумілій формі, роз'яснено може бути рішення у разі, якщо без такого роз'яснення його важко виконати, оскільки існує значна ймовірність його виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.
Аналогічний висновок міститься в ухвалі Верховного Суду від 31.07.2018 року по справі 823/361/18.
Обґрунтовуючи заяву про роз'яснення судового рішення, позивач вказує на те, що відповідачем дане рішення не виконується, оскільки розмір її пенсії не включає в себе підвищення за ст.39 Закону №796-ХІІ, розмір пенсії становить 2533 грн. Позивач вважає, що рішення викликало труднощі у відповідача для розуміння, оскільки ГУ ПФУ у Волинській області при виконанні рішення суду у даній справі допустив своє тлумачення цього рішення, яке не відповідає його змісту та формі, та неправильно розуміє резолютивну частину рішення суду у справі №140/12770/21.
На думку ОСОБА_1 , рішення суду у даній справі не виконується у зв'язку з тим, що управління неправильно тлумачить вказане рішення суду.
Тобто позивач припускає, що відповідач (боржник) не виконує рішення суду в частині виплати позивачу (стягувачу) підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, оскільки лише нараховує заборгованість за рішенням суду. При цьому доказів того, що відповідач на свій розсуд тлумачить резолютивну частину рішення суду, нараховуючи лише заборгованість, позивач не подала.
Відтак зі змісту заяви про роз'яснення судового рішення вбачається, що позивачу зрозуміла суть цього рішення, однак не зрозумілий порядок та механізм його виконання.
Проте чинним законодавством передбачено механізм надання роз'яснення змісту судового рішення, а не роз'яснення порядку виконання судового рішення.
Таким чином, із поданої заяви вбачається, що порушені заявником питання стосуються роз'яснення порядку та способу виконання рішення від 19.01.2022, що виключає можливість його роз'яснення в порядку статті 254 КАС України.
Суд не може в межах роз'яснення рішення суду надавати правову оцінку діям відповідача щодо порядку виконання судового рішення, оскільки зазначені питання вирішуються в інший правовий, передбачений КАС України порядок ніж роз'яснення судового рішення.
Водночас, суд зазначає, що відповідно до частини другої статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили, є підставою для його виконання.
Згідно з частиною четвертою статті 372 КАС України примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини першої статті 373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
З матеріалів заяви ОСОБА_1 не долучає доказів звернення до боржника, державного виконавця з приводу саме виконання рішення у даній справі, лише надає інформацію про виконавче провадження.
Суд звертає увагу, що процесуальним законом встановлено порядок виконання судових рішень в адміністративних справах та визначено певну послідовність дій, які необхідно вчинити, у тому числі стягувачем, для того, щоб зобов'язати боржника належним чином виконати рішення суду. Крім того, процесуальним законодавством передбачений такий вид судового контролю за виконанням судового рішення, як визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду (стаття 383 КАС України).
З урахуванням наведеного суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення заяви позивача про роз'яснення ухваленого рішення від 19.01.2022, оскільки з наданих суду доказів не вбачається, що боржник неоднозначно тлумачить резолютивну частину рішення суду.
Керуючись статтями 248, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення відмовити.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій