про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
26 квітня 2023 р. Справа № 120/4893/23
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Заброцька Людмила Олександрівна, розглянувши матеріали позовної заяви за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України у Вінницькій області про визнання дій протиправними, зобов"язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України у Вінницькій області про визнання дій протиправними, зобов"язання вчинити дії.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами, приходжу до висновку, що таку заяву належить залишити без руху.
Частиною першою статті 171 КАС України передбачено, що після одержання позовної заяви суддя з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Водночас положення статей 160, 161 КАС України поширюються на всі випадки звернення до адміністративного суду з позовною заявою, а їх недодержання свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам закону.
У позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; (п. 4, 5 ч. 5 ст. 160 КАС України).
Разом із тим, під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту порушеного права, свободи чи інтересу згідно ч. 1 ст. 5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильно сформованого змісту позовних вимог залежить і ефективність судового захисту, позаяк суд розглядає адміністративні справи лише в межах позовних вимог.
Так, обов'язок по чіткому визначенню (формулюванню) позовних вимог, з якими особа звертається до суду за захистом своїх прав на етапі подання позовної заяви, процесуальним законодавством покладено на позивача, саме для цього законодавцем визначені вимоги до позовної заяви, що містяться в ст. 160 КАС України.
При цьому, суд наголошує, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду, яке повинно бути реальним та стосуватися (зачіпати) особисті права або інтереси особи, яка стверджує про їх порушення.
Згідно з ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Як видно з прохальної частини позовної заяви, позивач просить зокрема:
зобов'язати відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2021 року та 01.03.2023 року із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання та інших щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії), розмір яких визначається із застосуванням розміру посадового окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" (2270 грн.) та "Про Державний бюджет України на 2023 рік" (2684 грн), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 4, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (у редакції до внесення змін Постановою 103) за посадою відповідно або аналогічною останній штатній посаді позивача у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", а також правових висновків Великої Палати Верховного Суду у адміністративній справі № 160/8324/19, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії з урахуванням їх змін у 2019-2023 роках, для здійснення обчислення і перерахунку основного розміру пенсії.
При цьому обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі №826/6453/18, якою визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103 та з 29 січня 2020 року відновлена дія пункту 4 Постанови №704 у первісній редакції, якою встановлено, що «розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.»
З огляду на викладене, позивач зазначає, що при підготовці оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, після 29 січня 2020 року значення посадового окладу та окладу за військовим званням слід розраховувати шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом станом на 01 січня 2020 року та на 01 січня наступних календарних років, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,4, 14 до Постанови №704.
При цьому позивач вказує на своє беззаперечне право на обрахунок пенсії з грошового забезпечення, виходячи з розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, як складових грошового забезпечення, розрахованих із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня відповідного календарного року (у спірному випадку станом на 01 січня 2021 року та 01 січня 2023 року), оскільки таке обумовлене підвищенням прожиткового мінімуму та, відповідно, зміною грошового забезпечення на підставі пункту 4 Постанови №704.
В той же час, позивач зазначає про необхідність осучаснити оновлені довідки про складові його грошового забезпечення, в яких зазначено основні і додаткові його види станом на 01 квітня 2021 року та 01 березня 2023 року за посадою відповідною або аналогічною його останній штатній посаді для подальшого звернення до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з проханням про перерахунок його пенсії на основі згаданих оновлених довідок. При цьому позивач не мотивує свої вимоги з посиланням на нормативно-правові акти, якими передбачено право позивача на видачу оновлених довідок станом на 01 квітня 2021 року та 01 березня 2023 року. Позивач не вказує на підставі яких нормативно - правових актів відбулась зміна ( підвищення ) грошового забезпечення з 01.04.2021 року та 01.03.2023 року, відповідно.
Отже, наявна невідповідність між змістом позовних вимог, викладених в прохальній частині позовної заяви і викладом обставин, якими позивач їх обґрунтовує, а також позивачем не надано належних доказів, в обґрунтування заявлених позовних вимог.
Наведене свідчить про недотримання вимог п. 4, 5 ч. 5 ст. 160 КАС України та є підставою для залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 160 КАС України, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи невідповідність поданого позову вимогам закону, позовну заяву ОСОБА_1 належить залишити без руху з встановленням особі, яка її подала, достатнього строку для усунення виявлених недоліків шляхом приведення викладених фактичних обставин справи та обґрунтування позову у відповідність до заявлених позовних вимог з наданням підтверджуючих доказів.
Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 КАС України, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України у Вінницькій області про визнання дій протиправними, зобов"язання вчинити дії залишити без руху.
2. Встановити позивачу 10-денний строк з дня отримання копії ухвали для усунення недоліки позовної заяви, зазначених в мотивувальній частині ухвали суду.
3. Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Заброцька Людмила Олександрівна