Ухвала від 25.04.2023 по справі 354/145/16-ц

Справа № 354/145/16-ц

Провадження № 2/354/21/23

УХВАЛА

25 квітня 2023 року м. Яремче

Яремчанський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої судді Ваврійчук Т.Л.

за участю секретаря судового засідання Старунчак Н.М.

позивача ОСОБА_1

представника позивача адвоката Лісодіда О.В.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в місті Яремче цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору - ОСОБА_5 , Ворохтянської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області, Державної архітектурно-будівельної інспекції України про зобов'язання припинити спорудження та експлуатацію самовільно побудованих приміщень та інші дії, які порушують право спільної сумісної власності та демонтувати самовільно побудовані приміщення і привести покрівлю, дах, горище та архітектурний вигляд покрівлі багатоквартирного житлового будинку до попереднього стану,-

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Яремчанського міського суду Івано-Франківської області перебуває цивільна права за вказаним позовом.

Згідно розпорядження керівника апарату Яремчанського міського суду Івано-Франківської області №86 від 31.07.2020 року та протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31.07.2020 року у зв'язку із закінченням повноважень попереднього складу суду(закінчення терміну відрядження судді Польської М.В.) вказану справу передано у провадження судді Ваврійчук Т.Л.

Ухвалою суду від 11.11.2020 року відмовлено у задоволенні клопотання третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору-ДАБІ України про зупинення провадження у справі до завершення ліквідаційної процедури ДАБІ України та встановлення її правонаступників.

Ухвалою суду від 20.05.2021 року у даній справі призначено судову будівельно-технічну експертизу на час проведення якої провадження у справі зупинено.

Ухвалою суду від 11.11.2022 року у зв'зку із надходженням висновку судового експерта №035/10-22 від 20.10.2022 року провадження у даній справі поновлено та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 12.12.2022 року залучено до участі у вказаній справі в якості співвідповідача ОСОБА_4 , яка набула право власності на квариру АДРЕСА_1 , проведення добудови до якої послужило підставою для звернення ОСОБА_1 до суду із вказаним позовом.

20.03.2023 року від представника позивача адвоката Лісодіда О.В. надійшло клопотання про залучення до участі у справі в якості правонаступника первісної третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ДАБІ України на її правонаступника ДІАМ України(м. Київ, бульвар Л. Українки, 26). В обгрунтування поданого клопотання зазначено, що на даний час ДАБІ України перебуває у стані припинення, а з 20.05.2021 проведено державну реєстрацію ДІАМ України, яка відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2020 № 1340 «Деякі питання функціонування органів архітектурно-будівельного контролю та нагляду» є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду. Постановою Кабінету Міністрів України №968 від 15 вересня 2021 року правонаступником ДАБІ України визначено ДІАМ України. Виходячи із того, що правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції, зважаючи на наведені у клопотанні висновки Верховного Суду України щодо правонаступництва ДІАМ України вважає, що наявні усі необхідні правові підстави для заміни первісної третьої особи її правонаступником.

У підготовчому судовому засіданні позивач та його представник подане клопотання про залучення правонаступника третьої особи підтримали та просили його задовольнити з наведених мотивів.

Відповідачі, представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ДАБІ України у підготовче судове засідання не з'явились, не повідомивши причин неявки, хоча про день та час розгляду справи повідомлялись належним чином.

Від третіх осіб без самостійних вимог Ворохтянської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області та ОСОБА_5 надійшло клопотання про розгляд справи у їхній відсутності.

Відповідно до ч.1 ст.198, ч.1 ст.223 ЦПК України неявка учасників справи (представника) не перешкоджає проведенню підготовчого провадження.

Заслухавши думку позивача та його представника, проаналізувавши подане клопотання про залучення правонаступника та його підстави, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Відповідно до положень ст.189 ЦПК України завданням підготовчого провадження є: остаточне визначення предмету спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу.

Згідно п.п.4,10 ч.2 ст.197 ЦПК України у підготовчому судовому засіданні суд вирішує питання про вступ у справу інших осіб; вирішує заяви та клопотання учасників справи.

За приписами ст.104 ЦК України юридична особа припиняється у результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Частиною першою ст.55 ЦПК України передбачено, що у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу, усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку він замінив.

Згідно з пунктами 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2020 № 218 «Про ліквідацію Державної архітектурно-будівельної інспекції та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» вирішено ліквідувати Державну архітектурно-будівельну інспекцію(ДАБІ України) та утворити Державну сервісну службу містобудування України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку громад та територій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2020 № 219 «Про оптимізацію органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду» утворено Державну інспекцію містобудування України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку громад та територій і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду. Установлено, що забезпечення діяльності Державної інспекції містобудування у 2020 році здійснюється в межах видатків, передбачених Державній архітектурно-будівельній інспекції.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2020 № 1340 «Деякі питання функціонування органів архітектурно-будівельного контролю та нагляду» утворено Державну інспекцію архітектури та містобудування України(ДІАМ України) як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку громад та територій і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду. При цьому ліквідовано Державну інспекцію містобудування та Державну сервісну службу містобудування. Установлено, що забезпечення діяльності ДІАМ України та заходи, пов'язані з ліквідацією ДАБІ України, у 2021 році здійснюються в межах видатків, передбачених Державній інспекції містобудування та Державній сервісній службі містобудування.

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ДАБІ України з 20.03.2020 перебуває в стані припинення (запис №10701100016047267).

20.05.2021 проведено державну реєстрацію ДІАМ України (код ЄДРПОУ 44245840), про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис за № 1000701020000092252.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 № 960, Уряд погодився з пропозицією Міністерства розвитку громад та територій про можливість здійснення ДІАМ України повноважень і виконання функцій з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Крім того, відповідно до Положення про ДІАМ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2020 № 1340 (із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 29.03.2021 № 303, від 02.06.2021 № 560) ДІАМ України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку громад та територій і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Згідно з пунктом зазначеного 3 Положення основним завданням ДІАМ України є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду; здійснення в межах повноважень, визначених законом, державного архітектурно-будівельного контролю за дотриманням замовниками, підприємствами, що надають технічні умови щодо інженерного забезпечення об'єкта будівництва, архітекторами та іншими проектувальниками, підрядниками, експертами, експертними організаціями та відповідальними виконавцями робіт, інженерами-консультантами, власниками будівель та лінійних споруд вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт; виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві у визначених законодавством випадках.

Відповідно до п.4 Положення ДІАМ України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, реєструє повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, повідомлення про початок виконання будівельних робіт, здійснює внесення змін до них, а також скасовує право на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення; видає дозволи на виконання будівельних робіт, реєструє повідомлення про внесення змін до них, відмовляє у видачі таких дозволів, анулює дозволи на виконання будівельних робіт; приймає в установленому порядку в експлуатацію закінчені будівництвом об'єкти (видає сертифікати про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта або відмовляє в їх видачі, реєструє декларації про готовність об'єкта до експлуатації, внесення змін до них, а також повертає такі декларації та скасовує їх реєстрацію); здійснює інші повноваження відповідно до закону.

Відповідно до абзацу 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів №671 від 19.08.2015року «Деякі питання діяльності органів державного архітектурно-будівельного контролю» зі змінами внесеними згідно постанови Кабінету Міністрів України №958 від 15.09.2021 року, органи державного архітектурно-будівельного контролю є правонаступниками прав та обов'язків Державної архітектурно-будівельної інспекції щодо здійснення повноважень відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та продовжують здійснювати повноваження у сфері архітектурно-будівельного контролю після початку здійснення відповідних повноважень та виконання відповідних функцій Державною інспекцією архітектури та містобудування.

Відповідно до пункту 1 Примірного Положення про органи державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №671 від 19.08.2015 року, орган державного архітектурно-будівельного контролю утворюється як структурний підрозділ Київської та Севастопольської міськдержадміністрації та як виконавчий орган сільської, селищної, міської ради (далі - орган держархбудконтролю). Орган держархбудконтролю з питань здійснення повноважень, передбачених Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», є підконтрольним ДІАМ.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №960 від 15.09.2021 «Питання Державної інспекції архітектури та містобудування» встановлено погодитися з пропозицією Міністерства розвитку громад та територій про можливість здійснення Державною інспекцією архітектури та містобудування повноважень і виконання функцій з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Постановою Кабінету Міністрів України №968 від 15.09.2021 року внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 р. № 671 «Деякі питання діяльності органів державного архітектурно-будівельного контролю », зокрема пункт 2 вказаної постанови викласти в наступній редакції: «2. Установити, що: органи державного архітектурно-будівельного контролю є правонаступниками прав та обов'язків Державної архітектурно-будівельної інспекції щодо здійснення повноважень відповідно до Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” та продовжують здійснювати повноваження у сфері архітектурно-будівельного контролю після початку здійснення відповідних повноважень та виконання відповідних функцій Державною інспекцією архітектури та містобудування; у разі, коли сільські, селищні, міські ради не утворили органи державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” до 18 березня 2020 р., повноваження таких органів здійснює Державна інспекція архітектури та містобудування».

Верховний Суд у своїй постанові від 21.04.2021 року у справі №429/3281/13-а зазначив, що публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів. Отже, правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 12.06.2018 у справі № 2а-23895/09/1270, від 07.04.2022 у справі № 910/8252/21.

Таким чином, судом встановлено, що ДАБІ України як юридична особа на момент розгляду даної справи не ліквідована, проте її функціональні обов'язки передані до ДІАМ України, відтак зазначене свідчить про те, що ДІАМ та його структурні підрозділи с правонаступниками ДАБІ та її структурних підрозділів відповідно.

Верховний Суд дійшов аналогічних висновків під час встановлення обставин для заміни ДАБІ України на його правонаступника - ДІАМ України в ухвалах від 27.09.2021 у справі № 400/1433/20, від 11.11.2021 у справі № 420/10247/20, у постанові від 31.05.2022 у справі №1.380.2019.002610, від 02.08.2022 року у справі №924/159/14.

Із урахуванням викладеного суд вважає, що клопотання представника позивача слід задовольнити та залучити ДІАМ України (код ЄДРПОУ 44245840, місцезнаходження: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26) до участі у даній справі в якості правонаступника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору-ДАБІ України, яка перебуває у стані припинення.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 55, 258-261, 293, 294, п.28 ч.2 ст.353, ст.354 ЦПК України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання представника позивача-задовольнити.

Залучити до участі у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору - ОСОБА_5 , Ворохтянської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області, Державної архітектурно-будівельної інспекції України про зобов'язання припинити спорудження та експлуатацію самовільно побудованих приміщень та інші дії, які порушують право спільної сумісної власності та демонтувати самовільно побудовані приміщення і привести покрівлю, дах, горище та архітектурний вигляд покрівлі багатоквартирного житлового будинку до попереднього стану в якості правонаступника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Державної архітектурно-будівельної інспекції України - Державну інспекцію архітектури та містобудування України (01133, бульвар Л. Українки, 26 м. Київ, ЄДРПОУ: 44245840).

Підготовче судове засідання у вказаній справі відкласти на 13 год. 00 хв. 19 травня 2023 року.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Зобов'язати позивача направити третій особі копію позовної заяви із доданими до неї документами.

Роз'яснити, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору мають право протягом 15 календарних днів з дня отримання ухвали суду подати до суду письмове пояснення щодо позову або відзиву.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.

Учасники справи мають право подати апеляційну скаргу на ухвалу суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Івано-Франківського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали або у разі розгляду справи(вирішення питання) без повідомлення(виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не була вручені у день його(її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Головуючий суддя: Т. Л. Ваврійчук