Справа №346/2085/23
Провадження №2-о/346/143/23
25 квітня 2023 р.м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області у складі:
головуючого судді: Валігурської Л.В.
за участю секретаря: Вербіщук О.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Коломия заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Коломийський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції, про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, -
І. Виклад позиції заявника та заінтересованих осіб.
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, в якій просить встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Енергодар на тимчасово окупованій території ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, уродженки м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область, жительки м. Енергодар, Васильківський район, Запорізька область.
Заява мотивована тим, що вона є внутрішньо переміщеною особою з м. Енергодар, яка на даний час проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Її мати ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Енергодар Запорізької області, де остання постійно мешкала. У зв'язку з тим, що відсутні документи, що підтверджують факт смерті ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території, не має підстави для проведення реєстрації смерті особи в органах РАЦС Міністерства юстиції України, а тому вона не має можливості отримати свідоцтво про смерть матері, що стало підставою звернення до суду із вказаною заявою.
У судове засідання від представника заявника ОСОБА_3 поступила заява, в якій він просить розгляд справи проводити без його участі та участі заявниці. Заявлені вимоги підтримує в повному обсязі, просить заяву задовольнити.
Представник заінтересованої особи для участі в судовому розгляді не прибув, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. заяв та клопотань не подавав.
Пунктами 1, 2 ч.3 ст. 223 ЦПК України, визначено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки; повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), крім відповідача, незалежно від причин неявки.
Таким чином, суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін.
За приписами ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
ІІ. Процесуальні дії суду у справі.
Ухвалою суду від 25.04.2023 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 25.04.2023.
ІІІ. Фактичні обставини справи, встановлені судом та зміст правовідносин.
Заявниця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є громадянкою України, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 30.07.2005 Енергодарським МВ УМВС України в Запорізькій області.
Згідно свідоцтва про народження на ім'я ОСОБА_4 від 07.02.1973 серія НОМЕР_2 , виданого Дніпродзержинськиим ЗАГС, матір'ю зазначена « ОСОБА_5 ».
Як убачається з свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 від 26.01.1991, ОСОБА_4 зареєструвала шлюб з ОСОБА_6 , і у зв'язку з одруженням змінила прізвище на « ОСОБА_7 ». ОСОБА_8 розірвала шлюб 22.12.1993, про що складено актовий запис №22 Відділом ЗАГС Новомосковської міської адміністрації Дніпропетровської області (свідоцтво про розірвання шлюбу від 22.12.1993 серія НОМЕР_4 .
07.02.1994 ОСОБА_8 зареєструвала шлюб з ОСОБА_9 , у зв'язку з одруженням змінила прізвище на « ОСОБА_10 » (свідоцтво про укладення шлюбу серії НОМЕР_5 від 07.02.1994). Згідно свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_6 від 27.10.1999 шлюб між ОСОБА_9 та ОСОБА_11 розірвано, про що в книзі реєстрації актів про розірвання шлюбу зроблено запис під №103.
Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_7 , виданого Відділом реєстрації актів цивільного стану Енергодарського міського управління юстиції Запорізької області, ОСОБА_11 уклала шлюб з ОСОБА_12 , у зв'язку з чим змінила прізвище на « ОСОБА_13 ».
На підставі рішення Енергодарського міського суду Запорізької області від 09.06.2016 розірвано шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_12 , зареєстрований 06.08.2005 Відділом реєстрації актів цивільного стану Енергодарського міського управління юстиції у Запорізькій області, актовий запис №252. Позивачці залишено прізвище « ОСОБА_13 ».
Згідно свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_8 від 23.03.1982 шлюб між ОСОБА_14 та ОСОБА_5 розірвано, про що в книзі реєстрації актів про розірвання шлюбу зроблено відповідний запис №89. 11.02.1983 ОСОБА_5 зареєструвала шлюб з ОСОБА_15 , у зв'язку з одруженням змінила прізвище на « ОСОБА_16 », про що свідчить свідоцтво про укладення шлюбу серії НОМЕР_9 від 11.02.1983. Згідно свідоцтва про розірвання шлюбу від 12.03.1994 серії НОМЕР_10 шлюб між ОСОБА_15 та ОСОБА_17 розірвано, про що в книзі реєстрації актів про розірвання шлюбу зроблено відповідний запис за №98.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянкою України (паспорт громадянина України, серія НОМЕР_11 , виданий 09.06.1996 Енергодарським МВ УМВС України в Запорізькій області).
Таким чином, вищевказаними письмовими доказами підтверджуються обставини, що заявниця ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_2 .
З фотокопії лікарського свідоцтва про смерть №52, виданого 24.01.2023 Енергодарським центром первинної медико-санітарної допомого встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 :15 у м. Енергодар, Василівський район, Запорізька область.
ІV. Оцінка Суду.
Відповідно до ч. 7 ст. 19 ЦПК України окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Як врегульовано п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Як передбачено ч. 1, 2 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Згідно Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні з 24.02.2022 діє воєнний стан, який востаннє продовжено Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 06.02.2023 №58/2023 з 05:30 години 19.02.2023 строком на 90 діб.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 09.03.2023 №84 затверджено зміни до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) - Енергодарська територіальна громада, зокрема і м. Енергодар є населеним пунктом, що перебувають у тимчасовій окупації.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід?ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов?язковість яких надана Верховною Радою України
За змістом ч. ч. 1, 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», вбачається, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров?я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Підрозділом 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5 передбачено, що підставою для державної реєстрації смерті є: лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о); фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о); лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; рішення суду про оголошення особи померлою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Для встановлення смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті необхідні обставини, які свідчать про реєстрацію цієї події, а також про те, що заінтересована особа не має можливості отримати документи про це. З урахуванням встановлених судом обставин доведеною є той факт, що заявниця не має можливості отримати оригінал лікарського свідоцтва про смерть та довідку про причину смерті, оскільки вказані документи видані установою, яка перебуває на тимчасово окупованій території і юрисдикція якої Україною не визнається.
Відповідно до ст. ст. 26, 27, 31 Віденської конвенції про право міжнародних договорів кожен чинний договір є обов?язковим для його учасників і повинен добросовісно виконуватись; учасник не може посилатись на положення свого внутрішнього права як на виправдання для невиконання ним договору; договір повинен тлумачитись добросовісно відповідно до звичайного значення, яке слід надавати термінам договору в їхньому контексті, а також у світлі об?єкта і цілей договору та з урахуванням будь-яких відповідних норм міжнародного права, які застосовуються у відносинах між учасниками.
Відповідно до ст. ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов?язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов?язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. У Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21.06.1971 «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов?язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Європейський суд з прав людини у справах «Кіпр проти Туреччини» та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов?язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів (окупаційної влади) далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать». При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу. Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони (тобто є окупованою)».
Враховуючи викладену практику Європейського суду з прав людини, суд вважає за можливе застосувати названі «намібійські винятки» в контексті оцінки документів про смерть особи, виданих установою, що знаходиться на окупованій території, як доказів, оскільки суд виходить з того, що можливості збору доказів смерті на окупованій території можуть бути істотно обмеженими.
Суд дійшов висновку про те, що обставини, повідомлені заявницею, знайшли своє належне підтвердження під час судового розгляду справи, а тому наявні підстави для задоволення заяви.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Як передбачено ч. 5 ст. 317 ЦПК України копія судового рішення видається учасникам справи негайно після його ухвалення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
V. Розподіл судових витрат між сторонами.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Керуючись ст. ст. 12-13, 19, 76-80, 95, 223, 247, 258-259, 263-265, 272-273, 293, 315, 317-319 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Коломийський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції, про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , громадянки України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровської області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , визнавши місце смерті: Україна, Запорізька область, Василівський район, м. Енергодар, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 71 року внаслідок хронічної ішемічної хвороби серця.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду невідкладно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті ОСОБА_2 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 (тридцяти) днів з дня отримання його копії. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 (тридцяти) днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2 ст. 358 цього Кодексу.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційну скаргу може бути подано до Івано-Франківського апеляційного суду через Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_12 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_3 , згідно довідки від 04.01.2023 №2626-5002481483 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи місце проживання: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа: Коломийський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, код ЄДРПОУ 43182151, місцезнаходження: вул. Адама Міцкевича, 2, м. Коломия. Івано-Франківська область.
Суддя: Л.В. Валігурська