П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
25 квітня 2023 р.м.ОдесаСправа № 420/17325/22
Головуючий в 1 інстанції: Іванов Е.А. Дата і місце ухвалення: 06.02.2023р., м. Одеса
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Бітова А.І.
- Лук'янчук О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2023 року по справі за адміністративним позовом Державного підприємства «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря»-«Машпроект» до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В листопаді 2022 року Державне підприємство «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря»-«Машпроект» звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 18 серпня 2022 року №95/34-00-04-02-02.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що спірним податковим повідомлення-рішенням Південне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків застосувало до ДП «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря»-«Машпроект» штрафні санкції в сумі 340,00 грн. за подання до контролюючого органу податкової декларації з рентної плати за користування радіочастотними ресурсами за травень 2022 року з порушенням встановленого діючим законодавством терміну. Вказане рішення контролюючого органу є протиправним, оскільки прийнято без врахування положень п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, яким передбачено звільнення платника податків від відповідальності у разі відсутності у такого платника можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, а також положень п.52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, згідно якого за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06.02.2023р. позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 18.08.2022р. №95/34-00-04-02-02.
Стягнуто з Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на користь ДП «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря»-«Машпроект» витрати по сплаті судового збору у розмірі 2481,00 грн.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, Південне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, не повне з'ясування обставин справи, просить скасувати рішення від 06.02.2023р. з ухваленням по справі нового судового рішення - про відмову в задоволенні позову ДП «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря»-«Машпроект».
В своїй скарзі апелянт зазначає, що при граничному терміні 20.06.2022р. подання податкової декларації з рентної плати за користування радіочастотними ресурсами за травень 2022 року фактично таку декларацію подано позивачем 05.07.2022р., що є порушенням пп.49.18.1. п.49.18 ст.49, п.257.1 ст.257 ПК України. Пунктом 120.1 статті 120 ПК України передбачено відповідальність за несвоєчасне подання платником податків податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, у вигляді накладення штрафу в розмірі 340 гривень.
Також, апелянт посилається на те, що при вирішенні спору судом першої інстанції не враховано, що підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків покладених на нього обов'язків визначено відповідним порядком, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.3 ч.1 ст.311 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Предметом спору у даній справі є оскарження ДП «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря»-«Машпроект» правомірності прийнятого 18.08.2022р. Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків податкового повідомлення-рішення №95/34-00-04-02-02, яким на підставі п.54.3 ст.54, п.120.1 ст.120 ПК України до підприємства застосовано штрафні санкції в сумі 340,00 грн.
Зазначене податкове повідомлення-рішення прийнято Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків на підставі акту про результати камеральної перевірки поданої звітності від 28.07.2022р. №85/34-00-04-02-02/31821381, у висновках якого зафіксовано порушення ДП «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря»-«Машпроект» пп.49.18.1 п.49.18 ст.49, п.257.1 ст.257 ПК України, а саме: платником податків надано до контролюючого органу податкову декларацію з рентної плати за користування радіочастотними ресурсами за травень 2022 року з порушенням встановленого діючим законодавством терміну.
Зокрема, в акті перевірки зазначено, що податкову декларацію з рентної плати за користування радіочастотними ресурсами за травень 2022 року подано підприємством 05.07.2022р., тобто після встановленого законодавством граничного терміну 20.06.2022р.
Судом першої інстанції, також, встановлено, що 26.09.2022р. ДП «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря»-«Машпроект» звернулося до ГУ ДПС у Миколаївській області із заявою про відсутність можливостей своєчасно виконувати податкові зобов'язання під час воєнного стану (п.69.1 підрозд.10 розд. XX ПК України). У вищенаведеній заяві підприємство вказувало на постійне перебування міста Миколаїв під ракетними та артилерійськими ударами, перебої у електропостачанні та роботі сервісів обробки інформації. Враховуючи зазначене ДП «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря»-«Машпроект» просило прийняти рішення про неможливість своєчасного виконання ним податкових зобов'язань, граничні строки виконання яких припадають на період з 24.02.2022р. до відновлення можливостей їх виконання.
14.10.2022р. ГУ ДПС у Миколаївській області відносно позивача прийняло рішення №63/14-29-00 щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.
Не погоджуючись з правомірністю податкового повідомлення-рішення Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 18.08.2022р. №95/34-00-04-02-02 ДП «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря»-«Машпроект» оскаржило його в судовому порядку.
Задовольняючи позов підприємства суд першої інстанції дійшов висновку, що ДП «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря»-«Машпроект» довело неможливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів подання звітності, у зв'язку з чим до спірних правовідносин підлягають застосуванню положення пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України. При цьому, суд першої інстанції не прийняв до уваги посилання відповідача на відсутність у позивача доказів та підстав з яких саме причин неможливо виконувати такі податкові зобов'язання, зазначивши, що чинним законодавством України переліку таких доказів не було затверджено.
Також, при вирішенні спору судом першої інстанції враховано положення п.52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України щодо заборони застосування штрафних санкцій у період з 01.03.2020р. по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до ст.49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема:
- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем. Граничні строки подання податкової декларації можуть бути збільшені за правилами та на підставах, які передбачені ПКУ.
Податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює зокрема календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (пп.49.18.1 п.49.18. ст.49 ПК України).
Згідно п.257.1 ст.257 ПК України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю.
Відповідно до п.120.1 ст.120 ПК України неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Згідно з абзацами першим, третім п'ятим пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України (які застосовуються починаючи з 27.05.2022р.) у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п.46.2 ст.46 ПКУ, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої ПКУ відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п. 46.2 ст. 46 ПКУ, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом №2260 за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (абзац восьмий п.п. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ).
Неможливість своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів подання звітності ДП «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря»-«Машпроект» обґрунтовує тим, що підприємство перебуває у Миколаївській області, на території якої з 24.02.2022р. велися активні бойові дії у зв'язку з збройною агресією рф проти України. Підприємство входить до складу Державного концерну «Укроборонпром», яке є потенційною ціллю ворога, що підтверджується, зокрема, і тим, що наразі відкрито низку кримінальних проваджень за ст.438 КК України (Порушення законів та звичаїв війни) та ст.110 КК України (Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України), заявником у яких є ДП «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря»-«Машпроект». З початку збройної агресії підприємство було змушене вивезти частину обладнання, продукції та співробітників, а також оголосити простій підлеглих працівників.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що за наведених обставин до спірних правовідносин підлягають застосуванню положення пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України щодо звільнення позивача від відповідальності за несвоєчасне подання звітності. До того ж, колегія суддів враховує, що обов'язок щодо подання до контролюючого органу податкової декларації з рентної плати за користування радіочастотними ресурсами за травень 2022 року позивач виконав 05.07.2022р., тобто відразу ж після виникнення у останнього такої можливості.
Колегія суддів не приймає до уваги посилання апелянта на те, що станом на дату проведення камеральної перевірки ДП «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря»-«Машпроект» у встановленому порядку не підтвердило неможливість виконання платником податків обов'язків з наданням відповідного переліку документів. Колегія суддів враховує, що камеральну перевірку проведено Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків 28.07.2022р., тоді як Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліки документів на підтвердження, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022р. №225, який набрав чинності тільки 06.09.2022р.
Після набрання чинності вказаним Порядком ДП «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря»-«Машпроект» 26.09.2022р. звернулося до ГУ ДПС у Миколаївській області із заявою про відсутність можливостей своєчасно виконувати податкові зобов'язання під час воєнного стану, за наслідками розгляду якої з доданими документами контролюючим органом відносно позивача прийнято рішення від 14.10.2022р. №63/14-29-00 щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.
При вирішенні спору судом першої інстанції також обґрунтовано враховано, що на момент виявлення правопорушення, проведення податкової перевірки та прийняття спірного податкового повідомлення-рішення на усій території України запроваджено карантин з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), що відповідно до п.52-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу виключає правові підстави для застосування штрафних санкцій згідно ст.120.1 Податкового кодексу України за несвоєчасне подання податкової звітності.
За вказаних обставин, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про неправомірність податкового повідомлення-рішення Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 18.08.2022р. №95/34-00-04-02-02 та його скасування.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому підстав для задоволення скарги відповідача та скасування рішення суду першої інстанції від 06.02.2023р. колегія суддів не вбачає.
Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.
З огляду на залишення рішення суду першої інстанції без змін, відповідно до приписів статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Враховуючи, що на підставі п.6 ч.6 ст.12 КАС України дана справа є справою незначної складності та розглядалася судом першої інстанції за правилами спрощеного позовного провадження, тому постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до ч.5 ст.328 КАС України, в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків залишити без задоволення, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2023 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Повний текст судового рішення виготовлений 25 квітня 2023 року.
Головуючий: І.Г. Ступакова
Судді: А.І. Бітов
О.В. Лук'янчук