Справа № 159/912/23
Провадження № 3/159/463/23
10 квітня 2023 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Грідяєва М.В. розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Ковельського районного управління поліції ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, одружений, не працює, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ;
за ч.1 ст.164-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, 06 лютого 2023 року о 21 год. 30 хв. на блокпості «Бар'єр-17» автодороги М-19 63 км, ОСОБА_1 транспортував на власному автомобілі н/з НОМЕР_1 тютюнові вироби марки «Compliment» в кількості 1500 пачок червоного та синього кольору без марок акцизного збору, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст. 164-5 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
В судовому засіданні адвокат Куденьчук О.А. з протоколом не погодився, надав письмове клопотання, просить закрити провадження по справі в зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.164-5 КУпАП, вилучені тютюнові вироби повернути володільцеві. Вказуючи на те, що відповідно до наданих ОСОБА_1 працівникам поліції письмових пояснень, 06.02.2023 року приблизно о 18 год. в м.Ковель по вул.Брестська поблизу центрального ринку придбав у невідомої особи тютюнові вироби в кількості близько 3 ящиків для власного вжитку без мети збуту. Частина 1 ст.164-5 КУпАП встановлює відповідальність за зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств -виробників, імпортерів і продавців таких товарів. Таким чином об'єктивна сторона визначена в диспозиції норми ч.1 ст.164-5 КУпАП за якою кваліфіковані дії ОСОБА_1 встановлює відповідальність виключно за зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку, що не є тотожним поняттю зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку. Крім того, суб'єктом даного правопорушення визначено посадових осіб підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів. Матеріали справи про адміністративне правопорушення відомостей, що ОСОБА_1 відноситься до посадових осіб підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів, не містять.
Вислухавши адвоката Куденьчука О.А., розглянувши протокол про адміністративне правопорушення та матеріали до нього, суд вважає, в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення з наступних підстав.
При розгляді справ суди повинні забезпечувати своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне дослідження всіх обставин, передбачених статтями 247 і 280 КУпАП, звертаючи особливу увагу на з'ясування таких питань: чи мало місце правопорушення, за яке особа притягується до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП; чи є особа винною у його вчиненні; чи належить вона до суб'єктів цього правопорушення; чи не містить правопорушення ознак злочину; чи не закінчилися на момент розгляду справи строки, передбачені статтею 38 КУпАП; чи немає інших обставин, що виключають провадження у справі.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачена адміністративну відповідальність.
Частина 1 ст.164-5 КУпАП передбачає правопорушення у вигляді зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
Суб'єктом правопорушення є посадові особи підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
Матеріали справи не містять в собі докази, які підтверджують, що ОСОБА_1 є посадовою особою підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
Таким чином дії ОСОБА_1 щодо транспортування тютюнових виробів без марок акцизного збору, як зазначено в протоколі не охоплюються диспозицією ч.1 ст.164-5 КУпАП.
Відповідно до вимог КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише в межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, при цьому суд не наділений повноваженнями самостійно змінювати фактичні обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.
Вказані вимоги закону також узгоджуються з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яку національні суди повинні враховувати при здійсненні правосуддя.
Так, Європейський суд з прав людини (далі ЄСПЛ) поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення. Наприклад, у справах «Лучанінова проти України» (рішення від 09 червня 2011 року, заява № 16347/02), «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v. Russia», заява № 36673/04), «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява № 926/08, рішення від 20 вересня 2016 року). При цьому Європейський суд робить висновок, що суд не має права самостійно редагувати фабулу правопорушення, відображену в протоколі, або відшукувати докази на користь обвинувачення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно з п.4 ч.3 ст.129 Конституції України, однією із засад судочинства є змагальність сторін і закон не покладає на суд обов'язок збирати докази винуватості чи невинуватості особи.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
З урахуванням викладеного, вважаю, що ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності безпідставно, так як в її діях відсутній склад правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164-5 КУпАП.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З матеріалів справи вбачається, що, 06.02.2023 року, ОСОБА_1 добровільно передав працівникам поліції тютюнові вироби марки «Compliment» в кількості 1500 пачок, які згідно квитанції про отримання на зберігання речових доказів передані на зберігання ВРПП.
Відповідно до ст.265 КУпАП вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
Керуючись ст.ст.164-5, 247 п.1, 251-252, 265, 266, 283, 284 ч.1 п.3, 285, 287-289 КУпАП,
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.164-5 КУпАП - закрити в зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Вилучені 06 лютого 2023 року тютюнові вироби марки «Compliment» в кількості 1500 пачок, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №755359 від 06 лютого 2023 року та передані на зберігання до камери схову Ковельського районного управління поліції ГУНП у Волинській області згідно із квитанцією №001116 про отримання на зберігання речових доказів, вилучених (отриманих) стороною обвинувачення під час здійснення кримінального провадження повернути - ОСОБА_1 .
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником.
СуддяМ. В. Грідяєва