Ухвала від 24.04.2023 по справі 645/1342/23

Справа № 645/1342/23

Провадження № 2-а/645/11/23

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2023 р. м. Харків

Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді - Мартинової О.М.,

секретаря судового - засідання кривченко Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Харкові у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до інспектора роти 4 батальйону 2 Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції Суворова Євгена Михайловича про скасування постанови у сфері дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі,-

УСТАНОВИВ:

У провадженні Фрунзенського районного суду м. Харкова перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до інспектора роти 4 батальйону 2 Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції Суворова Євгена Михайловича про скасування постанови у сфері дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі.

Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 11 квітня 2023 року провадження по справі відкрито та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.

24 квітня 2023 року на електронну адресу суду від представника УПП в Харківській області ДПП Пилипенко О. надійшло клопотання про залучення співвідповідача, в якому просила залучити УПП в Харківській області ДПП як співвідповідача по справі.

В обґрунтування клопотання посилалася на те, що відповідач по справі - інспектор роти 4 батальйону 2 УПП в Харківській області ДПП Суворов Є.М. перебуває у трудових відносинах з УПП в Харківській області ДПП та під час виконання своїх повноважень, у тому числі пов'язаних з розглядом справ про адміністративні правопорушення, діє від імені органів Національної поліції, тобто поліцейський виконує владні управлінські функції не у власних особистих інтересах, а діє від імені та на виконання функцій і завдань органів Національної поліції. З огляду на те, що працівники органів Національної поліції діють від імені таких органів, а тому не можуть виступати відповідачем у справі, зокрема, у справах про адміністративні правопорушення, оскільки належним відповідачем у таких справах є саме орган Національної поліції.

Окрім того, 24 квітня 2023 року позивачем через канцелярію суду подано заява, в якій просив розглядати клопотання УПП в Харківській області ДПП без його участі проти та підтримав його.

Відповідач інспектор роти 4 батальйону 2 УПП в Харківській області ДПП Суворов Є.М. у судове засідання не з'явився про час дату та місце судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином, заяв про відкладення розгляду справи до суду не подавав.

Враховуючи, що в судове засідання не з'явились всі учасники справи, відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Відповідно до положень ч.ч. 3-4 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України суд першої інстанції, встановивши, що позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, до ухвалення рішення цій справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні адміністративного позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.

Отже, визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - обов'язком суду, який виконується під час розгляду справи. При цьому обов'язком суду є встановлення належності відповідачів та їх заміна у разі необхідності.

Відповідно до положень ч. 5 ст. 48 КАС України під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.

Позивач не завжди спроможний правильно визначити відповідача. Звертаючись до суду з адміністративним позовом, позивач зазначає відповідачем особу, яка, на його думку, повинна відповідати за позовом. Водночас, як позивач, так і інші учасники справи, не позбавлені права клопотати про залучення співвідповідача, так само як і суд за відсутності згоди позивача на заміну відповідача, має право залучити цю особу як співвідповідача. Питання про те, хто зі двох відповідачів є належним відповідачем, а до кого з них у позові належить відмовити, вирішує суд після завершення розгляду справи, ухвалюючи рішення суду по суті справи.

Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.

За змістом положень ч. 4 ст. 46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

За визначеннями, наведеними у п. 7 ч.1 ст.4 КАС України визначено, що суб'єкт владних повноважень це орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Відповідно до вимог п. 3 ч. 1 ст. 288 КУпАП постанову іншого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі може бути оскаржено у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.

Аналіз наведеної норми права свідчить про те, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення, державні інспектори відповідного органу діють не як самостійний об'єкт владних повноважень, а від імені центрального органу виконавчої влади.

Така позиція повністю узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 26 грудня 2019 року по справі №724/716/16-а.

З аналізу наведених норм вбачається, що суб'єктом владних повноважень, чиє рішення про притягнення до адміністративної відповідальності оскаржується, є Департамент патрульної поліції.

Враховуючи викладене, з метою справедливого та неупередженого розгляду адміністративної справи, за відсутності клопотання позивача про залучення співвідповідача, враховуючи те, що залучення співвідповідача у справі не потягне за собою зміни підсудності у справі, для об'єктивного, повного та належного з'ясування всіх обставин справи, суд з власної ініціативи вважає необхідним залучити до участі у справі в якості співвідповідача - Департамент патрульної поліції, оскільки саме ДПП є органом державної влади та юридичною особою, яка у відповідності до чинного законодавства несе відповідальність за дії своїх працівників при виконанні ними своїх службових обов'язків.

На підставі наведеного, керуючись ст.48,248,256,286 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Залучити до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до інспектора роти 4 батальйону 2 Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції Суворова Євгена Михайловича про скасування постанови у сфері дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, у якості співвідповідача - Департамент патрульної поліції (місцезнаходження: 03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, 3).

Відкласти судовийрозгляд адміністративної справи запозовом ОСОБА_1 до інспектора роти 4 батальйону 2 Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції Суворова Євгена Михайловича про скасування постанови у сфері дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі на 11 травня 2023 року на 13 годину 30 хвилин.

Про час та місце розгляду справи повідомити сторони.

Направити на адресу Департаменту патрульної поліції (місцезнаходження: 03048, м.Київ, вул. Федора Ернста, 3) копію позовної заяви та доданих матеріалів.

Встановити співвідповідачу строк для подання відзиву, який має відповідати вимогам ст. 162 КАС України, п'ятнадцять днів з дня вручення цієї ухвали. Копія відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи повинна бути надіслана (надана) одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).

Роз'яснити співвідповідачу, що відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Встановити позивачу строк для подання відповіді на відзив, яка має відповідати вимогам ст. 163 КАС України, п'ять днів з дня отримання відзиву на позовну заяву. Копія відповіді на відзив та доданих до неї документів іншим учасникам справи повинна бути надіслана (надана) одночасно з надісланням (наданням) відповіді на відзив до суду.

Встановити співвідповідачу строк для подання заперечень, які мають відповідати вимогам ст. 164 КАС України, п'ять днів з дня отримання відповіді на відзив. Копія заперечень та доданих до неї документів іншим учасникам справи повинна бути надіслана (надана) одночасно з надісланням (наданням) заперечень до суду.

Роз'яснити, що відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Роз'яснити, що неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень ст. 268 КАС України, не перешкоджає розгляду справи.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: http://court.gov.ua/fair/sud2018 на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет.

Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.

Суддя О.М. Мартинова