Ухвала від 17.04.2023 по справі 523/3384/23

Справа № 523/3384/23

Провадження №2/523/2472/23

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" квітня 2023 р. м. Одеса

Суворовський районний суд м.Одеси у складі:

головуючої судді - Середи І.В.,

за участю секретаря - Щербан О.Д.,

представника позивача - Глущенко А.М.,

представника відповідача - Мироненко К.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №2 в м.Одесі клопотання представника відповідача - адвоката Мироненко Катерини Борисівни про закриття провадження у справі,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Новомиколаївської сільської військової адміністрації Скадовського району Херсонської області та Фінансового відділу Новомиколаївської сільської ради Скадовського району Херсонської області про визнання незаконним та скасування наказу, поновлення дії зупиненого трудового договору та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

В судовому засіданні представник відповідача звернулася з клопотанням про закриття провадження у справі посилаючись на те, що спір не підсудний суду загальної юрисдикції, оскільки позивач знаходиться на публічній службі.

Представник позивача заперечувала проти закриття провадження вказуючи на те, що саме даний спір відноситься до розгляду місцевим загальним судом у відповідності до вимог ст.19 ЦПК України.

Заслухавши представників позивача та відповідача, перевіривши матеріали справи , суд дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню.

Як вбачається із змісту позову ОСОБА_1 з 11.12.2020 р. займає посаду головного бухгалтера Фінансового відділу Новомиколаївської сільської ради та на підставі наказу начальника Новомиколаївської сільської ради Скадовського району Херсонської області від 17.11.2022 р. №04-к з нею призупинено дію трудового договору.

Нормами ч.1 ст.19 ЦПК України визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

За нормами п.2 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.

Відповідно до вимог п.17 ч.1 ст.4 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування;

Згідно з нормами ч.1,3 ст.1 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» цей Закон визначає особливості проходження державної служби, служби в органах місцевого самоврядування, особливості трудових відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, представництв іноземних суб'єктів господарської діяльності в Україні, а також осіб, які працюють за трудовим договором, укладеним з фізичними особами (далі - працівники), у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану". У період дії воєнного стану не застосовуються норми законодавства про працю, законів України "Про державну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", інших законодавчих актів, що регулюють діяльність державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування у частині відносин, врегульованих цим Законом.

За змістом ст.13 Закону призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв'язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов'язки, передбачені трудовим договором.

Призупинення дії трудового договору може здійснюватися за ініціативи однієї із сторін на строк не більше ніж період дії воєнного стану. У разі прийняття рішення про скасування призупинення дії трудового договору до припинення або скасування воєнного стану роботодавець повинен за 10 календарних днів до відновлення дії трудового договору повідомити працівника про необхідність стати до роботи.

Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.

Призупинення дії трудового договору не може бути прихованим покаранням і не застосовується до керівників та заступників керівників державних органів, а також посадових осіб місцевого самоврядування, які обіймають виборні посади.

Призупинення дії трудового договору оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця, в якому, зокрема, зазначається інформація про причини призупинення, у тому числі про неможливість обох сторін виконувати свої обов'язки та спосіб обміну інформацією, строк призупинення дії трудового договору, кількість, категорії і прізвища, ім'я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) відповідних працівників, умови відновлення дії трудового договору.

Наказ (розпорядження) про призупинення дії трудового договору, укладеного з посадовими особами державних органів та органів місцевого самоврядування, роботодавець подає для погодження до військової адміністрації, яка здійснює свої повноваження на відповідній території (військові адміністрації населених пунктів та районні військові адміністрації, а за їх відсутності - обласні).

У разі незгоди працівника (працівників) із наказом (розпорядженням) роботодавця про призупинення дії трудового договору працівником або профспілкою за дорученням працівника (працівників) відповідний наказ (розпорядження) може бути оскаржений до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, або його територіального органу, який, вивчивши зміст наказу (розпорядження) та підстави для його видання, за погодженням з військовою адміністрацією може внести роботодавцеві припис про скасування відповідного наказу (розпорядження) або про усунення порушення законодавства про працю іншим шляхом, що є обов'язковим до виконання роботодавцем протягом 14 календарних днів з дня отримання такого припису.

Приписи у разі оскарження наказу (розпорядження) про призупинення дії трудового договору, укладеного з посадовими особами, зазначеними в абзаці другому частини другої цієї статті, можуть бути внесені роботодавцеві за погодженням з військовою адміністрацією.

Припис центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, або його територіального органу може бути оскаржений роботодавцем протягом 10 календарних днів у судовому порядку.

Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам за час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладається на державу, що здійснює збройну агресію проти України.

Враховуючи вказані норми, предмет та підстави позову, суд дійшов висновку, що спір стосується проходження публічної служби в органах місцевого самоврядування, який вирішується окружним адміністративним судом.

18.03.2022 р. Верховний Суд своїм розпорядженням №11/0/9-22 змінив територіальну підсудність судових справ Херсонського окружного адміністративного суду на Одеський окружний адміністративний суд .

Відповідно до вимог п.1 ч.1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Отже, справа не відноситься до юрисдикції місцевого загального суду, тому провадження у справі підлягає закриттю з роз'ясненням права на звернення до Одеського окружного адміністративного суду .

Керуючись ст.ст.255, 260, 261, 353 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Клопотання представника відповідача - адвоката Мироненко Катерини Борисівни про закриття провадження у справі задовольнити.

Закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Новомиколаївської сільської військової адміністрації Скадовського району Херсонської області та Фінансового відділу Новомиколаївської сільської ради Скадовського району Херсонської області про визнання незаконним та скасування наказу, поновлення дії зупиненого трудового договору та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Роз'яснити позивачу право на звернення з позовом до Одеського окружного адміністративного суду .

Ухвала набирає законної сили після проголошення.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 15 днів з дня складання повної ухвали.

Суддя

Повна ухвала складена 21.04.2023 р