Справа № 467/256/23
3/467/117/23
25.04.2023 року Арбузинський районний суд Миколаївської області в складі:
головуючого судді Кірімової О.М.,
за участю секретаря судового засідання Рожкової Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Арбузинка справу про притягнення до адміністративної відповідальності,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст.130, ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Арбузинського районного суду Миколаївської області з ВП № 1 Первомайського РВП ГУНП України в Миколаївській області надійшли протоколи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , а саме протоколи: серії ААБ № 089955 від 09.03.2023 року за ч. 1 ст. 130 КУпАП; серії ААБ № 092401 від 09.03.2023 року за ч.5 ст. 126 КУпАП; серії ААБ № 092405 від 09.03.2023 року за ч. 1 ст. 130 КУпАП; серії ААБ № 092402 від 09.03.2023 року за ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Для виконання вимог ч. 2 ст. 36 КУпАП вважаю за необхідне об'єднати вищевказані справи в одну справу, присвоївши їм номер справи № 467/256/23 (провадження № 3/467/117/23).
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 089955 від 09.03.2023 року ОСОБА_1 09.03.2023 року о 15 годині 10 хвилин в с. Агрономія по вул. Нікітченка керував транспортним засобом ВАЗ 21073, номерний знак НОМЕР_2 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився на місці зупинки зі згоди водія за допомогою приладу Драгер 6820, результат якого склав 1,46 ‰. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги пункту 2.9а Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 092401 від 09.03.2023 року ОСОБА_1 09.03.2023 року о 15 годині 10 хвилин в с. Агрономія Первомайського району по вул. Нікітченка керував автомобілем ВАЗ 21073, номерний знак НОМЕР_2 , не маючи права керування транспортним засобом та будучи протягом року підданим адміністративному стягненню за ч. 2 ст. 126 КУпАП 22.02.2023 року. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги пункту 2.1а Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 092405 від 09.03.2023 року ОСОБА_1 09.03.2023 року о 18 годині 50 хвилин в с. Агрономія по пров. Соборності керував автомобілем ВАЗ 21073, номерний знак НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота. Від проходження огляду на стан сп'яніння за допомогою приладу Драгер 6820 та у найближчому закладі охорони здоров'я відмовився відповідно до ст. 266 КУпАП. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги пункту 2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Крім того, відповідно до протоколу серії ААБ № 092402 від 09.03.2023 року ОСОБА_1 09.03.2023 року о 18 годині 50 хвилин в Первомайському районі, с. Агрономія, пров. Соборності керував автомобілем ВАЗ 21073, номерний знак НОМЕР_2 , не маючи права керування транспортним засобом та будучи протягом року підданим адміністративному стягненню за ч. 2 ст. 126 КУпАП 22.02.2023 року. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги пункту 2.1а Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 в судове засідання 16.03.2023 року, 04.04.2023 року та 25.04.2023 року не з'явився. Про час та місце слухання справи був повідомленим належним чином під час складання протоколів про адміністративні правопорушення, про що свідчить його підпис у вказаних протоколах, а також шляхом надсилання судових повісток за адресою місця проживання. Причини своєї неявки суду не повідомив.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Між тим, згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язані з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, поясненнями свідків, а також іншими документами.
Протоколи про адміністративні правопорушення складено за встановленою формою з урахуванням всіх вимог, передбачених ст. 256 КУпАП, а також Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України від 07.11.2015 року № 1395.
Частина 1 статті 130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Підстави та порядок виявлення у водіїв транспортних засобів, в тому числі алкогольного сп'яніння, передбачені статтею 266 КУпАП та Інструкцією «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженою наказом МВС України, МОЗ України від 9 листопада 2015 року № 1452/735(далі - Інструкція № 1452).
Огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого сп'яніння (частина 1 статті 266 КУпАП, пункт 2 Інструкції № 1452). Ознаками алкогольного сп'яніння є, поряд з іншим, запах алкоголю з порожнини роту, порушення координації руху та мови (пункт 3 Інструкції № 1452).
Огляд на стан сп'яніння проводиться:- поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби);- лікарем закладу охорони здоров'я (пункт 6 Інструкції № 1452).
У відповідності до положень частини 2 статті 266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог п. 2.9а Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з відеозаписом, переглянутим у ході судового засідання вбачається, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом та був зупинений працівниками поліції. Поліцейським на місці зупинки транспортного засобу зі згоди водія ОСОБА_2 було проведено огляд на стан сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу Drager, результат якого склав 1,46 ‰. Останній погодився з результатами проведеного огляду та від обходження медичного огляду в медичному закладі відмовився. Права, передбачені ст. 268 КУпАП ОСОБА_1 працівниками поліції роз'яснено.
За результатами огляду ОСОБА_1 на стан сп'яніння, поліцейським було складено акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів.
Проходження ОСОБА_1 огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу зафіксовано працівниками поліції за допомогою відеозапису, а тому проведення такого огляду без присутності свідків за умови застосування технічного засобу відеозапису, відповідає вимогам статті 266 КУпАП, чинній на час вчинення правопорушення.
Відповідно до вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Згідно з відеозаписом, переглянутим у ході судового засідання вбачається, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом та був зупинений працівниками поліції. Поліцейським неодноразово пропонувалось ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння як на місці зупинки транспортного засобу за допомогою спеціального технічного засобу («Драгера»), так і в медичному закладі, на що останній відмовився.
Оскільки відмова ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, а також пройти такий огляд у медичному закладі зафіксовано працівниками поліції за допомогою відеозапису, відмова від проведення такого огляду без присутності свідків за умови застосування технічного засобу відеозапису, також відповідає вимогам статті 266 КУпАП.
Застережень щодо можливості використання таких записів у відповідності до статті 251 КУпАП процесуальні норми не містять, а тому відомості про їх наявність у якості доказу містяться у складених протоколах про адміністративне правопорушення.
Частина 5 статті 126 КУпАП передбачає відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Згідно постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАБ № 169505 від 22.02.2023 року ОСОБА_1 визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 126 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 3400 грн.
Сукупність досліджених в матеріалах справи доказів:
- протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 089955 від 09.03.2023 року;
- протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 092401 від 09.03.2023 року;
- протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 092405 від 09.03.2023 року;
- протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 092402 від 09.03.2023 року;
- відеозаписів події, акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів;
- результатів тестування на визначення стану алкогольного сп'яніння;
- постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАБ № 169505 від 22.02.2023 року,
свідчать про доведення провини останнього у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130, ч. 5 ст.126 КУпАП.
При визначенні виду адміністративного стягнення, яке необхідно застосувати до ОСОБА_1 за вчинення вказаних адміністративних правопорушень, суд приймає до уваги вимоги ст. 33 КУпАП, а також враховує, що адміністративне стягнення відповідно до ст. 23 КУПАП є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи, що ОСОБА_1 вчинив кілька адміністративних правопорушень, згідно зі ст. 36 КУпАП, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Вирішуючи питання щодо накладення адміністративного стягнення у відношенні правопорушника, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, суд вважає за необхідне застосувати до нього адміністративне стягнення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП, у вигляді штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Призначаючи вид стягнення суд враховує, що порушнику, крім стягнення у виді штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, неможливо призначити стягнення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП у виді позбавлення права керування транспортними засобами, оскільки ОСОБА_1 не отримував посвідчення водія, про що свідчать наявні в матеріалах справи довідки заступника начальника відділення поліції з превентивної діяльності ВП №1 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області С. Бойко, видані на підставі бази ІПНП "АРМОР".
Крім того, відповідно до статті 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір.
Керуючись ст. ст. 221, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
Об'єднати справи про адміністративні правопорушення № 467/265/23 (провадження № 3/467/117/23), 467/257/23 (провадження № 3/467/118/23), 467/258/23 (провадження № 3/467/119/23), 467/270/23 (провадження № 3/467/125/23) в одне провадження і присвоїти їм номер 467/256/23 (провадження 3/467/117/23).
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130, ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення і призначити йому стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 40800 (сорок тисяч вісімсот) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти діб з дня її винесення до Миколаївського апеляційного суду через Арбузинський районний суд Миколаївської області.
Суддя Арбузинського
районного суду О.М. Кірімова