Справа № 146/1663/22
"18" квітня 2023 р. смт. Томашпіль
Суддя Томашпільського районного суду Вінницької області Скаковська І.В., при секретарі Райковської О.В., за участю прокурора Мазура І.А., правопорушника ОСОБА_1 , представника правопорушника - адвоката Барвінського О.П., розглянувши матеріали, що надійшли від Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, працюючого директором комунального некомерційного підприємства «Томашпільський центр первинної медико-санітарної допомоги» Томашпільської селищної ради, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не маючого адміністративних стягнень,
за ч. 1 ст. 172-7, ч. 1 ст. 172-7, ч. 1 ст. 172-7, ч. 1 ст. 172-7, ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст 172-7, ч. 2 ст 172-7, ч. 2 ст 172-7, ч. 2 ст 172-7, ч. 2 ст 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП)-
До Томашпільського районного суду Вінницької області від Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшли матеріали адміністративних справ відносно ОСОБА_1 за вчинення ним адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-7 , ч.1 ст.172-7 , ч.1 ст.172-7 , ч.1 ст.172-7 , ч.1 ст.172-7 , ч.2 ст.172-7, ч.2 ст.172-7,ч.2 ст.172-7 КУпАП, ч.2 ст.172-7 КУпАП, ч.2 ст.172-7 КУпАП, які постановою від 10 квітня 2023 року були об'єднані в одне провадження та присвоєно об'єднаній справі № 146/1663/22 (провадження № 3/146/853//22).
09 червня 2021 року будучи директором комунального не комерційного підприємства «Томашпільський центр первинної медико - санітарної допомоги» Томашпільської селищної ради ОСОБА_1 , являючись відповідно до підпункту «а» пункту 2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом на якого поширюється дія вказаного Закону, та в силу примітки до ст. 172-7 КУпАП, також суб'єктом адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ст. 172-7 КУпАП «Порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів», в порушення вимог пункту 3 ч.1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», 09 червня 2021 року при винесенні та підписанні наказу № 04-2-76 від 09 червня 2021 року «Про преміювання», згідно якого премійовано працівників КНП «Томашпільський ЦПМСД», в тому числі і лікаря ЗПСЛ Томашпільської амбулаторії ЗПСМ ОСОБА_2 в розмірі 625,00 грн. вчинив дію та прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, тобто суперечності між його приватним інтересом який обумовлений виникненням дискреційних повноважень під час прийняття рішення відносно близької особи ОСОБА_2 , яка є його тещою та представницькими повноваженнями на посаді директора КНП «Томашпільський ЦПМСД» Томашпільської селищної ради, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, тобто - вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Крім того, 15 вересня 2021 року будучи директором комунального не комерційного підприємства «Томашпільський центр первинної медико - санітарної допомоги» Томашпільської селищної ради ОСОБА_1 , являючись відповідно до підпункту «а» пункту 2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом на якого поширюється дія вказаного Закону, та в силу примітки до ст. 172-7 КУпАП, також суб'єктом адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ст. 172-7 КУпАП «Порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів», в порушення вимог пункту 3 ч.1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», 15 вересня 2021 року при винесенні та підписанні наказу № 98 від 15 вересня 2021 року «Про стимулюючу виплату», згідно якого здійснено виплату стимулюючої виплати працівникам Центру за активну участь у проведенні вакцинальної компанії проти гострої респіраторної хвороби СОVID-19, в тому числі і лікарю ЗПСЛ Томашпільської амбулаторії ЗПСМ ОСОБА_2 в розмірі 1500,00 грн. вчинив дію та прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, тобто суперечності між його приватним інтересом який обумовлений виникненням дискреційних повноважень під час прийняття рішення відносно близької особи ОСОБА_2 , яка є його тещою та представницькими повноваженнями на посаді директора КНП «Томашпільський ЦПМСД» Томашпільської селищної ради, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, тобто - вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Також, 17 вересня 2021 року будучи директором комунального не комерційного підприємства «Томашпільський центр первинної медико - санітарної допомоги» Томашпільської селищної ради ОСОБА_1 , являючись відповідно до підпункту «а» пункту 2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом на якого поширюється дія вказаного Закону, та в силу примітки до ст. 172-7 КУпАП, також суб'єктом адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ст. 172-7 КУпАП «Порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів», в порушення вимог пункту 2 ч.1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», 15 вересня 2021 року при винесенні та підписанні наказу № 98 від 15 вересня 2021 року «Про стимулюючу виплату», згідно якого здійснено виплату стимулюючої виплати працівникам Центру за активну участь у проведенні вакцинальної компанії проти гострої респіраторної хвороби СОVID-19, в тому числі і лікарю ЗПСЛ Томашпільської амбулаторії ЗПСМ ОСОБА_2 в розмірі 1500,00 грн. допустив виникнення реального конфлікту інтересів та не повідомив не пізніше наступного робочого дня (16 вересня 2021року) засновника (Томашпільську селищну раду), про виникнення реального конфлікту інтересів, тобто суперечності між його приватним інтересом який обумовлений виникненням дискреційних повноважень під час прийняття рішення відносно близької особи ОСОБА_2 , яка є його тещою та представницькими повноваженнями на посаді директора КНП «Томашпільський ЦПМСД» Томашпільської селищної ради, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП, тобто неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.
Крім того, 25 жовтня 2021 року будучи директором комунального не комерційного підприємства «Томашпільський центр первинної медико - санітарної допомоги» Томашпільської селищної ради ОСОБА_1 , являючись відповідно до підпункту «а» пункту 2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом на якого поширюється дія вказаного Закону, та в силу примітки до ст. 172-7 КУпАП, також суб'єктом адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ст. 172-7 КУпАП «Порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів», в порушення вимог пункту 3 ч.1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», 25 жовтня 2021 року при винесенні та підписанні наказу № 113 від 25 жовтня 2021 року «Про стимулюючу виплату», згідно якого здійснено виплату стимулюючої виплати працівникам Центру за активну участь у проведенні вакцинальної компанії проти гострої респіраторної хвороби СОVID-19, в тому числі і лікарю ЗПСЛ Томашпільської амбулаторії ЗПСМ ОСОБА_2 в розмірі 1500,00 грн. вчинив дію та прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, тобто суперечності між його приватним інтересом який обумовлений виникненням дискреційних повноважень під час прийняття рішення відносно близької особи ОСОБА_2 , яка є його тещою та представницькими повноваженнями на посаді директора КНП «Томашпільський ЦПМСД» Томашпільської селищної ради, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, тобто - вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Крім того, 29 листопада 2021 року будучи директором комунального не комерційного підприємства «Томашпільський центр первинної медико - санітарної допомоги» Томашпільської селищної ради ОСОБА_1 , являючись відповідно до підпункту «а» пункту 2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом на якого поширюється дія вказаного Закону, та в силу примітки до ст. 172-7 КУпАП, також суб'єктом адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ст. 172-7 КУпАП «Порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів», в порушення вимог пункту 3 ч.1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», 29 листопада 2021 року при винесенні та підписанні наказу № 123 від 29 листопада 2021 року «Про стимулюючу виплату», згідно якого здійснено виплату стимулюючої виплати працівникам Центру за активну участь у проведенні вакцинальної компанії проти гострої респіраторної хвороби СОVID-19, в тому числі і лікарю ЗПСЛ Томашпільської амбулаторії ЗПСМ ОСОБА_2 в розмірі 2000,00 грн. вчинив дію та прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, тобто суперечності між його приватним інтересом який обумовлений виникненням дискреційних повноважень під час прийняття рішення відносно близької особи ОСОБА_2 , яка є його тещою та представницькими повноваженнями на посаді директора КНП «Томашпільський ЦПМСД» Томашпільської селищної ради, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, тобто - вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів
Крім того, 01 грудня 2021 року будучи директором комунального не комерційного підприємства «Томашпільський центр первинної медико - санітарної допомоги» Томашпільської селищної ради ОСОБА_1 , являючись відповідно до підпункту «а» пункту 2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом на якого поширюється дія вказаного Закону, та в силу примітки до ст. 172-7 КУпАП, також суб'єктом адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ст. 172-7 КУпАП «Порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів», в порушення вимог пункту 2 ч.1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», 29 листопада 2021 року при винесенні та підписанні наказу № 123 від 29 листопада 2021 року «Про стимулюючу виплату», згідно якого здійснено виплату стимулюючої виплати працівникам Центру за активну участь у проведенні вакцинальної компанії проти гострої респіраторної хвороби СОVID-19, в тому числі і лікарю ЗПСЛ Томашпільської амбулаторії ЗПСМ ОСОБА_2 в розмірі 2000,00 грн. допустив виникнення реального конфлікту інтересів та не повідомив не пізніше наступного робочого дня (30 листопада 2021року) засновника (Томашпільську селищну раду), про виникнення реального конфлікту інтересів, тобто суперечності між його приватним інтересом який обумовлений виникненням дискреційних повноважень під час прийняття рішення відносно близької особи ОСОБА_2 , яка є його тещою та представницькими повноваженнями на посаді директора КНП «Томашпільський ЦПМСД» Томашпільської селищної ради, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП, тобто неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.
Крім того, 23 грудня 2021 року будучи директором комунального не комерційного підприємства «Томашпільський центр первинної медико - санітарної допомоги» Томашпільської селищної ради ОСОБА_1 , являючись відповідно до підпункту «а» пункту 2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом на якого поширюється дія вказаного Закону, та в силу примітки до ст. 172-7 КУпАП, також суб'єктом адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ст. 172-7 КУпАП «Порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів», в порушення вимог пункту 3 ч.1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», 23 грудня 2021 року при винесенні та підписанні наказу № 130/1 від 23 грудня 2021 року «Про стимулюючу виплату», згідно якого здійснено виплату стимулюючої виплати працівникам Центру за активну участь у проведенні вакцинальної компанії проти гострої респіраторної хвороби СОVID-19, в тому числі і лікарю ЗПСЛ Томашпільської амбулаторії ЗПСМ ОСОБА_2 в розмірі 7000,00 грн. вчинив дію та прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, тобто суперечності між його приватним інтересом який обумовлений виникненням дискреційних повноважень під час прийняття рішення відносно близької особи ОСОБА_2 , яка є його тещою та представницькими повноваженнями на посаді директора КНП «Томашпільський ЦПМСД» Томашпільської селищної ради, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, тобто - вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів
Крім того, 28 грудня 2021 року будучи директором комунального не комерційного підприємства «Томашпільський центр первинної медико - санітарної допомоги» Томашпільської селищної ради ОСОБА_1 , являючись відповідно до підпункту «а» пункту 2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом на якого поширюється дія вказаного Закону, та в силу примітки до ст. 172-7 КУпАП, також суб'єктом адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ст. 172-7 КУпАП «Порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів», в порушення вимог пункту 2 ч.1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», 23 грудня 2021 року при винесенні та підписанні наказу № 130/1 від 23 грудня 2021 року «Про стимулюючу виплату», згідно якого здійснено виплату стимулюючої виплати працівникам Центру за активну участь у проведенні вакцинальної компанії проти гострої респіраторної хвороби СОVID-19, в тому числі і лікарю ЗПСЛ Томашпільської амбулаторії ЗПСМ ОСОБА_2 в розмірі 7000,00 грн. допустив виникнення реального конфлікту інтересів та не повідомив не пізніше наступного робочого дня (24 грудня 2021року) засновника (Томашпільську селищну раду), про виникнення реального конфлікту інтересів, тобто суперечності між його приватним інтересом який обумовлений виникненням дискреційних повноважень під час прийняття рішення відносно близької особи ОСОБА_2 , яка є його тещою та представницькими повноваженнями на посаді директора КНП «Томашпільський ЦПМСД» Томашпільської селищної ради, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП, тобто неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.
Крім того, 1 червня 2022 року будучи директором комунального не комерційного підприємства «Томашпільський центр первинної медико - санітарної допомоги» Томашпільської селищної ради ОСОБА_1 , являючись відповідно до підпункту «а» пункту 2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом на якого поширюється дія вказаного Закону, та в силу примітки до ст. 172-7 КУпАП, також суб'єктом адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ст. 172-7 КУпАП «Порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів», в порушення вимог пункту 2 ч.1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», 09 червня 2021 року при винесенні та підписанні наказу № 04-2-76 п. 1 від 09 червня 2021 року «Про преміювання», згідно якого премійовано працівників КНП «Томашпільський ЦПМСД», в тому числі і лікаря ЗПСЛ Томашпільської амбулаторії ЗПСМ ОСОБА_2 в розмірі 625,00 грн. допустив виникнення реального конфлікту інтересів та не повідомив не пізніше наступного робочого дня (10 червня 2021 року) засновника (Томашпільську селищну раду), про виникнення реального конфлікту інтересів, тобто суперечності між його приватним інтересом який обумовлений виникненням дискреційних повноважень під час прийняття рішення відносно близької особи ОСОБА_2 , яка є його тещою та представницькими повноваженнями на посаді директора КНП «Томашпільський ЦПМСД» Томашпільської селищної ради, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП, тобто неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.
Крім того, 27 жовтня 2022 року будучи директором комунального не комерційного підприємства «Томашпільський центр первинної медико - санітарної допомоги» Томашпільської селищної ради ОСОБА_1 , являючись відповідно до підпункту «а» пункту 2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом на якого поширюється дія вказаного Закону, та в силу примітки до ст. 172-7 КУпАП, також суб'єктом адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ст. 172-7 КУпАП «Порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів», в порушення вимог пункту 2 ч.1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», 25 жовтня 2021 року при винесенні та підписанні наказу № 113 від 25 жовтня 2021 року «Про стимулюючу виплату», згідно якого здійснено виплату стимулюючої виплати працівникам Центру за активну участь у проведенні вакцинальної компанії проти гострої респіраторної хвороби СОVID-19, в тому числі і лікарю ЗПСЛ Томашпільської амбулаторії ЗПСМ ОСОБА_2 в розмірі 1500,00 грн. допустив виникнення реального конфлікту інтересів та не повідомив не пізніше наступного робочого дня (26 жовтня 2021року) засновника (Томашпільську селищну раду), про виникнення реального конфлікту інтересів, тобто суперечності між його приватним інтересом який обумовлений виникненням дискреційних повноважень під час прийняття рішення відносно близької особи ОСОБА_2 , яка є його тещою та представницькими повноваженнями на посаді директора КНП «Томашпільський ЦПМСД» Томашпільської селищної ради, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП, тобто неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-7, ч. 1 ст. 172-7, ч. 1 ст. 172-7, ч. 1 ст. 172-7, ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст 172-7, ч. 2 ст 172-7, ч. 2 ст 172-7, ч. 2 ст 172-7, ч. 2 ст 172-7 КУпАП.
В судовому засіданні прокурор Мазур І.А. підтримав вказані протоколи про адміністративні правопорушення, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-7 і ч.2 ст.172-7 КУпАП, та наполягав на притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за їх вчинення.
ОСОБА_1 свою вину у вчиненні зазначених правопорушень не визнав та пояснив, що при призначенні його на посаду директора комунального некомерційного підприємства «Томашпільський центр первинної медико-санітарної допомоги» Томашпільської селищної ради подавав заяву Томашпільській селищній раді, в якій вказував, що при призначенні на посаду в його підпорядкуванні буде працювати його теща ОСОБА_2 на посаді сімейного лікаря. Про видачу наказів «Про стимулюючу виплату» працівникам за активну участь у проведеннні вакцинальної компанії проти гострої респіраторної хвороби Ковід-19, в тому числі і лікарю ЗПСЛ Тмашпільської амбулаторії ЗПСМ ОСОБА_2 , яка є його тещею, повідомляв в усній формі Томашпільську селищну раду. Дані накази стосувались не тільки його тещі, а й інших праццвівників. Наголосив, що при винесенні наказів про преміювання не діяв в умовах конфлікту інтересів.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Барвінський О.П. наголосив, що при видачі наказів про преміювання ОСОБА_1 діяв у відповідності до закону і на підставі прийнятих рішень радою трудового колективу. Також вказав, що діючим законодавством не визначено порядок повідомлення про можливий та реальний конфлікт інетересів при здійсненні посадових обов'язків чи іншою посадовою особою, яка є суб'єктом корупційних правопорушень, тому не можна стверджувати, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1, ч.2 ст. 172-7 КУпАП, оскільки повідомив засновника, а саме Томашпільську селищну раду про видачу наказів в усній формі. Для встановлення реального конфлікту інтересів не достатньо констатувати існування приватного інтересу, який потенційно може вплинути на об'єктивність або упередженість прийняття рішень. Просить закрити провадження в адміністративній справі відносно ОСОБА_1 за ч. 1, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП за відсутністю в його діях складу правопорушень.
Свідок ОСОБА_3 суду пояснив, що є селищним головою, коли ОСОБА_1 призначали на посаду директора КНП «Томашпільський центр первинної медико-санітарної допомоги» він повідомляв, що сімейним лікарем працює його теща. Також вказав, що згідно розпорядження Вінницької ОДА та листа Тульчинської РДА було видано наказ про стимулюючу виплату працівникам Центру за активну участь у проведенні вакцинальної кампанії проти гострої респіраторної хвороби COVID-19. До даного наказу були включена теща ОСОБА_1 та інші працівники, які брали участь у проведенні вакцинації. Проводили нараду, де обговорювалося питання про преміювання. Щодо конкретної суми премії та стимулюючих виплат ОСОБА_2 не було узгоджено.
Заслухавши думку прокурора, пояснення ОСОБА_4 , захисника, свідка, дослідивши матеріали справ, суддя дійшла висновку, що в її діях присутній склад адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, що передбачені ч.1 ст.172-7 і ч.2 ст.172-7 КУпАП, з огляду на наступне.
Відповідно до п.10 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст.3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Частиною 2 ст.81 ЦК України визначено, що юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.
Статтями 167 та 169 цього Кодексу передбачено, що держава та територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (державні підприємства, комунальні підприємства тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом.
Таким чином, державні і комунальні підприємства та інші юридичні особи, які створені розпорядчим актом Президента України, органу державної влади або органу місцевого самоврядування, є юридичними особами публічного права.
Згідно п.1.1 розділу 1 Статуту КНП «Томашпільський ЦПМСД» Томашпільської селищної ради є закладом охорони здоров'я комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає медичну допомогу будь-яким особам в порядку та на умовах, встановлених законодавством України та цим Статутом, а також вживає заходів із профілактики захворювань населення та підтримання громадського здоров'я.
Згідно п.1.4. Статуту засновником, власником та органом управління майном підпприємства є Томашпільська селищна територіальна громада Вінницької області в особі Томашпільської селищної ради. Підприємство є підплрядкованим, підзвітним та підконтрольним Засновнику.
За змістом ч.1 ст.62 ГК України, підприємство - це самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку передбаченому цим Кодексом та іншими законами.
КНП «Томашпільський ЦПМСД» є юридичною особою публічного права, підзвітне та підконтрольне Томашпільській селищній раді.
Розділом 7 Статуту визначено, що управілння Підприємством здійснює Томашпільська селищна рада. Поточне керівництво (оперативне управління) Підприємством здійснює керівник Підприємства - Директор, який призначається на посаду або звільняється з неї розпорядженнням селищного голови відповідним рішенням Томашпільської селищної ради та який відповідає кваліфікаційним вимогаи МОЗ. Строк найму, права, обов'язки і відповідальність Директора, умови його матеріального забезпечення, інші умови найму визначаються контрактом.
Так, відповідно до Розпорядження Томашпільського селищного голови № 70 від 18.04.2019 року «Про призначення директором комунального некомерційного підприємства «Томашпільський центр первинної медико - санітарної допомоги» Томашпільської селищної ради ОСОБА_1 » призначено ОСОБА_1 директором комунального некомерційного підприємства «Томашпільський центр первинної медико-санітарної допомоги» Томашпільської селищної ради з 08.05.2019 року за результатами конкурсу, з місячним посадовим окладом згідно штатного розпису та підписанням контракту.
08.05.2019 року в смт. Томашпіль було укладено контракт з директором Комунального некомерційного підприємства, між Томашпільською селищною радою в особі селищного голови ОСОБА_5 , з одної сторони, та громадянином ОСОБА_1 , з іншої, про те, що ОСОБА_1 призначається на посаду Директора комунального некомерційного підприємства «Томашпільський центр первинної медико-санітарної допомоги».
Виходячи із обсягів функцій ОСОБА_1 , як директор цього закладу, наділений адміністративно-господарськими та організаційно-розпорядчими функціями (обов'язками) та є посадовою особою юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на яку поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», зокрема вимоги ст.28 цього Закону, у зв'язку з чим він є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-7 і ч.2 ст.172-7 КУпАП.
Відповідальність за ч.ч.1 і 2 ст.172-7 КУпАП настає у разі неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів або за вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Приміткою до ст.172-7 КУпАП визначено, що під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання вказаних повноважень.
Пунктами 2 та 3 ч.1 ст.28 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що суб'єкти, на яких поширюється дія цього Закону, зобов'язані повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
За змістом ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» близькими особами суб'єкта, на якого поширюється дія цього Закону, є члени його сім'ї, а також чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб'єкта.
Та обставина, що ОСОБА_2 є тещею ОСОБА_1 , підтверджується актовими записами про народження та про шлюб.
Однак в порушення п.2, 3 ч.1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 будучи призначений на посаду директора комунального не комерційного підприємства «Томашпільський центр первинної медико-санітарної допомоги», не повідомив про конфлікт інтересів, а саме, що в його підпорядкуванні працює теща ОСОБА_2 на посаді сімейного лікаря та в подальшому відносно якої ОСОБА_1 виносив та підписував накази про преміювання та стимулючі виплати від 09.06.2021 року, 15.09.2021 року, 25.10.2021 року, 29.11.2021 року, 23.12.2021 року.
Твердження ОСОБА_1 та його захисника про те, що він повідомляв про конфлікт інтересів спростовується відповіддю Томашпільської селищної ради, за підписом голови ОСОБА_5 . Зокрема, у відповіді зазначено, що ОСОБА_1 не повідомив Томашпільську селищну раду про реальний конфлікт інтересів (а.с.98 т.1).
Так, в матеріалах справи є лист директора КНП «Томашпільський ЦПМСД» ОСОБА_1 за №615 від 18.10.2022 року, адресований селищному голові Томашпільської ТГ ОСОБА_5 , про те, що у КНП «Томашпільський ЦПМСД» на посаді лікаря загальної практики - сімейного лікаря Томашпільської амбулаторії працює його теща ОСОБА_2 . Однак таке повідомлення ОСОБА_1 було подано значно пізніше його призначення на посаду директора комунального не комерційного підприємства «Томашпільський центр первинної медико-санітарної допомоги».
З урахуванням встановлених обставин справи та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд доходить переконання, що вина ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-7 КУпАП, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП доведена повністю. Враховуючи характер вчинених порушень, обставини їх вчинення, дані про особу правопорушника, ступінь його вини, з метою виховання цієї особи в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, пов'язаних з корупцією, як ОСОБА_1 , так і іншими особами, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», вважає за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у відповідності до ст. 36 КУпАП в межах санкції за більш серйозне правопорушення із числа вчинених і саме такий вид стягнення буде необхідним та достатнім для його виправлення.
Крім того, відповідно до ч.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір», а також ст.40-1 КУпАП у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення особа, на яку накладено таке стягнення, сплачує судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 23, 33, ч.2 ст.36, ст.40-1, ч.ч.1, 2 ст.172-7, ст.ст.283-285, 294 КУпАП, ч.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір», суддя,-
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-7, ч. 1 ст. 172-7, ч. 1 ст. 172-7, ч. 1 ст. 172-7, ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст 172-7, ч. 2 ст 172-7, ч. 2 ст 172-7, ч. 2 ст 172-7, ч. 2 ст 172-7 КУпАП та застосувати відносно нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 200 (двісті) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 грн. (три тисячі чотириста гривень).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави 536,80 грн (п'ятсот тридцять шість гривень 80 копійок) судового збору.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Вінницького апеляційного суду через Томашпільський районний суд Вінницької області.
Суддя: І. В. Скаковська
Повний текст постанови виготовлено 24 квітня 2023 року.