Справа № 761/7475/23
Провадження № 1-кс/761/5095/2023
18 квітня 2023 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:
слідчого судді - ОСОБА_1 ,
секретаря судових засідань - ОСОБА_2 ,
за участю:
прокурора - ОСОБА_3 ,
підозрюваної - ОСОБА_4 ,
захисника - ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві клопотання слідчого СУ ГУНП в Київській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_6 про відсторонення від посади
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку с. Терехи Іванківського р-ну Київської обл., громадянку України, з вищою освітою, заміжню, працюючу на посаді Томашівського сільського голови Томашівської сільської ради Фастівського району Київської області, зареєстровану та проживаючу на адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судиму, -
підозрювану у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №42022110000000248 від 29.09.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, -
Слідчий СУ ГУНП в Київській області старший лейтенант поліції ОСОБА_6 , за погодженням з прокурором відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_7 звернувся до слідчого судді з клопотанням, у якому просив суд відсторонити підозрювану ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади Томашівського сільського голови Томашівської сільської ради Фастівського району Київської області, на яку її призначено відповідно до рішення Томашівської сільської ради Фастівського району Київської області Восьмого скликання «Про початок повноважень Томашівського сільського голови» №02-01-VIII від 30.11.2020 року, в межах строку досудового розслідування, тобто до 24 квітня 2023 року.
Клопотання мотивовано тим, що слідчим управлінням ГУНП в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022110000000248 від 29.09.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 за підозрою Томашівського сільського голови Томашівської сільської ради Фастівського району Київської області ОСОБА_4 у одержанні службовою особою, яка займає відповідальне становище неправомірної вигоди для третьої особи, за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що на чергових виборах 25.10.2020 ОСОБА_4 , згідно з ч. 1 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», обрано на посаду Томашівського сільського голови Томашівської сільскої ради Фастівського району Київської області, що затверджено відповідним рішенням селищної ради № 02-01-VIII від 30.11.2020.
Частиною 5 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, селищний голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
Таким чином, відповідно до примітки 1 до ст. 364 КК України, ОСОБА_4 являється службовою особою, яка постійно обіймає посаду, пов'язану з організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, якими особа наділена законом.
Відповідно до ст. 19 Конституції України ОСОБА_4 , як Томашівський сільський голова Томашівської сільської ради Фастівського району Київської області, зобов'язана діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 2 примітки до ст. 368 КК України службовими особами, які займають відповідальне становище, у статтях 368, 368-2, 369 та 382 цього Кодексу є керівники органів місцевого самоврядування, їх структурних підрозділів та одиниць.
Згідно з вимогами ст. 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно- дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Враховуючи, що ОСОБА_4 є керівником органу місцевого самоврядування - Томашівської сільської ради Фастівського району Київської області, вона являється службовою особою, яка займає відповідальне становище.
Згідно зі ст. ст. 3, 22 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктам, на яких поширюється дія цього Закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.
Однак, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді Томашівського сільського голови Томашівської сільської ради Фастівського району Київської області, в порушення вищевказаних нормативно-правових актів, з метою особистого незаконного збагачення, вирішила стати на злочинний шлях, вчинивши корупційний злочин за наступних обставин.
27.09.2022, в другій половині дня, більш точний час не встановлено, ОСОБА_8 будучи директором ТОВ «Шелфіш» звернувся до Томашівської сільської ради Фастівського району Київської області з метою отримання в оренду земельної ділянки, яка розташована на території Томашівської сільської територіальної громади за межами с. Пришивальня, Київської обл.
Після чого, дізнавшись про факт звернення ОСОБА_8 в Томашівську сільську раду в період часу з 27.09.2022 по 17.01.2023 у ОСОБА_4 виник злочинний умисел на отримання неправомірної вигоди в інтересах третіх осіб використовуючи надане їй службове становище.
Відтак реалізуючи свій злочинний умисел ОСОБА_4 , діючи умисно, в порушення вищезазначеного законодавства, зловживаючи своїм службовим становищем, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, 17.01.2023 в першій половині дня, більш точний час не встановлено, перебуваючи на робочому місці за адресою: АДРЕСА_2 , повідомила ОСОБА_8 , що для отримання в оренду земельної ділянки, необхідно надати їй неправомірну вигоду розмір та механізм передачі якої вона повідомить останньому згодом.
Одночасно, ОСОБА_4 повідомила ОСОБА_8 , якщо він погодиться на вказані умови то вона використовуючи свої повноваження надасть вказівку розпочати процедуру розробки проекту землеустрою з відведення земельної ділянки в оренду, винесення земельної ділянки в натуру, підготовки тендерної документації для проведення земельного аукціону, в подальшому буде сприяти останньому в перемозі у зазначеному аукціоні та підпише договір оренди зазначеної земельної ділянки.
Таким чином, ОСОБА_4 діючи умисно, в порушення вищезазначеного законодавства, зловживаючи своїм службовим становищем, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, повідомила ОСОБА_8 про необхідність надання їй неправомірної вигоди.
Отримавши згоду ОСОБА_8 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_4 з метою отримання неправомірної вигоди в період часу з 17.01.2023 по 03.02.2023 організувала розробку проекту землеустрою з відведення земельної ділянки в оренду, винесення земельної ділянки в натуру, та проведення земельного аукціону, який відбувся
31.01.2023, на якому єдиним учасником було ТОВ «ШЕЛФІШ» директором якого є ОСОБА_8 .
У подальшому, 03.02.2023, в першій половині дня, більш точний час не встановлено, ОСОБА_4 перебуваючи в приміщенні Томашівської сільської ради розташованій за адресою: Київська обл., Фастівський р-н., с. Томашівка, вул. 30-річчя Перемоги, 9, діючи умисно, в порушення вищезазначеного законодавства, зловживаючи своїм службовим становищем, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з метою приховування своїх протиправних дій, повідомила ОСОБА_8 , що вона виконала взяті на себе забов'язання підписавши з ТОВ «Шелфіш» договір оренди земельної ділянки площею 8,8833 га з кадастровим номером 3224985700:01:001:0123 розташованої за адресою: Київська обл., Фастівський р-н., адміністративні межі Томашівської сільської територіальної громади, за межами с. Пришивальня та відповідно до раніше досягнутих між ними домовленостями, останній повинен перерахувати неправомірну вигоду на рахунок підприємства, який вона надасть згодом, за надані послуги з встановлення металопластикових вікон в Дідівшинському ліцеї Томашівської сільської ради розташованому за адресою: Київська обл., Фастівський р-н., с. Дідівшина, вул. Незалежності, 2 на що останній погодився.
В подальшому, 09.02.2023, о 15 год. 08 хв. на мобільний телефон ОСОБА_8 в додаток «Viber» з мобільного номеру, який належить землевпоряднику Томашівської сільської ради ОСОБА_9 , якій не було відомо про злочинний умисел ОСОБА_4 , надійшла інформація про необхідність перерахувати грошові кошти в сумі 78019,70 грн. на рахунок ФОП « ОСОБА_10 », яке не була обізнана про злочинні наміри ОСОБА_4 , з призначенням платежу «за металопластикові конструкції 20,9 м2».
В подальшому, 23.02.2023, о 10 год. 30 хв., ОСОБА_8 виконуючи протиправні вимоги ОСОБА_4 перебуваючи у відділенні АТ «ОЩАДБАНК» за адресою: Київська обл., м. Фастів, вул. Соборна, 18, через касу здійснив платіж в сумі 78019,70 гривень на рахунок ФОП « ОСОБА_11 ».
Одже, ОСОБА_4 діючи умисно, в інтересах третьої особи, а саме ФОП « ОСОБА_11 », в порушення вищезазначеного законодавства, зловживаючи своїм службовим становищем, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, забезпечила отримання від ОСОБА_8 неправомірної вигоди у сумі 78019,70 гривень на користь ФОП « ОСОБА_12 » за підписання договору оренди вемлі від 03.02.2023 між Томашівською сільскою радою та ТОВ «ШЕЛФІШ».
Таким чином, ОСОБА_4 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, що виразилось в одержанні службовою особою, яка займає відповідальне становище неправомірної вигоди для третьої особи, за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища.
24 лютого 2023 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
У своєму клопотанні слідчий зазначає, що ОСОБА_4 є Томашівською сільською головою Томашівської сільської ради Фастівського району Київської області, а відтак є необхідність у відсторонення від посади підозрюваної ОСОБА_4 , оскільки є достатньо підстав вважати, що підозрювана може здійснити дії, передбачені п. п. 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: ОСОБА_4 підозрюється у тому, що вона вчинила тяжке кримінальне правопорушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді позбавлення волі, є обґрунтовані підстави вважати, що вона, усвідомлюючи невідворотність покарання, може переховуватися від органу досудового розслідування та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності; остання може незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні обґрунтовується тим, що ОСОБА_4 особисто знайома зі ОСОБА_8 , може впливати на останнього з метою зміни нього показів.
У судовому засіданні прокурор подане клопотання підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити з викладених у ньому підстав.
Підозрювана та її захисник заперечували проти задоволення клопотання та вказали що слідчий у клопотанні не навів жодного доказу на підтвердження вказаних обставин. Подане клопотання не містить переконливих підстав для порушення конституційних прав і позбавлення підозрюваної заробітку, оскільки не доведено, що підозрювана незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином, а тому у задоволенні клопотання має бути відмовлено.
Заслухавши думки учасників судового процесу, вивчивши матеріали кримінального провадження, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Перевіряючи матеріали клопотання слідчим суддею встановлено, що слідчим управлінням ГУНП в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022110000000248 від 29.09.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 за підозрою Томашівського сільського голови Томашівської сільської ради Фастівського району Київської області ОСОБА_4 у одержанні службовою особою, яка займає відповідальне становище неправомірної вигоди для третьої особи, за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у вказаному кримінальному провадженні здійснює Київська обласна прокуратура.
Вбачається, що на чергових виборах 25.10.2020 ОСОБА_4 , згідно з ч. 1 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», обрано на посаду Томашівського сільського голови Томашівської сільскої ради Фастівського району Київської області, що затверджено відповідним рішенням селищної ради № 02-01-VIII від 30.11.2020.
24 лютого 2023 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 131 КПК України, відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження.
Окрім того, відповідно до ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Відповідно до ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.
Питання про продовження строку відсторонення особи від посади врегульоване нормою ст.158 КПК України, де зазначено, що строк відсторонення від посади застосовується, якщо прокурор доведе, що: 1) обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати; 2) сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали.
Для застосування цього заходу забезпечення кримінального провадження слідчий, прокурор зобов'язані довести наявність достатніх підстав вважати, що такий захід є необхідним для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, що мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Згідно ст.43 Конституції України кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку він вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду діяльності, а також гарантує громадянам захист від незаконного звільнення.
Разом з тим, відсторонення особи від посади, що має тимчасовий характер, не є тотожним із поняттям звільнення з роботи.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у інкримінованому кримінальному правопорушенні підтверджується зібраними по кримінальному провадженню доказами у їх сукупності, а саме:
- протокол прийняття заяви про вчинення кримінального правопорушення відносно ОСОБА_8 ;
- протокол допиту свідка ОСОБА_8 від 04.10.2022;
- протокол огляду від 09.01.2023;
- протокол про результати проведення НСРД від 28.01.2023;
- протокол про результати проведення НСРД від 28.01.2023;
- протокол про результати проведення НСРД від 28.01.2023;
- протокол про результати проведення НСРД від 28.01.2023;
- протокол про результати проведення НСРД від 04.02.2023;
- протокол про результати проведення НСРД від 04.02.2023;
- протокол про результати проведення НСРД від 04.02.2023;
- протокол про результати проведення НСРД від 04.02.2023;
- протокол обшуку від 23.02.2023;
- протокол обшуку від 23.02.2023;
- протокол затримання в порядку ст. 208 КПК України ОСОБА_13 від 23.02.2023;
- протокол допиту свідка ОСОБА_14 від 23.02.2023;
- протокол допиту свідка ОСОБА_15 від 23.02.2023;
- протокол огляду від 23.02.2023;
- протокол допиту свідка ОСОБА_16 від 23.02.2023;
- протокол огляду від 23.02.2023;
- протокол допиту свідка ОСОБА_17 від 23.02.2023;
- протокол допиту свідка ОСОБА_11 від 23.02.2023;
- протокол допиту свідка ОСОБА_8 від 23.02.2023;
- протокол огляду від 23.02.2023;
- протокол огляду від 23.02.2023;
- протокол огляду та вручення заздалегідь ідентифікованих грошових коштів від 23.02.2023;
- протокол огляду від 23.02.2023.
Слідчий зазначає у клопотанні, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, за який передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років, в тому числі у вигляді позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна, та перебуваючи на посаді, використовуючи свої службові повноваження та зв'язки з колегами по службі, може незаконно впливати на свідків з метою зміни останніми своїх показань, чи протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином, а також те, що саме перебування її на вказаній посаді сприяло скоєнню нею кримінального правопорушення.
Розглянувши клопотання в межах питань, які були винесені на його розгляд сторонами кримінального провадження, та перевіривши надані в обґрунтування цих питань докази, з урахуванням вищенаведеного слідчий суддя прийшов до висновку, що на даний час доведена наявність достатніх підстав вважати, що відсторонення від посади підозрюваної необхідне для припинення або запобігання її протиправній поведінці, яка, перебуваючи на посаді, може незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження, які працюють та перебувають у її підпорядкуванні, знищити або спотворити речові докази.
Так, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, наявність обґрунтованої підозри передбачає наявність фактів чи інформації, які б могли переконати об'єктивного спостерігача у тому, що відповідна особа могла вчинити злочин.
На думку слідчого судді, такі фактичні дані містяться в доданих до клопотання слідчого матеріалах, в зв'язку з чим, підозра про ймовірну причетність ОСОБА_4 до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, за викладених у клопотанні обставин, є обґрунтованою.
Таким чином, відсторонення підозрюваної від посади є необхідним для належного забезпечення кримінального провадження, дотримання завдань кримінального провадження, передбачених ст. 2 КПК України та загальних засад кримінального провадження, передбачених ст. 7 КПК України.
За встановлених в судовому засіданні обставин слідчий суддя вважає за необхідне застосувати захід забезпечення кримінального провадження у виді відсторонення підозрюваної ОСОБА_4 , від посади Томашівського сільського голови Томашівської сільської ради Фастівського району Київської області в межах строку досудового розслідування, тобто до 24 квітня 2023року.
Керуючись ст.ст.107, 131, 132, 154, 155, 156, 157, 309, 395 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання слідчого СУ ГУНП в Київській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_6 про відсторонення від посади ОСОБА_4 від посади Томашівського сільського голови Томашівської сільської ради Фастівського району Київської області, у кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42022110000000248 від 29.09.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України - задовольнити частково.
Відсторонити підозрювану ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади Томашівського сільського голови Томашівської сільської ради Фастівського району Київської області, на яку її призначено відповідно до рішення Томашівської сільської ради Фастівського району Київської області Восьмого скликання «Про початок повноважень Томашівського сільського голови» №02-01-VIII від 30.11.2020 року, в межах строку досудового розслідування, тобто до 24 квітня 2023 року.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
На ухвалу прокурором, підозрюваним, його захисником протягом 5 днів з дня оголошення може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного суду.
Повний текст ухвали буде оголошено 21 квітня 2023 року о 10 годині 00 хвилин.
Слідчий суддя: