Справа № 293/100/23
Провадження № 2-а/293/9/2023
18 квітня 2023 рокусмт Черняхів
Черняхівський районний суд Житомирської області у складі
головуючої судді Проценко Л.Й.
за участі секретаря судового засідання Тишкевич К.Б.
представника позивача Сищука В.В.,
представника відповідача Кухар А.С. (в режимі відео конференції)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Черняхів справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання незаконною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, -
І.СУТЬ СПРАВИ
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому просить скасувати постанову серії АА № 00002578 від 14.12.2022, винесену старшим державним інспектором відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту реалізації державної політики та нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Каліновською К.В. та закрити провадження по справі у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.132-1 КУпАП.
Відповідно до змісту постанови серії АА №00002578 від 14.12.2022 встановлено, що 15.10.2022 о 21 год. 30 хв. за адресою М-30 км 440+527, Вінницька обл. Невмержицький С.І. допустив рух транспортного засобу VOLVO FM 500, д.н.з. НОМЕР_1 із перевищенням нормативних параметрів зазначених п.22.5 ПДР України: перевищення навантаження на строєні осі транспортного засобу на 5,5% (1,454 тон) при дозволеній максимальній фактичній масі 26 тон, навантаженні на здвоєні осі транспортного засобу на 10,5 % (2,012тон), при дозволеному максимальному навантаженні на здвоєні осі 19 тон та відстані між осями від 1,3м, 1,8м при спарених колесах, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.132-1 КУпАП.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є власником транспортного засобу Volvo FM500 днз НОМЕР_1 . 14.12.2022 посадовою особою Департаменту реалізації державної політики та нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті винесена оскаржувана постанова серії АА №00002578, відповідно до якої ОСОБА_1 піддано адміністративному стягненню за вчинення правопорушення, передбаченого ч.2 ст.132-1 КУпАП у виді штрафу. Вказав, що дане правопорушення зафіксоване в автоматичному режимі технічним засобом - WIM55, 055*003; свідоцтво про повірку технічного засобу UA.TR.001 35 545-21 № 546-21, 544-21, що діє до 28.12.2022.
Фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу:
Кількість вісей - 3 шт; спарені колеса - 2 вісь, 3 вісь;
Відстань між вісями 1-2: 3730 мм,2-3:1340 мм; 3-4:1380 мм;
Навантаження на вісь 1- 5490 кг, 2 - 7705 кг, 3- 17309 кг.
Загальна маса - 30504 кг.
Результати автоматичної фіксації транспортного засобу в момент вчинення позивачем адміністративного правопорушення виміряні з урахуванням похибки вагові або габаритні параметри транспортного засобу: загальна маса 27434,6 кг, навантаження на здвоєні вісі - 21011,76 кг.
Позивач зазначає, що факт порушення п.22.5 ПДР України відсутній, оскільки згідно сертифікату відповідності щодо індивідуального затвердження завершеного колісного транспортного засобу серія НОМЕР_2 виданого 29.06.2022 ТОВ «Центр Авто» автомобіль Volvo FM500 ідентифікаційний номер НОМЕР_3 являється чотирьох колісним автомобілем з двома рульовими вісями та ведучими вісями, оснащеними спареними колесами, тому згідно п.22.5 ПДР України дозволена маса для даного автомобіля становить 38 тон.
Зазначає, що згідно п.п.в.п.22.5 ПДР України рух транспортних засобів та їх составів докускається у разі, коли їх параметри не перевищують навантаження на вісь: на строєні осі, в т.ч. спеціалізованого призначення (контейнеровозів), здійснюють перевезення одного або більше контейнерів, якщо відстань між осями 1,3 м або менше 21 тона, понад 1,3 до 1,4 м - 24 тони.
В оскаржуваній постанові зазначено, що порушення полягає в перевищенні навантаження на вісь на 16,7 % при дозволеному максимальному навантаженні 16 т. Таким чином порушення встановлене у постанові не відповідає дійсним обставинам справи так як автомобіль позивача є чотирьохвісним і дозволене максимальне навантаження для нього встановлено - 24 тони.
Вказує, що причиною складання постанови є неправильне визначення характеристик автомобіля Volvo FM500, днз НОМЕР_1 , а саме, що автомобіль позивача є чотирьохвісним з двома рульовими вісями та ведучими вісями, оснащеними спареними колесами.
Зважаючи на викладені обставини, позивач просив визнати незаконною та скасувати постанову про накладення стягнення, а провадження по справі закрити. Судові витрати стягнути з відповідача.
ІІ. ПРОЦЕДУРА та ПОЗИЦІЇ СТОРІН
23.01.2023 ухвалою Черняхівського районного суду Житомирської області відкрито провадження по справі. Поновлено ОСОБА_1 пропущений строк на звернення до суду, розгляд справи постановлено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи. Розгляд справи по суті призначено на 16.02.2023 (а.с.16-17).
16.02.2023 представник відповідача у порядку ст. 162 КАС України подав відзив на позовну заяву (а.с.26-44) та клопотання про зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу (а.с.25).
Позивач ОСОБА_1 подав до суду клопотання про прийняття до розгляду адміністративного позову із доповненими підставами. Копія позову направлено відповідачу, про що свідчить долучена до позову квитанція укрпошти (а.с.46-49).
16.02.2023 ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання у порядку ч.7 ст. 243 КАС України, суд постановив відкласти розгляд справи на 16.03.2023 у зв'язку з клопотанням представника позивача для підготовки відповіді на відзив (а.с.50-53).
20.02.2023 представник позивача Сищук В.В. подав до суду відповідь на відзив (а.с.56-60).
16.03.2023 розгляд справи відкладено у зв'язку з виникненням технічних проблем, що унеможливлюють участь представника відповідача в судовому засіданні в режимі відео конференції (а.с.61-68).
18.04.2023 представник позивача позов підтримав, просив його задовольнити, з підстав викладених у позовній заяві. Представник відповідача у судовому засіданні заперечила проти позову у повному обсязі з підстав, зазначених у відзиві.
ІІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ та ДОКАЗИ НА ЇХ ПІДТВЕРДЖЕННЯ
14.12.2022 старшим державним інспектором відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту реалізації державної політики та нагляду (контроль) за безпекою на наземному транспорті Каліновською К.В., винесено постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України відносно ОСОБА_1 (а.с.4).
Відповідно до змісту постанови серії АА №00002578 від 14.12.2022 встановлено, що 15.10.2022 о 21 год. 30 хв. за адресою М-30 км 440+527, Вінницька обл. Невмержицький С.І. допустив рух транспортного засобу VOLVO FM 500, д.н.з. НОМЕР_1 із перевищенням нормативних параметрів зазначених п.22.5 ПДР України: перевищення навантаження на строєні осі транспортного засобу на 5,5% (1,454 тон) при дозволеній максимальній фактичній масі 26 тон, навантаженні на здвоєні осі транспортного засобу на 10,5 % (2,012тон), при дозволеному максимальному навантаженні на здвоєні осі 19 тон та відстані між осями від 1,3м, 1,8м при спарених колесах, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.132-1 КУпАП.
Постанова містить назву технічного засобу, яким в автоматичному режимі зафіксоване правопорушення, а саме - WIM 55, 055*003, строк дії свідоцтва про повірку - до 28.12.2022.
Даною постановою на ОСОБА_1 накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 17 000,00 грн (а.с.4).
Власником транспортного засобу марки Volvo FM500 д.н.з. НОМЕР_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 є ОСОБА_1 , тип транспортного засобу - спеціалізований вантажний самоскид тип D.2 64R, повна маса - 42500кг, маса без навантаження 14225 кг, про що свідчить свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5 (а.с.5).
На підтвердження відповідності засобу вимірювальної техніки, що була застосована під час виявлення оскаржуваного правопорушення відповідачем надані: копії сертифікатів відповідності UA.ТR.001 35 545-21 від 29.12.2021, UA.ТR.001 35 546-21 від 29.12.2021, UA.ТR.001 35 544-21 від 17.06.2021, сертифікат перевірки типу UA.ТR.001 76-20 Rev.0 якими, підтверджується встановлення автоматичних приладів для зважування дорожніх транспортних засобів у русі на автодорозі М-30, Стрий-Умань-Дніпро-Ізварине (через м.Вінницю, Кропивницький)км 440+527/WIM55/GPS: 48.95505620, 28.82939189, смуга 2, ліва зворотного напрямку руху; смуга 3, прямого напрямку руху; смуга 1, права зворотного напрямку руху. Інформаційно-телекомунікаційна система (ІТС) «Автоматизована система зважування ТЗ в русі WIM, підсистема вагового контролю транспортних засобів від 17.06.2021 чинний до 16.06.2030 (а.с. 38, 70-75).
На підтвердження вчинення правопорушення відповідачем надано фото фіксація інформаційна карта ГВК номер АМ 5175 НВ, пост М-30, Стрий-Умань-Дніпро-Ізварине (через м.Вінницю, Кропивицький), км 440+527 (55) від 15.10.2022 (а.с.36-37).
ІV. НАЦІОНАЛЬНЕ ЗАКОНОДАВСТВО, ЩО ПІДЛЯГАЄ ЗАСТОСУВАННЮ, МОТИВИ та ОЦІНКА СУДУ
Згідно ч.1 ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі статтею 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-III. Законодавство про автомобільний транспорт складається із цього Закону, законів України «Про транспорт», «Про дорожній рух», чинних міжнародних договорів та інших нормативно-правових актів у сфері автомобільних перевезень.
Відповідно до ч. 12 ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (надалі - Положення).
Згідно п.1 вказаного Положення, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Відповідно до п.п. 1, 3 п.4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є, зокрема, реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті; здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті.
Так, у п.п. 2, 15, 28, 29 п. 5 Положення передбачено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті; здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів у зонах габаритно-вагового контролю; видає в установленому порядку обов'язкові до виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів з питань безпеки на транспорті, крім морського та річкового транспорту, та здійснює контроль за виконанням таких приписів; у випадках, передбачених законом, складає протоколи про адміністративні правопорушення, розглядає справи про адміністративні правопорушення і накладає адміністративні стягнення.
Статтею 229 КУпАП передбачено, що органи автомобільного транспорту та електротранспорту (тролейбус, трамвай) розглядають справи про адміністративні правопорушення, зв'язані з порушенням правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, правил користування автомобільним транспортом та електротранспортом, зокрема, частини друга, третя статті 132-1. Від імені органів автомобільного транспорту та електротранспорту розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право: на автомобільному транспорті - посадові особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, зокрема частини друга, третя статті 132-1.
Отже, нормами чинного законодавства визначені повноваження Укртрансбезпеки щодо контролю за рухом транспортних засобів з перевищенням габаритно-вагових параметрів, а також порядок здійснення такого контролю.
Зазначене узгоджується з правовою позицією, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.02.2020р. по справі № 917/210/19.
Частиною 2 статті 132-1 КУпАП передбачена відповідальність за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами, що тягне за собою накладення штрафу в розмірі: п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно; однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20%; двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, але не більше 30%; трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30%.
При цьому, згідно примітки підставою для звільнення від відповідальності, передбаченої частинами першою і другою цієї статті, є наявність дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.
У ч.1 ст.14-3 КУпАП визначено, що адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, передбачені частинами другою і третьою статті 132-1 цього Кодексу, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі (за допомогою комплексу технічних засобів автоматичного визначення вагових, габаритних та інших параметрів транспортного засобу з функціями фотозйомки та/або відеозапису, що функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах), несе відповідальна особа - фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу - належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на момент запиту відсутні відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.
Згідно ч.2 ст.29 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 № 3353-XII з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» від 08.09.2005 № 2862-IV передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Статтею 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що великоваговий транспортний засіб - транспортний засіб з вантажем або без вантажу, хоча б один з вагових параметрів якого перевищує встановлені на території України допустиму максимальну масу чи осьове навантаження.
Згідно п.3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01.2001 (надалі Правила № 30), транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306.
За п.22.5 ПДР України рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують фактичної маси, зокрема, фактичної маси для двовісних вантажних автомобілів максимальне значення для автомобільних доріг державного значення 18 тонн, місцевого значення 14 тонн, а для комбінованих транспортних засобів: двовісний автомобіль (тягач) з двовісним напівпричепом 36 для автомобільних доріг державного значення та 24 для автомобільних доріг місцевого значення; двовісний автомобіль (тягач) з трьохвісним напівпричепом та трьохвісний автомобіль (тягач) з двовісним або трьохвісним напівпричепом 40 для автомобільних доріг державного значення та 24 для автомобільних доріг місцевого значення.
Також згідно з пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (далі - Правила дорожнього руху), за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли навантаження на одинарну вісь 11,5 т для автомобільних доріг державного значення та 7 тон для доріг місцевого значення.
На здвоєні осі, якщо відстань між осями:
-менш як 1 метр 11,5 (для доріг державного значення) та 7 (для доріг місцевого значення
-від 1 до 1,3 метра 16 та 10 відповідно;
-від 1,3 до 1,8 метра при неспарених колесах 18 та 10,5;
-від 1,3 до 1,8 метра при спарених колесах, за умови, що навантаження на кожну вісь не перевищує 9,5 тонни 19 та 11,5;
-від 1,3 до 1,8 метра чотирьохвісних автомобілів, ведучі вісі яких оснащені спареними колесами, за умови, що навантаження на кожну ведучу вісь не перевищує 11,5 тонни 23 та 11,5;
-від 1,8 до 2,5 метра для причепів та напівпричепів 20 та 11,5;
На строєні осі, в тому числі транспортних засобів спеціалізованого призначення (контейнеровозів), що здійснюють перевезення одного або більш еконтейнерів, якщо осями: 1,3 метра або менше 21 та 13, а понад 1,3 до 1,4 метра 24 і 14.
При цьому, згідно пункту 4 Правил №30 допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Так, ч.6 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», ч.2 ст.29 Закону України «Про дорожній рух» та п.16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994, встановлено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків. Порядок видачі дозволу або розмір плати за його отримання встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Механізм фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі визначений Порядком фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2019 № 1174 (надалі - Порядок № 1174).
Так, у п.7-8 Порядку № 1174 передбачено, що фіксація правопорушень в автоматичному режимі здійснюється на автоматичних пунктах, які облаштовані відповідно до вимог, визначених у додатку. Відтак, здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному транспорті здійснюється за допомогою встановлених на автомобільних дорогах автоматичних пунктів комплексів технічних засобів, що здатні в автоматичному режимі, вимірювати загальну масу транспортного засобу; визначати кількості осей транспортного засобу; вимірювати навантаження, що припадають на кожну вісь транспортного засобу тощо. У подальшому така інформація від автоматичних пунктів передається до інформаційно-телекомунікаційної системи у вигляді метаданих, які містять інформацію про засоби вимірювальної техніки, місце фіксації, найменування автомобільної дороги, дату і час фіксації здійснення вимірювання тощо, фотографії транспортного засобу, відеозапис руху транспортного засобу через автоматичний пункт. Під час передачі інформаційних файлів та метаданих проводиться їх автоматизована перевірка в інформаційно-телекомунікаційній системі на цілісність та походження даних (пункт 10 Порядку № 1174).
При цьому, система забезпечує автоматизоване формування проекту постанови про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі за допомогою автоматичних пунктів, відповідно до законодавства. Вимоги до технічних засобів автоматичних пунктів визначаються Технічним регламентом засобів вимірювальної техніки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 № 163.
Відповідно до п.9 зазначеного Технічного регламенту засобів вимірювальної техніки, засоби вимірювальної техніки можуть бути надані на ринку та/або введені в експлуатацію в разі, коли вони відповідають вимогам цього Технічного регламенту.
Згідно п.16 Порядку № 1174 посадові особи Укртрансбезпеки, уповноважені розглядати справи про правопорушення, зафіксовані в автоматичному режимі, під час їх розгляду використовують інформаційні файли.
Відповідно до п. 2 Порядку № 1174, інформаційний файл - упорядкована сукупність відомостей про транспортний засіб, відповідальну особу, визначену статтею 14-3 КУпАП, наявність/відсутність документа, який підтверджує внесення плати за проїзд, або дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та метаданих, сформованих автоматичним пунктом; система фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі - взаємопов'язана сукупність автоматичних пунктів та інформаційно-телекомунікаційної системи.
У п.12 Порядку № 1174 зазначено, що автоматичний пункт може забезпечувати: вимірювання навантажень, що припадають на кожну вісь транспортного засобу; вимірювання загальної маси транспортного засобу; визначення кількості осей транспортного засобу та віднесення транспортного засобу до однієї із відповідних категорій; вимірювання міжосьових відстаней транспортного засобу; визначення кількості коліс (скатності) на осях транспортного засобу; вимірювання габаритів транспортного засобу; фіксацію та розпізнавання державних номерних знаків транспортного засобу, причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу); фіксацію фронтального зображення транспортного засобу; фіксацію загального вигляду транспортного засобу (вигляд збоку) в момент проїзду через автоматичний пункт (оглядова фотографія транспортного засобу, на якій відображені його контури та кількість осей); первинне оброблення зібраних даних та передачу інформації до інформаційно-телекомунікаційної системи за допомогою засобів захищених каналів зв'язку із використанням наскрізного шифрування; автентифікацію автоматичного пункту, контроль цілісності, авторства, доступності, а також неспростовності дій щодо інформації, що передається від автоматичного пункту до інформаційно-телекомунікаційної системи.
Згідно п.15 Порядку № 1174 метадані повинні містити дані про: засоби вимірювальної техніки - назва засобу вимірювальної техніки та його умовне позначення, серійний номер, найменування виробника, рік виготовлення, метрологічні характеристики, найменування власника засобу вимірювальної техніки, документи про відповідність та/або результати повірки (дата повірки, строк дії повірки); місце фіксації (кілометр + метр, географічні координати); найменування автомобільної дороги загального користування, вулиць і доріг міст та інших населених пунктів; дату і час фіксації здійснення вимірювання, смугу руху, напрямок руху, максимальне дозволене навантаження на вісь, державний номерний знак транспортного засобу, причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу), категорію транспортного засобу, тип транспортного засобу згідно з пунктом Г.2 додатка Г ДСТУ 8824:2019 Автомобільні дороги. Визначення інтенсивності руху та складу транспортного потоку, повну масу транспортного засобу, ширину, висоту, довжину, розподіл навантаження за вісями транспортного засобу (номер вісі, фактичне навантаження на вісь, сумарне фактичне навантаження на осі, сукупність осей, фактичну міжосьову відстань, фактичну шинність (кількість коліс) на вісі); фотографії транспортного засобу - фронтальна, фотографія державного номерного знака транспортного засобу, фотографія державного номерного знака причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу), оглядова фотографія із зображенням розпізнаного державного номерного знака; відеозапис руху транспортного засобу через автоматичний пункт (за наявності).
У постанові про накладення адміністративного стягнення за правопорушення, зафіксоване в автоматичному режимі, згідно п. 17 Порядку № 1174 зазначаються виміряні з урахуванням похибки вагові та габаритні параметри транспортного засобу, які перевищили нормативні вагові та/або габаритні параметри транспортних засобів на ділянці автомобільної дороги, а також нормативні габаритно-вагові параметри транспортних засобів на даній ділянці автомобільної дороги.
Згідно Інструкції з оформлення уповноваженими посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, затвердженої Наказом Мінінфраструктури №512 від 27.09.2021р., зареєстрованої Міністерством юстиції України 01.10.2021 за № 1286/36908, (надалі Інструкція № 512), постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України, оформлюється відповідно до додатка 1 до цієї Інструкції.
Так, згідно п. 1-3 розділу II Інструкції № 512 уповноважена посадова особа розглядає справи про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі, які передбачені ч. 2,3 ст. 132-1 КУпАП. Справи про адміністративні правопорушення розглядаються за місцем оброблення таких правопорушень в Державній службі України з безпеки на транспорті. Уповноважена посадова особа здійснює розгляд справи про адміністративне правопорушення шляхом опрацювання інформаційного файлу системою фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, необхідного для об'єктивного розгляду справи та винесення постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі (далі - постанова). Під час опрацювання інформаційних файлів уповноважена посадова особа оцінює їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному й об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю; під час опрацювання матеріалів інформаційного файлу та встановлення факту вчинення адміністративного правопорушення, розгляд якого віднесено до компетенції Державної служби України з безпеки на транспорті, уповноважена посадова особа виносить сформовану системою в автоматичному режимі постанову без складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Постанова та бланк квитанції про сплату адміністративного штрафу, що є невід'ємною частиною цієї постанови, оформлені згідно з додатком 1 до цієї Інструкції, друкуються на паперовому бланку разом із повідомленням про вручення поштового відправлення (рекомендованого листа з постановою) та вкладаються у паперовий конверт.
Відповідно до ч.ч. 1-3, 5 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Як вбачається із відомостей, якими керувалися посадові особи відповідача при винесенні оскаржуваних постанов, та які містяться у інформаційній картці автоматичного пункту габаритно-вагового контролю, сформованій автоматичним пунктом при фіксації адміністративного правопорушення, порушення стосуються саме нормативних вагових параметрів в аспекті перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм, а саме навантаження на строєну вісь транспортного засобу.
Для правильного розуміння здійснених розрахунків перевищення габаритновагових норм у оскаржуваних постановах зазначається формула розрахунку:
% перевищення = ((Хфакт. Хнорм. похибка пристрою)/ Хнорм.)*100%, де: Хфакт. фактично зафіксований параметр габариту або ваги відповідно в натуральних одиницях (тонна або міліметр); Хнорм. нормативно дозволений параметр габариту або ваги відповідно в натуральних одиницях (тонна або міліметр) зазначений відповідно до пункту 22.5 ПДР;
Похибка пристрою регламентовано допустима похибка вимірювального пристрою параметрів габариту або ваги у відсотках відповідно до ДСТУ OIML R 134-1:2010, помножена на Х факт. (при розрахунку використовується у натуральних одиницях (тонна або міліметр).
Регламентовано допустима похибка вимірювального пристрою параметрів габариту або ваги відповідно до ДСТУ OIML R 134-1:2010 становить: для параметру довжини ТЗ - 600 мм, для параметру ширини ТЗ - 100 мм, для параметру висоти ТЗ - 60 мм, для параметру загальної маси ТЗ - 10% від фактичної маси ТЗ, для параметру навантаження на одиночну вісь ТЗ - 16% від фактичного навантаження на вісь, для параметру навантаження на здвоєні осі ТЗ - 16% від фактичного навантаження на осі, для параметру навантаження на строєні осі ТЗ - 16% від фактичного навантаження на осі.
Суд встановив, що наведений у постанові розрахунок відсоткового перевищення параметрів габариту та вантажу транспортного засобу отриманий в результаті даних розрахунків, здійснених за наведеною вище формулою є обґрунтованим.
Позивач не надав доказів того, що у нього у відповідності до норм чинного законодавства існує дозвіл на рух автомобільними дорогами транспортним засобом із перевищенням габаритів, визначених п. 22.5 ПДР України.
Факт вчиненого правопорушення підтверджується наданими відповідачем доказами, а саме: інформаційною карткою габаритно-вагового контролю та сертифікатами відповідності.
При вирішенні справи судом також враховується, що фіксація адміністративного правопорушення була здійснена вимірювальним обладнанням автоматичних пунктів WIM13,13, який відповідає вимогам Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затверджений постановою КМУ від 13.01.2016 №94, що підтверджено сертифікатом перевірки типу, свідоцтвами про повірку, що наявні в матеріалах справи.
Водночас, представником позивача не спростовано належними та допустимими докази правильність роботи засобу вимірювальної техніки, яка зафіксувала допущене позивачем порушення норм п. 22.5 ПДР України.
Спростування даних, наведених у інформаційній картці ГВК позивачем не здійснено, а тому підстав вважати проведені розрахунки невірними у суду немає.
Надані позивачем докази того, що автомобіль може перевозити вантаж загальною масою 38 т, відповідно до сертифікату відповідності, не спростовують факту перевищення вагових параметрів, зафіксованих в автоматичному режимі. Крім того, об'єктивною стороною порушення, за яке оскаржуваною постановою накладено стягнення, є перевищення навантаження на строєні осі транспортного засобу. Позивачем жодними доказами не підтверджено факту відсутності перевищення навантаження на строєні осі транспортного засобу.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що зміст оскаржуваної постанови відображає всі істотні ознаки складу адміністративного правопорушення, вимоги до змісту постанови про накладення адміністративного стягнення за правопорушення, зафіксоване в автоматичному режимі, визначені ст.283 КУпАП та Інструкцією з оформлення уповноваженими посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі, затвердженою наказом Міністерства інфраструктури України від 27.09.2021 №512, відповідачем дотримані.
Таким чином, приймаючи до уваги, що дотримання ПДР України є невід'ємною частиною організації процесу дорожнього руху з метою створення безпеки для інших учасників дорожнього руху, уникнення дорожньо - транспортних пригод та їх наслідків, суд дійшов переконання, що відповідач довів належними та допустимими доказами факт вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.132-1 КУпАП, оскільки допустив рух транспортного засобу із перевищенням нормативних парамертів, зазначених п. 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно з частиною першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність доказів наданих сторонами, а також достатність і взаємний зв'язок цих доказів у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки досліджені докази свідчать про наявність події і складу адміністративного правопорушення.
З урахуванням викладеного вище, суд вважає доведеними вчинення позивачем ОСОБА_1 як власником транспортного засобу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.132-1 КУпАП.
VІ. СУДОВІ ВИТРАТИ
Оскільки суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову, відповідно до ст.139 КАС України судові витрати у вигляді витрат по сплаті судового збору слід покласти на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 243-244, 246, 250, 272, 286 КАС України, суд
У задоволені позову ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання незаконною та скасування постанови Серії АА № 00003212 від 28.12.2022 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду, яка подається протягом десяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відомості про сторін:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 )
Відповідач: Державна служба України з безпеки на транспорті (вул. Антоновича,51, м.Київ, 01135, код ЄДРПОУ 39816845).
Повне рішення складено та підписано 24.04.2023.
Головуюча суддя Людмила ПРОЦЕНКО