Справа № 163/867/23
Провадження № 2-о/163/23/23
19 квітня 2023 року місто Любомль
Любомльський районний суд Волинської області в складі головуючого судді Шеремети С.А., вивчивши заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_2 ) заінтересована особа - Любомльський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місцезнаходження: вул. Ярослава Мудрого, 4, м. Любомль Ковельського району Волинської області) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,
Представник заявників звернувся до суду з заявою, в якій просить встановити факт народження дитини чоловічої статі, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Сімферополь, АР Крим, Україна, а також встановити дані про його батьків: мати - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України; батько - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України.
Перевіривши заяву й додані до неї матеріали, суд дійшов висновку про залишення її без руху, виходячи з такого.
Вимоги до заяви передбачені статтями 175, 177, 317, 318 ЦПК України.
Так, відповідно до ст. 318 ЦПК України, у заяві про встановлення факту, що має юридичне значення, повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт.
В порушення вказаного положення закону, заявник не надає доказів неможливості реєстрації факту народження в органах ДРАЦС України.
Суд звертає увагу, що відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», в редакції Закону від 31.03.2023 № 2217-ІХ, будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Таким чином, вказаним законом передбачено визнання державою документів, що підтверджують факт народження, виданих на тимчасово окупованій території, та які мають подаватись для реєстрації відповідного факту до органу ДРАЦС.
Наведене, очевидно свідчить про те, що заявник повинен звернутись до відповідного органу ДРАЦС із наданням документів, виданих на тимчасово окупованій території для реєстрації факту народження, або ж надати суду докази неможливості реєстрації такого факту в органах ДРАЦС, як це передбачено п. 2 ч. 1 ст. 318 ЦПК України.
Окрім того, оскільки законодавець виключив із переліку недійсних документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану, то такі документи мають бути перекладені на державну мову України.
В супереч цьому представник надав суду такі документи на іноземній мові.
Також суд звертає увагу, що згідно з п. 2 ч. 3 ст. 175 ЦПК України заява повинна містити, зокрема, повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв'язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.
Натомість, дані осіб, в інтересах яких подається заява, не містять поштового індексу, відомих номерів засобів зв'язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти. Особа, яка подає заяву (адвокат Корнієнко А.А.), зазначає лише адресу реєстрації осіб, в інтересах яких подається заява, у АР Крим, що відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є тимчасово окупованою територією, на території якої органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, що позбавляє суд можливості викликати їх в судове засідання, а також зобов'язати надати оригінали доказів, які додаються до заяви, для встановлення їхньої автентичності.
Згідно із ч. 1-3 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у ст. 175 і 177 ЦПК України, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст. ст. 185, 260, 261, 318, 353 ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа - Любомльський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України залишити без руху.
Надати заявникам строк для усунення недоліків терміном, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху, роз'яснивши, що в іншому випадку заява може бути визнана неподаною і повернута.
Копію ухвали про залишення заяви без руху надіслати представнику на зазначену ним електронну адресу.
Ухвала оскарженню не підлягає
Головуючий: суддя С.А. Шеремета