Рішення від 24.04.2023 по справі 560/1526/23

Справа № 560/1526/23

РІШЕННЯ

іменем України

24 квітня 2023 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Драновського Я.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить:

- визнати протиправними дії Головного управлінця Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо не застосування у витязі №14522 від 14.12.2022 за 2019-2021 роки із технічної документації з нормативної грошової оцінки 3 327 601 грн, земельної ділянки кадастровий номер 6810100000:06:002:0303, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , локальних коефіцієнтів інженерно-інфраструктурних факторів: земельна ділянка, що примикає до вулиці без твердого покриття - 0,90-0,95, не забезпечена централізованим водопостачанням - 0,90-0,95, не забезпечена централізованим водовідведенням - 0,90-0,95, не забезпечена централізованим газопостачанням - 0,90-0,95 та недійсним цей витяг;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.12.2022 про надання витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку за 2019-2021 роки, земельної ділянки кадастровий номер 6810100000:06:002:0303, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , з урахуванням понижуючих коефіцієнтів інженерно-інфраструктурних факторів згідно Додатку 7 до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів (пункт 10 розділу II), затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 19 грудня 2016 року за №1647/29777.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що у витязі із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №14522 від 14.12.2022 відповідач протиправно не врахував понижуючі коефіцієнти інженерно-інфраструктурних факторів згідно Додатку 7 до Порядку №489, а позивач в свою чергу довів належними і допустимими доказами: листами МКП "Хмельницькводоканал" від 26.06.2022 №1117, АТ "Хмельницькгаз" від 04.02.2022 №290-Си-1438-0222 та від 12.07.2022 №290-Лв-5802-0722, комунального підприємства по будівництву, ремонту та експлуатації доріг від 26.10.2021 №1426, наявності підстав для застосування понижуючих коефіцієнтів "0,90-0,95", а не "1". Просить позов задовольнити.

Ухвалою від 06.02.2023 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Від Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області надійшов відзив на позов, у якому представник відповідача просив у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю, посилаючись на те, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок від 14.12.2022 сформовано з дотриманням вимог земельного законодавства. При наданні витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку на земельну ділянку в кожному конкретному випадку враховується наявність розвідної мережі (інженерно-інфраструктурних факторів - водопостачання та водовідведення) та можливість підключення до неї. Крім того, вказує, що позивачем пропущено строк звернення до суду щодо визнання недійсним витягу за 2019-2021 роки, з посиланням на норми ЦК України.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.

ОСОБА_1 08.12.2022 звернулась через центр надання адміністративних послуг до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області для отримання витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 6810100000:06:002:0303, площею 0,4463 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Також подала клопотання про врахування понижуючих коефіцієнтів інженерно-інфраструктурних факторів згідно Додатку 7 до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів (пункт 10 розділу II), затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489.

Відповідачем був підготовлений витяг №14522 від 14.12.2022 з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки земельної ділянки кадастровий номер 6810100000:06:002:0303, у якому оцінка зазначена 3 327 601 грн.

Як вказує позивач у позові, у зазначеному витязі понижуючі коефіцієнти інженерно-інфраструктурних факторів "0,90-0,95" згідно Додатку 7 до Порядку №489 не застосовані, а застосовано коефіцієнт "1".

Вважаючи, що витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки від складено з порушенням вимог чинного законодавства, позивач звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом.

Закон України "Про оцінку земель" №1378-IV від 11.12.2003 визначає правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі: визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Відповідно до статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489 затверджено Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів (далі - Порядок № 489).

Згідно із пунктом 6 розділу ІІ Порядку №489 коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки (Км), обумовлюється трьома групами рентоутворювальних факторів регіонального, зонального та локального характеру і обчислюється за формулою: Км = Км1 х Км2 х КмЗ, де -

Км1 - регіональний коефіцієнт, який характеризує залежність рентного доходу від місцеположення населеного пункту у загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва і розселення;

Км2 - зональний коефіцієнт, який характеризує містобудівну цінність території в межах населеного пункту (економіко-планувальної зони);

КмЗ - локальний коефіцієнт, який враховує місце розташування земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони.

Відповідно до пункту 10 розділу II Порядку №489 вартість одного квадратного метра земельної ділянки певного функціонального використання (Цн) визначається з урахуванням територіально-планувальних, інженерно-геологічних, історико-культурних, природно-ландшафтних, санітарно-гігієнічних та інженерно-інфраструктурних особливостей місця її розташування в межах економіко-планувальної зони за формулою:

Цн = Цнз х Кф х КмЗ, де значення коефіцієнта КмЗ визначається щодо кожного населеного пункту, виходячи з його особливостей. Значення локального коефіцієнта для окремої земельної ділянки можливо встановлювати на основі визначення частки площі, яку займає цей фактор на земельній ділянці. Встановлення частки площі здійснюється переважно шляхом використання ГІС-технологій та електронних цифрових карт масштабу не менше ніж 1:10000 - для міст з чисельністю населення понад 100 тис. осіб, та 1:5000 - для інших населених пунктів.

Для обчислення КмЗ враховуються локальні фактори, наведені в додатку 7, при цьому добуток пофакторних оцінок не має бути нижче 0,50 і вище 1,50.

Відповідно до додатку 7 до Порядку №489 локальні фактори складаються, зокрема, із інженерно - інфраструктурних факторів: 0,90-0,95

Земельна ділянка, що примикає до вулиці із твердим покриттям 1,00

Не забезпечена централізованим водопостачанням 0,90-0,95

Забезпечена централізованим водопостачанням 1,00

Не забезпечена централізованим водовідведенням 0,90-0,95

Забезпечена централізованим водовідведенням 1,00

Не забезпечена централізованим теплопостачанням 0,90-0,95

Забезпечена централізованим теплопостачанням 1,00

Не забезпечена централізованим газопостачанням 0,90-0,95

Забезпечена централізованим газопостачанням 1,00

Нормативна грошова оцінка землі проводиться в обов'язковому порядку для визначення розміру орендної плати за землі комунальної та державної форм власності. При цьому, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, затверджується рішенням відповідної сільської, селищної чи міської ради. Таке рішення офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року.

Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду України від 02.03.2016 у справі № 3-476гс15, Верховного Суду від 31.07.2018 у справі №804/7823/14, від 30.10.2018 у справі № 804/2111/14.

Дані про нормативну грошову оцінку стосовно окремої земельної ділянки за правилами частини 2 статті 20 Закону України "Про оцінку земель" оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Суд встановив, що відповідачем сформовано витяг №14522 від 14.12.2022 з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки земельної ділянки кадастровий номер 6810100000:06:002:0303, у якому оцінка зазначена 3 327 601 грн.

При формуванні зазначеного витягу, відповідач застосував локальні коефіцієнти інженерно-інфраструктурних факторів:

1.0 - "земельна ділянка, що примикає до вулиці із твердим покриттям",

1.0 - "забезпечена централізованим водопостачанням",

1.0 - "забезпечена централізованим водовідведенням",

1.0 - "забезпечена централізованим газопостачанням".

В обґрунтування застосування вказаних коефіцієнтів, відповідач вказав на прийняте 15.12.2010 Рішення 2-ї сесії Хмельницької міської ради №20 "Про затвердження технічної документації із нормативної грошової оцінки земель м. Хмельницького", яким було затверджено технічну документацію з нормативно-грошової оцінки земель м. Хмельницького. Вказане рішення є чинним (набрало чинності з 01.01.2011), його законність не оскаржувалась, у встановленому законом порядку воно не скасоване.

Згідно технічної документації місто охоплене централізованим газопостачанням на 100%, централізованим водопостачанням на 90%. Каналізацією та централізованим теплопостачанням охоплена багатоквартирна забудова, промислово-комунальні території, громадська забудова.

Між тим, суд встановив, що згідно матеріалів справи, а саме:

- листа МКП "Хмельницькводоканал" від 29.06.2022 №1117, у якому зазначено про відсутність на земельній ділянці кадастровий номер 6810100000:06:002:0303, за адресою: м.Хмельницький вул. Трудова, 29/2 мереж водопостачання і водовідведення;

- листів АТ "Хмельницькгаз" від 04.02.2022 №290-Си-1438-0222 та від 12.07.2022 №290-Лв-5802-0722, за адресою: м. Хмельницький вул. Трудова, 29/2 не зареєстровано абонентів АТ "Хмельницькгаз" і газові мережі на земельній ділянці відсутні;

- листа комунального підприємства по будівництву, ремонту та експлуатації доріг від № 1426, у якому зазначено, що вул. Трудова на ділянці від вул. Тихої до вул. Пілотської має асфальтобетонне покриття, однак даних про примикання ділянки за адресою: вул.Трудова,29 відсутні.

Враховуючи встановлене, суд дійшов висновку, що Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області неправомірно застосувало локальні коефіцієнти інженерно-інфраструктурних факторів "1,00" замість понижуючих коефіцієнтів "0,90-0,95".

Як наслідок, належним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 08.12.2022 про надання витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 6810100000:06:002:0303, площею 0,4463 га, яка розташована за адресою: м. Хмельницький вул. Трудова, 29/2, з урахуванням понижуючих коефіцієнтів інженерно-інфраструктурних факторів згідно Додатку 7 до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів (пункт 10 розділу II), затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489.

Крім того, суд критично оцінює посилання відповідача щодо пропуску позивачем строку звернення до суду, оскільки таке звернення відбулось відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Розподіл судових витрат проводиться відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управлінця Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо не застосування у витязі №14522 від 14.12.2022 за 2019-2021 роки із технічної документації з нормативної грошової оцінки 3 327 601 грн, земельної ділянки кадастровий номер 6810100000:06:002:0303, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , локальних коефіцієнтів інженерно-інфраструктурних факторів: земельна ділянка, що примикає до вулиці без твердого покриття - 0,90-0,95, не забезпечена централізованим водопостачанням - 0,90-0,95, не забезпечена централізованим водовідведенням - 0,90-0,95, не забезпечена централізованим газопостачанням - 0,90-0,95 та недійсним витяг від 14.12.2022 №14522.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.12.2022 про надання витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку за 2019-2021 роки, земельної ділянки кадастровий номер 6810100000:06:002:0303, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , з урахуванням понижуючих коефіцієнтів інженерно-інфраструктурних факторів згідно Додатку 7 до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів (пункт 10 розділу II), затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул.Інститутська, 4/1, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)

Головуючий суддя Я.В. Драновський