24 квітня 2023 року м. Житомир справа № 240/11245/22
категорія 111030600
Житомирський окружний адміністративний суд у складі: судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Новозаводські аграрні інвестиції" до Головного управління ДПС у Житомирській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Приватне підприємство "Новозаводські аграрні інвестиції" звернулося до Житомирського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Житомирській області про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних від 19.01.2022 № 3677884/35718391 про відмову у реєстрації податкової накладної від 07.12.2021 №6 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 6 від 07.12.2021 року, складену позивачем датою її фактичного надходження.
- визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Житомирській області про відмову у реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних від 19.01.2022 № 3677870/35718391 про відмову у реєстрації податкової накладної № 7 від 09.12.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну №7 від 09.12.2021, складену позивачем датою її фактичного надходження.
- визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Житомирській області про відмову у реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних від 19.01.2021 №3677878/35718391 про відмову у реєстрації податкової накладної №8 від 09.12.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 8 від 09.12.2021 року, складену позивачем датою її фактичного надходження.
- визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Житомирській області про відмову у реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних від 19.10,2021 року № 3677879/35718391 про відмову у реєстрації податкової накладної № 9 від 09.12.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 9 від 09.12.2021 року, складену позивачем датою її фактичного надходження.
- визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Житомирській області про відмову у реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних від 19.01.2022 № 3677882/35718391 про відмову у реєстрації податкової накладної № 10 від 10.12.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну №10 від 10.12.2021 року, складену позивачем датою її фактичного надходження.
- визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Житомирській області про відмову у реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних від 19.01.2022 № 3677880/35718391 про відмову у реєстрації податкової накладної № 11 від 10.12.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну №11 від 10.12.2021, складену позивачем датою її фактичного надходження.
- визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Житомирській області про відмову у реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних від 19.01.2021 №3677881/35718391 про відмову у реєстрації податкової накладної № 12 від 10.12.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 12 від 10.12.2021, складену позивачем датою її фактичного надходження,
- визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Житомирській області про відмову у реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних від 19.10.2021 №3677883/35718391 про відмову у реєстрації податкової накладної № 13 від 10.12.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну №13 від 10.12.2021, складену позивачем датою її фактичного надходження.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ним надано всі необхідні документи на підтвердження реальності здійснення господарської операції, однак рішенням комісії Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відмовлено у реєстрації вказаної накладної. Не погоджуючись із вказаним рішенням відповідача, з метою його скасування та зобов'язання Державної податкової служби України вчинити дії, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідачем у строк, встановлений ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України, зазначений в ухвалі про відкриття провадження надіслано до суду відзив на позовну заяву.
У відзиві відповідач просить відмовити у задоволенні позову, оскільки на підтвердження реальності господарської операції позивачем не надано необхідних документів.
Відповідно до положень ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Приватне підприємство "Новозаводські аграрні інвестиції" є юридичною особою та на постійній основі займається сільськогосподарською діяльністю з вирощування та реалізації сільськогосподарських культур, зокрема кукурудзи, що підтверджується витягом з ЄДР.
За КВЕД видами діяльності підприємства є: 01.11- Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний); 01.50 - змішане сільське господарство; 01.61- допоміжна діяльність у рослинництві, та 49.41. - Вантажний автомобільний транспорт.
Матеріали справи свідчать, що у користуванні підприємства є рухоме майно для вирощування сільськогосподарських культур та їх зберігання, а саме: трактори, навантажувачі, сівалка, причіп, обприскувач, що підтверджується копіями актів приймання-передачі та договорів.
07 грудня 2021 року між ПП "НОВОЗАВОДСЬКІ АГРАРНІ ІНВЕСТИЦІЇ" та Товариством з обмеженою відповідальністю «КАРГІС» (іменованого надалі - Покупець) було укладено договір купівлі-продажу КАР071221/006.
Згідно п. 1.1. вказаного Договору, Продавець зобов'язується передати у власність Покупця Кукурудзу, українського походження, врожаю 2021 року, (надалі - Товар), а Покупець зобов'язується прийняти Товар і оплатити його вартість у відповідності до умов даного Договору.
Відповідно до п. 2.1. Договору, кількість товару, яка підлягає поставці за данимДоговором, становить 50,00 т. (П'ятдесят тон нуль кілограм) залікової ваги +/- 5 % на вибір Покупця. Загальна кількість Поставленого Товару, визначається загальною сумою підписаних видаткових накладних та актів - розрахунків протягом строку дії даного Договору.
Пунктом 3.1. Договору передбачено, що базова ціна складає 6140,35 грн. без ПДВ за 1 тон кукурудзи 3 кл.
Кінцева (продажна ) ціна Товару визначається Сторонами виходячи із ціни Товару в заліковій вазі, згідно п. 3.1. даного Договору за мінусом необхідних витрат/послуг по доведення Товару до базисних кондицій та розраховується по Акту-розрахунку, який погоджується сторонами шляхом його двостороннього підписання ( п. 3.3. Договору).
Згідно п. 4.2. договору, підписанням даного договору Сторони погодили, що оплата Товару здійснюється по факту поставки Товару, а саме: Покупець здійснює оплату, кожної окремої партії Товару, поставленої на склад Покупця наступним чином:
86% вартості Товару, зазначеного в рахунку -фактурі Продавця, протягом 3 днів з дня отримання Покупцемскан-копії, або в електронному варіантінаступних документів: Договору, підписаного уповноваженою особою та засвідченого печаткою, рахунку -фактури та видаткової накладної. Базисний платіж поставленого товару здійснюється протягом 3 банківський днів з дня отримання податкової накладної, належним чином складеної та зареєстрованої.
Відповідно до п. 5.1. Договору, поставка товару здійснюється Продавцем окремими партіями на умовах СРТ- фрахт/перевезення сплачено до: Склад - ТОВ "КЛОВ" Житомирська область, Житомирський район, Станишівська сільська рада, за межами населених пунктів, комплекс будівельта споруд 21, надалі - Склад, вантажоотримувач: ТОВ «КАРГІС».
На виконання зобов'язань за виникним вище договором, 07.12.2021 ПП "НОВОЗАВОДСЬКІ АГРАРНІ ІНВЕСТИЦІЇ" було відвантажено на склад Покупця кукурудзу 3 кл. врожаю 2021 р. в кількості44,680 тон на загальну суму 302995,17грн. в тому числі ПДВ - 37209,93грн., що підтверджується видатковою накладною 000000000031 від 07.12.2021.
04.12.2021 між сторонами також було підписано акт розрахунок 21002040 від 07.12.2021 з якого вбачається, що фактично продавець продав, а Покупець прийняв кукурудзу 3 кл. врожаю 2021 року в кількості 44,680 тон на загальну суму з ПДВ 302995,17 грн.
Оскільки умови договору передбачають, що поставка здійснюється на умовах СРТ- доставлено до складу Покупця, що знаходиться за адресою: Житомирська область, Житомирський район, Станишівська сільська рада, за межами населених пунктів, комплекс будівель та споруд 21, то 07 грудня Продавцем було доставлено Товару на склад Покупця, що підтверджується товарно-транспортною накладною 17, 18 від 07.12.2021 в кількості 44,680 т.
Перевезення Товару здійснювалося перевізником ТОВ АФ «Бережна Агро» на підставі договору про надання транспортних послуг № 4 від 12.02.2020, що також підтверджується актом надання транспортних послуг ід 31.12.2021 року та проведеними оплатамиза надані послуги.
Факт отримання Товару - кукурудзи Покупцем також підтверджується довіреністю Доручення 16 від 07.12.2021р. виданою на ім'я ОСОБА_1 на прийняття від Підприємства кукурудзи в кількості 50 тон.
09.12.2021 року на розрахунковий рахунок ПП "НОВОЗАВОДСЬКІ АГРАРНІ ІНВЕСТИЦІЇ" від ТОВ «КАРГІС» надійшли грошові кошти в розмірі 260575,85 грн. з призначенням платежу: за кукурудзу 3 класу згідно договору КАР071221/006 від 07.12.2021 в тому числі ПДВ 32000,54 грн., що підтверджується випискою з банку від 04.01.2022, що складає 86% віз загальної суми поставки від 07.12.2021.
По факту першої події, а саме факту поставки Товару згідно видаткової накладної 000000000031 від 07.12.2021 року було створено податкову накладну 6 від 07.12.2021 року на суму 302995,17 грн. в тому числі ПДВ 37209,93 грн. та подано її на реєстрацію у відповідності до вимог чинного законодавства України.
30.12.2021 було отримано квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, з якої вбачається, що документи прийнято, реєстрацію зупинено. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація ПН/РК № 6 від 07.12.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1005, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару /послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Було запропоновано надати пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в ПН.
12.01.2022 позивачем було подано повідомлення № 2 про подання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено до якого було додано письмові пояснення, таблицю даних платника податку на додану вартість та документи на підтвердження правомірності господарської операції та складеної ПН в кількості 96 додатків, що підтверджується повідомленням про надання пояснень.
З квитанції № 2 від 14.01.2022 року вбачається, що повідомлення від 12.01.2022 року № 2 щодо надання пояснень та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрації та копіями документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, прийнято до розгляду.
19.01.2022 року позивачем було отримано рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному державному Реєстрі податкових накладних № 3677884/35718391, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 6 від 07.12.2021 з підстав ненадання платником податків копій документів:
1) первинних документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), в тому числі рахунків/фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних ( при цьому яких саме документів, підкреслено не було).
2) розрахункових документів та/або банківських виписок.
В графі додаткова інформацію зазначено, що платником податків не подано повний пакет документів, а саме, відсутні: складські документи, розрахункові та акти- приймання-передачі складу, який перебуває в суборенді.
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідної комісії, позивач 19.01.2022 подав скаргу до вищестоящого органу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та письмові пояснення з доданням документів, які підтверджують факт правомірності складання ПН та підтверджується також письмовими поясненнями до скарги.
08.02.2022 Позивачем було отримано рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних за № 67584/35718391/2 від 08.02.2022 з якого вбачається, що у відповідності до п. 56.23. ст. 56 Податкового кодексу України, скаргу залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
07 грудня 2021 року між ПП "НОВОЗАВОДСЬКІ АГРАРНІ ІНВЕСТИЦІЇ" та Товариством з обмеженою відповідальністю «КАРГІС» (іменованого надалі - Покупець) було укладено договір купівлі-продажу КАР071221/020 (надалі - Договір 2).
Згідно п. 1.1. вказаного Договору, Продавець зобов'язується передати у власність Покупця Кукурудзу, українського походження, врожаю 2021 року, (надалі - Товар), а Покупець зобов'язується прийняти Товар і оплатити його вартість у відповідності до умов даного Договору.
Відповідно до п. 2.1. Договору, кількість товару, яка підлягає поставці за даним Договором, становить 200,00 т. (двісті тон нуль кілограм) залікової ваги +/- 5 % на вибір Покупця. Загальна кількість Поставленого Товару, визначається загальною сумою підписаних видаткових накладних та актів - розрахунків протягом строку дії даного Договору.
Пунктом 3.1. Договору передбачено, що базова ціна складає 6228,07 грн. без ПДВ за 1 тон кукурудзи 3 кл.
Згідно п. 5.2. вказаного Договору, строк поставки Товару - до 17.12.2021.
09.12.2021 на адресу покупця було поставлено Товару за вказаним договором № 2 по видатковій накладній № 000000000032 в кількості 111,06 тон на суму 754349,31 грн., що також підтверджується товарно-транспортними накладними № 19, 20, 21, 22, 23, від 09.12.2021.
По факту першої події, а саме факту поставки Товару згідно видаткової накладної 000000000032 від 09.12.2021 року було створено податкову накладну 7 від 09.12.2021 року на суму 754949,31 грн. в тому числі ПДВ 92639,39 грн. та подано її на реєстрацію у відповідності до вимог чинного законодавства України.
30.12.2021 було отримано квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, з якої вбачається, що документи прийнято, реєстрацію зупинено. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація ПН/РК № 7 від 09.12.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1005, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару /послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Було запропоновано надати пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в ПН.
12.01.2022 позивачем було подано повідомлення № 2 про подання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено до якого було додано письмові пояснення, таблицю даних платника податку на додану вартість та документи на підтвердження правомірності господарської операції та складеної ПН в кількості 96 додатків, що підтверджується повідомленням про надання пояснень.
З квитанції № 2 від 14.01.2022 року вбачається, що повідомлення від 12.01.2022року № 2 щодо надання пояснень та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрації та копіями документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, прийнято до розгляду.
19.01.2022 року позивачем було отримано рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному державному Реєстрі податкових накладних № 3677870/35718391, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 7 від 09.12.2021 з підстав ненадання платником податків копій документів:
1) первинних документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), в тому числі рахунків/фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних ( при цьому яких саме документів, підкреслено не було).
2) розрахункових документів та/або банківських виписок.
В графі додаткова інформацію зазначено, що платником податків не подано повний пакет документів, а саме, відсутні: складські документи, розрахункові та акти- приймання-передачі складу, який перебуває в суборенді.
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідної комісії, позивач 19.01.2022 подав скаргу до вищестоящого органу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та письмові пояснення з доданням документів, які підтверджують факт правомірності складання ПН та підтверджується також письмовими поясненнями до скарги.
Факти прийняття скарги та доданих до неї документів до розгляду підтверджується квитанцією № 2 від 01.02.2022 р.
08.02.2022 Позивачем було отримано рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних за № 6805/35718391/2 від 08.02.2022 з якого вбачається, що у відповідності до п. 56.23. ст. 56 Податкового кодексу України, скаргу залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
09.12.2021 на адресу покупця також було поставлено Товару за вказаним договором № 2 по видатковій накладній № 000000000033 в кількості 21,560 тон. на загальну суму 148673,51 грн., що також підтверджується товарно-транспортними накладними № 24 від 09.12.2021.
По факту першої події, а саме факту поставки Товару згідно видаткової накладної 000000000033 від 09.12.2021 року було створено податкову накладну 8 від 09.12.2021 року на суму 148673,51 грн. в тому числі ПДВ 18258,15 грн. та подано її на реєстрацію у відповідності до вимог чинного законодавства України.
30.12.2021 було отримано квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, з якої вбачається, що документи прийнято, реєстрацію зупинено. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація ПН/РК № 8 від 09.12.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1005, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару /послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Було запропоновано надати пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в ПН.
12.01.2022 позивачем було подано повідомлення № 2 про подання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено до якого було додано письмові пояснення, таблицю даних платника податку на додану вартість та документи на підтвердження правомірності господарської операції та складеної ПН в кількості 96 додатків, що підтверджується повідомленням про надання пояснень.
З квитанції № 2 від 14.01.2022 року вбачається, що повідомлення від 12.01.2022року № 2 щодо надання пояснень та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрації та копіями документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, прийнято до розгляду.
19.01.2022 року позивачем було отримано рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному державному Реєстрі податкових накладних № 3677878/35718391, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 8 від 09.12.2021 з підстав ненадання платником податків копій документів:
1) первинних документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), в тому числі рахунків/фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних ( при цьому яких саме документів, підкреслено не було).
2) розрахункових документів та/або банківських виписок.
В графі додаткова інформацію зазначено, що платником податків не подано повний пакет документів, а саме, відсутні: складські документи, розрахункові та акти- приймання-передачі складу, який перебуває в суборенді.
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідної комісії, позивач 19.01.2022 подав скаргу до вищестоящого органу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та письмові пояснення з доданням документів, які підтверджують факт правомірності складання ПН та підтверджується також письмовими поясненнями до скарги.
Факти прийняття скарги та доданих до неї документів до розгляду підтверджується квитанцією № 2 від 01.02.2022 р.
08.02.2022 Позивачем було отримано рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних за № 6729/35718391/2 від 08.02.2022 з якого вбачається, що у відповідності до п. 56.23. ст. 56 Податкового кодексу України, скаргу залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
На підставі договору № 2 від 07.12.202104.12.2021 також на адресу покупця також було поставлено Товару за вказаним договором по видатковій накладній та по видатковій накладній № 000000000034 від 09.12.2021 в кількості 22,180 тон на загальну суму 152502,88 грн., що також підтверджується товарно-транспортними накладними 25 від 09.12.2021.
По факту першої події, а саме факту поставки Товару згідно видаткової накладної№ 000000000034 від 09.12.2021 року було створено податкову накладну 9 від 09.12.2021 року на суму 152502,88 грн. в тому числі ПДВ 18728,42 грн. та подано її на реєстрацію у відповідності до вимог чинного законодавства України.
30.12.2021 було отримано квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, з якої вбачається, що документи прийнято, реєстрацію зупинено. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація ПН/РК № 9 від 09.12.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1005, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару /послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Було запропоновано надати пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в ПН.
12.01.2022 позивачем було подано повідомлення № 2 про подання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено до якого було додано письмові пояснення, таблицю даних платника податку на додану вартість та документи на підтвердження правомірності господарської операції та складеної ПН в кількості 96 додатків, що підтверджується повідомленням про надання пояснень.
З квитанції № 2 від 14.01.2022 року вбачається, що повідомлення від 12.01.2022 року № 2 щодо надання пояснень та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрації та копіями документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, прийнято до розгляду.
19.01.2022 року позивачем було отримано рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному державному Реєстрі податкових накладних № 3677879/35718391, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 9 від 09.12.2021 з підстав ненадання платником податків копій документів:
1) первинних документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), в тому числі рахунків/фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних ( при цьому яких саме документів, підкреслено не було).
2) розрахункових документів та/або банківських виписок.
В графі додаткова інформацію зазначено, що платником податків не подано повний пакет документів, а саме, відсутні: складські документи, розрахункові та акти- приймання-передачі складу, який перебуває в суборенді.
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідної комісії, позивач 19.01.2022 подав скаргу до вищестоящого органу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та письмові пояснення з доданням документів, які підтверджують факт правомірності складання ПН та підтверджується також письмовими поясненнями до скарги.
Факти прийняття скарги та доданих до неї документів до розгляду підтверджується квитанцією № 2 від 01.02.2022 р.
08.02.2022 Позивачем було отримано рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних за № 6767/35718391/2 від 08.02.2022 з якого вбачається, що у відповідності до п. 56.23. ст. 56 Податкового кодексу України, скаргу залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
10.12.2021 ПП "НОВОЗАВОДСЬКІ АГРАРНІ ІНВЕСТИЦІЇ" було відвантажено на склад Покупця кукурудзу 3 кл. врожаю 2021 р. в кількості43,780 тон на загальну суму 296739,64грн. в тому числі ПДВ - 36441,71грн., що підтверджується видатковою накладною №000000000035 від 10.12.2021.
06.12.2021 між сторонами також було підписано акт розрахунок 00002059 від 10.12.2021 з якого вбачається, що фактично продавець продав, а Покупець прийняв кукурудзу 3 кл. врожаю 2021 року в кількості 43,780 тон на загальну суму з ПДВ 296739,64 грн.
Згідно умов договору, поставка здійснюється на умовах СРТ- доставлено до складу Покупця, що знаходиться за адресою: Житомирська область, Житомирський район, Станишівська сільська рада, за межами населених пунктів, комплекс будівель та споруд 21, то 10 грудня 2021 Продавцем було доставлено Товару на склад Покупця, що підтверджується товарно-транспортними накладними № №31,30від 10.12.2021 в кількості 43,780 т.
13.12.2021 року на розрахунковий рахунок ПП "НОВОЗАВОДСЬКІ АГРАРНІ ІНВЕСТИЦІЇ" від ТОВ «КАРГІС» надійшли грошові кошти в розмірі 208740,41 грн. з призначенням платежу: за кукурудзу 3 класу згідно договору КАРО71221/020 від 07.12.2021в тому числі ПДВ 25634,79 грн., що підтверджується випискою з банку від 04.01.2022, що складає 86% віз загальної суми поставки від 10.12.2021.
По факту першої події, а саме факту поставки Товару згідно видаткової накладної 000000000035 від 10.12.2021 року було створено податкову накладну 10 від 10.12.2021 року на суму 296739,64 грн. в тому числі ПДВ 36441,71 грн. та подано її на реєстрацію у відповідності до вимог чинного законодавства України.
30.12.2021 було отримано квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, з якої вбачається, що документи прийнято, реєстрацію зупинено. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація ПН/РК № 10 від 10.12.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1005, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару /послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Було запропоновано надати пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в ПН.
12.01.2022 позивачем було подано повідомлення № 2 про подання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено до якого було додано письмові пояснення, таблицю даних платника податку на додану вартість та документи на підтвердження правомірності господарської операції та складеної ПН в кількості 96 додатків, що підтверджується повідомленням про надання пояснень.
З квитанції № 2 від 14.01.2022 року вбачається, що повідомлення від 12.01.2022року № 2 щодо надання пояснень та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрації та копіями документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, прийнято до розгляду.
19.01.2022 року позивачем було отримано рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному державному Реєстрі податкових накладних № 367788235718391, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 10 від 10.12.2021 з підстав ненадання платником податків копій документів:
1) первинних документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), в тому числі рахунків/фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних ( при цьому яких саме документів, підкреслено не було).
2) розрахункових документів та/або банківських виписок.
В графі додаткова інформацію зазначено, що платником податків не подано повний пакет документів, а саме, відсутні: складські документи, розрахункові та акти- приймання-передачі складу, який перебуває в суборенді.
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідної комісії, позивач 19.01.2022 подав скаргу до вищестоящого органу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та письмові пояснення з доданням документів, які підтверджують факт правомірності складання ПН та підтверджується також письмовими поясненнями до скарги.
Факти прийняття скарги та доданих до неї документів до розгляду підтверджується квитанцією № 2 від 01.02.2022 р.
08.02.2022 Позивачем було отримано рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних за № 6734/35718391/2 від 08.02.2022 з якого вбачається, що у відповідності до п. 56.23. ст. 56 Податкового кодексу України, скаргу залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
07 грудня 2021 року між ПП "НОВОЗАВОДСЬКІ АГРАРНІ ІНВЕСТИЦІЇ" та Товариством з обмеженою відповідальністю «КАРГІС» (іменованого надалі - Покупець) було укладено договір купівлі-продажу КАР071221/023 (надалі - Договір3).
Згідно п. 1.1. вказаного Договору, Продавець зобов'язується передати у власність Покупця Кукурудзу, українського походження, врожаю 2021 року, (надалі - Товар), а Покупець зобов'язується прийняти Товар і оплатити його вартість у відповідності до умов даного Договору.
Відповідно до п. 2.1. Договору, кількість товару, яка підлягає поставці за даним Договором, становить 110,00 т. (сто одинадцять тон нуль кілограм) залікової ваги +/- 5 % на вибір Покупця. Загальна кількість Поставленого Товару, визначається загальною сумою підписаних видаткових накладних та актів - розрахунків протягом строку дії даного Договору.
Пунктом 3.1. Договору передбачено, що базова ціна складає 6228,07 грн. без ПДВ за 1 тон кукурудзи 3 кл.
Відповідно до п. 5.1. Договору, поставка товару здійснюється Продавцем окремими партіями на умовах СРТ- фрахт/перевезення сплачено до: Склад - ТОВ "КАРГІС" Житомирська область, Житомирський район, Станишівська сільська рада, за межами населених пунктів, комплекс будівель та споруд 21, надалі - Склад, вантажоотримувач: ТОВ «КАРГІС».
Згідно п. 5.2. вказаного Договору, строк поставки Товару - до 17.12.2021.
10.12.2021 на адресу покупця було поставлено Товару за вказаним договором № 3по видатковій накладна № 000000000036 було поставлено товар в кількості 67,40 тон на загальну суму 403874,95 грн., що також підтверджується товарно-транспортними накладними № 26, 27, 28, від 10.12.2021.
По факту першої події, а саме факту поставки Товару згідно видаткової накладної 000000000036 від 10.12.2021 року було створено податкову накладну 11 від 10.12.2021 року на суму 460417,44 грн. в тому числі ПДВ 56542,49 грн. та подано її на реєстрацію у відповідності до вимог чинного законодавства України.
30.12.2021 було отримано квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, з якої вбачається, що документи прийнято, реєстрацію зупинено. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація ПН/РК № 11 від 10.12.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1005, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару /послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Було запропоновано надати пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в ПН.
При цьому звертаємо увагу, що у даній квитанції не було вказано чіткого переліку документів, який необхідно було надати.
12.01.2022 позивачем було подано повідомлення № 2 про подання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено до якого було додано письмові пояснення, таблицю даних платника податку на додану вартість та документи на підтвердження правомірності господарської операції та складеної ПН в кількості 96 додатків, що підтверджується повідомленням про надання пояснень.
З квитанції № 2 від 14.01.2022 року вбачається, що повідомлення від 12.01.2022року № 2 щодо надання пояснень та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрації та копіями документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, прийнято до розгляду.
19.01.2022 року позивачем було отримано рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному державному Реєстрі податкових накладних № 3677880/35718391, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 11 від 10.12.2021 з підстав ненадання платником податків копій документів:
1) первинних документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), в тому числі рахунків/фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних ( при цьому яких саме документів, підкреслено не було).
2) розрахункових документів та/або банківських виписок.
В графі додаткова інформацію зазначено, що платником податків не подано повний пакет документів, а саме, відсутні: складські документи, розрахункові та акти- приймання-передачі складу, який перебуває в суборенді.
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідної комісії, позивач 19.01.2022 подав скаргу до вищестоящого органу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та письмові пояснення з доданням документів, які підтверджують факт правомірності складання ПН та підтверджується також письмовими поясненнями до скарги.
Факти прийняття скарги та доданих до неї документів до розгляду підтверджується квитанцією № 2 від 01.02.2022 р.
08.02.2022 Позивачем було отримано рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних за № 6713/35718391/2 від 08.02.2022 з якого вбачається, що у відповідності до п. 56.23. ст. 56 Податкового кодексу України, скаргу залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
Також 10.12.2021 на адресу покупця було поставлено Товару за вказаним договором № 3 по видатковій накладна № 000000000037 було поставлено товару в кількості 21,780 тон на загальну суму 132490,35 грн., що також підтверджується товарно-транспортними накладними № 32 від 10.12.2021.
По факту першої події, а саме факту поставки Товару згідно видаткової накладної 000000000037 від 10.12.2021 року було створено податкову накладну 12 від 10.12.2021 року на суму 151039,00 грн. в тому числі ПДВ 18548,65 грн. та подано її на реєстрацію у відповідності до вимог чинного законодавства України.
30.12.2021 було отримано квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, з якої вбачається, що документи прийнято, реєстрацію зупинено. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація ПН/РК № 12 від 10.12.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1005, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару /послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Було запропоновано надати пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в ПН.
12.01.2022 позивачем було подано повідомлення № 2 про подання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено до якого було додано письмові пояснення, таблицю даних платника податку на додану вартість та документи на підтвердження правомірності господарської операції та складеної ПН в кількості 96 додатків, що підтверджується повідомленням про надання пояснень.
З квитанції № 2 від 14.01.2022 року вбачається, що повідомлення від 12.01.2022року № 2 щодо надання пояснень та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрації та копіями документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, прийнято до розгляду.
19.01.2022 року позивачем було отримано рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному державному Реєстрі податкових накладних 3677881/35718391, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 12 від 10.12.2021 з підстав ненадання платником податків копій документів:
1) первинних документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), в тому числі рахунків/фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних ( при цьому яких саме документів, підкреслено не було).
2) розрахункових документів та/або банківських виписок.
В графі додаткова інформацію зазначено, що платником податків не подано повний пакет документів, а саме, відсутні: складські документи, розрахункові та акти- приймання-передачі складу, який перебуває в суборенді.
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідної комісії, позивач 19.01.2022 подав скаргу до вищестоящого органу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та письмові пояснення з доданням документів, які підтверджують факт правомірності складання ПН та підтверджується також письмовими поясненнями до скарги.
Факти прийняття скарги та доданих до неї документів до розгляду підтверджується квитанцією № 2 від 01.02.2022 р.
08.02.2022 Позивачем було отримано рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних за № 6744/35718391/2 від 08.02.2022 з якого вбачається, що у відповідності до п. 56.23. ст. 56 Податкового кодексу України, скаргу залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
10.12.2021 на адресу покупця було поставлено Товару за вказаним договором № 3 по видатковій накладна № 000000000038 було поставлено товару в кількості 22,500 тон на загальну суму 155585,98 грн., що також підтверджується товарно-транспортними накладними № 29 від 10.12.2021.
По факту першої події, а саме факту поставки Товару згідно видаткової накладної 00000000003 від 10.12.2021 року було створено податкову накладну 13 від 10.12.2021 року на суму 155585,98 грн. в тому числі ПДВ 19107,05 грн. та подано її на реєстрацію у відповідності до вимог чинного законодавства України.
30.12.2021 було отримано квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, з якої вбачається, що документи прийнято, реєстрацію зупинено. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація ПН/РК № 13 від 10.12.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1005, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару /послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Було запропоновано надати пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в ПН.
12.01.2022 позивачем було подано повідомлення № 2 про подання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено до якого було додано письмові пояснення, таблицю даних платника податку на додану вартість та документи на підтвердження правомірності господарської операції та складеної ПН в кількості 96 додатків, що підтверджується повідомленням про надання пояснень.
З квитанції № 2 від 14.01.2022 року вбачається, що повідомлення від 12.01.2022року № 2 щодо надання пояснень та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрації та копіями документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, прийнято до розгляду.
19.01.2022 року позивачем було отримано рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному державному Реєстрі податкових накладних 3677883/35718391, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 13 від 10.12.2021 з підстав ненадання платником податків копій документів:
1) первинних документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), в тому числі рахунків/фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних ( при цьому яких саме документів, підкреслено не було).
2) розрахункових документів та/або банківських виписок.
В графі додаткова інформацію зазначено, що платником податків не подано повний пакет документів, а саме, відсутні: складські документи, розрахункові та акти- приймання-передачі складу, який перебуває в суборенді.
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідної комісії, позивач 19.01.2022 подав скаргу до вищестоящого органу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та письмові пояснення з доданням документів, які підтверджують факт правомірності складання ПН та підтверджується також письмовими поясненнями до скарги.
Факти прийняття скарги та доданих до неї документів до розгляду підтверджується квитанцією № 2 від 01.02.2022 р.
08.02.2022 Позивачем було отримано рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних за № 6782/35718391/2 від 08.02.2022 з якого вбачається, що у відповідності до п. 56.23. ст. 56 Податкового кодексу України, скаргу залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
Позивач вважає, що оскаржувані рішення про відмову реєстрації податкових накладних є протиправними, тому звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено).
Аналізуючи правомірність прийняття оскаржуваного рішення, що є змістом правовідносин у цій справі, відповідно до приписів наведеної правової норми, суд виходить із такого.
Спірні правовідносини врегульовано нормами Податкового кодексу України у відповідній редакції (далі - ПК України).
Відповідно до пунктів а, б пункту 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
У свою чергу, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10. цієї правової норми передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів / послуг платник податку продавець товарів / послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21 квітня 2021 року № 378) (далі Порядок № 1246).
Відповідно до пункту 12 цього Порядку, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.
Пунктами 13, 15 Порядку №1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі квитанція).
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу 10), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На реалізацію наведеної норми Кабінетом Міністрів України 11 грудня 2019 року прийнято постанову №1165 (набрала чинності 01 лютого 2020 року), якою серед іншого затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок № 1165).
Відповідно до пункту 4 цього Порядку, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
За приписами пункту 5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
Згідно з пунктом 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Пунктом 7 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку № 1165).
Відповідно до пункту 25 Порядку №1165, комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, підставою для зупинення реєстрації податкових накладних № 6 від 07.12.2021, № 7 від 09.12.2021, № 8 від 09.12.2021, № 9 від 09.12.2021, № 10 від 10.12.2021, № 11 від 10.12.2021, № 12 від 10.12.2021 та №13 від 10.12.2021 слугувало те, що вони відповідають вимогам пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Пункт 1 додатку 3 до Порядку №1165 відносить до ознак ризиковості здійснення операцій наступне: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
При цьому, зупинення реєстрації ПН/РК за пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій відбувається у разі одночасного дотримання трьох умов: відсутність товару в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товару, що на постійній основі постачається; обсяг постачання дорівнює або перевищує товарні залишки; переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Таким чином, у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях.
Натомість, як встановлено судом, надіслана позивачу квитанція містить вимогу щодо надання пояснень та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.
Відсутність у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначення конкретного критерію ризиковості здійснення операцій, про які йдеться у пункті 1 додатку 3 до Порядку № 1165, із розрахованим показником за відповідним критерієм, якому відповідає платник податку, свідчить про необґрунтованість віднесення господарської операції до відповідного критерію, що визначений пунктом 1 Критеріїв ризиковості господарських операцій.
Загальне посилання контролюючого органу на правомірність зупинення реєстрації податкової накладної на підставі Критеріїв ризиковості господарських операцій, є протиправним та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, а не будь-яких на власний розсуд.
При цьому, матеріалами справи не підтверджено факт виявлення під час моніторингу об'єктивних ознак неможливості здійснення позивачем господарської операції, дані про яку зазначено у податкових накладних, та/або ймовірності уникнення позивачем виконання свого податкового обов'язку, які б свідчили про ризик порушення ним норм податкового законодавства. Натомість містять докази, які були надані контролюючому органу для розблокування реєстрації податкових накладних, які підтверджують факт поставки товару та проведення оплати за нього.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок № 520).
Пунктом 2 цього Порядку визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Реєстр), реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку № 520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Разом із тим, пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", Законів України "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункти 6, 7 Порядку № 520).
Згідно з вимогами пунктів 9, 10 та 11 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів. Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Підставами для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Як вбачається зі змісту спірних рішень, якими відмовлено у реєстрації податкових накладних, підставою для їх прийняття зазначено, що платником податку не надано копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), в тому числі рахунків/фактури/інвойсів, актів приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних ( документи які не надано підкреслити). Розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Також, в якості додаткової інформації, відповідачем указано про ненадання повного пакету документів, а саме: відсутні складські документи розрахункові та акти прийому-передачі склада, який перебуває в суборенді.
Позивачем подавалися пояснень та копії документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено до яких були додано письмові пояснення, таблицю даних платника податку на додану вартість та документи на підтвердження правомірності господарської операції та складеної ПН в кількості 96 додатків
Як зазначено в поясненнях № 2 від 12.12.2021 року та п. 5 скарги на рішення комісії, підприємство має орендоване нежитлове приміщення складузагальною площею 600 кв.м., яке знаходиться за адресою: Житомирська обл. Хорошівський р-н с.Рижани вул. Заводська, 1, згідно Договору суборенди нежитлових приміщень №1/01 від 01.01.21 року, Договору суборенди нежитлових приміщень №1/06-1 від 01.06.21 року та №1/12 від 01.12.2021 року, складених ПП «Новозаводські Аграрні Інвестиції» із ТОВ «Агріс Полісся» (код ЄДРПОУ - 38580846) та актів приймання- передачі нежитлових приміщень.
На отримані послуги по оренді нежитлових приміщень складено Акти здачі-прийняття робіт (надання послуг) №00000052 від 30.04.2021 року, №00000071 від 31.05.2021 року, №0000000073 від 30.06.2021 року, №00000000166 від 30.11.2021 року та №00000000183 від 31.12.2021 року та інші та сплачено орендну плату, що також підтверджується платіжними документами.
Зібраний в полі врожай кукурудзи було перевезено на орендовані склади в с. Рижани, вул. Заводська, 1 та оприбутковано на склад ПІДПРИЄМСТВА, що підтверджується шляховими листами на вивіз продукції з поля, складеними за період жовтня по листопад 2021 року та прибутковими накладними,
Відповідачем не спростовано, що зазначені документи позивачем не надавалися.
За результатами дослідження документів, наданих позивачем контролюючого органу разом з поясненнями, суд приходить до висновку, що такі підтверджують проведення господарської операції між позивачем та його контрагентом, а також інформації, наведену у податковій накладній, в реєстрації якої відмовлено спірним рішенням.
Надаючи оцінку рішенням відповідача, що оскаржені, суд зазначає, що контролюючий орган не сформував конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності складення та подання податкових накладних.
Окрім того, варто звернути увагу на те, що у квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних конкретні документи не вимагалися, а запропоновано тільки надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
При цьому, можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів, чого зроблено не було.
Більше того, як свідчать матеріали справи, позивачем було надано перелік документів, які в повному обсязі надають підстави для реєстрації податкової накладної і це відповідачем під час розгляду справи не спростовано. В наданих пояснення позивачем детально розписано господарські операції.
Відповідачем не наведено доказів того, що подані позивачем документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Контролюючим органом не зазначено конкретного переліку документів, які мають бути подані платником податків, а наведено лише загальне найменування з вичерпного переліку без додаткової конкретизації, що позбавляє можливості встановити, які саме документи не надані позивачем.
Не конкретизування податковим органом переліку документів, які необхідно надати позивачу, призвело до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.
Разом з тим, недотримання принципу правової визначеності під час зупинення реєстрації податкової накладної призвело до необізнаності платника податків щодо вичерпного переліку необхідних документів, які він, на переконання відповідачів, повинен був надати контролюючому органу.
Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.
Слід зазначити, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.
Недотримання податковим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкової накладної щодо оформлення квитанції прямо вказує на те, що рішення, які прийняті на наступному етапі, тобто рішення Комісії про відмову у реєстрації податкових накладних, теж не є законними.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10 квітня 2020 у справі №819/330/18.
При ухваленні судового рішення враховано також правові висновки Верховного Суду у постанові від 07.12.2022 у справі №500/2237/20
Таким чином, зважаючи на наявність достатніх документів для спростування сумнівів про ризиковість платника податку та ризиковість здійснених операцій, і на те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних.
Ураховуючи наведене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення у частині визнання протиправним та скасування рішеннь комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області про відмову у реєстрації податкових накладних .
Окрім того, суд відхиляє аргументи ГУ ДПС у Житомирській області, що ті документи, які не було надано позивачем під час подання податкових накладних до контролюючого органу для реєстрації на підтвердження здійснення господарської операції, не повинні враховуватись судом під час судового розгляду справи, оскільки контролюючим органом не було чітко зазначено, які саме документи необхідно надати платнику податків.
При цьому, суд враховує наявність у платника податку права довести саме у судовому процесі обставини, на яких ґрунтуються його доводи. Останнє не є обмеженим поданням виключно тих доказів, що надавались ним з податковою накладною контролюючому органу для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Право надавати заперечення щодо висновків податкового органу та долучати докази на підтвердження таких заперечень надається платнику як на усіх стадіях податкового контролю, так і на стадіях судового процесу, на яких допускається подання учасником процесу нових доказів.
У постанові Верховного Суду від 25 червня 2019 року у справі №1940/1950/18 висловлена правова позиція, відповідно до якої зупинення реєстрації податкової накладної без чіткого визначення переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, не дало позивачу можливості надати достатній обсяг підтверджуючих документів, а тому, враховуючи норми статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач скористався наданим йому правом довести належними і допустимими доказам заявлені ним позовні вимоги у суді.
Враховуючи викладене, спірні рішення про відмову у реєстрації податкових накладних є протиправними.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну датою її фактичного подання, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 ПК України, реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.
У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим.
Згідно з пунктом 19 Порядку №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: 1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення суду); 3) неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу 10), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних / розрахунку коригування, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, наданих позивачем документів достатньо для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. При цьому, обставин, які б унеможливлювали таку реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.
З метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та дотримання гарантій, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд уважає за необхідне зобов'язати Державної податкової служби України зареєструвати спірні податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх фактичного подання.
При цьому, доводи відповідача про те, що повноваження ГУ ДПС України у Житомирській області щодо підготовки висновку про реєстрацію податкової накладної є дискреційними повноваженнями, суд уважає безпідставними, з огляду на таке.
У своєму рішенні від 16 вересня 2015 року у справі №21-1465а15 Верховний Суд України зазначив, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося б примусове виконання рішення.
Згідно з Рекомендацією №К (80) 2 комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів Ради Європи 11 травня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
На законодавчому рівні поняття "дискреційні повноваження" суб'єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення.
Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов, відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку.
Тобто, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.
Як зазначено вище, за результатами розгляду справи суд дійшов висновку, що надані позивачем документи підтверджували правомірність складення податкових накладних, а тому ГУ ДПС у Житомирській області мало скласти висновок про її реєстрацію на підставі якого ДПС України мало провести таку реєстрацію. Отже такі повноваження відповідачів не є дискреційними.
Суд враховує, що пунктом 19 Порядку № 1246 передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється, зокрема, у день набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію відповідної податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Отже, застосування у даній справі способу захисту порушеного права позивача шляхом зобов'язання ДПС України зареєструвати подану позивачем податкову накладну в ЄРПН не є втручанням в дискреційні повноваження та відповідає завданням адміністративного судочинства, регламентованим статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Аналогічний підхід щодо обрання способу захисту порушеного права застосовано Верховним Судом у складі Касаційного адміністративного суду у постановах від 31 січня 2018 року у справі № 825/849/17 та від 06 березня 2018 року у справі № 826/4475/16.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, сплачений позивачем судовий збір підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області та Державної податкової служби України.
Керуючись статтями 242-246,295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Адміністративний позов Приватного підприємства "Новозаводські аграрні інвестиції" (вул. Лесі Українки, 7,Новий Завод,Пулинський(Червоноармійський) район, Житомирська,12056, ЄДРПОУ: 35718391) до Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7,Житомир, 10003, ЄДРПОУ: 43142501), Державної податкової служби України (Львівська площа, 8,Київ 53, 04053, ЄДРПОУ: 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Житомирській області про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних від 19.01.2022 № 3677884/35718391 про відмову у реєстрації податкової накладної від 07.12.2021 №6 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 6 від 07.12.2021 року, складену позивачем датою її фактичного надходження.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Житомирській області про відмову у реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних від 19.01.2022 № 3677870/35718391 про відмову у реєстрації податкової накладної № 7 від 09.12.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну №7 від 09.12.2021, складену позивачем датою її фактичного надходження.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Житомирській області про відмову у реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних від 19.01.2021 №3677878/35718391 про відмову у реєстрації податкової накладної №8 від 09.12.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 8 від 09.12.2021 року, складену позивачем датою її фактичного надходження.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Житомирській області про відмову у реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних від 19.10,2021 року № 3677879/35718391 про відмову у реєстрації податкової накладної № 9 від 09.12.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 9 від 09.12.2021 року, складену позивачем датою її фактичного надходження.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Житомирській області про відмову у реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних від 19.01.2022 № 3677882/35718391 про відмову у реєстрації податкової накладної № 10 від 10.12.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну №10 від 10.12.2021 року, складену позивачем датою її фактичного надходження.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Житомирській області про відмову у реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних від 19.01.2022 № 3677880/35718391 про відмову у реєстрації податкової накладної № 11 від 10.12.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну №11 від 10.12.2021, складену позивачем датою її фактичного надходження.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Житомирській області про відмову у реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних від 19.01.2021 №3677881/35718391 про відмову у реєстрації податкової накладної № 12 від 10.12.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 12 від 10.12.2021, складену позивачем датою її фактичного надходження,
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Житомирській області про відмову у реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних від 19.10.2021 №3677883/35718391 про відмову у реєстрації податкової накладної № 13 від 10.12.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну №13 від 10.12.2021, складену позивачем датою її фактичного надходження.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Житомирській області на користь Приватного підприємства "Новозаводські аграрні інвестиції" судовий збір у розмірі 9924,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Приватного підприємства "Новозаводські аграрні інвестиції" судовий збір у розмірі 9924,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.В. Чернова