Ухвала від 24.04.2023 по справі 160/1953/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

24 квітня 2023 року Справа 160/1953/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Неклеса О.М., розглянувши у письмовому провадженні клопотання Військової частини НОМЕР_1 про залишення позовної заяви у справі №160/1953/23 без розгляду,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Амур-Нижньодніпровського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Військової частини НОМЕР_1 , в якій позивач з урахуванням уточнених позовних вимог просить суд:

- визнати протиправними дії Амур-Нижньодніпровського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо призову 04.06.2022 року ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 прийняти рішення про звільнення ОСОБА_1 з військової служби особового складу Збройних Сил України військової частини НОМЕР_1 від дати початку його військової служби, а саме: від 26.07.2022 року.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.02.2023 року відкрито провадження у справі за позовом, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.04.2023 р. клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду задоволено та поновлено ОСОБА_1 строк звернення до суду з цим позовом.

Разом з відзивом на позовну заяву від Військової частини НОМЕР_1 подано до суду клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.

В обґрунтування вищевказаного клопотання заявник зазначив, що 04.06.2022 р. ОСОБА_1 призвано на військову службу по мобілізації Амур-Нижньодніпровським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, що, на думку позивача, було здійснено протиправно з огляду на те, що йому не було проведено належного медичного обстеження. Отже, на думку заявника, позивач ще 04.06.2022 р. був обізнаний про порушення власних прав та інтересів, пов'язаних з його призовом на військову службу, однак із відповідною позовною заявою ОСОБА_1 звернувся лише 20.02.2023 р., тобто з порушенням встановленого ч.ч. 1, 5 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України строку для звернення до адміністративного суду із позовною заявою. З огляду на викладене, Військова частина НОМЕР_1 вважає, що дану позовну заяву слід залишити без розгляду.

При вирішенні вищевказаного клопотання суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з ч.3 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України, для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк (ч. 5 ст. 122 КАС України).

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 240 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 3 ст. 123 КАС України, у разі якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

У разі якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду (ч. 4 ст. 123 КАС України).

Так, позивач оскаржує протиправні дії Амур-Нижньодніпровського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо призову 04.06.2022 року ОСОБА_1 в той час як вищезазначену позовну заяву подано представником позивача до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через програму «Електронний суд» 03.02.2023 р., тобто із пропуском визначеного статтею 122 КАС України строку для звернення до адміністративного суду із відповідним позовом.

Разом з тим, представником позивача було подано разом із позовною заявою клопотання про поновлення позивачу строку звернення до суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від ДАТА клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду задоволено та поновлено ОСОБА_1 строк звернення до суду з цим позовом.

Стосовно решти доводів заявника суд вважає за необхідне зазначити таке.

Рішенням Конституційного Суду України №17-рп/2011 від 13.12.2011 р. визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків, обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.

Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція) гарантує кожному право на справедливий суд, що включає, крім іншого, право на розгляд справи.

Відповідні положення Конвенції знайшли своє втілення також у ст. 55 Конституція України, згідно з якою права і свободи людини і громадянина захищає суд; кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Право на розгляд справи означає право особи звернутися за захистом до суду та право на те, що його справа буде розглянута та вирішена судом. Обов'язковою умовою дотримання цього права є те, що особі має бути забезпечена можливість реалізації зазначених прав без будь-яких обмежень, перешкод чи ускладнень. Можливість людини без перепон одержати судовий захист є головним змістовним аспектом поняття доступу до правосуддя.

Європейський Суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) сформував правову позицію, відповідно до якої встановлення обмежень доступу до суду у зв'язку з пропуском строку звернення повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання, слід звертати увагу на обставини справи (справи «Белле проти Франції», «Ільхан проти Туреччини», «Пономарьов проти України», «Щокін проти України» тощо).

Крім того, ЄСПЛ висловив позицію стосовно того, що, розглядаючи підстави для поновлення пропущеного строку, національні суди мають враховувати, що питання стосовно того, чи було дотримано справедливий баланс між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, виникає лише тоді, коли встановлено, що оскаржуване втручання відповідало вимозі законності і не було свавільним (справи «Скордіно проти Італії», «Ятрідіс проти Греції»).

Основною складовою права на суд є право доступу, в тому розумінні, що особі має бути забезпечена можливість звернутись до суду для вирішення певного питання, і що з боку держави не повинні чинитись правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.

З урахуванням вищенаведених висновків Європейського Суду з прав людини, а також того, що судом вже вирішено питання про поновлення позивачу строку звернення до суду із цим позовом, суд доходить висновку, що у задоволенні клопотання Військової частини НОМЕР_1 про залишення позовної заяви без розгляду слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 122, 123, 240, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання Військової частини НОМЕР_1 про залишення позовної заяви ОСОБА_1 до Амур-Нижньодніпровського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, без розгляду, - відмовити.

Ухвала набирає законної сили в порядку ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у строки встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.М. Неклеса