Рішення від 24.04.2023 по справі 160/3862/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2023 року Справа № 160/3862/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до відповідача-1: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідача-2: Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

28 лютого 2023 року ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача-1: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідача-2: Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 27.01.2023 року №047350005191 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2 ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 );

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити з 20.01.2023 р., ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 згідно з пунктом “б” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” від 05.11.1991 р., №1788-ХІІ, в редакції до внесення змін Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” від 02.03.2015 р., №213-VІІІ, враховуючи висновки Конституційного Суду України, викладені у прийнятому рішенні від 23.01.2020 р., №1-р/2020, з урахуванням при призначенні пенсії страхового стажу позивача на роботах зі шкідливими та важкими умовами праці 18 років 05 місяців 19 днів.

В обґрунтування заявлених вимог вказує, що 20 січня 2023 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до п. б) ст. 13 ЗУ “Про пенсійне забезпечення”. На момент звернення за призначенням пенсії позивачу виповнилося 50 років, страховий стаж становив 31 рік 05 місяців 03 дні, пільговий стаж роботи за Списком № 2 становив 18 років 5 місяців 19 днів. Заяву про призначення пенсії відповідно до принципу екстериторіальності було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області. Згідно з рішенням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області №047350005191 від 27.01.2023р. в призначенні пільгової пенсії позивачу було відмовлено, оскільки він не досяг необхідного пенсійного віку та у зв'язку з несвоєчасним проведенням атестації робочих місць. Позивач зауважує, що 21 квітня 2021 року Верховним Судом було прийняте рішення за результатами розгляду зразкової адміністративної справи № 360/3611/20. Обставини справи № 160/3862/23 обумовлюють типове по відношенню до зразкової справи № 360/3611/20 застосування норм матеріального права. Отже, вважаючи рішення суб'єкта владних повноважень №047350005191 від 27.01.2023р. протиправним та таким, що порушує його право на пенсійне забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.03.2023 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.

16.03.2023 року на адресу суду від відповідача 2 надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує щодо заявленого позову та зазначає, що ОСОБА_1 звернулася за місцем реєстрації до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

Відповідно до Порядку 22-1 підрозділом, відповідальним за розгляд заяви позивача та винесення відповідного рішення було визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області. Вказаним управлінням було прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії від 27.01.2023 року №047350005191.

В рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 27.01.2023 року №047350005191, зокрема, заначено: вік заявниці становить 50 років 06 місяців 07 днів, страховий стаж особи становить 31 роки 5 місяців 03 дні. Пільговий стаж за списком №2 становить 08 років 11 місяців 14 днів. Прийнято рішення відмовити у призначенні пенсії відповідно до п.2 ст.114 Закону України № 1058-ІV у зв'язку з відсутністю пільгового стажу роботи.

Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує рішенням Конституційного Суду № 1- р/2020 від 23.01.2020 у справі № 1-5/2018 (746/15). ГУ ПФУ в Запорізькій області наголошує, що рішенням Конституційного суду № 1-р/2020 від 23.01.2020 у справі № 1-5/2018 (746/15) визнано такими, що не відповідають Конституції норми Закону України "Про пенсійне забезпечення".

11.10.2017 року набув чинності Закон України від 03.10.2017 року № 2148 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", яким Закон № 1058-ІV доповнено розділом ХІV-І "Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян" та відповідно статті 114 та 115. Питання призначення дострокових пенсій за віком на пільгових умовах на даний час врегульовано саме ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-ІV Тому, призначити пенсію на пільгових умовах можливо з урахуванням всіх необхідних складових відповідно саме до вимог Закону України "Про загальнобов"язкове державне пенсійне страхування".

Згідно п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-ІV працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах. За доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди.

До пільгового стажу не зараховано період роботи з 27.04.2006 по 02.05.2006, у зв'язку з несвоєчасним проведенням атестації робочих місць.

Період роботи з 16.02.2007 по 03.05.2011р. оскільки відповідно до записів трудової книжки заявницю було переведено в технологічний комплекс (яку по підприємству атестовано 04.05.2011р. Наказ №1026), а відповідно до Наказу №951 від 03.05.2006р. атестовано посаду постачальника кріпильних матеріалів лісного складу. Також не зараховано до пільгового стажу період роботи з 02.07.2012 по 09.07.2012р., оскільки заявницю було переведено до дільниці підготовки виробництва і матеріальний склад яку було атестовано наказом по підприємству №147 від 10.07.2012 р. Пільговий період обраховано з 10.07.2012 по 24.12.2015р., оскільки розпорядженням №6583 від 25.12.2015 р. посада виключена з пільгового переліку.

Отже, на думку відповідача 2, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, є правомірними.

24.03.2023 року на адресу суду від відповідача 1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив щодо заявленого позову та зазначив, що 20.01.2023 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Заява позивача про призначення пенсії та додані до неї документи розглядалися Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 047350005191 від 27.01.2023 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Рішення про відмову в призначені пенсії було надіслано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на адресу позивача листом від 31.01.2023 № 0400-010228-8/13508.

З огляду на вищезазначене, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не розглядало заяву позивача про призначення пенсії по суті та не приймало рішення про відмову в призначенні пенсії.

Відповідно до розрахунку стажу (Форма РС-право) обрахованого по 24.12.2021, страховий стаж позивача становить 31 рік 05 місяців 12 днів, в тому числі пільговий стаж за Списком №2 - 08 років 11 місяців 14 днів, що недостатньо для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Станом на 11.10.2017 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , досягла повних 45 років та не досягла пенсійного віку, встановленого абз. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (50 років).

На час звернення за призначенням пенсії 20.01.2023 року, ОСОБА_1 досягла повних 50 років та не досягла пенсійного віку, встановленого п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (55 роки).

З огляду на вищезазначене, відповідно до п.2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивач набуде право на призначення пенсії за віком на пільгових умова та наявності необхідного пільгового стажу - 14.07.2028.

Крім того, відповідач 1 зазначив, що у довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Для підтвердження пільгового характеру робіт на шахті "Степова" з 10.10.2002 по 28.12.2015 за посадою постачальника крипільних матеріалів (учня постачальника крипільних матеріалів) позивачем було надано довідку від 21.10.2020 №55, видану ВСП «Шахтоуправління Дніпровське» ПрАТ ДТЕК «Павлоградвугілля».

Довідка від 21.10.2020 №55 містить посилання на накази та розпорядження про проведення атестації робочих місць на підприємстві за умовами праці, а саме: №1416 від 24.10.1994, №2318 від 20.10.1999, №655 від 27.04.2001, №951 від 03.05.2006, №1026 від 04.05.2011, №147 від 10.07.2012, №6583 від 25.12.2015.

Відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 10.10.2002 було прийнято учнем постачальника крипільних матеріалів лісного складу (запис №8), яку атестовано на підставі наказу №951 від 03.05.2006. З 16.02.2007 (запис №9) позивача переведено на посаду постачальника крипільних матеріалів в технологічний комплекс, яку атестовано розпорядженням №1026 від 04.05.2011, а з 02.07.2012 переведено на посаду постачальника крипільних матеріалів дільниці підготовки виробництва і матеріальний склад, яку атестовано на підставі розпорядженням №147 від 10.07.2012. Розпорядженням №6583 від 25.12.2015р. посада постачальника крипільних матеріалів дільниці підготовки виробництва і матеріальний склад виключена з переліку професій та посад, робітники яких мають право на обчислення пенсії на пільгових умовах.

З огляду на вищезазначене, відсутні підстави для зарахування до пільгового стажу за Списком №2 періоду роботи позивача на посаді постачальника крипільних матеріалів з 16.02.2007 по 03.05.2011, з 02.07.2012 по 09.07.2012 та з 24.12.2015 по 29.03.2021.

Крім того, термін дії атестації, затвердженої наказом № 655 від 27.04.2001 (5 років) закінчився 26.04.2006 року, а термін дії наступної атестації, затвердженої розпорядженням №951 розпочався 03.05.2006 року. Перерва в проведені атестації становить період з 27.04.2006 по 02.05.2006.

Враховуючи вищезазначене, відсутні підстави для зарахування до пільгового стажу позивача за Списком №2 періоду роботи в проміжок часу коли на підприємстві виникла перерва в проведені атестації робочих місць, а саме з 27.04.2006 по 02.05.2006.

Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

З матеріалів справи встановлено, що позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_3 .

Як вбачається з трудової кники позивача НОМЕР_4 , ОСОБА_1 , зокрема, працювала:

- 10.10.2002 р., - 05.02.2002 р., - робота на посаді учня постачальника кріпильних матеріалів з повним робочим днем на лісовий склад ДВАТ «Шахта «Степова» ДП ДХК «ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ»;

- 06.12.2002 р., - 15.02.2007 р., - робота на посаді постачальника кріпильних матеріалів 3 розряду з повним робочим днем на лісовий склад ДВАТ «Шахта «Степова» ДП ДХК «ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ»;

- 16.02.2007 р., - 01.07.2012 р., - робота на посаді постачальника кріпильних матеріалів 3 розряду з повним робочим днем в технологічний комплекс ВСП Шахта «Степова» ВАТ «ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ»;

- 02.07.2012 р., - 29.03.2021 р., - робота на посаді постачальника кріпильних матеріалів у шахту 3 розряду дільниці підготовки виробництва і матеріальний склад з повним робочим днем на ПАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ».

Відповідно до довідки ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» ВСП «ШАХТОУПРАВЛІННЯ ПЕРШОТРАВЕНСЬКЕ» №55 від 21.10.2020 р., ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 працювала повний робочий день на ВСП «ШАХТОУПРАВЛІННЯ ПЕРШОТРАВЕНСЬКЕ» ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ»:

- з 10.10.2002р. по 05.12.2002р. виконувала гірничі роботи з повним робочим днем у шахті (Степова) за професією, посадою учень постачальника крипільних матеріалів, що передбачена Списком 2;

- з 06.12.2002р. по 15.01.2003р. виконувала гірничі роботи з повним робочим днем у шахті (Степова) за професією, посадою постачальних крипільних матеріалів, що передбачена Списком 2;

- з 16.01.2003р. по 28.12.2015р. виконувала гірничі роботи з повним робочим днем у шахті (Степова) за професією, посадою постачальних крипільних матеріалів, що передбачена Списком 2.

В довідці зазначено, що згідно наказу №1416 а від 24.10.1994р., №2318 від 20.10.1999р., №655 від 27.04.2001р., продовжена до 03.05.2006р. на підставі листа № 270 від 03.02.2015., №951 від 03.05.2006р., №1026 від 04.05.2011р., на шахті «Степова» ВАТ «Павлоградвугілля», розпорядження №147 від 10.07.2012р., розпорядження 6583 від 25.12.2015р., на ВСП «ШАХТОУПРАВЛІННЯ ПЕРШОТРАВЕНСЬКЕ» проведена атестація робочих місць за умови праці і вказані професії і посади мають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Крім того, в довідці, зокрема, зазначено:

- 28.11.2003 року - ДВАТ «Шахта «Степова» ДП ДХК «ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» реорганізовано у філію ВАТ ДХК «ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» «ШАХТА «СТЕПОВА»;

- 25.10.2004 р., - філію ВАТ ДХК «ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» «ШАХТА СТЕПОВА» перейменовано на ВАТ «ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» філія «ШАХТА «СТЕПОВА»;

- 26.12.2005 р., - ВАТ «ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» філія «ШАХТА «СТЕПОВА» перейменовано на ВСП «ШАХТА «СТЕПОВА» ВАТ «ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ»;

- 22.04.2011р., ВСП «ШАХТА «СТЕПОВА» ВАТ «ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» перейменовано на ПАТ «ДТЕК «ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ»;

- 30.03.2012 р., - шляхом об'єднання ВСП «ШАХТА «СТЕПОВА» ПАТ ДТЕК «ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» та ВСП «ШАХТА ЮВІЛЕЙНА» ПАТ «ДТЕК «ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» створено ВСП «ШАХТОУПРАВЛІННЯ ПЕРШОТРАВЕНСЬКЕ» ПАТ «ДТЕК «ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ»;

10.06.2016 р., - ПАТ «ДТЕК «ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» перейменоване на ПАТ «ДТЕК «ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ».

20.01.2023 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, яка передана на розгляд Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області за принципом екстериторіальності відповідно до п. 4.2. Порядку №22-1.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від №047350005191 від 27.01.2023р. позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. В рішенні, зокрема, зазначено: Вік заявника становить 50 років 06 місяців 07 днів. Відповідно до статті 114 Закону України № 1058 пенсія призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим КМУ, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають зазначеного вище стажу робіт з шкідливими і важкими умовами праці, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частий першої статті 26 цього Закону: жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.

Згідно наданих документів сграховий стаж ОСОБА_1 становить 31 рік 05 місяців 03 дні, з них за Списком №2 - 08 років 11 місяців 14 днів.

Результати розгляду документів, доданих до заяви: до страхового стажу зараховано всі періоди роботи; до пільгового стажу не зараховано період роботи з 27.04.2006 по 02.05.2006р., у зв'язку з несвоєчасним проведенням атестації робочих місць, період роботи з 16.02.2007 по 03.05.2011р., оскільки відповідно записів трудової книжки заявницю було переведено в технологічний комплекс (яку по підприємству атестовано 04.05.2011р наказ № 1026), а відповідно наказу № 951 від 03.05.2006р. атестовано посаду постачальника кріпильних матеріалів лісного складу. Також не зараховано до пільгового стажу період роботи з 02.07.2012 по 09.07.2012р., оскільки заявницю було переведено до дільниці підготовки виробництва і матеріальний склад, яку було атестовано наказом по підприємству № 147 від 10.07.2012р. Пільговий період обраховано з 10.07.2012 по 24.12.2015р., оскільки розпорядженням № 6583 від 25.12.2015р. посада виключена з пільгового переліку.

Вважаючи рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від №047350005191 від 27.01.2023р протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Положенням статті 1 Закону України “Про пенсійне забезпечення” від 05.11.1991 № 1788-XII (надалі - Закон № 1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Статтею 2 Закону № 1788-XII визначені види пенсій: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.

Процедура подання документів для оформлення пенсій визначається Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 р. № 22-1 (надалі - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 1.1 Порядку 22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Згідно з пунктом 2.1 Порядку 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед іншого, такі документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (надалі - Порядок №637). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Положеннями пунктів 4.1, 4.2, 4.3 Порядку 22-1 визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі. 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно до ст. 62 Закону № 1788-XII, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.1 Порядку № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до пункту 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника встановлює “Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років”, затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України № 18-1 від 10.11.2006, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 1231/13105 (надалі Порядок № 18-1).

Згідно з п. 3 Порядку № 18-1, підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Статтею 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення” передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

В пунктах 1 та 2 "Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до п.3 Порядку, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи.

Таким чином, основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. І лише у разі її відсутності, або відсутності в ній відповідних записів, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, зокрема, уточнюючих довідок підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Закон України “Про пенсійне забезпечення” та Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, дає підстави для висновку про те, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту “б” частини 1 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.

Відповідно до п. 16 розділу XV Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” - положення Закону України “Про пенсійне забезпечення” застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

Проте, статтю 13 визнано такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), згідно з Рішенням Конституційного Суду № 1-р/2020 від 23.01.2020, відповідно дана норма втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Згідно п.3 резолютивної частини Рішення КСУ № 1-р/2020 від 23.01.2020 року, застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти “б”-“г” статті 54 Закону України “Про пенсійне забезпечення” від 5 листопада 1991 року № І788-ХІІ в редакції до внесення змін Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” від 2 березня 2015 року № 213-VIIІ для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме:

“працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;

жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам”

Відповідно до рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області за № 047350005191 від 27.01.2023р., загальний страховий стаж роботи позивача становить 31 рік 05 місяців 03 дні, з них за Списком №2 - 08 років 11 місяців 14 днів, вік заявниці - 50 років 06 місяців 07 днів.

Судом встановлено, що на момент подання заяви від 20.01.2023 року про призначення пенсії, позивачу виповнилось 50 років, отже позивач досягла пенсійного віку та має право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до п. “б” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020 року.

Відтак, висновки Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, викладені у рішенні № 047350005191 від 27.01.2023р, які стали підставою для відмови у призначенні пенсії позивачу, суд визнає необґрунтованими.

Стосовно підтвердження періодів роботи та проведення атестації робочих місць, суд зазначає наступне.

Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі - Порядок № 442), пенсії за віком на пільгових умовах за списками виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.

Атестація робочих місць за умовами (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.

Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Згідно із пунктом 4 Порядку № 442 періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.

Результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств, установ та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Пунктом 3 “Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах”, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок № 383) встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Відповідно до пункту 10 Порядку № 383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 “Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.

Право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у старості, гарантоване громадянам України частиною першою статті 46 Конституції України.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідач 2 у рішенні від 27.01.2023 № 047350005191 зазначив, що період роботи з 16.02.2007 по 03.05.2011р. оскільки відповідно до записів трудової книжки заявницю було переведено в технологічний комплекс (яку по підприємству атестовано 04.05.2011р. Наказ №1026), а відповідно до Наказу №951 від 03.05.2006р. атестовано посаду постачальника кріпильних матеріалів лісного складу. Також не зараховано до пільгового стажу період роботи з 02.07.2012 по 09.07.2012р., оскільки заявницю було переведено до дільниці підготовки виробництва і матеріальний склад яку було атестовано наказом по підприємству №147 від 10.07.2012 р. Пільговий період обраховано з 10.07.2012 по 24.12.2015р., оскільки розпорядженням №6583 від 25.12.2015 р. посада виключена з пільгового переліку.

З приводу проведення атестації робочих місць суд зазначає, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку № 442 проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.

Отже, законодавцем покладено обов'язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її несвоєчасне проведення або неповне проведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист.

Викладене відповідає правовому висновку Великої Палати Верховного Суду, висловленому у постанові від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а.

Відповідно до трудової книжки НОМЕР_2 ОСОБА_1 у спірний період роботи з 27.04.2006 по 29.03.2021 працювала у ПрАТ “ДТЕК Павлоградвугілля” ВСП «ШАХТОУПРАВЛІННЯ ПЕРШОТРАВЕНСЬКЕ» постачальником трипільних матеріалів з повним робочим днем.

У довідці, яка була надано до заяви про призначення пенсії, від 21.10.2020 року № 55 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутністю трудової книжки або відповідних записів у ній, зокрема, зазначено:

1) ОСОБА_1 з 16.01.2003р. по 28.12.2015р. виконувала гірничі роботи з повним днем робочим днем у шахті (Степова) за професією, посадою постачальних крипільних матеріалів, що передбачена Списком 2 розділ 1, підрозділ 1, позиція 1.1а згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 та відповідно статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”;

2) щодо проведення атестації робочих місць зазначено:

- згідно наказу № 1416 а від 24.10.1994р., № 2318 від 20.10.1999р., № 655 від 27.04.2001р., продовжена до 03.05.2006р. на підставі листа № 270 від 03.02.2015., № 951 від 03.05.2006р., № 1026 від 04.05.2011р., на шахті «Степова» ВАТ «Павлоградвугілля», розпорядження №147 від 10.07.2012р., розпорядження №6583 від 25.12.2015р., на ВСП «ШАХТОУПРАВЛІННЯ ПЕРШОТРАВЕНСЬКЕ» проведена атестація робочих місць за умови праці і вказані професії і посади мають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Отже, робоче місце позивача атестовано відповідно до наказів від 03.05.2005 № 951, № 1026 від 04.05.2011р. та розпоряджень № 147 від 10.07.2012 року, № 6583 від 25.12.2015 року відповідно до яких на ВСП "ШАХТОУПРАВЛІННЯ ПЕРШОТРАВЕНСЬКЕ" проведена атестація робочих місць за умовами праці, вказані професії дають право на пільгове пенсійне забезпечення.

ОСОБА_1 до чергової атестації, яка проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, відтак період роботи позивача з 27.04.2006 по 02.05.2006, з 16.02.2007 по 03.05.2011, з 02.07.2012 по 09.07.2012р., має бути зараховано до пільгового стажу за результатами попередньої атестації, проведеної відповідно до наказів № 951 від 03.05.2005, № 1026 від 04.05.2011р. та розпорядження №147 від 10.07.2012р.

Стосовно зарахування до пільгового стажу роботи за Списком №2 періоду роботи з 25.12.2015 по 29.03.2021, суд зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003 року затверджено Список №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, яким, зокрема, передбачено посаду позивача - розділ I. ГІРНИЧІ РОБОТИ, підрозділ 1. Відкриті гірничі роботи та роботи на поверхні, позиція 1.1а - постачальник трипільних матеріалів у шахти.

Постановою Кабінету Міністрів України №461 від 24.06.2016 року затверджено Список №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, яким, зокрема, передбачено посаду позивача - розділ I. I. ГІРНИЧІ РОБОТИ, підрозділ 1. Відкриті гірничі роботи та роботи на поверхні, позиція - постачальники кріпильних матеріалів у шахти.

Таким чином, відповідно до переліку робочих місць, професій та посад робітників на яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №2, професія постачальник кріпильних матеріалів у шахти, передбачена Списком №2 розділу І п.1.1а Постановою КМУ №36 від 10.01.2003 року, та передбачена Списком №2 розділу І Постановою КМУ №461 від 24.06.2016 року.

Отже, суд зазначає, що відповідними записами трудової книжки позивача підтверджено факт роботи ОСОБА_1 у період з 27.04.2006р. по 02.05.2006р., з 16.02.2007р. по 03.05.2011р., з 02.07.2012р. по 09.07.2012р., з 29.12.2015р. по 29.03.2021р. в ПАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» на посаді (на роботах), що відноситься до Списку №2, які є атестованими за умовами праці та надають право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №2, про що також безпосередньо вказано у вищезазначеній довідці позивача з посиланням на відповідні накази та розпорядження про проведену атестацію за якими посада постачальник кріпильних матеріалів атестована за Списком №2.

Стосовно вимоги про призначення пенсії, суд зазначає наступне.

Як вбачається з положень Рекомендації Комітету Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом 11.03.1980, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Згідно з пунктом 1.6 Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2010 р. № 1380/5, дискреційні повноваження - сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.

Таким чином, дискреція - це елемент управлінської діяльності, вона пов'язана з владними повноваженнями і їх носіями - органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями - вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб'єкта, він не може ухилятися від реалізації своєї компетенції, але й не має права виходити за її межі.

Дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають у застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень. У більш звуженому розумінні дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межахзакону, можливість застосувати норми закону та вчиняти конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).

Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 21.05.2013 року № 21-87а13.

Так, призначення та обрахунок пенсії є дискреційним повноваженням пенсійного органу. Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.

Відповідно до частин 1, 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункту 4 частини 2статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України).

У випадку, визначеному пунктом 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

З урахуванням наведеного, а також дискреції пенсійного органу в питаннях призначення пенсії, суд з метою ефективного захисту права позивача на пенсію вважає за необхідне зобов'язати належний орган призначення пенсії повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 20 січня 2023 року, з урахуванням правової позиції, викладеної судом у цьому рішенні.

Стосовно підстав розгляду заяви позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області та визначення належного органу Пенсійного фонду, яким має здійснюватись розгляд заяви позивача про призначення пенсії на пільгових умовах та призначення пенсії, суд зазначає наступне.

Порядок приймання оформлення та розгляду документів, поданих для призначення (перерахунку пенсії) встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою Правління ПФУ 25.11.2005№ 22-1, зареєстрованою в Мінюсті України 27 грудня 2005 р.за № 1566/11846 (далі - Порядок).

Відповідно до абз. 13 п. 4.2 вказаного Порядку після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Відповідно до п. 4.3 Порядку створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій. Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Відповідно до п. 4.10 Порядку після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії. Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.

В даному випадку органом призначення визначено за принципом екстериторіальності Головне управління Пенсійного фонду України в Запорькій області.

З матеріалів справи встановлено, що розгляд заяви та винесення рішення за заявою позивача від 20 січня 2023 року здійснювало Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, яке було визначено за принципом екстериторіальності відповідно до п. 4.2 Порядку. Відтак, з огляду на неналежне виконання визначеним пенсійним органом його повноважень щодо розгляду заяви позивача, що потягло за собою порушення прав позивача, суд вважає наявними підстави покласти обов'язок щодо повторного розгляду заяви про призначення пенсії позивачу саме на Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, як визначений суб'єкт призначення.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню судом.

На підставі ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати розподіляються пропорційно до задоволених вимог позивача.

Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 1073,60 грн.

Отже, оскільки позовну заяву задоволено частково, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 1073,60 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у розмірі пропорційному до задоволених позовних вимог у сумі 536,80 грн.

Керуючись статями 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до відповідача-1: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідача-2: Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 27.01.2023 року №047350005191 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2 ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 20 січня 2023 року, з урахуванням правової позиції, викладеної судом у цьому рішенні.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 20490012) сплачені позивачем судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 536,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Кальник