24 квітня 2023 року Справа № 160/8051/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маковської О.В., розглянувши скаргу ОСОБА_1 до державного виконавця Першого Правобережного відділу державної виконавчої служби у Шевченківському та Центральному районах міста Дніпра Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Коломейко Дмитра Сергійовича, третя особа: ГУ ДПС у Дніпропетровській області про визнання незаконним рішення, -
На електронну адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла скарга ОСОБА_1 до державного виконавця Першого Правобережного відділу державної виконавчої служби у Шевченківському та Центральному районах міста Дніпра Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Коломейко Дмитра Сергійовича, третя особа: ГУ ДПС у Дніпропетровській області про визнання незаконним рішення.
Відповідно до п.п.3 та 6 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.160, 161, 172 КАС України та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши матеріали, суд дійшов висновку про необхідність повернення позовної заяви, виходячи з наступного.
Так, відповідно до ч. 7 ст. 44 КАС України, документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
Згідно з частиною 10 статті 44 КАС України, якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника). Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника).
Проте, судом встановлено, що документи не скріплені електронним цифровим підписом заявника, що підтверджується відміткою Дніпропетровського окруждного адміністративного суду від 18.04.2023.
Закон України від 22.05.2003 №852 «Про електронний цифровий підпис» (далі - Закон №852) визначає правовий статус електронного цифрового підпису та регулює відносини, що виникають при використанні електронного цифрового підпису.
Відповідно до статті 1 Закону №852 електронний цифровий підпис - вид електронного підпису, отриманого за результатом криптографічного перетворення набору електронних даних, який додається до цього набору або логічно з ним поєднується і дає змогу підтвердити його цілісність та ідентифікувати підписувача. Електронний цифровий підпис накладається за допомогою особистого ключа та перевіряється за допомогою відкритого ключа.
За приписами статей 3 та 4 Закону №852 електронний цифровий підпис за правовим статусом прирівнюється до власноручного підпису (печатки) у разі, якщо: електронний цифровий підпис підтверджено з використанням посиленого сертифіката ключа за допомогою надійних засобів цифрового підпису; під час перевірки використовувався посилений сертифікат ключа, чинний на момент накладення електронного цифрового підпису; особистий ключ підписувача відповідає відкритому ключу, зазначеному у сертифікаті.
Електронний цифровий підпис призначений для забезпечення діяльності фізичних та юридичних осіб, яка здійснюється з використанням електронних документів.
Електронний цифровий підпис використовується фізичними та юридичними особами - суб'єктами електронного документообігу для ідентифікації підписувача та підтвердження цілісності даних в електронній формі.
З огляду на зазначене, відсутність ЕЦП на електронному документі свідчить про те, що такий документ не підписаний у визначений законом спосіб.
Відповідно до пункту 3 частини 4 статті 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку про повернення адміністративного позову, оскільки відсутність електронного цифрового підпису позивача у поданій ним позовній заяві засобами електронного зв'язку на електронну адресу суду є підставою для її повернення.
Оскільки, п'ятим днем для вирішення питання про повернення у справі є вихідний день, то за правилами частини 6 статті 120 Кодексу адміністративного судочинства України, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
З урахуванням зазначеного, суд вирішує питання про повернення позову в перший робочий день.
Керуючись ст.ст.169, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Скаргу ОСОБА_1 до державного виконавця Першого Правобережного відділу державної виконавчої служби у Шевченківському та Центральному районах міста Дніпра Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Коломейко Дмитра Сергійовича, третя особа: ГУ ДПС у Дніпропетровській області про визнання незаконним рішення - повернути позивачу.
Відповідно до ч.8 ст.169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку статті 256 КАС України та може бути оскаржена в строки передбачені статтею 295 КАС України.
Суддя О.В. Маковська