24 квітня 2023 року ЛуцькСправа № 140/2200/23
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мачульського В.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо не зарахування отриманого доходу (заробітної плати) за період роботи з 01.02.2018 по 30.04.2021 для здійснення перерахунку пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»; зобов'язання зарахувати позивачу отриманий дохід (заробітну плату) за період роботи з 01.02.2018 по 30.04.2021 для здійснення перерахунку пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»; здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням зазначеного доходу у розмірі, передбаченого ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з моменту звернення до органів ПФУ за призначенням пенсії, тобто з 09.09.2019 та в подальшому з моменту настання права на перерахунок пенсії з 10.09.2021 та 05.05.2022 з урахуванням виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 10.02.2020 у справі № 140/3531/19 зобов'язано ГУ ПФУ Волинської області зарахувати позивачу до страхового та пільгового за списком №1 стажу період роботи машиністом електровоза підземного з 01 січня 2017 року по 31 серпня 2019 року у Відокремленому підрозділі «Шахта №9 «Нововолинська» Державного підприємства «Волиньвугілля» та здійснити перерахунок та виплату пенсії на пільгових умова за списком № 1 згідно зі статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахуванням вказаного пільгового страхового стажу з 09.09.2019 року. Листом від 04.01.2023 відповідач повідомив про те, що на виконання вказаного рішення суду проведено перерахунок пенсії позивача, до страхового стажу роботи зараховано період роботи з 01.07.2017 по 31.08.2021; для перерахунку пенсії враховано середньомісячний заробіток, який обчислено за періоди роботи з 01.01.1991 по 31.12.1995, з 01.07.2000 по 31.08.2000, з 01.01.2001 по 31.08.2022 та з 01.11.2013 по 31.08.2019; підстав для зарахування отриманих позивачем доходів в період з 01.02.2018 по 30.04.2021 для обчислення пенсії та здійснення перерахунку з урахуванням зазначених сум немає, оскільки згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу у системі персоніфікованого обліку відсутня інформація про сплату страхових внесків за період роботи з 01.02.2018 по 30.04.2021.
Позивач вважає дії відповідача щодо незарахування отриманого ним доходу (заробітної плати) за період роботи з 01.02.2018 по 30.04.2021 при здійсненні перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» протиправними та такими, що порушують його майнові права, оскільки призводять до нарахування пенсії у заниженому розмірі.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 21.02.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
У відзиві на позовну заяву відповідач позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного від 10.02.2020 у справі №140/3531/19 відповідачем зараховано позивачу до пільгового та страхового стажу позивача за Списком №1 період роботи з 01.01.2017 по 31.08.2019 та здійснено перерахунок та виплату пенсії на пільгових умовах згідно зі статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 09.09.2019. При обчисленні середньомісячного заробітку враховано дані про заробітну плату за періоди роботи з 01.01.1991 по 31.12.1995, з 01.07.2000 по 31.08.2000, з 01.01.2001 по 31.08.2002 та з 01.11.2013 по 31.08.2019 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески - 6188,89 грн., тобто перерахунок проведений із врахуванням страхового стажу за період роботи 01.01.2017 по 31.08.2019 та заробітної плати позивача по 31.08.2019. Щодо періоду роботи з 01.09.2019 по 31.03.2021 у ВП «Шахта №9 «Нововолинська»» ДП «Волиньвугілля», то за даними персоніфікованого обліку у індивідуальних відомостях про застраховану особу про сплату страхових внесків відсутня. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 09.09.2019 отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 10.02.2020 у справі №140/3531/19, яке набрало законної сили 12.03.2020, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до норм статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати до страхового та пільгового за списком №1 стажу період роботи машиністом електровоза підземного з 01 січня 2017 року по 31 серпня 2019 року у Відокремленому підрозділі «Шахта №9 «Нововолинська» Державного підприємства «Волиньвугілля» та здійснити перерахунок та виплату пенсії на пільгових умова за списком № 1 згідно зі статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахуванням вказаного пільгового страхового стажу з 09.09.2019 року.
07.12.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив повідомити чи враховано при проведенні перерахунку пенсії на підставі рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10.02.2020 у справі №140/3531/19 отримані доходи (заробітну плату) в період роботи з 01.07.2017 по 31.08.2021.
Листом від 04.01.2023 № №246-11342/А-02/8-0300/21 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10.02.2020 у справі №140/3531/19 проведено перерахунок пенсії з 09.09.2019 та зараховано до страхового та пільгового стажу період роботи з 01.07.2017 по 31.08.2019. При цьому, для визначення розміру пенсії враховано середньомісячний заробіток 8940,22 грн., який обчислено за періоди роботи з 01.01.1991 по 31.12.1995, з 01.07.2000 по 31.08.2000, з 01.01.2001 по 31.08.2002, з 01.11.2013 по 31.08.2019 із застосуванням середньої заробітної плати - 6188,89 грн (індивідуальний коефіцієнт заробітку - 1,44456).
Вважаючи протиправними дії щодо незарахування отриманого доходу (заробітної плати) за період роботи з 01.01.2018 по 30.04.2021 при здійсненні перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», позивач звернувся до суду із цим позовом.
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначено Законом України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).
Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Як передбачено частиною 2 статті 40 Закону №1058-IV, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
При цьому, відповідно до пункту 1 статті 41 Закону №1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Згідно зі статтею 1 Закону №1058-IV страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Згідно із частиною першою статті 15 Закону № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону №1058-IV).
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Таким чином, аналізуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що обов'язок щодо сплати єдиного внеску покладено саме на підприємство, як роботодавця, який здійснив нарахування внеску та утримання його із заробітної плати позивача.
При цьому, невиконання підприємством обов'язку по сплаті страхових внесків не може позбавити позивача соціальної захищеності та страхового стажу за час роботи на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту. Страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина (страхувальником), сплачені щомісячні страхові внески.
Чинне законодавство покладає обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків на страхувальника. Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків за спірний період не є підставою для позбавлення позивача права на перерахунок пенсії.
Як встановлено судом, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 10.02.2020 у справі №140/3531/19, яке набрало законної сили 12.03.2020, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового та пільгового за списком №1 стажу період роботи машиністом електровоза підземного з 01 січня 2017 року по 31 серпня 2019 року у Відокремленому підрозділі «Шахта №9 «Нововолинська» Державного підприємства «Волиньвугілля» та здійснити перерахунок та виплату пенсії на пільгових умова за списком № 1 згідно зі статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахуванням вказаного пільгового страхового стажу з 09.09.2019 року.
На виконання вказаного рішення суду ГУ ПФУ у Волинській області зараховано позивачу до пільгового та страхового стажу період роботи з 01.01.2017 по 31.08.2019 та здійснено перерахунок та виплату пенсії позивачу у розмірі, передбаченому статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 09.09.2019. Як слідує з розрахунку заробітку для обчислення пенсії, для визначення розміру пенсії позивачу враховано середньомісячний заробіток, який обчислено за періоди роботи з 01.01.1991 по 31.12.1995, з 01.07.2000 по 31.08.2000, з 01.01.2001 по 31.08.2002, з 01.11.2013 по 31.08.2019.
При цьому, з листа ГУ ПФУ у Волинській області від 28.12.2021 № №16143-16112/Р-02/8-0300/21 вбачається, що згідно із індивідуальними відомостями про застраховану особу на момент перерахунку пенсії у системі персоніфікованого обліку була відсутня інформація про сплату страхових внесків за період роботи з 01.09.2019 по 31.03.2021 у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля», тому зарахувати вказані періоди роботи для обчислення заробітної плати та визначення розміру пенсії підстави відсутні.
Однак, суд звертає увагу на те, що відповідно до пункту 1 статті 41 Закону №1058-IV суми виплат, з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 10.02.2020 у справі №140/3531/19, яке набрало законної сили, встановлено, що період роботи з 01.07.2017 по 31.08.2019 у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» не було зараховано до страхового та пільгового стажу позивача у зв'язку з тим, що в індивідуальних відомостях про застраховану особу відсутня інформація про сплату страхових внесків. Разом з тим, судом було встановлено, що позивач з 05.11.2013 працював у Шахті №9 «Нововолинська» (реорганізовано у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля») машиністом електровоза з повним робочим днем під землею. При цьому, за висновком суду у справі у справі №140/3531/19 порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи страхові внески не були зараховані на відповідні рахунки. Таким чином, оскільки з наявних у справі письмових доказів убачається, що з 01.01.2017 по 31.08.2019 позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхувальником ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» страхові внески, тому при призначенні пенсії у відповідача були відсутні підстави не зараховувати до страхового та пільгового стажу позивача вказаний період його роботи.
Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Крім того, в матеріалах справи наявна довідка ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» про доходи ОСОБА_1 від 23.01.2023 №10, з якої вбачається, що позивачу у період з 01.02.2018 по 30.04.2021 включно нараховувалась та виплачувалась заробітна плата, з якої було нараховано та сплачено страхові внески (єдиний внесок).
Таким чином, отриманий позивачем дохід (заробітна плата) за період роботи з 01.02.2018 по 30.04.2021 включно повинен бути врахований при обчисленні розміру пенсії позивача.
При вирішенні даного спору судом також враховано, що відповідачем при перерахунку пенсії позивача на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10.02.2020 у справі №140/3531/19 для визначення розміру пенсії враховано середньомісячний заробіток, який обчислено за періоди роботи з 01.01.1991 по 31.12.1995, з 01.07.2000 по 31.08.2000, з 01.01.2001 по 31.08.2002 та з 01.11.2013 по 31.08.2019, відтак підстави для повторного зарахування доходу (заробітної плати) за період з 01.02.2018 по 31.08.2019 відсутні.
Отже, з огляду на встановлені у справі обставини, на підставі положень законодавства, що врегульовує спірні правовідносини, з урахуванням наданих статтею 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо незарахування позивачу отриманого доходу (заробітної плати) за період роботи з 01.09.2019 по 30.04.2021 включно при здійсненні перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»; зобов'язання відповідача зарахувати позивачу отриманий дохід (заробітну плату) за період роботи з 01.09.2018 по 30.04.2021 для здійснення перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії з урахуванням зазначеного доходу у розмірі, передбаченому статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 09.09.2019 та з моменту настання права на перерахунок пенсії з 10.03.2021 та 05.05.2022. При цьому суд звертає увагу, що питання про право позивача на отримання пенсії у розмірі, передбаченому статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 09.09.2019 уже вирішене судом у справі №140/3531/19.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 262 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22В, код ЄДРПОУ 13358826) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо незарахування ОСОБА_1 отриманого доходу (заробітної плати) за період роботи з 01 вересня 2019 року по 30 квітня 2021 року при здійсненні перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати ОСОБА_1 отриманий дохід (заробітну плату) за період роботи з 01 вересня 2019 року по 30 квітня 2021 року для здійснення перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії з урахуванням зазначеного доходу у розмірі, передбаченому статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з 21 квітня 2021 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий
Суддя В.В. Мачульський