про залишення без задоволення заяви про визнання протиправними дій, вчинених на виконання рішення суду
21 квітня 2023 року ЛуцькСправа № 140/6061/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення,
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 19.10.2022, яке набрало законної сили 30.01.2023, позов задоволено:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року у розмірі 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року у розмірі 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність;
- стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судовий збір в розмірі 992, 40 грн.
11.04.2023 до суду, у порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, надійшла заява позивача (стягувача) ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19.10.2022 у справі №140/6061/22, щодо перерахунку та виплати пенсії.
Заява обґрунтована тим, що 04.04.2023 ОСОБА_1 отримав листа ГУ ПФУ у Волинський області від 29.03.2023, згідно якого вбачається, що відповідач при перерахунку пенсії позивачу обмежив її максимальний розмір.
Заявник стверджує, що волевиявлення суб'єкта владних повноважень щодо правильності виконання рішення суду не відповідає вимогам чинного законодавства України, рішення суду від 19.10.2022 у цій справі не виконується з урахуванням правової оцінки, наданої судом, де чітко визначений розмір підвищення до пенсії без обмеження її максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Заявник просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області, вчинені на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19.10.2022 у справі №140/6061/22 щодо проведення перерахунку 01.03.2023 пенсії ОСОБА_1 без врахування рішення суду, а також визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області щодо не виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19.10.2022 у справі №140/6061/22.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 14.04.2023 прийнято до розгляду вказану заяву, постановлено розгляд заяви здійснювати в порядку письмового провадження.
ГУ ПФУ у Волинській області у відзиві від 18.04.2023 просив у задоволенні заяви відмовити, мотивуючи тим, що на рішення суду виконане в межах покладеного зобов'язання та сума нарахувань становить 234 325,74 грн.
Фактичними обставинами, які унеможливлюють на даний час виплату перерахованих за рішенням суду коштів позивачу є відсутність бюджетних призначень для Пенсійного фонду України на виплату заборгованості за рішеннями судів. Тому, виплата заборгованості буде здійснена позивачці в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.
Частиною п'ятою статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання.
Відтак, заяву розглянуто в порядку письмового провадження в десятиденний строк з дня її отримання суддею.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що зазначену заяву необхідно задовольнити частково з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 19.10.2022, яке набрало законної сили 30.01.2023, позов задоволено: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року у розмірі 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року у розмірі 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судовий збір в розмірі 992, 40 грн.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Таким чином, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень складовою права на справедливий судовий захист.
Частиною другою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції (частина перша статті 373 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до статті 1 Закону України “Про виконавче провадження” від 02.06.2016 №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
За приписами пункту 1 частини першої статті 3 Закону №1404-VIII відповідного до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України “Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів” (частина перша статті 5 Закону №1404-VIII).
Враховуючи вищевикладене, слід дійти висновку, що рішення суду, яке набрало законної сили, підлягає виконанню на підставі виконавчого листа в порядку, встановленому Законом №1404-VIII.
У разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження.
З комп'ютерної програми “Діловодство спеціалізованого суду” встановлено, що позивач не отримував виконавчого листа щодо примусового виконання рішенням суду від 19.10.2022 у справі №140/6061/22.
Оскільки, позивач не скористався правом на примусове виконання рішення суду, шляхом пред'явлення виконавчого листа до виконання в органи ДВС, а 11.04.2023 вже звернувся до суду із заявою про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, що, на думку суду, свідчить про передчасність такого звернення до суду із даною заявою, оскільки позивачем не вичерпано загальний порядок виконання судового рішення.
Таким чином, матеріалами справи не підтверджено, що позивачем вичерпано загальний порядок виконання судового рішення, визначений Законом України "Про виконавче провадження".
З огляду на зазначене суд не вбачає підстав для задоволення заяви позивача про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.
Керуючись статтями 248, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, відмовити.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя А.Я. Ксензюк