Справа № 302/722/23
2-о/302/386/23
17
"21" квітня 2023 р. смт.Міжгір'я
Міжгірський районний суд Закарпатської області в
в особі головуючого судді Кривка В.П.
з участю: секретар с/з Гажук Н.В.,
без участі заявника та заінтересованих осіб,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні райсуду в смт. Міжгір'ї справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи Колочавська сільська рада Хустського району Закарпатської області, ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення,-
Заявник звернувся до суду в порядку окремого провадження із вищевказаною заявою, яка обгрунтована так.
Заявник здійснює постійний сторонній догляд на безоплатній основі за своїм рідним братом ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є особою з інвалідністю ІІ-ї групи внаслідок психічного розладу та потребує постійного стороннього догляду. Заявник здійснює догляд за братом, допомагає йому у самообслуговуванні. Догляд здійснює заявник добровільно на безоплатній основі, та за згодою ОСОБА_2 . Від встановлення факту, здійснення заявником постійного догляду за ОСОБА_3 , залежить виникнення у заявника прав та обов'язків, визначених ЗУ "Про соціальні послуги", ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". За цих підстав заявник просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що він здійснює постійний сторонній догляд на безоплатній основі за ОСОБА_2 , 1984 р.н., який за станом здоров'я, згідно висновку ЛКК, потребує стороннього догляду.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання розгляду справи не з'явився, подавши суду заяви про розгляд справу за його відсутності. Заявник вказав, що подану до суду заяву підтримує, просить вимоги заяви задоволити.
Заінтересована особа, ОСОБА_2 подав суду заяву в якій вказав, що обставини наведені в заяві ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення відповідають дійсності, заперечень на заяву не має. Розгляд справи просить провести за його відсутності та заяву ОСОБА_1 задовольнити. Стверджує, що бажає щоб догляд за ним здійснював саме його брат ОСОБА_1 .
Представник заінтересованої особи Колочавської сільської ради Хустського району Закарпатської області - Любов Рущак (уповноважена на представлення інтересів на підставі доручення № 01-10/30 від 09.01.2023) подала суду заяву в якій вказує, що Колочавська сільська рада заперечень на подану до суду заяву ОСОБА_1 не має. Справу просить розглянути без участі представника Колочавської сільської ради.
Суд, ознайомившись із змістом заяви ОСОБА_1 та доданими до неї доказами; оцінивши письмові позиції учасників судового процесу, вважає, що заява ОСОБА_1 підлягає до задоволення з огляду на таке.
Суд установив такі обставини.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є особою з інвалідністю другої групи внаслідок психічного розладу, без терміну переогляду, що вбачається з довідки до акту огляду МСЕ серія 7-66 КА № 0265242, яка видана ОСОБА_2 на підставі акту № 350/1 огляду у МСЕК 17.03.2005 року.
Згідно Висновку лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідами І-чи ІІ групи внаслідок психічного розладу № 432 хворий ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає разом з ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , та має обмеження самообслуговування, потребує постійного стороннього догляду.
З Акту встановлення факту здійснення догляду складеного 07.04.2023 комісією Колочавської сільської ради Хустського району Закарпатської області, вбачається, що цією комісією встановлено факт здійснення догляду ОСОБА_1 за ОСОБА_2 . ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає спільно з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 та серія НОМЕР_2 заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та заінтересована особа ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є рідними братами.
07.04. 2023 року виконавчим комітетом Колочавської сільської ради Хустського району Закарпатської області прийнято рішення № 11 "Про призначення помічника дієздатній фізичній особі", згідно якого зареєстровано ОСОБА_1 помічником фізичної дієздатної особи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який за станом здоров'я потребує постійного стороннього догляду та не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов'язки, з метою надання йому допомоги. На підставі цього рішення виконавчим комітетом Колочавської сільської ради заявнику видано Посвідчення № 214 помічника фізичної дієздатної особи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З аналізу вищенаведеного вбачається, що заявник здійснює постійний сторонній догляд за рідним братом ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є особою з інвалідністю другої групи внаслідок психічного захворювання та потребує постійного стороннього догляду, згідно з висновком ЛКК. Офіційний догляд (через територіальний орган соціального захисту населення) за ОСОБА_2 заявник не оформляв.
Факт здійснення заявником постійного догляду за ОСОБА_2 має юридичне значення, оскільки породжує виникнення прав та обов'язків у заявника щодо отримання соціальних пільг та виплат та виникнення прав та обов'язків, визначених Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Відповідно до ст.1 Закону України «Про соціальні послуги» чинниками, що можуть зумовити складні життєві обставини є: а) похилий вік; б) часткова або повна втрата рухової активності, пам'яті; в) невиліковні хвороби, хвороби, що потребують тривалого лікування; г) психічні та поведінкові розлади, у тому числі внаслідок вживання психоактивних речовин; ґ) інвалідність.
У розумінні статті 1 Закон України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» № 2961-IVвід 06.10.2005 року (далі - Закон № 2961-IV), медико-соціальна експертиза - встановлення ступеня стійкого обмеження життєдіяльності, групи інвалідності, причини і часу їх настання, а також доопрацювання та затвердження індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (дитини з інвалідністю) в рамках стратегії компенсації на основі індивідуального реабілітаційного плану та комплексного реабілітаційного обстеження особи з обмеженням життєдіяльності.
Відповідно до частини третьої статті 8 Закону № 2961-IV, рішення медико-соціальних експертних комісій є обов'язковими для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, реабілітаційними закладами незалежно від типу і форми власності.
Постійний сторонній догляд - вид догляду, яким забезпечуються інваліди із вираженими порушеннями в організмі, зумовленими професійними та загальними захворюваннями, травмами, що призводять до значного обмеження життєдіяльності, надзвичайною залежністю від постійного догляду, допомоги або нагляду інших осіб, неспроможні до самообслуговування (не можуть самостійно приймати їжу, забезпечувати гігієнічні потреби, потребують допомоги на прогулянках).
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
Згідно п.5 ч.2 ст.293 та ч.2 ст.315 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає впорядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо згідно закону вони породжують юридичні наслідки.
Перелік справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення визначено в ст.315 Цивільного процесуального кодексу України.
Статтею 315 ЦПК України наведено перелік фактів, що мають юридичне значення, справи про встановлення яких розглядаються судом. Частиною 2 вказаної статті передбачено, що усудовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно до ч.1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України за № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз'яснено, що суд вправі розглядати справи про встановлення факту, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки. Тобто, від встановлення такого факту залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян та встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
У вказаній Постанові зазначено вичерпний перелік заяв, які не можуть розглядатися судами, серед яких не вказано про факт здійснення догляду за інвалідом або за престарілим, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку.
При таких обставинах суд вважає, що встановлення факту здійснення догляду та перебування фізичної особи на утриманні, не суперечить Закону і не порушує права, свободи та інтереси осіб, та має для заявника юридичне значення, а тому підстав для відмови у задоволенні цієї заяви, судом не встановлено.
Відповідно до ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З врахуванням вищенаведеного суд приходить до висновку, що заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із цією заявою підставно, така є належно обгрунтованою та обставини викладені в заяві підтверджені достовірними доказами, а тому вимоги викладені в заяві ОСОБА_1 підлягають до задоволення в повному обсязі. При цьому, суд констатує, що питання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації є компетенцією уповноваженого органу відповідно до положень зазначеного закону, а тому це питання не може вирішуватись судом.
Керуючись ст.ст. 293, 294, 317, 319, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд,-
Заяву задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (гр.України, місце реєстрації проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) здійснює постійний сторонній догляд на безоплатній основі за рідним братом ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (гр.України, місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ), який визнаний особою з інвалідністю ІІ-ї групи внаслідок психічного розладу, безтерміново, та за станом здоров'я, згідно з Висновком ЛКК, потребує постійного стороннього догляду.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано в Закарпатський апеляційний суд протягом тридцяти днів з дня його складення через Міжгірський районний суд Закарпатської області, відповідно до положень п. 15.5 ч. 1 розділу VII «Перехідні положення» ЦПК України.
Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Рішення набирає законної сили згідно з ст. 273 ЦПК України.
Суддя:В. П. Кривка