Справа № 301/556/23
3/301/319/23
"24" квітня 2023 р. м. Іршава
Суддя Іршавського районного суду Закарпатської області Пітерських М.О., з участю адвоката Кавки І.І., розглянувши матеріали, що надійшли з Відділення поліції №1 Хустського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , непрацюючого, громадянина України,
за ч.1 ст.130 КУпАП,
11 лютого 2023 року о 09 годині 45 хвилин у м. Іршава по вул. Промисловій, Хустського району, ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «ВАЗ 2108», державний номерний знак « НОМЕР_1 », в стані наркотичного сп'яніння, чим порушив вимоги п.2.9а Правил дорожнього руху. Стан наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 засвідчений висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 11.02.2023 року.
ОСОБА_1 в суді вину не визнав та пояснив, що 11.02.2023 року на вимогу працівників поліції пройшов освідчення на стан наркотичного сп'яніння в лікарні. За результатами освідчення було встановлено, що він перебуває у стані наркотичного сп'яніння, хоча наркотики перед тим, як керувати авто, він не вживав і перебував за кермом транспортного засобу в адекватному стані. Просив закрити провадження у справі.
Адвокат Кавка І.І. в суді вважав, що вина ОСОБА_1 у керуванні транспортним засобом у стані наркотичного сп'яніння не доведена. Просив закрити провадження у справі, у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, пояснення адвоката Кавки І.І., дослідивши матеріали справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №126828 від 11.02.2023 року (а.с.1); копію постанови серії БАД №208682 від 11.02.2023 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ст.122 ч.2, ст.125 КУпАП (а.с.2); висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 11.02.2023 року, згідно якого за результатом проведеного 11.02.2023 року о 10.20 годин медичного огляду в КНП «Іршавська міська лікарня» встановлено, що ОСОБА_1 перебував у стані наркотичного сп'яніння, результат позитивний на марихуану (а.с.3); розписку ОСОБА_1 від 11.02.2023 року (а.с.5); диск із відеозаписами (а.с.9); довідку Відділення поліції №1 Хустського РУП ГУ НП в Закарпатській області №683/106/28-1-2023 від 15.02.2023 року, згідно якої ОСОБА_1 протягом 2022-2023 років не притягався до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП (а.с.11); копію направлення на огляд ОСОБА_2 як водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 11.02.2023 року (а.с.32); копію акту медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №24/11 від 11.02.2023 року (а.с.33), прихожу до таких висновків.
Відповідно до підпункту а) пункту 2.9 Правил дорожнього руху України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебуваючи під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно пункту 2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Законодавець саме з метою забезпечення безпеки дорожнього руху, життя та здоров'я його учасників, поклав на водіїв транспортних засобів додаткові обов'язки, зокрема - пройти на вимогу працівника поліції в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння.
В рішенні Європейського суду з прав людини по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року, яке з урахуванням положень статей 8, 9 Конституції України, а також статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є частиною національного законодавства, зазначив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі держави. За результатами розгляд у вказаній справи, суд не встановив порушень прав заявників, передбачених ч. ч. 1, 2ст. 6 Європейської Конвенції з прав людини.
Порядок проведення огляду на стан сп'яніння регламентований ст. 266 КУпАП, норми якої є бланкетними, оскільки не встановлюють детальної процедури проходження огляду, а відсилають до підзаконних нормативно-правових актів, які деталізують положення цієї статті. Такий висновок підтверджується положеннями частини 6 цієї статті, в якій зазначено, що направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Процедура огляду регламентована такими підзаконними нормативними актами, які прийняті на виконання ст. 266 КУпАП і конкретизують норми цієї статті, а саме: Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду (далі Порядок) та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі Інструкція).
Згідно з пунктом 12 Інструкції, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
На виконання вимог Інструкції та відповідно до Порядку, водію ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння.
Огляд водія ОСОБА_1 , за його згоди, проводився лікарем Іршавської міської лікарні ОСОБА_3 , яка будучи кваліфікованим фахівцем і встановила факт перебування ОСОБА_1 у стані наркотичного сп'яніння, про що склала відповідний Акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 24/11 від 11.02.2023 року та Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 11.02.2023 року.
Про законність процедури складання протоколу та направлення ОСОБА_1 на медичний огляд з метою визначення стану наркотичного сп'яніння свідчать матеріали справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення, відеозапис, на якому чітко зафіксовані моменти зупинки водія ОСОБА_1 під час керування ним транспортним засобом, пропозиція працівника поліції пройти освідчення на стан наркотичного сп'яніння в лікарні, згода ОСОБА_1 на проходження огляду, процес проходження огляду на стан сп'яніння та визначення лікарем результатів огляду, складення протоколу про адміністративне правопорушення та ознайомлення ОСОБА_1 з його змістом, його правами та безпосереднє його підписання.
Протокол про адміністративне правопорушення та відеозаписи з нагрудної камери поліцейського не містять розбіжностей, а інші матеріали справи в їх сукупності підтверджують фактичні обставини справи.
Сам факт не визнання ОСОБА_1 вживання наркотичних засобів безпосередньо перед керуванням транспортним засобом не спростовує факту перебування у стані наркотичного сп'яніння 11.02.2023 року під час керування авто, що підтверджено відповідним висновком за результатами його огляду. З відеозапису, що приєднаний до матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 не заперечував вживання ним наркотиків в недалекому минулому, а виведення психоактивної речовини - марихуани із сечею від моменту вживання триває від 1-3 тижнів (у разі поодинокого вживання) до 4-6 тижнів (у разі постійного вживання чи вживання у великих обсягах).
За таких обставин вважаю, що вина ОСОБА_1 доведена у керуванні транспортним засобом у стані наркотичного сп'яніння і його дії за ч.1 ст.130 КУпАП кваліфіковано вірно.
Враховуючи наведене вважаю накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами, що передбачений санкцією ст.130 ч.1 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, 11 лютого 2023 року у ОСОБА_1 вилучено посвідчення водія серії НОМЕР_2 від 21.05.2014 року.
Відповідно до ст. 317-1 КУпАП особа вважається позбавленою спеціального права з дня набрання постановою законної сили.
Відповідно до ст.4 ч.2 п.5 ЗУ «Про судовий збір» та ст. 40-1 КУпАП вважаю стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у сумі 536,80 грн.
Керуючись ст. 40-1, 130 ч.1, 283, 284 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, і накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути суму штрафу на р/р №UA538999980313030149000007001, код отримувача 37975895, код класифікації доходів бюджету 21081300, отримувач коштів Закарпатська обл./ м.Ужгород/ 21081300, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), призначення платежу «Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху».
Строк позбавлення права керування транспортними засобами ОСОБА_1 відраховувати з дня набрання постановою законної сили.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у сумі 536 (п'ятсот тридцять шість) грн. 80 коп. в користь держави, який підлягає сплаті за наступними реквізитами: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Штраф має бути сплачений ОСОБА_1 не пізніше як через 15 днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що в разі несплати штрафу в п'ятнадцятиденний строк з дня вручення йому копії постанови, сума штрафу буде стягнена в порядку примусового виконання постанови в подвійному розмірі.
Постанова пред'являється до примусового виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Закарпатського апеляційного суду через Іршавський районний суд Закарпатської області.
Суддя Іршавського
районного суду: М. О. Пітерських