Справа № 274/2412/23 Провадження № 2-а/0274/54/23
про залишення позовної заяви буз руху
21.04.2023 м. Бердичів
Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Большакова Т.Б., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Бердичівського РВП ГУНП в Житомирській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
10.04.2023 ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просить суд: скасувати Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі від 19.02.2023 року серії БАД № 107477 винесену відносно ОСОБА_1 .
Позивач також просить суд визнати для нього поважною причину пропуску строку на оскарження в судовому порядку Постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі від 19.02.2023 року серії БАД № 107477 та поновити строк на її оскарження.
Перевіряючи матеріали позовної заяви на відповідність його вимогам ст.160 КАС України, суд дійшов висновку, що позовна заява не відповідає вимогам даної норми Кодексу з наступних підстав.
Відповідно до п.5 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно положень ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Положеннями ч. 2 ст. 286 КАС України визначено, що позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
У разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску (ч.6 ст. 161 КАС України).
Так, в обґрунтування клопотання про поновлення строку на оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення, позивач зазначив, що оскаржувана постанова була винесена 19.02.2023, а примірник (копія) постанови особі після оформлення не була надана.
Про наявність постанови ОСОБА_1 дізнався лише 06.04.2023 під час отримання в Бердичівському міськрайонному суді Житомирської області постанови суду у справі № 274/1643/23, в матеріалах якої знаходилась оскаржувана постанова.
В подальшому, 07.04.2023, ОСОБА_1 звернувся за правовою допомогою до адвоката Козирєва І.М. з яким уклав договір про надання правової допомоги.
За наведених обставин вважає поважними причини пропуску строку на оскарження постанови, окрім того додає, що особа не має юридичної освіти, не є фахівцем у галузі права, а тому не може самостійно захищати свої права та інтереси гарантовані Конституцією України та КУпАП.
Відповідно до ст.ст. 121, 123 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, постанову про притягнення до адміністративної відповідальності було винесено 19.02.2023, копію постанови позивач отримав 19.02.2023, що підтверджує підпис наявний у графі постави "підпис особи, притягнутої до адміністративної відповідальності ...", отже встановлений законом десятиденний строк оскарження постанови закінчився 01.03.2023. Проте, позивач звернувся до суду 10.04.2023. Посилання позивача на те, що він дізнався про наявність оскаржуваної постанови лише 07.04.2023 не підтверджено належними та допустими доказами та спростовується відомостями, які зазначені у оскаржуваній постанові.
Доказів на підтвердження спроби позивача звернутись за правовою допомогою в межах строку наданого на оскарження постанови позивачем також не надано.
Згідно вимог ч. 6 ст. 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Верховний Суд у постанові від 17.09.2020 у справі № 640/12324/19 врахував Рішення від 13.12.2011 № 17-рп/2011 Конституційного Суду України, в якому вказано, що обмеження строку звернення до суду шляхом встановлення відповідних процесуальних строків, не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя. Такі обмеження направлені на досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулюють учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків та поважати права та інтереси інших учасників правовідносин.
Крім того, Верховний Суд у вказаній постанові звернув увагу на те, що причина пропуску строку звернення до суду із адміністративним позовом може вважатися поважною, якщо вона відповідає одночасно усім таким умовам: 1) це обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк; 2) це обставина, яка виникла об'єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк; 3) ця причина виникла протягом строку, який пропущено; 4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.
Суд також зауважує, що поважними причинами можуть визнаватися лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належним чином.
Доводів, які б свідчили про наявність об'єктивно непереборних обставин, пов'язаних з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення дій щодо звернення до суду з позовом за захистом порушеного права, протягом установленого законом строку, позивачем суду не наведено. Відтак, суд визнає причини пропущення строку звернення до суду з даним позовом неповажними, а тому позивачу слід вказати інші підстави для поновлення строку та надати інші наявні докази в обґрунтування підстав такого пропуску.
Згідно з ч.2 ст.123 КАС України, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, позовну заяву слід залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом надання до суду доказів поважності пропуску строку звернення з позовом.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 243, 248, 256 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Бердичівського РВП ГУНП в Житомирській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - залишити без руху.
Позивачу усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення.
У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя Тетяна БОЛЬШАКОВА