79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
12.04.2023 Справа № 914/2362/22
Господарський суд Львівської області у складі судді Долінської О.З., за участю секретаря судового засідання Муравець О.М.,
розглянувши матеріали справи за позовом: Приватного акціонерного товариства “Львівобленерго”, м.Львів
до відповідача: Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області, с.Сороки-Львівські Львівського району Львівської області
про: стягнення заборгованості в розмірі 61 459,52 грн.
Представники сторін:
від позивача: Кухар Н.В. - адвокат, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю, серія ЛВ № 000461 від 29.09.2016 р.
від відповідача: не з'явився
На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства “Львівобленерго” до відповідача: Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області про стягнення заборгованості в розмірі 61 459,52 грн.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.09.2022 р., справу № 914/2362/22 розподілено для розгляду судді Долінській О.З.
Ухвалою Господарського суду Львівської області від 03.10.2022 р., прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Судом постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження. Розгляд справи по суті призначено на 02.11.2022 р.
07.10.2022 р. відповідачем подано на адресу суду відзив на позовну заяву з додатками за вх. № 20820/22, відповідно до якого відповідач просить суд у задоволенні позову відмовити повністю з підстав, які викладено у поданому відзиві.
17.10.2022 р. представником позивача подано на адресу суду відповідь на відзив з додатками за вх. № 21262/22.
27.10.2022 р. представником відповідача подано письмові заперечення з додатком за вх. № 22297/22.
В судовому засіданні 02.11.2022 р., відповідно до ст. 216 ГПК України, оголошено перерву до 30.11.2022 р.
04.11.2022 р. представником позивача подано на адресу суду додаткові пояснення за вх. № 22952/22.
14.11.2022 р. представником відповідача подано клопотання про долучення доказів та додаткових пояснень з додатками за вх. № 23605/22.
22.11.2022 р. представником позивача подано на адресу суду заперечення на клопотання відповідача про долучення доказів за вх. № 24109/22.
Ухвалою Господарського суду Львівської області від 30.11.2022 р., постановлено перейти від спрощеного позовного провадження до розгляду справи № 914/2362/22 за правилами загального позовного провадження, розгляд справи почати зі стадії відкриття провадження у справі. Підготовче засідання призначено на 21.12.2022 р.
13.12.2022 р. представником відповідача подано на адресу суду додаткові пояснення у даній справі з додатком за вх. № 25731/22.
Судове засідання, призначене на 21.12.2022 року не відбулося, у зв'язку із оголошеною повітряною тривогою системою цивільної оборони у м. Львові та Львівській області.
Ухвалою Господарського суду Львівської області від 21.12.2022 р., підготовче засідання у даній справі призначено на 25.01.2023 р.
Протокольною ухвалою суду від 25.01.2023 р., продовжено строк підготовчого провадження у справі № 914/2362/22 на тридцять днів за ініціативою суду у відповідності до ч. 3 ст. 177 ГПК України.
Ухвалою Господарського суду Львівської області від 25.01.2023 р., підготовче судове засідання призначено на 22.02.2023 р.
Судове засідання, призначене на 22.02.2023 р. не відбулося, у зв'язку із оголошеною повітряною тривогою системою цивільної оборони у м. Львові та Львівській області.
Ухвалою Господарського суду Львівської області від 22.02.2023 р., підготовче засідання у даній справі призначено на 08.03.2023 р.
Ухвалою Господарського суду Львівської області від 08.03.2023 р., закрито підготовче провадження та призначено справу № 914/2362/22 до судового розгляду по суті в судовому засіданні на 12.04.2023 р.
Рух справи та причини відкладення розгляду справи в судових засіданнях, відображено в зазначених вище ухвалах суду, що містяться в матеріалах справи.
12.04.2023 р. представник позивача в судове засідання з розгляду справи по суті з'явився, позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, відповіді на відзив за вх. № 21262/22 від 17.10.2022 р., додаткових поясненнях за вх. № 22952/22 від 04.11.2022 р. та поясненнях, наданих в судових засіданнях.
12.04.2023 р. представник відповідача в судове засідання з розгляду справи по суті не з'явився, хоча належно був повідомлений про час, дату та місце судового засідання (докази містяться в матеріалах справи).
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи, у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Відповідно до частин третьої та сьомої статті 120 ГПК України, виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Ухвала суду від 08.03.2023 р. про закриття підготовчого провадження та призначення справи № 914/2362/22 до судового розгляду по суті в судовому засіданні на 12.04.2023 р. скеровувались відповідачу за адресою: 81120, Львівська область, Львівський район, село Сороки-Львівські, вул. Польова, буд. 65, тобто за його місцезнаходженням, зазначеному у Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, який міститься в матеріалах справи.
Так, відповідно до відстеження з офіційного веб-сайту ПАТ “Укрпошта”, щодо результатів пошуку поштового відправлення за номером штрихового кодового ідентифікатора № 7901414840313, ухвалу Господарського суду Львівської області від 08.03.2023 р., відповідачем отримано 15.03.2023 р. (докази містяться в матеріалах справи).
Крім того, дана ухвала скеровувалась відповідачу на його електронну адресу (докази містяться в матеріалах справи).
Відтак, відповідач належно повідомлений про дату, час та місце розгляду справи № 914/2362/22 Господарським судом Львівської області.
Стаття 43 ГПК України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.
Враховуючи вищенаведене, судом, згідно вимог ГПК України, надавалась в повному обсязі можливість учасникам справи щодо обґрунтування їх правової позиції по суті справи та подання доказів.
Враховуючи те, що норми ст. 81 ГПК України щодо обов'язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом учасників справи подавати докази, а п.4 ч.3 ст.129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства - свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, господарським судом створені належні умови для надання сторонами доказів в обґрунтування своєї правової позиції у справі.
Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 74 ГПК України, докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів.
Отже, судом було забезпечено принцип змагальності сторін, рівність сторін, що полягає у наданні їм однакових можливостей для реалізації ними своїх процесуальних прав, з огляду на сплив строків для подання доказів, з метою дотримання прав позивача на своєчасне вирішення спору.
В силу приписів ст. 2 ГПК України, завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Одним із основних принципів (засад) господарського судочинства є, зокрема, розумність строків розгляду справи.
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням частини першої статті 6 згаданої Конвенції (рішення Європейського суд з прав людини від 08.11.2005 у справі Смірнова проти України).
Водночас, необґрунтоване відкладення розгляду справи призводить до затягування строків її розгляду і перебування в стані невизначеності учасників процесу, що може призвести до порушення положень ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка покладає на національні суди обов'язок здійснити швидкий та ефективний розгляд справ упродовж розумного строку.
Враховуючи те, що подані сторонами у цій справі докази дозволяють суду встановити та оцінити конкретні обставини (факти), якими учасники справи обґрунтовують свої позовні вимоги та заперечення позовних вимог і які мають суттєве значення для вирішення цього спору, а отже, розглянути та вирішити спір й здійснити розподіл судових витрат у цій справі, що в свою чергу, вказує на можливість виконання завдань господарського судочинства та з урахуванням необхідності дотримання розумних строків розгляду справи, суд вважає, що в матеріалах справи доказів достатньо для з'ясування обставин справи і прийняття судового рішення у справі № 914/2362/22.
В судовому засіданні 12.04.2023 р., відповідно до ч. 1 ст. 240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Позиція позивача.
Позовні вимоги позивача обгрунтовані тим, що 12 жовтня 2021 року при перевірці на об'єкті боржника за адресою: Львівська область, с. Муроване, вул. Меліоративна,2 на об'єкті Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області, представниками ПрАТ «Львівобленерго» було виявлене порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), про що на місці складено акт про порушення №035766 від 12.10.2021р. Актом зафіксоване порушення: самовільне підключення до електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку, п.8.4.2. п. 1.2.1, п.2.3.3, п.7.6, п.8.2.4, п. 8.2.5. п. 5.5.5 ППРРЕ, а саме: підключення сходових кліток та підвалів від ВРП житлового будинку без засобів комерційного обліку.
Позивач зазначає, що акт складений за участю представника споживача - голови Мурованської сільської ради ТГ Свистуна Б.І., який підписати акт та Додаток до акту «Схема підключення електроустановки споживача» відмовився, тому листом №203-07-4298 від 25.10.2021р. було надіслано акт про порушення №035766 від 12.10.2021р. та повідомлено про виклик представника Мурованської сільської ради ТГ Львівського району Львівської області на засідання комісії оператора системи з розгляду складеного акта про порушення ПРРЕЕ на 26.11.2021р. за адресою: м. Львів, вул. Героїв УПА, 23, з 10.00 год. каб. 6.
26 листопада 2021 року відбулося засідання комісії Львівських МЕМ ПрАТ «Львівобленерго» з розгляду актів про порушення, де комісією прийнято рішення №035766-а в присутності представника споживача, перенести засідання комісії на 10.12.2021р. з 10.00 год.
10 грудня 2021року відбулося засідання комісії Львівських МЕМ ПрАТ «Львівобленерго» з розгляду актів про порушення. За результатами розгляду акту про порушення № 035766 від 12.10.2021 р., комісією прийнято протокольне рішення № 035766-б, відповідно до якого відповідачу визначено обсяг та вартість необлікованої електроенергії та суму завданих збитків, внаслідок порушення ПРРЕЕ та проведено нарахування за період 12 місяців (12.10.2020р.) по дату складання акту про порушення (12.10.2021р.), по силі струму, визначеній виходячи з найменшої поперечної площі перерізу проводів (кабелів), та допустимого тривалого струму, який може ними протікати згідно з 1.3 ПУЕ (І=19А), на суму - 61 459,52 грн. На засіданні комісії був присутній представник споживача за довіреністю - Башинський В.Ф., який протокол підписав та зазначив, що з рішенням комісії «не згідний».
Копію протоколу №035766-6 від 10.12.2021р. та рахунок до сплати за необліковану електричну енергію та завдані збитки № 361745 від 10.12.2021р. на суму 61 459,52грн. вручено наручно представнику споживача. Рахунок повинен був бути оплаченим відповідачем до 09.01.2022р. Позивач вказує на те, що станом на день подання позову до суду, заборгованість відповідачем не сплачена, що і слугувало підставою звернення позивача до суду. На підставі наведеного, позивач просить суд стягнути з відповідача 61 459,52 грн. заборгованості за необліковану електричну енергію та судові витрати покласти на відповідача, а саме: 2 481,00 грн. - витрати зі сплати судового збору та 3 200,00 грн. витрат на професійну-правничу допомогу.
Позиція відповідача.
У відзиві на позовну заяву за вх. № 20820/22 від 07.10.2022 р., відповідач посилається на те, що у відповідності до ст. 30 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та п. 3 ст. 4 Закону України “ Про житлово-комунальні послуги” Мурованська сільська рада територіальна громада не є виконавцем (надавачем) комунальних послуг. Повноваження Мурованської сільської ради ТГ в області житлово- комунального господарства, встановлені ст. 30 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” і обмежуються управлінням об'єктами житлово- комунального господарства, що перебувають у комунальній власності територіальної громади, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню. Крім того, у поданому відзиві відповідач зазначає про те, що рішенням сесії № 903 Мурованської сільської ради від 21 грудня 2021 року, будинок по вул. Меліоративна, 2, с. Муроване є списаний з балансового обліку Мурованської сільської ради. У Договорі про постачання електричної енергії № 1972000 від 14.02.2018 року в пункті 1 чітко вказано, що Постачальник передає електричну енергію Споживачу, а у випадку відповідача - це Мурованська сільська рада ТГ для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю, зазначеною в додатку № 9 Графік зняття показників засобів обліку електричної енергії. Відповідач вказує на те, що в даному додатку вказані точки обліку електричної енергії, за які сумлінно та вчасно сплачує Мурованська сільська рада, як споживач. Жодних багатоквартирних будинків, як точок обліку в даному додатку немає. На підставі наведеного, відповідач просить суд, у задоволенні позову відмовити повністю.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані суду документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, заслухавши пояснення представника позивача, здійснивши огляд документів, суд встановив наступне.
14.02.2018р. між Приватним акціонерним товариством “Львівобленерго” та Мурованською сільською радою ОТГ укладено договір про постачання електричної енергії № 1972000.
З 01.01.2019 р. заявою-приєднання Мурованська сільська рада приєдналася до умов Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (публічний).
12 жовтня 2021 року при перевірці на об'єкті боржника за адресою: Львівська область, с. Муроване, вул. Меліоративна,2 на об'єкті Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області, представниками ПрАТ «Львівобленерго» було виявлене порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії (надалі - ПРРЕЕ), про що на місці складено акт про порушення №035766 від 12.10.2021р. Актом зафіксоване порушення: самовільне підключення до електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку, п.8.4.2. п. 1.2.1, п.2.3.3, п.7.6, п.8.2.4, п. 8.2.5. п. 5.5.5 ППРРЕ, а саме: підключення сходових кліток та підвалів від ВРП житлового будинку без засобів комерційного обліку.
Акт про порушення № 035766 від 12.10.2021р. складений за участю представника споживача - голови сільської ради ОТГ Свистуна Богдана Ігоровича, який відмовився підписати акт з додатком.
Акт про порушення №035766 було підписано двома представниками оператора системи, а саме: інженером з ТА ВТА Іваницьким А.О. (посв. № НОМЕР_1 ), інженером з ТА ВТА Гринчишиним В.С. (посв. № НОМЕР_2 ) та свідком Андрушко М.М., який засвідчив відмову від підпису голови сільської ради Свистуна Б.І. До акту про порушення №035766 додано схему підключення електроустановок споживача, яку підписано двома представниками оператора систем, що підписали акт про порушення та відмову від підпису голови сільської ради засвідчив свідок.
Позивачем було надіслано акт про порушення №035766 від 12.10.2021р. листом №203-07-4298 від 25.10.2021р.та повідомлено про виклик представника Мурованської сільської ради ТГ Львівського району Львівської області на засідання комісії оператора системи з розгляду складеного акта про порушення ПРРЕЕ на 26.11.2021р. за адресою: м Львів, вул. Героїв УПА.23, з 10.00 год. каб 6.
26 листопада 2021 року відбулося засідання комісії Львівських МЕМ ПрАТ «Львівобленерго» з розгляд актів про порушення, де комісією прийнято рішення №035766-а в присутності представника споживача, перенести засідання комісії на 10.12.2021р. з 10.00 год.
10 грудня 2021 року відбулося засідання комісії Львівських МЕМ ПрАТ «Львівобленерго» з розгляду актів про порушення. За результатами розгляду акту про порушення № 035766 від 12.10.2021 р., комісією прийнято протокольне рішення № 035766-б, відповідно до якого відповідачу визначено обсяг та вартість необлікованої електроенергії та суму завданих збитків, внаслідок порушення ПРРЕЕ та проведено нарахування за період 12 місяців (12.10.2020р.) по дату складання акту про порушення (12.10.2021р.), по силі струму, визначеній виходячи з найменшої поперечної площі перерізу проводів (кабелів), та допустимого тривалого струму, який може ними протікати згідно з 1.3 ПУЕ (І=19А), на суму - 61 459,52 грн. На засіданні комісії був присутній представник споживача за довіреністю - Башинський В.Ф., який протокол підписав та зазначив, що з рішенням комісії «не згідний».
Копію протоколу №035766-6 від 10.12.2021р. та рахунок до сплати за необліковану електричну енергію та завдані збитки № 361745 від 10.12.2021р. на суму 61 459,52грн. вручено наручно представнику споживача. Рахунок повинен був бути оплаченим відповідачем до 09.01.2022р. Проте, за твердженням позивача, заборгованість відповідачем не сплачена, що і слугувало підставою звернення позивача до суду з даним позовом.
Оцінка суду.
Судом встановлено, що між сторонами укладено договір про постачання електричної енергії № 1972000 від 14.02.2018 року, а заявою-приєднання з 01.01.2019 р. Мурованська сільська рада приєдналася до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Правила роздрібного ринку електричної енергії, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 14.03.2018 №312 (надалі ПРРЕЕ), передбачають, що на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку (п. 1.2.1).
Положеннями п. 5.1.1. ПРРЕЕ встановлено, що оператор системи має право, зокрема отримувати своєчасно плату за надання послуги з розподілу або передачі електричної енергії та плату за перетікання реактивної електричної енергії відповідно до умов договорів та законодавства України; на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживачів та інших учасників роздрібного ринку, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності оператора системи; проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії; на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору; контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів.
Згідно з положеннями п. 5.5.5. зазначених ПРРЕЕ, споживач зобов'язаний користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Судом встановлено, що 12.10.2021 року при перевірці на об'єкті Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області за адресою: Львівська область, с. Муроване, вул. Меліоративна, 2, представниками ПрАТ “Львівобленерго” виявлене порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, про що на місці складено акт про порушення від 12.10.2021 № 035766. Актом зафіксоване порушення, а саме: самовільне підключення до електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку, п.8.4.2. п. 1.2.1, п.2.3.3, п.7.6, п.8.2.4, п. 8.2.5. п. 5.5.5 ППРРЕ, а саме: підключення сходових кліток та підвалів від ВРП житлового будинку без засобів комерційного обліку.
Пунктом п. 8.2.5. ПРРЕЕ встановлено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень До акту про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті (п. 8.2.5 Правил).
На підставі акту про порушення, уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення, визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків (п. 8.2.6. Правил).
За результатами розгляду акту про порушення № 035766 від 12.10.2021, комісією 10 грудня 2021 року прийнято протокольне рішення № 035766-б, відповідно до якого, відповідачу визначено обсяг та вартість необлікованої електроенергії та суму завданих збитків, внаслідок порушення ПРРЕЕ та проведено нарахування на суму - 61 459,52 грн.
Необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно. Кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії (п.8.2.7 ПРРЕЕ).
Суд зазначає, що позивачем проведено нарахування відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії, які затвердженні постановою НКРЕКП від 14.03.2018р. №312. У випадку, виявлення у споживача порушень, зазначених в підпунктах 6-8 П.8.4.2ПРРЕЕ, а саме: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів до електричної мережі, що не є власністю оператора системи з порушенням схеми обліку, де величина розрахункового добового обсягу споживання електроенергії протягом робочого часу відповідає Л.8.4.12ПРРЕЕ.
В силу визначення, що міститься у пункті 1.1.2 ПРРЕЕ, самовільне підключення з порушенням схеми обліку - це несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проектними рішеннями та/або договором з оператором системи та/або без укладення договору з оператором системи.
Згідно положеннями пункту 8.2.6 ПРРЕЕ, споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.
Таким чином, з огляду на викладене вище, відповідач був належним чином повідомлений позивачем про місце, час і дату засідання комісії.
Відтак, факт безоблікового споживання електричної енергії без приладів обліку та без укладення відповідного договору споживача про надання послуги з розподілу електричної енергії є доведеним і не спростованим відповідачем, а відповідальність прямо передбачена як Законом України “Про ринок електричної енергії”, так і нормами Правил роздрібного ринку електричної енергії.
Необхідно зауважити, що відповідач не погоджується з вартістю необлікованої електричної енергії, визначеної рішенням комісії ПрАТ “Львівобленерго” з розгляду актів про порушення.
Однак, згідно з пунктом 8.2.6 ПРРЕЕ, комісія з розгляду актів про порушення визначає обсяг необлікованої електричної енергії саме на підставі акта про порушення. А тому, такий акт акумулює в собі усю інформацію, зібрану (отриману) в ході перевірки та є єдиною підставою для проведених нарахувань.
Відповідно до проведеного розрахунку обсягу та вартості необлікованої електроенергії та завданих збитків відповідно до даних, зазначених в протоколі засідання комісії, визначено, що проведено нарахування споживачеві за період 12 місяців (12.10.2020) по дату складання акту про порушення (12.10.2021), по силі, струму, визначеній виходячи з найменшої поперечної площі перерізу проводів (кабелів) та допустимого тривалого струму, який може ними протікати згідно з 1.3 ПУЕ (I=19А), на суму 61 459,52 грн.
Суд звертає увагу, що на засіданні комісії був присутній представник споживача за довіреністю - Башинський В.Ф., який протокол підписав та зазначив, що з рішенням комісії “не згідний”.
Згідно з пунктом 8.2.4 ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Таким чином, обсяг та вартість необлікованої електричної енергії у даній справі, рішенням комісії ПрАТ “Львівобленерго” з розгляду актів про порушення, здійснено відповідно до ПРРЕЕ.
Враховуючи вищенаведене, відповідальність внаслідок порушення Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області ПРРЕЕ встановлена та передбачена договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладений між ПрАТ “Львівобленерго” (Оператор системи) та Мурованською сільською радою територіальної громади Львівського району Львівської області (Споживач), а тому для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області достатньо виявлення порушення ПРРЕЕ, без встановлення факту викрадення електричної енергії.
Стосовно твердження відповідача про те, що Мурованська сільська рада не є виконавцем (надавачем) комунальних послуг відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, суд зазначає наступне.
Багатоквартирний будинок та прибудинкова територія за адресою: Львівська область, с. Муроване, вул. Меліоративна, 2 на момент виникнення спірних правовідносин перебував на балансі Мурованської сільської ради територіальної громади, а тому дана сільська рада зобов'язана здійснювати управління об'єктами житлово-комунального господарства, що перебувають у комунальній власності територіальної громади, забезпечувати їх належне утримання та ефективну експлуатацію, необхідного рівня та якості послуг населенню ( ст. 30 Закону України “Про місцеве самоврядування”).
Частиною першою статті 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, в тому числі житловий фонд, нежитлові приміщення та інше майно, майнові права, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Відповідно до п. 2.2.5 ПРРЕЕ, за стан внутрішньобудинкових електромереж багатоквартирного будинку (від вводу в будинок до вхідних клем вузла вимірювання побутового споживача) відповідає власник (балансоутримувач) цих мереж.
Таким чином, саме на Мурованську сільську раду покладено обов'язок забезпечення належного управління, утримання, ефективної експлуатації будинку № 2 по вулиці Меліоративна у селі Муроване.
Щодо посилань відповідача на те, що рішенням сесії № 903 Мурованської сільської ради від 21.12.2021, будинок № 2 по вул. Меліоративна у с. Муроване є списаним з балансового обліку Мурованської сільської ради, а тому сільська рада є неналежним відповідачем у даній справі, суд зазначає наступне. Оскільки акт № 035766 про порушення ПРРЕЕ було складено 12.10.2021 року, засідання комісії про нарахування вартості необлікованої електричної енергії відбулося 10.12.2021 року, тобто дані спірні правовідносини виникли заздалегідь ще до прийняття сільською радою рішення від 21.12.2021 року про списання з балансу даного будинку, а тому Мурованська сільська рада територіальної громади Львівського району Львівської області є належним відповідачем у даній справі.
Мурованською сільською радою територіальної громади Львівського району Львівської області не спростовано доводів позовної заяви. Рішення комісії ЛМЕМ ПрАТ “Львівобленерго” з розгляду актів про порушення, оформлене протоколом № 035766-б від 10.12.2021 не скасоване і є чинним станом на час розгляду справи. Доказів відшкодування відповідачем вартості недооблікованої електричної енергії в розмірі 61 459,52 грн., матеріали справи не містять і сторонами такі не надано на час ухвалення рішення у даній справі.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
У поданій позовній заяві Приватного акціонерного товариства “Львівобленерго” за вих. № 119-07-4583 від 21.09.2022 р., наведено попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, серед яких, окрім судового збору також зазначено 3 200,00 грн витрат на професійну правничу допомогу.
Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 123 ГПК України, витрати на професійну правничу допомогу належать до витрат, пов'язаних з розглядом справи. Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 126 ГПК України, для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Позивачем до позовної заяви долучено копію договору № 22-9/8 про надання правничої допомоги від 01.09.2022 року, укладеного ПрАТ “Львівобленерго” (Клієнт за договором) з Адвокатським об'єднанням “Юріс Консультус” (АО за договором), за яким адвокатське об'єднання прийняло на себе зобов'язання забезпечувати представництво клієнта у суді та надавати інші види правничої допомоги, а клієнт прийняв на себе зобов'язання оплачувати надання правничої допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання доручень клієнта (п. 1.1.).
Розділом 4 договору сторони встановили вартість і порядок розрахунків, зокрема вартість правничої допомоги становить: авансова оплата 3 200,00 грн. Авансова оплата здійснюється протягом 30 днів з часу підписання цього договору.
До позовної заяви також долучено копію рахунку на оплату №22/136 від 09.09.2022 року, в якому зазначено про надання робіт, послуг, зокрема: вивчення та аналіз матеріалів справи, к-сть 1, ціна 800,00 грн., сума 800,00 грн.; аналіз законодавства та судової практики у справі, к-сть 1, ціна 800,00 грн., сума 800,00 грн.; складання клопотань, заяв, заперечень та інших процесуальних документів, к-сть 1, ціна 800,00 грн., сума 800,00 грн.; участь в судовому засіданні, к-сть 1, ціна 800, 00 грн., сума 800,00 грн. Загальна сума становить 3 200,00 грн.
Також позивачем долучено до матеріалів справи копію платіжного доручення № 15352 від 13.09.2022, яким підтверджується оплата ПрАТ “Львівобленерго” 3 200,00 грн. на користь Адвокатського об'єднання “Юріс Консультус”, призначення платежу “Рах. № 22/136 від 09.09.2022 р. Правнича допомога без ПДВ (15352)”.
На підтвердження повноважень адвоката Кухар Н.В., долучено копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю серії ЛВ № 000461 від 29.09.2016 року та ордер серії ВС 1151888 від 01.09.2022 року.
Вказані докази суд вважає достатніми для підтвердження факту понесення позивачем витрат на професійну правничу допомогу адвоката у справі на зазначену ним суму, а відповідачем не подано доказів чи обгрунтувань щодо неспівмірності вказаних витрат.
Відшкодування витрат, пов'язаних зі сплатою судового збору, відповідно до ст. 129 ГПК України, покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст. 2, 13, 43, 46, 74, ст. ст. 76-79, 86, 120, 122, 123, 129, п.1 ч.3 ст. 202, ст.ст. 236-241, 242, 327 ГПК України, суд -
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області (81120, Львівська область, Львівський район, село Сороки-Львівські, вул. Польова, буд. 65; код ЄДРПОУ № 04369707) на користь Приватного акціонерного товариства «Львівобленерго» (79026, м. Львів, вул. Козельницька, буд. 3; код ЄДРПОУ № 00131587) 61 459,52 грн. заборгованості за необліковану електричну енергію, 2 481,00 грн. понесених витрат на сплату судового збору та 3 200,00 грн. витрат на професійну-правничу допомогу.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили відповідно до ст. 327 ГПК України.
4. Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст.ст. 256, 257 ГПК України.
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/.
Повний текст рішення складено 21.04.2023 р.
Суддя Долінська О.З.