Рішення від 12.04.2023 по справі 902/27/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"12" квітня 2023 р. Cправа № 902/27/23

Господарський суд Вінницької області у складі судді Маслія І.В. при секретарі судового засідання Глобі А.С.

за участю представників

прокурор Кравчук О.Л., службове посвідчення №072227 від 01.03.2023;

позивача не з'явився;

відповідача не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду матеріали справи

за позовом: Заступника керівника Вінницької окружної прокуратури (пров. Цегельний, 8, м. Вінниця, 21020), в інтересах держави в особі

Стрижавської селищної ради (вул. 40 річчя Перемоги, 7, смт Стрижавка, Вінницький район, 23210)

до: Приватного підприємства "Будтранс сервіс - М" (вул. Першотравнева, 14, прим. 3, оф. 26, м. Вишневе, Києво-Святошинський район, Київська область, 08133)

про розірвання договорів оренди землі та повернення земельних ділянок

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Вінницької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Стрижавської селищної ради звернувся до Господарського суду Вінницької області з позовом до Приватного підприємства "Будтранс сервіс - М" про розірвання договорів оренди землі та повернення земельних ділянок.

Ухвалою суду від 05.01.2023 відкрито провадження у справі №902/27/23 за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання у справі призначено на 30 січня 2023 року.

На визначену судом дату в судове засідання 30.01.2023 з'явився прокурор, позивач та відповідач правом участі своїх представників в судовому засіданні не скористались.

В судовому засіданні судом встановлено, про відсутність в матеріалах справи доказів належного повідомлення відповідача.

За наслідками судового засідання 30.01.2023 суд протокольною ухвалою відклав підготовче засідання на 27.02.2023 о 10:30 год.

Враховуючи неявку у судове засідання представників позивача та відповідача, суд ухвалою від 31.01.2023 повідомив останніх про дату, час та місце наступного судового засідання у порядку визначеному ст. 120, 121 ГПК України.

Ухвалою суду від 27.02.2023 продовжено строк підготовчого провадження по справі на 30 днів та відкладено підготовче засідання на 20.03.2023. Крім того, для належного повідомлення відповідача судом розміщено оголошення на веб-порталі судової влади (сайт Господарського суду Вінницької області) про розгляд зазначеної справи, в якій відповідачем є Приватне підприємство "Будтранс сервіс - М".

06.03.2023 до суду від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника, в якому зазначено, що позовні вимоги прокурора позивач підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити.

На визначену дату в судове засідання 20.03.2023 з'явився прокурор.

Суд повідомив прокурора, що ухвала про продовження підготовчого провадження у справі направлена на адресу відповідача отримана останнім особисто 14.03.2023, однак на день розгляду справи від відповідача відзиву на позовну заяву, пояснень чи будь яких заперечень до суду не надходило.

В судовому засіданні прокурор зазначив, що позовні вимоги не змінні та всі докази подані до суду.

Ухвалою суду від 20.03.2023 закрито підготовче провадження та призначено справу № 902/27/23 для судового розгляду по суті на 12 квітня 2023 р., з урахуванням ухвали суду від 22.03.2023 про виправлення описки.

На визначену судом дату в судове засідання 12.04.2023 з'явився прокурор, позивач та відповідач правом участі своїх представників в судовому засіданні не скористались, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що стверджується наявними в справі доказами, а саме ухвали суду від 20.03.2023 та від 22.03.2023 направлені позивачу на офіційну електронну адресу, а відповідачу засобами поштового зв'язку на адресу зазначену у Витязі з ЄДРЮО ФОП ГФ які останнім отримано 30.03.2023, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 2101803817551.

Статтею 42 Господарського процесуального кодексу України визначено права та обов'язки учасників судового процесу, зокрема учасники справи зобов'язані: виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази тощо.

Враховуючи положення ст.ст. 13, 74 ГПК України якими в господарському судочинстві реалізовано конституційний принцип змагальності судового процесу, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та заперечень та здійснені всі необхідні дії для забезпечення сторонами реалізації своїх процесуальних прав.

За частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. Аналогічна норма міститься у частині 9 статті 165 ГПК України.

Оскільки відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами у відповідності до приписів частини 9 статті 165 та частини 2 статті 178 ГПК України.

В судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги у повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві та просив їх задовольнити.

Розглядаючи дану справу, суд з урахуванням ч. 2 ст. 11 ГПК України та ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" приймає до уваги припис ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якою закріплене право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку.

Відповідно до ст. 219 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті.

Після виходу суду з нарадчої кімнати, у судовому засіданні 12.04.2023 судом долучено вступну та резолютивну частину рішення до матеріалів справи без його проголошення в зв'язку з неявкою учасників процесу.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 21.05.2015 №2-83/20-15-сг затверджено документацію із землеустрою та надано Приватному підприємству «Будтранс сервіс -М» в оренду терміном на 12 років земельну ділянку площею 3,00 га із кадастровим номером 0520682600:01:001:0138 із земель сільськогосподарського призначення державної власності (землі запасу) на території Лаврівської сільської ради Вінницького району, зі зміною цільового призначення - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами.

Між Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області (в договорі орендодавець) та Приватним підприємством «Будтранс сервіс - М» (в договорі орендар) укладено договір оренди земельної ділянки від 03.06.2015 № 1-16 (далі Договір1), відповідно до п. 1 якого Орендодавець відповідно до наказу Головного управління Держземагенства у Вінницькій області віл 21.05.2015 року № 2-83 20-15-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки в оренду» надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення зі зміною цільовою призначення, із земель запасу на території Лаврівської сільської ради (за межами населеного пункту). Вінницького району, Вінницької області.

В оренду передається земельна ділянка площею 3,0000 га. рілля. Кадастровий номер: 0520682600:01:001:0138. На земельній ділянці відсутні об'єкти нерухомою майна, а також інші об'єкти інфраструктури. Земельна ділянка перелається в оренду без будівель і споруд та інших об'єктів. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2726956 (два мільйони сімсот двадцять шість тисяч дев'ятсот п'ятдесят шість) гривень. Земельна ділянка, яка передається в оренду, немає недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини: відсутні (п. 2-7 Договору1).

Договір укладено на 12 (дванадцять) років з моменту укладання, (до закінчення строку дії спеціального дозволу на користування надрами). Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 (тридцять) днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Дата закінчення терміну договору 29.07.2027 року (п. 8 Договору1).

Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 109078,24 (сто дев'ять тисяч сімдесят вісім) гривень, 24 коп. за 1 рік. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плані за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового при значення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Орендна плата вноситися до місцевою бюджету орендарем рівними частками за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п. 9-11 Договору1).

Земельна ділянка передається в оренду для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами. Цільове призначення земельної ділянки - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами (код цільового призначення - 11.01). Умови збереження стану об'єкта оренди: використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням з дотриманням вимог чинного законодавства та дотримання режиму природоохоронного використання земель (п. 14-16 Договору1).

Передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту її відведення. Підставою розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду є наказ Головною управління Держземагенства у Вінницькій області від 07.11.2014 року № 2-3770 15-14-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою». Організація розроблення проекту відведення земельної ділянки і витрати, пов'язані з цим, покладаються на орендаря. Інші умови передачі земельної ділянки в оренду: відсутні. Об'єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди (п. 17-19 Договору1).

Дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом (п. 35 Договору1).

Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи не є підставою для зміни умов або розірвання договору (п. 37 Договору1).

Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та державної реєстрації права оренди. Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходишся в орендодавця, другий - в орендаря, третій - в органі який провів державну реєстрацію права оренди. Невід'ємними частинами договору є: план або схема земельної ділянки; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); проект відведення земельної ділянки у випадках, передбачених законом (зберігається у орендодавця) (п. 44 Договору).

Крім того, Розпорядженням Вінницької районної державної адміністрації від 14.02.2017 № 96 «Про укладення договору оренди земельної ділянки з приватним підприємством «Будтранс сервіс - М» на земельну ділянку для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами на території Лаврівської сільської ради, за межами населеного пункту» надано приватному підприємству «Будтранс сервіс - М» земельну ділянку площею 3,0000 га (кадастровий номер 0520682600:01:001:0166) в оренду терміном на 10 років.

На підставі вказаного розпорядження між Вінницькою районною державною адміністрацією (в договорі Орендодавець) та Приватним підприємством «Будтранс сервіс - М» (в договорі Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки від 20.02.2017 б/н (далі Договір2), відповідно до п.1 якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами, (код КВЦПЗ 11.01) розташованої на території Лаврівської сільської ради, за межами населеного пункту.

В оренду передається земельна ділянка площею 3,0000 га. Кадастровий №0520682600:01:001:0166, на території Лаврівської сільської ради Вінницького району, за межами населеного пункту. На земельній ділянці не знаходяться об'єкти нерухомого майна. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок складає 490352 (чотириста дев'яносто тисяч триста п'ятдесят дві) гривень 00 коп. Витяг із нормативної грошової оцінки від 11.11.2016 року. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню (п. 2-5 Договору2).

Договір укладено на 10 років. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п. 6 Договору2).

Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі, шляхом перерахування коштів на р/р 33213812700087 одержувач: УК у Вінницькому районі /с. Лаврівка/ 18010600 банк одержувача: УДКСУ у Вінницькому районі МФО 802015 ЄРДПО: 38054712, у розмірі: 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 24517 (двадцять чотири тисячі п'ятсот сімнадцять) грн. 60 коп. в рік. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексації. Орендна плата вноситься в такі строки: щомісячно, рівними частинами до 25 числа наступного місяця. Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати не допускається (п.7-10 Договору2).

Земельна ділянка передається в оренду за рахунок сільськогосподарського призначення ріллі (земель запасу) з відшкодуванням збитків сільськогосподарського виробництва в сумі 56 020 (п'ятдесят шість тисяч двадцять) грн.00 коп. Цільове призначення земельної ділянки: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами (п. 13. та п. 14. Договору2).

Передача земельної ділянки в оренду здійснюється без розроблення проекту її відведення. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється на протязі 3 днів після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі (п. 16 та п. 17. Договору2).

Дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом. Розірвання договору в односторонньому порядку допускається в разі несплати орендної плати Орендарем протягом 6 (шести) місяців, без поважних причин. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, не є підставою для зміни умов або розірвання (п. 36-38 Договору2).

Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації. Невід'ємними частинами договору є: кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди (п. 41. та п. 44. Договору2).

Актом прийому-передачі земельної ділянки від 20.02.2017 вищевказану земельну ділянку передано у користування відповідачу.

В позовній заяві прокурором зазначено, що вивченням окружною прокуратурою питання наявності підстав для представництва інтересів держави в суді у сфері земельних правовідносин, встановлено порушення вимог законодавства під час використання земельних ділянок, розташованих на території Стрижавської селищної територіальної громади Вінницького району, а саме Приватне підприємство «Будтранс сервіс - М» на праві оренди використовує на території Стрижавської селищної ради дві комунальні земельні ділянки з кадастровими номерами 0520682600:01:001:0166 та 0520682600:01:001:0138, площею по 3,00 га кожна, для розміщення та експлуатації основних підсобних і допоміжних будівель та споруд, що пов'язані з користуванням надрами.

Згідно з інформацією від 31.05.2022, наданої ГУ ДФС у Вінницькій області на запит окружної прокуратури про надання інформації щодо декларування орендної плати за земельні ділянки з кадастровими номерами 0520682600:01:001:0166 та 0520682600:01:001:0138 ПП «Будтранс сервіс - М» встановлено, що податкові декларації по орендній платі на 2021 та 2022 рік підприємством не подавались. По особовому рахунку платника обліковується заборгованість в сумі 217 251,00 грн., яка утворилась за несплату податкових зобов'язань за 2019 та 2020 рік. Також повідомлено, що ГУ ДФС у Вінницькій області направлено лист Вінницькій районній державній адміністрації про необхідність припинити орендні відносини з ПП «Будтранс сервіс - М» в зв'язку з несплатою орендної плати за землю більше шести місяців. Заходи стягнення заборгованості вживаються відповідно до норм ст. 95 та 20.1.33 ПКУ.

Також встановлено, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 24.01.2022 у справі №320/7140/21, задоволено позов Головного управління ДПС у Вінницькій області до Приватного підприємства "Будтранс Сервіс-М" про стягнення з рахунків у банках, що обслуговують ПП "Будтранс Сервіс-М" кошти в рахунок погашення податкового боргу в сумі 217 251,55 грн. в частині стягнення коштів. Вказане рішення залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.09.2022. У вказаній справі судом встановлено, що відповідачем не було надано доказів сплати у добровільному порядку суми узгодженого грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб на загальну суму 217 251,55 грн., що є підставою для примусового стягнення.

З 27 травня 2021 року набрав чинності пункт 24 Розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», яким визначено, що землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель визначених підпунктами «а» - «е» даного пункту.

Відповідно до витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно власниками зазначених ділянок є Стрижавська селищна рада.

Цим же пунктом визначено, що перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки. Внесення змін до договору оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту із зазначенням нового органу, що здійснює розпорядження такою земельною ділянкою, не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору.

За твердженням прокурора ПП «Будтранс сервіс - М» не виконало умови договорів оренди землі щодо своєчасного та в повному обсязі сплати орендної плати, що є порушенням вимог договорів оренди землі, ст. ст. 96, 206 Земельного кодексу України, ст. 25 Закону України «Про оренду землі».

Внаслідок вищевказаних порушень щодо несплати орендної плати за користування ПП «Будтранс сервіс - М» вищевказаними земельними ділянками, а також неповернення земельних ділянок Стрижавській селищній раді територіальна громада в особі Стрижавської селищної ради позбавлена можливості отримати дохід та поповнити бюджет, а в умовах воєнного стану страждає дохідна частина місцевого бюджету, чим порушуються охоронювані законом права та інтереси Стрижавської селищної ради; безоплатне використання земельної ділянки ослаблює економічні основи органів місцевого самоврядування, обмежує власника землі - Стрижавську територіальну громаду в особі Стрижавської селищної ради можливості належним чином та ефективно розпоряджатися вказаними земельними ділянками.

Однак, Стрижавською селищною радою не вживаються заходи захисту прав та законних інтересів територіальної громади у додержанні правового режиму використання земель, власником якої вона є та не вживаються заходи щодо розірвання в судовому порядку договору оренди землі з ПП «Будтранс сервіс - М», повернення спірних земельних ділянок у власність Стрижавської територіальної громади та відповідний позов до останнього з цим же предметом та з цих же підстав до судів не пред'являвся, що вбачається з наявних в матеріалах справи листів.

Систематичне невиконання відповідачем взятих на себе зобов'язань за Договорами в частині повної та своєчасної сплати орендних платежів та не вжиття Стрижавською селищною радою протягом тривалого часу заходів захисту прав та законних інтересів територіальної громади стало підставою для звернення прокурора до суду з метою захисту інтересів держави з вимогою про дострокове розірвання договорів оренди землі, та відповідно зобов'язання відповідача повернути орендовані земельні ділянки власнику.

Оцінюючи наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Статтею 122 Земельного кодексу України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) ведення водного господарства; б) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті; в) індивідуального дачного будівництва. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. Обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Відповідно до ч.1 ст.14 Конституції України земля є національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

З 27 травня 2021 року набрав чинності пункт 24 Розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», яким визначено, що землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель визначених підпунктами «а» - «е» даного пункту.

Відповідно до витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно власниками зазначених ділянок є Стрижавська селищна рада.

Цим же пунктом визначено, що перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки. Внесення змін до договору оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту із зазначенням нового органу, що здійснює розпорядження такою земельною ділянкою, не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору.

Місцеве самоврядування є способом реалізації народом належної йому влади, яка діє на принципах (засадах) державної підтримки та гарантування державою місцевого самоврядування (ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Згідно зі ст. ст. 7, 140 Конституції України в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування. Територіальна громада має право самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і Законів України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон) однією з форм місцевого самоврядування є представництво спільних інтересів територіальних громад, сіл селищ, міст через міські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Як визначено ст. 10 Закону міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до приписів ч. 5 ст. 16 Закону від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Згідно зі ст. 26, ст. 33 Закону та ст. 12 Земельного кодексу України до компетенції сільських, селищних, міських рад, та їх виконавчих органів належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, зокрема розпорядження землями територіальних громад, здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охоронною земель, вирішення земельних спорів та інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Частиною 5 ст. 60 цього Закону визначено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності.

При цьому, враховуючи вимоги ст. 19 Конституції України, Стрижавська територіальна громада як власник спірної земельної ділянки делегує Стрижавській селищній раді повноваження щодо здійснення права власності від її (громади) імені, в її інтересах, виключно у спосіб та у межах повноважень, передбачених законом. Тобто воля територіальної громади як власника може виражатися лише в таких діях органу місцевого самоврядування, які відповідають вимогам законодавства та інтересам територіальної громади.

У зв'язку з викладеним, Стрижавська селищна рада є належним позивачем у вказаній справі.

Кошти від оренди земельних ділянок надходять і зараховуються виключно до місцевих бюджетів за місцем знаходження земельної ділянки. Однак, Стрижавська селищна рада неналежним чином здійснює свої повноваження визначені Законом, що є підставою для звернення прокурора з цим позовом.

Згідно зі ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Орендою землі, відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі", є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Статтею 2 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону України "Про оренду землі").

Статтею 15 Закону України "Про оренду землі" до істотних умов договору оренди землі віднесено, зокрема, орендну плату із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно зі ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.

Статтею 24 Закону України "Про оренду землі" передбачене право орендодавця вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Статтею 32 Закону України "Про оренду землі" визначено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору.

Відповідно до ст.ст.525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно, ставляться, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до умов укладених Договорів, «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 109078,24 (сто дев'ять тисяч сімдесят вісім) гривень, 24 коп. за 1 рік. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плані за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового при значення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Орендна плата вноситися до місцевою бюджету орендарем рівними частками за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п. 9-11 Договору1)» та «Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі, шляхом перерахування коштів на р/р 33213812700087 одержувач: УК у Вінницькому районі /с. Лаврівка/ 18010600 банк одержувача: УДКСУ у Вінницькому районі МФО 802015 ЄРДПО: 38054712, у розмірі: 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 24517 (двадцять чотири тисячі п'ятсот сімнадцять) грн. 60 коп. в рік. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексації. Орендна плата вноситься в такі строки: щомісячно, рівними частинами до 25 числа наступного місяця. Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати не допускається (п.7-10 Договору2)».

Згідно з інформацією від 31.05.2022, наданої ГУ ДФС у Вінницькій області, відповідачем податкові декларації по орендній платі на 2021 та 2022 рік не подавались. По особовому рахунку платника обліковується заборгованість в сумі 217251,00 грн., яка утворилась за несплату податкових зобов'язань за 2019 та 2020 рік.

Крім того рішенням Київського окружного адміністративного суду від 24.01.2022 у справі №320/7140/21, задоволено позов Головного управління ДПС у Вінницькій області до Приватного підприємства "Будтранс Сервіс-М" про стягнення з рахунків у банках, що обслуговують ПП "Будтранс Сервіс-М" кошти в рахунок погашення податкового боргу в сумі 217 251,55 грн. Вказане рішення залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.09.2022.

У вказаній справі судом встановлено, що відповідачем не було надано доказів сплати у добровільному порядку суми узгодженого грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб на загальну суму 217 251,55 грн., що є підставою для примусового стягнення.

Отже, у вказаній справі судом перевірено та підтверджено наявність за ПП "Будтранс Сервіс-М" заборгованості з орендної плати за вказаними договорами оренди землі.

Відповідно до ч. 4 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Тобто факти, установлені у прийнятих раніше судових рішеннях, мають для суду преюдиціальний характер. Преюдиціальність означає обов'язковість фактів, установлених судовим рішенням, що набрало законної сили, в одній справі, для суду при розгляді інших справ (постанова КГС ВС від 26.11.2019 по справі №922/643/19).

Згідно з ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Відповідно до п. "д" ч.1 ст.141 Земельного кодексу України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.

Відповідно до умов укладених Договорів «Дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом (п. 35 Договору1)» та «Розірвання договору в односторонньому порядку допускається в разі несплати орендної плати Орендарем протягом 6 (шести) місяців, без поважних причин (п. 37 Договору2)».

З огляду на викладене позовні вимоги про розірвання: договору оренди землі від 20.02.2017 б/н, укладеного між Вінницькою районною державною адміністрацією та Приватним підприємством «Будтранс сервіс - М» та договору оренди землі від 03.06.2015 № 1-16, укладеного між Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області та приватним підприємством «Будтранс сервіс - М» - підлягають задоволенню.

Оскільки відповідач систематично не виконує умови Договорів, не сплачує орендну плату, то є підстави на дострокове розірвання договорів оренди в односторонньому порядку за рішенням суду.

Також, позовні вимоги про зобов'язання відповідача повернути земельні ділянки є похідними від вимог про розірвання спірних договорів, які також підлягають задоволенню у повному обсязі, з огляду на наступне.

Згідно зі ст.653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Враховуючи, що предметом позову є розірвання договорів оренди земельних ділянок, при вирішенні спору слід враховувати правову позицію, викладену в Постанові Верховного Суду України від 19.09.2011 №22/110, де, зокрема, зазначено, що згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002 №15-пр/2002 недотримання позивачем вимог ст.188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про розірвання договору в разі виникнення такої необхідності є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує, та не позбавляє позивача права звернутися за захистом порушеного права шляхом подання позову до відповідача про розірвання договору.

Згідно зі статтями 1, 13 Закону України «Про оренду землі» основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі.

Відповідно до ст. 34 Закону України «Про оренду землі» у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.

З аналізу правових норм вбачається, що вимога про повернення земельної ділянки є похідною від вимоги про розірвання договору оренди землі.

Отже, правовим наслідком розірвання договору оренди землі є обов'язок орендаря повернути земельну ділянку.

Згідно із ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України).

Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч.3 ст.74 Господарського процесуального кодексу України).

За приписами ст.76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч.1 ст.77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно із положеннями ст.ст.78, 79 Господарського процесуального кодексу України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

На підставі ст. 86 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

За таких обставин суд дійшов висновку про те, що відповідач не спростував доводів позовної заяви, а суд не виявив на підставі наявних документів у справі інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, відтак вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 2, 5, 7, 8, 10, 11, 13-15, 18, 42, 45, 46, 73, 74, 76-79, 86, 91, 104, 123, 129, 185, 232, 233, 236-238, 240-242, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Розірвати договір оренди землі від 20.02.2017 б/н, укладений між Вінницькою районною державною адміністрацією та Приватним підприємством «Будтранс сервіс - М» (вул. Першотравнева, 14, прим. 3, оф. 26, м. Вишневе, Києво-Святошинський район, Київська область, 08133, ідентифікаційний код: 35346238).

3. Зобов'язати Приватне підприємство «Будтранс сервіс - М» (вул. Першотравнева, 14, прим. 3, оф. 26, м. Вишневе, Києво-Святошинський район, Київська область, 08133, ідентифікаційний код: 35346238) повернути Стрижавській територіальній громаді в особі Стрижавської селищної ради земельну ділянку площею 3,0000 га, кадастровий номер 0520682600:01:001:0166.

4. Розірвати договір оренди землі від 03.06.2015 № 1-16, укладений між Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області та Приватним підприємством «Будтранс сервіс - М» (вул. Першотравнева, 14, прим. 3, оф. 26, м. Вишневе, Києво-Святошинський район, Київська область, 08133, ідентифікаційний код: 35346238).

5. Зобов'язати Приватне підприємство «Будтранс сервіс - М» (вул. Першотравнева, 14, прим. 3, оф. 26, м. Вишневе, Києво-Святошинський район, Київська область, 08133, ідентифікаційний код: 35346238) повернути Стрижавській територіальній громаді в особі Стрижавської селищної ради земельну ділянку площею 3,0000 га, кадастровий номер 0520682600:01:001:0138.

6. Стягнути з Приватного підприємства «Будтранс сервіс - М» (вул. Першотравнева, 14, прим. 3, оф. 26, м. Вишневе, Києво-Святошинський район, Київська область, 08133, ідентифікаційний код: 35346238) на користь Вінницької обласної прокуратури (вул. Монастирська, 33, м. Вінниця, 21000, код ЄДРПОУ 02909909) 9 924,00 грн. - судових витрат зі сплати судового збору.

7. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

8. Копію рішення направити відповідачу рекомендованим листом та на відомі суду адреси електронної пошти: прокурора - vinnytsiaprok02@gmail.com , позивача - stryzhavka@ukr.net .

Апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення (ч.1 ст.256 ГПК України).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано (ч.1 ст.241 ГПК України).

Апеляційна скарга подається у порядку, визначеному ст. 256, 257 ГПК України.

Повне рішення складено 24 квітня 2023 р.

Суддя Ігор МАСЛІЙ

віддрук. прим.:

1 - до справи

2 - відповідачу (вул. Першотравнева, 14, прим. 3, оф. 26, м. Вишневе, Києво-Святошинський район, Київська область, 08133