Справа №323/2613/21
Провадження №2/336/1383/2023
13 квітня 2023 року Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Звєздової Н.С., за участі секретаря судового засідання Кисельової О.О.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у залі суду у загальному позовному провадженні цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «ЗАПОРІЖГАЗ» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення вартості не облікованого природного газу, -
встановила:
24.09.2021 в провадження Оріхівського районного суду Запорізької області надійшов позов АТ «Оператор газорозподільної системи «ЗАПОРІЖГАЗ» до ОСОБА_3 про стягнення вартості не облікованого природного газу, в якому представник позивача ОСОБА_4 просив стягнути з відповідачки на користь позивача вартість необлікованого об'єму природного газу за період з 18.12.2019 по 17.06.2020 у сумі 25 294,77 гривні, яка нарахована на об'єкті споживання газу за адресою: АДРЕСА_1 .
Позов обґрунтовано тим, що 18.06.2020 представниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» був оглянутий газовий лічильник, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , за результатами чого було встановлено порушення ОСОБА_3 п.1.3, 3.1 гл. 2 розділу 11 Кодексу газорозподільних систем, а саме: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, підозра на втручання. За результатами перевірки, 18.06.2020 працівниками Токмацького відділення АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» було складено акт про порушення №00000040, який підписано працівниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» та здійснено відеофіксацію відмови відповідачки від підпису цього акту. Лічильник газу було демонтовано для проведення експертизи, що відображено у протоколі від 18.06.2020 про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу. 17.08.2020 проведено експертизу ЗВТ, про що складено Акт №0502 експертизи лічильника газу, за результатами якої, виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: відсутня пломба-заглушка заводу-виробника встановлена з правого боку, що надає доступ до фіксуючого гвинта, який утримує лічильний механізм на корпусі ЗВТ, внаслідок чого наявний доступ в роботу лічильного механізму. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. За фактом втручання споживача в роботу ЗВТ, комісією АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про часткове задоволення акту про порушення №00000040 від 18.06.2020, а саме в частині втручання в роботу ЗВТ, що відображено у протоколі №1272 від 21.08.2020. АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» 18.09.2020 на адресу ОСОБА_3 рекомендованим листом з повідомленням направило Акт-розрахунок не облікованого об'єму природного газу і його вартості та Рахунок на оплату не облікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу та його вартості, з пропозицією погашення вартості не облікованого об'єму природного газу у сумі 25294,77 грн. протягом 10 днів з дати отримання цього повідомлення, який був отриманий споживачем 24.09.2020, проте залишений без виконання. У зв'язку з тим, що вимоги позивача щодо сплати вартості донарахованого не облікованого об'єму природного газу, ОСОБА_3 не виконані, позивач просив стягнути з останньої 25 294,77 гривень, а також судовий збір у сумі 2 270,00 гривень.
На підставі Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.09.2021, позовній заяві було присвоєно єдиний унікальний номер №323/2613/21 (провадження №2/323/857/21) та передано на розгляд судді Фісун Н.В.
Ухвалою від 30.09.2021 відкрито провадження по справі, розгляд якої призначено за правилами спрощеного позовного провадження.
26.01.2022 представником позивача подано уточнену позовну заяву, в якій просив вищевказану вартість необлікованого об'єму природного газу за період з 18.12.2019 по 17.06.2020 у сумі 25 294,77 гривні стягнути з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , як спадкоємців ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою від 22.02.2022 первісна відповідачка ОСОБА_3 була замінена відповідачами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, Президентом України було видано Указ №64/2023 «Про введення воєнного стану в Україні».
На підставі Розпорядження Верховного Суду № 29/0/9-22 від 10.05.2022 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану», розгляд справ, які відносяться до територіальної підсудності Оріхівського районного суду Запорізької області здійснюється Шевченківським районним судом м. Запоріжжя.
На виконання вищевказаного розпорядження, 17.03.2023 до Шевченківського районного суду м. Запоріжжя з Оріхівського районного суду Запорізької області надійшли матеріали судових справ (цивільного провадження), до складу яких увійшли і матеріали вказаної справи.
На підставі Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.03.2023, матеріали цивільної справи №323/2613/21 (провадження№2/336/1383/2023) надійшли в провадження судді Звєздової Н.С.
Ухвалою суду від 17.03.2023 справа прийнята до провадження та призначена до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Відповідачами відзив на позов подано не було.
Представник позивача у підготовче судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позов підтримав, просив задовольнити з підстав, зазначених у ньому.
Відповідачка ОСОБА_2 в підготовче судове засідання не з'явилася. Подала заяву про визнання позовних вимог та долучення до матеріалів справи копії свідоцтва про смерть ОСОБА_3 , витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі, Довідки МСЕК та пенсійного посвідчення.
Відповідач ОСОБА_1 в підготовче судове засідання не з'явився, Причини неявки суду не повідомив. Будучи належним чином повідомленим про розгляд справи, у визначений строк не надав суду відзив на позовну заяву.
Оскільки особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з'явились, відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши письмові докази та оцінивши їх у сукупності, дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч.1,2 ст.5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Відповідно до ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Статтею 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені в ч.2 ст.16 ЦК України, відповідно до п.8 якої, способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Відповідно до частини першої статті 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Частиною першою ст.714 ЦК України визначено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Функціонування ринку природного газу в Україні урегульовано положеннями Закону України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем (далі - Кодекс газорозподільних систем), затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року № 2494.
За правилами ч.ч.2,3 ст.18 Закону України «Про ринок природного газу» приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб'єктів ринку природного газу. Постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу.
Статтею 13 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що споживач зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу. У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Відповідно до ч.1 ст.59 Закону України «Про ринок природного газу», суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Відповідно до п.п.17, 23, 33, 35, 37, 39 ч.1 ст.1 Закону України «Про ринок природного газу», оператор газорозподільної системи це суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників); побутовий споживач це фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність; ринок природного газу це сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), послуг установки LNG; розподіл природного газу це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу; споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини; суб'єкт ринку природного газу це оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.
Кодекс газорозподільних систем здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, розроблений відповідно до Закону України «Про ринок природного газу». Цей Кодекс визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.
Відповідно до п.3 гл.1 розділу І КГС, дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників. Крім того, цим Кодексом регулюються взаємовідносини: між оператором газорозподільної системи та несанкціонованими споживачами, які втручаються в роботу газорозподільної системи, у тому числі шляхом самовільного під'єднання несанкціонованого газопроводу.
За визначенням п.4 гл.1 розділу І КГС несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
У відповідності до п. 1 глави 1 розділу VI КГС, суб'єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
Абзацом 2 пункту 1 глави 3 розділу VI КГС встановлено, що споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРС та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
У відповідності до пункту 3 глави 3 розділу VI КГС, договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641,642 ЦК України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Пунктом 7 глави 3 розділу VI КГС визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
У відповідності до пункту 2.3. Договору, при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором. Сторони зобов'язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов'язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розмішена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.
Відповідно до п.1 гл.2 розділу ХІ КГС, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об'ємів (обсягів) природного газу належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) у відповідності пункту 2 Глави 6 розділу X КГС, зобов'язаний допустити уповноважених представників Оператора ГРМ (разом з їх відповідними засобами) за пред'явленням ними службових посвідчень на власну територію (у приміщення), де встановлений комерційний ВОГ, та забезпечити їм доступ до елементів комерційного ВОГ для виконання зазначених заходів, у тому числі огляду газопроводу перед та після ВОГ. У випадку відмови в доступі чи незабезпечення допуску Оператор ГРМ має право здійснити заходи, передбачені цим Кодексом.
У відповідності до пункту 4 Глави 1 Розділу І КГС контрольний огляд вузла обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності ЗВТ (корпусу, скла, кріплення, з'єднання тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показань ЗВТ, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та/або ЗВТ/лічильника газу.
Несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи - це втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під'єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.
Порядок проведення перевірки вузлів обліку газу та їх складових визначений Главою 9 розділу X КГС, у відповідності до пункту 1 якого, суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових зокрема щодо відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу.
Глава п'ята розділу Х КГС визначає Порядок пломбування елементів комерційного вузла обліку, де визначено, що Комерційний вузол обліку (комерційний ВОГ) та його складові мають бути опломбовані пломбами з тавром відповідного органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, та пломбами заводу-виробника.
Місця пломбування та реквізити пломб заводу-виробника, а також місця пломбування пломбами органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, вказуються в технічній документації (паспорті) на кожний ЗВТ або протоколі повірки, якщо така мала місце перед чи під час експлуатації ЗВТ.
Оператор ГРМ під час введення комерційного ВОГ в експлуатацію або під час його експлуатації має право встановлювати власні охоронні пломби на елементах та складових комерційного ВОГ, а також на запірній арматурі обвідних ліній, фланцевих з'єднаннях перед комерційним ВОГ та після нього, а також на інших пристроях і місцях для унеможливлення несанкціонованого втручання в роботу складових комерційного ВОГ або несанкціонованого відбору природного газу.
Пломбування комерційного ВОГ та його складових проводиться пломбами Оператора ГРМ в місцях, передбачених проектом, паспортами заводів-виробників ЗВТ, та в місцях, де можливе несанкціоноване втручання в роботу складових комерційного ВОГ або несанкціонований відбір природного газу.
При пломбуванні комерційного вузла обліку, який вводиться в експлуатацію (за відсутності укладеного договору розподілу природного газу та/або відсутності споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника, а для іншого суб'єкта ринку природного газу за відсутності його реєстрації на інформаційній платформі Оператора ГТС), між фланцями вхідної засувки Оператор ГРМ встановлює інвентарну заглушку та пломбує її в закритому положенні.
Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) в присутності Оператора ГРМ має право додатково пломбувати власними пломбами будь-які елементи комерційного ВОГ.
Підготовка місць для опломбування здійснюється власником вузла обліку згідно з переліком, наданим іншою стороною. Перелік місць пломбування може бути розширений за обґрунтованою пропозицією однієї зі сторін (Оператор ГРМ або суміжний суб'єкт ринку природного газу).
Відповідно до ч.2 ст.13 Закону України «Про ринок природного газу», споживач зобов'язаний, зокрема: укласти договір про постачання природного газу; забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів; не допускати несанкціонованого відбору природного газу; забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу; припиняти (обмежувати) споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів.
У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом (ч.3 ст.13 Закону України «Про ринок природного газу»).
Судом встановлено, що споживачем послуг, які надавалися АТ «Запоріжгаз» за адресою АДРЕСА_1 , була ОСОБА_3 , у зв'язку з чим на її ім'я за вказаною адресою було відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 . (а.с.30)
Відповідно до Листа Відділення центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Преображенської сільської ради Пологівського району Запорізької області № 1785 від 28.09.2021, ОСОБА_3 до дня смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) була зареєстрована за вищевказаною адресою. (а.с.36)
Факт смерті ОСОБА_3 підтверджується актовим записом про смерть №11 від 13.02.2020 та матеріалами спадкової справи №27/2020, заведеної приватним нотаріусом Оріхівського районного нотаріального округу Запорізької області Демидбонок Тетяною Анатоліївною, копію якої надано на вимогу суду від 30.11.2021.
Відповідно до статей 1216 - 1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Частинами першою, другою статті 1220 ЦК України визначено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Зі смертю позичальника зобов'язання з повернення заборгованості включаються до складу спадщини, строки пред'явлення кредитодавцем вимог до спадкоємців позичальника, а також порядок задоволення цих вимог регламентуються статтями 1281 і 1282 ЦК України.
За змістом наведених вище норм матеріального права задоволення вимог кредитора спадкоємцями має відбуватись у межах вартості отриманого ним у спадщину майна. Тобто, до спадкоємців боржника обов'язок перед позикодавцями (кредиторами) спадкодавця виникає лише у межах, передбачених статтею 1282 ЦК України, тобто в межах вартості майна, одержаного у спадщину. У разі неотримання від спадкодавця у спадщину жодного майна, особа не набуває статусу спадкоємця, і як наслідок у неї відсутній обов'язок задовольнити вимоги кредитора померлої особи
Таким чином, при вирішенні спору про стягнення з спадкоємця коштів для задоволення вимог кредитора встановленню підлягають обставини, пов'язані із з'ясуванням кола спадкоємців, належності спадкодавцю будь-якого рухомого чи нерухомого майна, вартості отриманого спадкоємцями майна та дотримання кредитором законодавчо визначеного строку пред'явлення вимоги до спадкоємців боржника.
У разі смерті фізичної особи, боржника за зобов'язанням у правовідносинах, що допускають правонаступництво у порядку спадкування, обов'язки померлої особи (боржника) за загальним правилом переходять до іншої особи її спадкоємця, тобто відбувається передбачена законом заміна боржника у зобов'язанні, який несе відповідальність у межах вартості майна, одержаного у спадщину.
Таким чином, правовідносини, що виникли між банком та боржником (який помер), після його смерті трансформуються у зобов'язальні правовідносини, що виникли між кредитодавцем та спадкоємцями боржника і вирішуються у порядку визначеному статтею 1282 ЦК України.
При вирішенні спорів про стягнення заборгованості за вимогами кредитора до спадкоємців боржника, судам для правильного вирішення справи необхідно встановлювати такі обставини: (1) коло спадкоємців, які прийняли спадщину; (2) чи пред'явлено вимогу кредитором спадкодавця до спадкоємців боржника у строки, визначені частинами другою та третьою статті 1281 ЦК України; (3) при дотриманні кредитором строків, визначених статтею 1281 ЦК України, та правильному визначенні кола спадкоємців, які залучені до участі у справі як відповідачі, суд встановлює дійсний розмір вимог кредитора (перевіряє розрахунок заборгованості станом на день смерті боржника, який є днем відкриття спадщини); (4) при доведеності та обґрунтованості вимог кредитора боржника, суду належить встановити обсяг спадкового майна та його вартість, визначивши тим самим межі відповідальності спадкоємця (спадкоємців) за боргами спадкодавця відповідно до частини першої статті 1282 ЦК України. Обставини, які підлягають встановленню при вирішені спорів про стягнення заборгованості за вимогами кредитора до спадкоємців боржника, наведені в постанові Верховного Суду від 20 лютого 2019 року у справі № 755/7730/16-ц.
Відповідно до Спадкової справи № 27/2020, спадкоємцями після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 є відповідачі по справі: ОСОБА_2 , яка є спадкоємцем 2/3 частин житлового будинку АДРЕСА_1 , та ОСОБА_1 , який успадкував 1/3 частину вищевказаного будинку.
Свідоцтво про право на спадщину на вищевказане спадкове майно не видавалося, однак спадкоємці у встановлені законодавством строки звернулися до приватного нотаріуса з відповідними заявами про прийняття спадщини, а відтак мають намір оформити її.
Положеннямич.ч.1 ст.1296 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Аналізуючи чинне законодавство України в цій частині, суд приходить до висновку, що свідоцтво про право на спадщину - це документ, який посвідчує перехід права власності на спадкове майно від спадкодавця до спадкоємців. Видачею свідоцтва про право на спадщину завершується оформлення спадкових прав.
Отримання спадкоємцем, який прийняв спадщину, свідоцтва про право на спадщину відповідно до статті 1296 ЦК України є його правом, а не обов'язком, про що зазначено у постанові Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 №7 «Про судову практику у справах про спадкування»
Відповідно до ч.3 ст.1296 ЦК України, відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Факт неотримання відповідачами свідоцтва про право на спадщину та невизначення законодавцем строку, протягом якого спадкоємець має оформити свої спадкові права, не може підтверджувати, що у таких спадкоємців не виникло право на вказане спадкове майно.
Висновки суду узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у справі № 385/321/20 (провадження № 61-9916сво21) від 05.09.2022.
Згідно заяви ОСОБА_2 від 04.03.2020 за реєстровим №92, поданої приватному нотаріусу, ОСОБА_2 прийняла спадщину за заповітом від 08.11.2016 після смерті ОСОБА_3 .
Крім того, згідно заяви ОСОБА_1 від 13.05.2020 за реєстровим №141, поданої приватному нотаріусу, ОСОБА_1 прийняв спадщину за заповітом від 08.11.2016 після смерті ОСОБА_3 .
З огляду на вищевказане, суд приходить до висновку, що коло спадкоємців після померлої ОСОБА_3 судом встановлено і до його складу входять саме відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .
Крім цього, з матеріалів спадкової справи вбачається, що ОСОБА_2 01.10.2020 отримала свідоцтво про на спадщину за заповітом після померлої ОСОБА_5 на земельну ділянку площею 4,7245га, яка розташована на території преображенської сільської ради Оріхівського району, Запорізької області.
Так, згідно позову, 18.06.2022 представниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» був оглянутий газовий лічильник Самгаз G-4, який знаходиться за адресою: с. Преображенка, вул. Незалежності України, буд.26, за результатами чого представником АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» було встановлено порушення п.п. 1.3, 3.1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, а саме: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно (підозра на втручання).
З урахуванням виявлених порушень, представниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» у присутності представника споживачки - ОСОБА_1 було складеноАкт про порушення №040, який у порядку визначеному Кодексом ГРМ, підписано працівниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» та здійснено відеофіксацію відмови представника споживача - ОСОБА_1 від підпису вказаного. (а.с.8-9)
В Акті зазначено місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення, а також дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт.
Огляд домоволодіння та складання акту проводилися в присутності представника споживачки - ОСОБА_1 . Заперечень та претензій щодо дій працівників оператора ГРМ, акт не містить. За змістом Акту про порушення, визначено час розгляду фактів, ним встановлених, комісією Оператора ГРМ.
Згідно п.п. 1, 2 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ, якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.
Після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), в присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та за бажанням пломбою споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони).
18.06.2020 на виконання зазначених правових норм, лічильник газу було демонтовано для проведення його експертизи, що відображено у Протоколі про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу. (а.с. 10-11)
08.07.2020 АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» Листом № 69002.1-Сл-5139-0720 на ім'я споживача ОСОБА_3 направило повідомлення про запрошення на засідання комісії з розгляду актів про порушення, яке призначено на 24.07.2022 за адресою: АДРЕСА_2 . (а.с.19)
09.07.2020 АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» на ім'я споживача ОСОБА_3 направило повідомлення про запрошення для проведення експертизи лічильника газу, призначеного на 22.07.2020 за адресою: АДРЕСА_2 . У Листі № 690-Сл-5162-0720, який було направлено рекомендованим відправленням на адресу ОСОБА_3 , зазначено, що у разі неприбуття споживача та/або уповноваженої особи на експертизу, її проведення буде здійснено без участі споживача. (а.с.12)
03.08.2020 АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» на ім'я споживача ОСОБА_3 направило повідомлення про запрошення для проведення експертизи лічильника газу, призначеного на 17.08.2020 за адресою: АДРЕСА_2 .(а.с.14)
17.08.2020 проведено експертизу ЗВТ, про що складено Акт експертизи лічильника газу №0502, за результатами якої, виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме: відсутня пломба-заглушка завода-виробника встановлена з правого боку, що надає доступ до фіксуючого гвинта, який утримує лічильний механізм на корпусі ЗВТ, внаслідок чого наявний доступ в роботу лічильного механізму. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. (а.с.17-18)
У відповідності до пунктів 1, 2 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.
Дії працівників АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» відповідають вимогам Кодексу газорозподільних систем, так як в Акті про порушення №040 від 18.06.2020 зазначено прізвище ім'я по батькові особи, в присутності якої було складено акт про порушення та зазначені показання лічильника (ЗВТ) на дату складання Акту (13338,766).
Крім того, у Протоколі №40 направлення засобу на експертизу від 18.06.2020 та Акті №911 від 18.06.2020 про демонтаж вимірювальної техніки, зазначені необхідні дані газового лічильника (тип, заводський номер, дата останньої повірки, номер пломби, показання засобу на дату демонтажу).
Згідно положень п. 8 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ, Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Відповідно до положення п. 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
Відповідно до п.10 глави 5 розділу ХІ Кодексу споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.
У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
24.07.2020 Протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення №248, було прийнято рішення про додаткове обстеження (проведення експертизи) лічильника. (а.с.20-21)
Протоколом №1272 від 21.08.2020 комісії АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про часткове задоволення Акту про порушення №00000040 від 18.06.2020, а саме в частині втручання в роботу ЗВТ, та здійснено перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу з період з 18.12.2019 по 17.06.2020 (з урахуванням підключених газових приладів (плита газова - 1 шт., опалювальний прилад - 1 шт., опалювальна площа - 89,4 м?, кількість зареєстрованих осіб - 5, з 13.02.2020 - 4 особи), було нараховано вартість не облікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартість у сумі 25 294,77 гривні. (а.с. 23-26)
Згідно пункту 11 Глави 5 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем, розрахунок здійснено за цінами закупівлі природного газу протягом періоду не облікованого природного газу
Згідно наданого розрахунку, за виявлене порушення п.1 гл.3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, відповідачці за період з 18.12.2019 по 17.06.2020 було нараховано вартість не облікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартість у сумі 25 294,77 гривні. (а.с.27-28)
Відповідно до п.12 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправлення разом із супровідним листом, що оформлюється в довільній формі.
28.09.2020 АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» на ім'я ОСОБА_3 за адресою споживання газу направило Акт-розрахунок не облікованого об'єму природного газу і його вартості та Рахунок на оплату не облікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу та його вартості, з Пропозицією погашення вартості не облікованого об'єму природного газу у сумі 25 294,77 гривні протягом 10 днів з дати отримання цього повідомлення.
27.01.2021 АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» на ім'я ОСОБА_3 за адресою споживання газу направило претензію про компенсацію вартості не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу у сумі 25 294,77 гривні відповідно до Акту-розрахунку, який було отримано споживачем 30.01.2021.
З пояснень представника позивача, не спростованих відповідачами, станом на час звернення з вказаним позовом до суду, вартість не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу у сумі 25 294,77 гривні не сплачена, у зв'язку з чим позивач вимушений звернутись з вказаним позовом до суду.
Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтею 59 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Згідно ч.1 ст.526 ЦК України, зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Статтею 610 ЦК України визначено, що порушення зобов'язання - це його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.
Відповідно до ч.5 п. 7.4. розділу VII Договору розподілу природного газу споживач зобов'язується не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
Згідно п. 4 гл.1 розділу І Кодексу ГРМ несанкціонованим відбором природного газу є відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства.
Відповідно до п.п. 3.2, 3.3 «Правил безпеки систем газопостачання», затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №285 від 15.05.2015 року, саме власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) повинен забезпечити утримання систем газопостачання відповідно до вимог чинного законодавства України; власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) відповідає за технічний стан і безпечне користування газопроводами, газовими приладами, димовими та вентиляційними каналами.
Враховуючи наведене, дії AT «ЗАПОРІЖГАЗ» щодо нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу у сумі 25 294,77 гривні, у зв'язку з виявленням «відсутності пломби-заглушки завода-виробника встановленої з правого боку, що надає доступ до фіксуючого гвинта, який утримує лічильний механізм на корпусі ЗВТ, внаслідок чого наявний доступ в роботу лічильного механізму. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні» та здійснені відповідно до положень Кодексу газопровідних систем є законними, оскільки у житловому будинку, в якому проживала спадкодавець ОСОБА_3 здійснювалося несанкціоноване втручання в ЗВТ.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є законними, обґрунтованими, доведеними та вказують на наявність підстав для задоволення позовної заяви АТ «Оператор газорозподільної системи «ЗАПОРІЖГАЗ» до ОСОБА_2 та ОСОБА_1 як спадкоємців ОСОБА_3 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу у сумі 25 294,77 гривні.
Згідно зі статтею 1282 ЦК України, спадкоємці зобов'язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов'язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.
З огляду на вказане, суд приходить до висновку, що на користь позивача підлягає стягненню вартість донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу з ОСОБА_2 у сумі 16 863,18 гривні (що складає 2/3 частин від заявленої позивачем суми до стягнення), а з ОСОБА_1 - відповідно 8 431,59 гривня (що складає 1/3 частину вказаної суми).
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 264 ЦПК під час ухвалення рішення суд вирішує, у тому числі, питання щодо розподілу між сторонами судових витрат.
У разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідному рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, що передбачено частиною першою статті 142 ЦПК України.
Таким чином, позивачці АТ «ЗАПОРІЖГАЗ»необхідно повернути з державного бюджету 50 відсотків сплаченого ним судового збору в сумі 1 135,00 гривень = (2 270,00/2).
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а тому з відповідачів на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у сумі 1 135,00 гривень, з яких: з ОСОБА_2 - 756,65 гривень (2/3 частин), а з ОСОБА_1 - 378,34 гривень (1/3 частина).
Керуючись ст.ст.10, 12, 13, 18, 76, 81, 83, 89, 141, 200, 206, 247, 258, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, Кодексом газорозподільних систем, Законом України «Про ринок природного газу», суд -
ухвалив:
Позов задовольнити.
Стягнути на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «ЗАПОРІЖГАЗ» вартість необлікованого об'єму природного газу за період з 18.12.2019 по 17.06.2020 у сумі 25 294 (двадцять п'ять тисяч двісті дев'яносто чотири) гривні 77 копійок, з яких: з ОСОБА_2 - 16 863 (шістнадцять тисяч вісімсот шістдесят три) гривні 18 копійок, з ОСОБА_1 - 8 431 (вісім тисяч чотириста тридцять одна) гривня 59 копійок.
Стягнути на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «ЗАПОРІЖГАЗ» судовий збір у сумі 1 135 (одна тисяча сто тридцять п'ять) гривень 00 копійок, з яких: з ОСОБА_2 - 756 (сімсот п'ятдесят шість) гривень 65 копійок, з ОСОБА_1 - 378 (триста сімдесят вісім) гривень 34 копійки.
Повернути Акціонерному товариству «Оператор газорозподільної системи «ЗАПОРІЖГАЗ» з державного бюджету 50 відсотків сплаченого судового збору в сумі 1 135 (одна тисяча сто тридцять п'ять) гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення суду складено та підписано 21.04.2023
Реквізити учасників справи:
Позивач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «ЗАПОРІЖГАЗ»», місце знаходження: м. Запоріжжя, вул. Заводська, буд.7, ЄДРПОУ 03345716, (п/р № НОМЕР_2 в АБ «Кліринговий Дім» м. Київ, МФО 300647).
Відповідачі:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання (зареєстроване): АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 .
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання (зареєстроване): АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Суддя: Н.С. Звєздова