Ухвала від 21.04.2023 по справі 640/15795/22

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залучення третьої особи

21 квітня 2023 року м. Київ № 640/15795/22

Суддя Київського окружного адміністративного суду Журавель В.О., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у м. Києві та Київській області, Державної судової адміністрації України про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії та стягнення грошової допомоги,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Територіального управління Служби судової охорони у м. Києві та Київській області (далі - відповідач-1), Державної судової адміністрації України (далі - відповідач-2), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача-1 щодо неприйняття наказу про виплату додаткової винагороди позивачу у відповідності до приписів Постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168;

- зобов'язати відповідача-1 прийняти наказ про виплату додаткової винагороди позивачу, у відповідності до приписів Постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168;

- зобов'язати відповідача-1 провести нарахування позивачу додаткової винагороди визначеної постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168, починаючи з 24 лютого 2022 року.

Стягнути з Державної судової адміністрації України на користь ОСОБА_1 додаткову винагороду у розмірі 120 000,00 грн (сто двадцять тисяч грн 00 коп.), яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168, за кожний місяць, починаючи з 24 лютого 2022 року по 30 червня 2022 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 3 жовтня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №640/15795/22 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та проведення судового засідання.

7 березня 2023 р. від Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла адміністративна справа №640/15795/22 на виконання Закону України № 2825-IX від 13 грудня 2022 р. «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду».

7 березня 2023 року протоколом автоматизованого розподілу судових справ між суддями цю справу передано на розгляд судді Журавлю В.О.

Ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду від 13 березня 2023 р. прийнято до провадження матеріали адміністративної справи № 640/15795/22 та вирішено, що справа буде розглядатися одноособово суддею Журавель В.О. за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

1 квітня 2023 р. представником відповідача подано клопотання, у якому просить суд залучити до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача органи державної влади, а саме: Кабінет Міністрів України, Міністерство фінансів України та Службу судової охорони.

Подане клопотання обґрунтовано тим, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень в розумінні бюджетного законодавства, є по відношенні до згаданих органів державної влади - розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня, з огляду на що, незалучення Кабінету Міністрів України, Міністерства фінансів України та Служби судової охорони до участі у справі може призвести в подальшому до неможливості виконання судового рішення, неналежного вирішення спору та може нівелювати гарантії захисту соціальних прав і свобод співробітників Служби судової охорони.

Дослідивши вказане клопотання, суд зазначає наступне.

Частиною четвертою статті 49 КАС України встановлено, що у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Суд зазначає, що відповідачем у даній справі є Територіальне управління Служби судової охорони у м. Києві та Київській області (у якому працює позивач), а предметом спору - зобов'язання здійснити нарахування та виплату додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”.

Відповідно до вимог статті 160 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” від 2 червня 2016 р. № 1402-VIII, Служба судової охорони є державним органом у системі правосуддя для забезпечення охорони та підтримання громадського порядку в судах. Служба судової охорони підзвітна Вищій раді правосуддя та підконтрольна Державній судовій адміністрації України. Служба судової охорони складається з центрального органу управління та територіальних підрозділів Служби.

Відповідно до вимог частини сьомої статті 161 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” від 2 червня 2016 р. № 1402-VIII (в редакції змін, внесених Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” та деяких законів України щодо врегулювання окремих питань правового статусу працівників Служби судової охорони” №1417-IX від 27 квітня 2021 р.), фінансування Служби судової охорони здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з вимогами частин другої та третьої статті 165 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” від 2 червня 2016 р. № 1402-VIII (в редакції змін, внесених Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” та деяких законів України щодо врегулювання окремих питань правового статусу працівників Служби судової охорони” №1417-IX від 27 квітня 2021 р.), грошове забезпечення співробітників Служби судової охорони виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України на рівні не нижчому, ніж установлений для поліцейських, і повинно стимулювати до комплектування Служби судової охорони кваліфікованими співробітниками.

Співробітникам Служби судової охорони гарантується інший соціальний захист в обсягах та порядку, передбачених Законом України "Про Національну поліцію" для поліцейських, за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на фінансування Служби судової охорони.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення співробітників Служби судової охорони” №289 від 3 квітня 2019 р., порядок виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони затверджується Державною судовою адміністрацією.

Так, механізм виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони визначено Порядком виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони, затвердженим наказом Державної судової адміністрації України від 26 серпня 2020 р. №384.

За приписами статті 148 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” від 2 червня 2016 р. № 1402-VIII, функції головного розпорядника бюджетних коштів щодо фінансового забезпечення діяльності Служби судової охорони здійснює Державна судова адміністрація України.

Відповідно до вимог частини другої статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Розглянувши матеріали справи та заяву про залучення третіх осіб, суд дійшов висновку про наявність підстав для залучення до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Службу судової охорони, оскільки Служба судової охорони є уповноваженим органом на отримання бюджетних асигнувань та їх перерозподіл між територіальними управліннями Служби судової охорони, а тому рішення у справі може вплинути на їх права, свободи, інтереси або обов'язки, з огляду на що клопотання представника відповідача в цій частині підлягає до задоволення.

Разом з тим, зважаючи на предмет спору та підстави позову, враховуючи матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для залучення до участі у розгляді даної справи в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Кабінету Міністрів України та Міністерства фінансів України з підстав того, що відповідачем не наведено належних обґрунтувань того, що рішення у даній судовій справі може вплинути на права та обов'язки вказаних суб'єктів владних повноважень, з огляду на що в задоволенні клопотання відповідача в цій частині слід відмовити.

Ураховуючи викладене та керуючись статтями 49, 165, 229, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Клопотання Територіального управління Служби судової охорони у м. Києві та Київській області про залучення третіх осіб до участі у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у м. Києві та Київській області, Державної судової адміністрації України про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії та стягнення грошової допомоги, задовольнити частково.

2. Залучити як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Службу судової охорони (01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5; ЄДРПОУ - 42902258).

3. В задоволенні решти вимог клопотання відповідача відмовити.

4. Встановити Службі судової охорони п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання до суду пояснень щодо позову.

5. Звернути увагу третьої особи, що копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.

6. Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Журавель В.О.