21 квітня 2023 року м. Рівне №460/721/22
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дудар О.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
доГоловного управління ДПС у Рівненській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , позивач) звернулася з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 30.11.2018 №0069551301 про застосування штрафних санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних у сумі 67933,33грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що спірне податкове повідомлення-рішення було прийнято поза межами строків, передбачених п.86.8 ст. 86 Податкового кодексу України для винесення податкового повідомлення-рішення.
Ухвалою суду від 13.01.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі №460/721/22, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи, розгляд справи призначено на 09.02.2022.
Ухвалою суду від 09.02.2022 відкладено розгляд справи на 02.03.2022.
Ухвалою суду від 09.03.2022 відкладено розгляд справи на 30.03.2022.
Ухвалою суду від 29.03.2022 відкладено розгляд справи на 20.04.2022.
Ухвалою суду від 20.04.2022 відкладено розгляд справи на 24.05.2022.
24.05.2022 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно з яким позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими. У ході камеральної перевірки встановлено, що податкові накладні подані на реєстрацію в ЄРПН з порушенням строків, що підтверджується квитанціями про прийняття податкових накладних, в яких зазначено дату та час подання ПН/РК на реєстрацію в ЄРПН. Крім того, спірне податкове повідомлення-рішення прийнято з дотриманням строку, передбаченого ст.86 Податкового кодексу України, а позивачем не доведено суду факту отримання акта камеральної перевірки 05.11.2018, у день його складання. Відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
24.05.2022 від Головного управління ДПС у Рівненській області надійшло клопотання про закриття провадження у справі на підставі п.4 ч.1 ст.238 КАС України.
Ухвалою суду від 24.05.2022 суд перейшов до розгляду справи №460/721/22 в порядку письмового провадження.
01.06.2022 від позивача надійшла відповідь на відзив.
Ухвалою суду від 06.06.2022 закрито провадження у справі №460/721/22.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.11.2022 ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від 06.06.2022 про закриття провадження у справі скасовано, а справу направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.
04.01.2023 справа №460/721/22 надійшла до Рівненського окружного адміністративного суду.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.01.2022, головуючим суддею у справі визначено суддю Дудар О.М.
Ухвалою суду від 09.01.2023 прийнято адміністративну справу №460/721/22 до розгляду, призначено судове засідання на 02.02.2023.
Судове засідання 02.02.2023 не відбулося у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю головуючої судді. Ухвалою суду від 06.02.2023 відкладено розгляд справи на 21.02.2023.
Ухвалою суду від 21.02.2023 суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши позовну заяву, відзив на позовну заяву та відповідь на відзив, дослідивши письмові докази, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець 04.03.1997 (запис від 12.03.2008 номер25980170000002715), перебуває на обліку у податковому органі як платник податків, основний вид діяльності за КВЕД 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням).
Позивачем сформовано податкові накладні від 18.06.2018 №84, від 19.06.2018 №85, від 20.06.2018 №86, від 22.06.2018 №87, від 25.06.2018 №88, від 26.06.2018 №89, від 27.06.2018 №90, від 02.07.2018 №95, від 03.07.2018 №96, від 03.07.2018 №97, від 04.07.2018 №98, від 13.07.2018 №80.
Головним державним ревізором-інспектором відділу аналізу та прогнозування надходжень податків та зборів з фізичних осіб та єдиного внеску управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДФС у Рівненській області Давидовичем В.М. проведено камеральну перевірку з реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), за результатами якої складено акт "Про результати камеральної перевірки ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 )" від 05.11.2018 №853/17-00-13-05/ НОМЕР_1 (далі - Акт перевірки) (а.а.с.8-9).
Актом перевірки встановлено порушення платником податків ст.120-1, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України - порушено граничні терміни реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних (терміном від 3 до 10 днів) в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених ст.201 Податкового кодексу України, що тягне за собою накладення штрафу в розмірі 10% від суми податку на додану вартість, зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування.
На підставі Акта перевірки контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 30.11.2018 №0069551301, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 10% - 67933,33 грн (а.а.с.6-7).
Вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Підпунктом 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Згідно з п.201.1 ст.201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п.201.7 ст.201 ПК України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до п.120-1.1 ст.120-1 ПК України (у редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин), порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Отже, порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Суд зазначає, що факт несвоєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних позивачем не оспорюється та підтверджується обставинами справи, встановленими рішеннями Рівненського окружного адміністративного суду від 03.06.2019 у справі №460/401/19, від 28.09.2021 у справі № 460/4599/21.
Так, рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 03.06.2019 у справі №460/401/19, яке набрало законної сили 04.11.2019, встановлено, що платник податків порушив терміни реєстрації податкових накладних №№85, 89, 84, 86, 88, 87, 90, 80, 97, 95, 98, 96 в ЄРПН, а відтак повинен нести відповідальність у виді штрафу в розмірі 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних.
Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відтак, за обставинами справи позивачем порушено терміни реєстрації спірних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджується належними та допустимими доказами.
Щодо доводів позивача, що контролюючим органом було порушено строк прийняття оспорюваного податкового повідомлення-рішення, суд зазначає таке.
Згідно з п.86.8 ст. 86 ПК України (в редакції чинній, на момент прийняття спірного податкового повідомлення-рішення), податкове повідомлення-рішення приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки та/або додаткових документів, поданих у порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень та/або додаткових документів і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.
Поряд з цим, позивачем не надано жодних належних та допустимих доказів, які б підтверджували, що акт камеральної перевірки від 05.11.2018 №853/17-00-13-05/2769903844 нею отримано саме 05.11.2018.
У акті перевірки від 05.11.2018 №853/17-00-13-05/2769903844 відсутній підпис ФОП ОСОБА_1 про отримання Акта перевірки 05.11.2018.
Суд звертає увагу позивача, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу (ч.1 ст.77 КАС України).
Згідно ч.1 ст.72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ч.1 ст. 76 КАС України).
Відповідно до ч.4 ст.161 КАС України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Суд наголошує, що подання з позовною заявою усіх наявних є обов'язком, а не правом позивача.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами обставин порушення контролюючим органом строків прийняття податкового повідомлення-рішення від 30.11.2018 №0069551301.
Отже, податкове повідомлення-рішення від 30.11.2018 №0069551301 прийнято відповідачем правомірно. Доводи позивача не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства України, не узгоджуються з обставинами справи та дослідженими доказами, отже не спростовують правомірності оскарженого рішення суб'єкта владних повноважень та не дають суду підстав для його скасування.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовних вимог фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Позивач: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління ДПС у Рівненській області (вул.Відінська, буд.12, м.Рівне, 33023; ідентифікаційний код юридичної особи ВП 44070166).
Рішення складено 21 квітня 2023 року.
Суддя О.М. Дудар