20 квітня 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/9220/22
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Бойка С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області , в якій просить суд:
- визнати протиправним та незаконним невиконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області вимог п.17 та п.18 "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженому Постановою правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 №3-1;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області виконувати вимоги п.17 та п.18 "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженому Постановою правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 №3-1.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що 13 травня 2022 року позивачем особисто подана заява про поновлення виплати належної йому пенсії, у зв'язку зі зміною місця його проживання. Відповідач, за результатом розгляду цієї заяви, повідомив, що в зв'язку з встановленням воєнного стану в Україні, розірванням комунікаційних відносин між Україною та Російською Федерацією та у зв'язку з неможливістю здійснення запитів пенсійних справ Пенсійним фондом України направлено лист до Міністерства юстиції України щодо надання відповідних роз'яснень. В подальшому у своєму листі Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 02.09.2022 року вказало, що в силу положень Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб. Який затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1 розглянути питання поновлення виплати пенсії на території України буде можливо після надходження сформованого належним чином пенсійної справи, отриманого від уповноважених органів за останнім місцем проживання, з документами про припинення виплати пенсії за попереднім місцем проживання. А тому відсутня можливість прийняття рішення про відновлення виплати пенсії, що передбачена п.18 цього Порядку. Дане ствердження Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у своєму листі від 02.09.2022 позивач вважає незаконним, оскільки виконання п.17. та п.18 Порядку є обов'язком Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, а не його правом.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 31.10.2022 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у цій справі, а її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників.
Відповідач позов не визнав. У наданому до суду відзиві на позов представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність. Свою позицію мотивував посиланням на те, що позивач не перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області як отримувач пенсії. Перебував на обліку в Головному управлінні і отримував пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких іншим осіб» з 01.01.2007 по 31.08.2014. Паперова пенсійна справа ФП 68315 була видана позивачу нарочно під розписку 21.10.2014. У Головному управлінні відсутній як паперовий так і електронний варіант пенсійної справи. Зазначає, що рішення про призначення (перерахунок) пенсії, або відмову у призначенні (перерахунку) пенсії органами Пенсійного фонду України приймається у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби. Та деяких інших осіб» в разі подачі пенсіонерами заяви, форма, якої затверджена додатком №1 цього Порядку з усіма необхідними документами. Звертає увагу, що позивачем при зверненні до Головного управління не було надано грошовий атестат про припинення виплати пенсії за останнім місцем проживання, також паперова пенсійна справа №ФП68315 (1601007613) теж не надавалась. Зазначає, що позивач усівдомлено 21.10.2014 отримав нарочно паперову справу, для подальшого обліку та отримання пенсії, у зв'язку з переїздом на постійне місце проживання на не підконтрольну Україні територію, Головному управлінню достеменно не відомо який саме вид пенсії отримував ОСОБА_1 , а тому, Головному управлінню необхідні документи, що містяться в паперовій пенсійній справі або ж додатково надані безпосередньо пенсіонером документів, що стосуються виплати (перерахунку) або поновлення виплат пенсій.
25 листопада 2022 року від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач наполягав на задоволенні своїх позовних вимог, стверджуючи що доводи викладені у відзиві є безпідставними.
07 березня 2023 року від позивача надійшла заява про доповнення позовних вимог.
Ухвалою суду від 20.04.2023 відмовлено у прийнятті та повернуто без розгляду заяву позивача про доповнення позовних вимог у справі №440/9220/22.
Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , є громадянином України, що підтверджено копією паспорта серії НОМЕР_1 /а.с. 4-6/.
Позивач є пенсіонером, з 01.01.2007 по 31.08.2014 перебував на обліку в ГУПФ України в Полтавській області і отримував пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що учасники справи не заперечують.
22.08.2014 на адресу ГУПФ України в Полтавській області надійшов лист, оформлений на бланку "Пенсійного фонду республіки Крим", у якому викладений запит пенсійної справи гр. ОСОБА_1 , пенсіонера МО, 1963 року народження, для відновлення виплати пенсії за місцем фактичного проживання за адресою: АДРЕСА_1 /а.с. 29/.
Відповідно до службової записки від 26.08.2014 вбачається, що 26 серпня 2014 року ОСОБА_1 знято з обліку у Головному управлінні ПФУ а Полтавській області та пенсійну справу підготовлено для направленням за новим місцем проживання пенсіонера. Однак, оскільки приймання та пересилання поштових відправлень на територію АР Крим та м.Севастополь призупинено з 29.03.2014 року пенсійна справа не направлена до АР Крим / а.с.31/.
З долученої до матеріалів справи розписки вбачається, що ОСОБА_1 10.10.2014 отримав в Головному управлінні ПФУ в Полтавській області пенсійну справу №68315 на 71 аркуші для пред'явлення за новим місцем проживанням.
Матеріали справи не містять доказів звернення позивача до ГУПФ України в Полтавській області у період з листопада 2014 року по березень 2022 року з питання виплати пенсії.
З березня місяця 2022 року позивач неодноразово звертався ся до ГУПФ України в Полтавській області із запитом про витребування його пенсійної справи від Головного управління Пенсійного фонду України в Автономної Республіки Крим для поновлення виплати пенсії на який відповідач повідомляв про неможливість витребування його пенсійної справи з Автономної Республіки Крим внаслідок її окупації російською федерацією.
Вважаючи дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не витребування та поновлення виплати пенсії позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Поряд з цим, статтею 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Громадянин України не може бути позбавлений права в будь-який час повернутися в Україну.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).
Згідно статті 10 Закону №2262-ХІІ призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до пункту 4.12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (у редакції, чинній на момент спірних відносин), при переїзді пенсіонера на постійне або тимчасове проживання до іншої адміністративно-територіальної одиниці орган, що призначає пенсію, не пізніше трьох робочих днів з дня одержання заяви надсилає запит про витребування пенсійної справи до органу, що призначає пенсію, за попереднім місцем проживання (реєстрації) пенсіонера. Пенсійна справа не пізніше п'яти робочих днів з дня одержання запиту пересилається органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання (реєстрації).
За змістом абзаців другого, п'ятого пункту 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402, заява про припинення виплати пенсії у зв'язку з виїздом за кордон, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні тощо, подається пенсіонером, або його законним представником особисто до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання.
Заява про запит пенсійної справи за новим місцем проживання подається пенсіонером до органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання.
Як визначено пунктом 7 Порядку №3-1 для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подається, серед іншого, заява про призначення пенсії за формою згідно додатку 1 до Порядку №3-1.
Відповідно до пункту 14 Порядку №3-1 орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший і поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсії, при поданні заявником всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі обліку заяв про призначення пенсії згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (2262-12) (додаток 3).
Відповідно до п. 17 Порядку N 3-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.
Аналіз викладених положень чинного законодавства дає підстави для висновку, що отримавши заяву про призначення/поновлення пенсії разом з пакетом документів, що підтверджує відомості про особу та її стаж, орган, що призначає пенсію, зобов'язаний перевірити правильність оформлення та наявність усіх обов'язкових документів, необхідних для призначення/поновлення пенсії.
ОСОБА_1 перебував на обліку в ГУПФ України в Полтавській області до 2014 року.
22.08.2014 на адресу ГУПФ України в Полтавській області надійшов лист, оформлений на бланку "Пенсійного фонду республіки Крим", у якому викладений запит пенсійної справи гр. ОСОБА_1 , для відновлення виплати пенсії за місцем фактичного проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 10.10.2014 власноручно отримав в Головному управлінні ПФУ в Полтавській області паперову пенсійну справу для пред'явлення за новим місцем проживанням.
13 травня 2022 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з заявою про поновлення виплати пенсії. До заяви додано копія паспорту громадянина України, довідка 14.01.2015 №1603-2034 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, копія картки платника податків, копія пенсійного посвідчення № НОМЕР_2 Серія -П.
Таким чином, судом встановлено, що позивач 10.10.2014 власноручно отримав пенсійну справу для отримання пенсії за місцем свого проживання на той час, за адресою: АДРЕСА_1 .
В подальшому, відповідно до довідки від 14.01.2015 №1603-2034 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, залишився зареєстрованим за місцем проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 .
У період з 14.01.2015 ( дати взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи) по березень 2022 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з питання виплати пенсії не звертався.
Звернувся з заявою про поновлення виплати пенсії 13 травня 2022 року.
Листом Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повідомило позивача, що у зв'язку з переїздом на постійне місце проживання до Автономної Республіки Крим на його вимогу паперова пенсійна справа №ФП68315 (1601007613) з супровідним листом від 21.10.2014 була видана нарочно, про що свідчить розписка від 21.10.2014. У Головному управлінні відсутні відомості про місце знаходження пенсійної справи . В силу положень Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, який затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок0 розглянути питання поновлення виплати пенсії на території України буде можливо після сформованого належним чином оригіналу пенсійної справи, отриманого від уповноважених органів за останнім місцем проживання, з документами про припинення виплати пенсії за попереднім місцем проживання. А тому відсутня можливість для прийняття рішення про відновлення виплати пенсії, що передбачено п.18 Порядку.
Частинами першою, другою статті 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" визначено, що для громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території, реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на надання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Виплата пенсій громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території, здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 №234 затверджено Порядок виплати пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя.
Пунктом 2 зазначеного Порядку визначено, що пенсійне забезпечення осіб, які отримують пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей) або згідно з міжнародними договорами України з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та надання таким особам соціальних послуг здійснюються визначеними Пенсійним фондом України головними управліннями Пенсійного фонду України, а осіб, які отримують пенсію відповідно до інших законодавчих актів, - управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах (далі - територіальні органи).
Відповідно до пункту 4 згаданого Порядку, територіальний орган на підставі поданих документів надсилає запит щодо витребування пенсійної справи до органів Російської Федерації, зазначених у пункті 1 цього Порядку. Виплата пенсії після надходження пенсійної справи разом з документами про припинення виплати пенсії поновлюється з дати припинення виплати за місцем попереднього отримання пенсії.
Проте, у зв'язку з збройною агресією Російської Федерації проти України розірванням комунікаційних відносин між Україною та Російською Федерацією, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області не має змоги направити запит до АР Крим про витребування пенсійної справи, про що повідомлено позивача.
Суд звертає увагу, що позивачем до заяви додані лише документи, що підтверджують особу заявника (копія паспорту громадянина України, копія картки платника податків) місце проживання (довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи), документ, що підтверджує, що він є пенсіонером (копія пенсійного посвідчення № НОМЕР_2 Серія -П), однак не додано жодного документу, що підтверджує припинення пенсійних виплат за зареєстрованим місцем проживанням.
Отже, в зв'язку з тим, що Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області не має змоги самостійно перевірити припинення виплати пенсії за попереднім місцем проживанням, враховуючи, що паперова пенсійна справа видана за вимогою позивача йому нарочно для виплати пенсії за місцем фактичного проживання за адресою: АДРЕСА_1 , на даний час, місце знаходження даної пенсійної справи відповідачу не відоме, а також враховуючи, що позивачем не надано пенсійному органу жодного документу, що підтверджує припинення виплат за попереднім місцем проживанням позивача для поновлення виплат пенсії за теперішнім місцем проживанням, у відповідача відсутня можливість прийняти рішення про поновлення таких пенсійних виплат, оскільки поновлення таких виплат можливе лише після з'ясування, що вони були припинені.
Згідно з частинами першою, другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Разом з тим, як визначено частиною першою цієї статті, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд, дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
З огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, підстав для розподілу судових витрат немає.
Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул.Соборності, 66, м. Полтава, 36029, код ЄРДПОУ 13967927) про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.С. Бойко