Рішення від 17.04.2023 по справі 200/553/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2023 року Справа№200/553/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України (місцезнаходження: 04050, м. Київ, вул. Юрія Іллєнка 81, код ЄДРПОУ 41847154), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. Просив суд: 1) визнати протиправною бездіяльність Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подання та документів для призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2017 року за № 3-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за № 135/13402) та пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; 2) зобов'язати Державну установу «Центр пробації» Міністерства юстиції України з урахуванням Закону України № 2262-ХІІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справі, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей», та Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» зарахувати ОСОБА_1 , вислугу років на пільгових умовах періоди проходження служби на відповідних посадах: оперуповноваженого відділу кримінальної міліції у справах дітей Краматорського МВ УМВС України в Донецькій області, з розрахунку один місяць служби за півтора місяці (з 14.08.1998 року по 17.02.2011 року) та старшого інспектора Краматорського районному відділі №2 Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України, з розрахунку один місяць служби за сорок днів (з 21.03.2011 року по 14.11.2022 року); 3) зобов'язати Державну установу «Центр пробації» Міністерства юстиції України підготувати та направити подання та необхідні документи ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області для вирішення питання про призначення пенсії за вислугу років відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року за № 3-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402) та пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що листом за № 18/С-14/10/Ян-23 від 30.01.2023 року відповідачем була надана відповідь щодо відмови в оформленні та надання необхідних документів ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України, у зв'язку із відсутністю у останнього календарної вислуги років, необхідної для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України № 2262-ХII.

Однак, позивач вказує на те, що Законом України № 2262-XII передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів, а тому бездіяльність Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України, яка виразилась у відмові в оформленні та наданні необхідних документів ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України, є протиправною, у зв'язку із чим він звернувся із даним позовом до суд.

15 лютого 2023 року відкрито провадження по справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження.

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надало суду пояснення щодо позову.

Представник третьої особи зазначив, що пунктом «а» частини першої статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262 встановлено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби та мають календарну вислугу років у відповідності до шкали вказаної у статті, яка обчислена на дату звільнення.

У відповідності до пункту «б» частини першої статті 12 Закону № 2262 пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 1-2 цього, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Тобто, пенсія за вислугу років призначається за наявності відповідних умов, а саме: відповідної календарної вислуги на день звільнення та якщо вони звільненні зі служби.

Органи Пенсійного фонду призначають пенсію відповідно до тих нормативно - правових актів, які є чинними на час реалізації права на пенсію, а саме набуття необхідного стажу (за вислугою років та страхового), певного віку та звільнення зі служби. Заяви про призначення (перерахунок) пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі через уповноважені структурні підрозділи відповідних міністерств та відомств (пункт 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

До органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами міністерств та інших державних органів, в яких колишні військовослужбовці проходили службу повинні подаватися документи для призначення та перерахунку пенсій (пункти 1, 7, 24 Порядку № 3-1).

Органи Пенсійного фонду України здійснюють призначення пенсій військовослужбовцям на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу.

З огляду на викладене, просив відмовити ОСОБА_1 у задоволенні його позовних вимог.

Представник відповідача надав до суду відзив на позовну заяву, просив відмовити ОСОБА_1 в його позовних вимогах, мотивуючи це наступним.

На день звільнення вислуга років Позивача - ОСОБА_1 становила у календарному обчисленні - 24 роки 01 місяць 24 дні.

На час звільнення Позивача, пункт 21 Постанови № 393 визначав, що для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови. Пунктом 1 Постанови № 393 установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» і «з» статті 12 такого Закону, до вислуги років зараховуються - служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній кримінально-виконавчій службі, податковій міліції на посадах начальницького і рядового складу, в Службі судової охорони на посадах молодшого, середнього і вищого складу, в Національному антикорупційному бюро, Бюро економічної безпеки на посадах начальницького складу з дня призначення на відповідну посаду.

Водночас, відповідно до підпункту пункту 3 Постанови № 393 до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах.

Отже, на думку представника відповідача вислуга років в пільговому обчисленні застосовується Пенсійним фондом при визначенні розміру призначеної пенсії Позивачу.

Крім того, представник відповідача зазначив, що не можуть бути враховані правові висновки, викладені Верховним Судом у постановах від 03.03.2021 року у справі № 805/3923/18-а, оскільки такі висновки було зроблено за іншого правового регулювання спірних правовідносин, тобто до моменту внесення змін Постановою № 119 від 16.02.2022 року до Постанов № 393.

Отже, представник відповідача зазначає, що Центр пробації є державною установою, яка відповідно до норм Закону № 2262 та Порядку, у разі наявності права особи, оформляє і подає до органів, що призначають пенсію документи, а органи Пенсійного фонду приймають рішення щодо призначення чи відмови в призначенні пенсії. Водночас, всупереч діючим нормам законодавства Позивач прагне зобов'язати Центр пробації оформити та направити подання для призначення пенсії за вислугу років до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на підставі пільгової вислуги років відповідно до Закону № 2262.

Зважаючи на те, що Закон № 2262 не передбачає можливості призначення пенсії за вислугу років особам при наявності 24 календарного року вислуги, обчисленої на пільгових умовах, то й така можливість не може бути встановлена Постановою № 393, яка є підзаконним нормативно-правовим актом.

Ураховуючи викладене вище, а також те, що станом на день звільнення позивача зі служби вислуга років у календарному обчисленні становила 24 (двадцять чотири) рік 01 (один) місяць 24 (двадцять чотири) дні, на думку представник відповідача, права на призначення пенсії відповідно до пункту «а» частини 1 статті 12 Закону № 2262 ОСОБА_1 не має, а отже, у Центру пробації відсутні законні підстави для оформлення та подання документів для призначення пенсії за вислугу років до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянин України, що підтверджується паспортом НОМЕР_2 .

ОСОБА_1 , проходив службу у Краматорському районному відділі № 2 Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України на посаді старшого інспектора, мав спеціальне звання підполковника внутрішньої служби.

З 1998 року ОСОБА_1 проходив службу у відділенні КМСД Краматорського міськвідділу ГУ МВС України в Донецькій області на посаді старшого оперуповноваженого.

Наказом №52 о/с від 15.02.2011 його було звільнено з ОВС у запас за п.64 «ж» (за власним бажанням). Вислуга років на 15 лютого 2011 року в календарному обчисленні складає 12 років 06 місяців 01 день, у пільговому обчисленні 16 років рік 03 місяці 08 днів.

На підставі наказу № 586/к від 09.11.2022 року позивача було звільнено за пунктом 5 статті 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» та пунктом 4 частини першої статті 77 Закону України «Про національну поліцію» (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів). На момент звільнення даним наказом оголошено вислугу у календарному обчисленні становить 24 (двадцять чотири) роки 01 (один) місяць 24 (двадцять чотири) дні, у пільговому обчисленні 31 (тридцять один) рік 09 місяців 18 днів.

09 січня 2023 року позивач звернувся до Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України щодо підготовки та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області необхідних документів для призначення йому пенсії за вислугу років.

Листом за № 18/С-14/10/Ян-23 від 30.01.2023 року Відповідачем була надана відповідь щодо відмови в оформленні та надання необхідних документів позивача до Головного управління Пенсійного фонду України, у зв'язку із відсутністю у останнього календарної вислуги років, необхідної для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХII.

Отже, позивач вважає, що своєю бездіяльністю Державна установа «Центр пробації» Міністерства юстиції України порушила його права на отримання пенсії, у зв'язку із чим він звернувся із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, Національної поліції України, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі Закон № 2262-ХІІ).

Суд наголошує, що у даній справі підлягає саме розгляду питання щодо наявності чи відсутності обов'язку у відповідача оформити та направити документи до відповідного Пенсійного фонду для вирішення питання щодо призначення пенсії чи відмови у такому. Суд не розглядає у даній справі наявність чи відсутність у позивача необхідного стажу для виходу на пенсію за вислугою років відповідно до положень Закону № 2262, оскільки це є дискреційними повноваженнями саме Пенсійного фонду.

Положеннями частини першої ст. 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» від 23 червня 2005 року № 2713-IV (далі Закон № 2713-IV) визначено, що держава забезпечує соціальний захист персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України відповідно до Конституції України, цього Закону та інших законів України.

Частиною 3 вказаної статті передбачено, що пенсійне забезпечення осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби здійснюється відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». При звільненні зі служби особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби користуються правовими і соціальними гарантіями відповідно до Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист».

Особам рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби встановлюється пільговий залік вислуги років для призначення пенсії - один місяць служби за сорок днів; особам, які проходять службу у воєнізованих формуваннях і установах виконання покарань, призначених для тримання засуджених до довічного позбавлення волі, - один місяць служби за півтора місяця, а в установах виконання покарань, призначених для тримання і лікування інфекційних та психічно хворих засуджених, - один місяць служби за два місяці за переліком посад і в порядку, що затверджуються Міністерством юстиції України (ч. 4 ст. 23 Закону № 2713-IV).

Згідно ст. 17 Закону № 2262-ХІІ особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «з» статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються служба в органах внутрішніх справ, поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

Згідно з частиною 4 статті 17 Закону № 2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.

Відповідно до статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначених вимог Закону № 2262-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей від 17.07.1992 року № 393 (далі - Порядок № 393).

Згідно п. 1 Порядку № 393 для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» і «з» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній кримінально-виконавчій службі, податковій міліції на посадах начальницького і рядового складу, в Службі судової охорони на посадах молодшого, середнього і вищого складу, в Національному антикорупційному бюро, Бюро економічної безпеки на посадах начальницького складу з дня призначення на відповідну посаду.

За п. 2-1 Порядку для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови.

Згідно підпункту «в» пункту 3 Порядку № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, крім іншого, один місяць служби за півтора місяці у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, Служби судової охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.

Відповідно, статтею 17 Закону № 2262-ХІІ визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України. Отже, Законом України № 2262-ХІІ передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.

Разом з тим, суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України № 1522 від 02.11.2006 року «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 року (далі - Порядок № 3-1).

Пунктом 1 Порядку № 3-1 визначено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб.

Відповідно до положень Порядку № 3-1 на уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

Пунктами 12 і 13 Порядку № 3-1 визначено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.

У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються уповноваженими структурними підрозділами до органів, що призначають пенсії, мають бути завірені цими уповноваженими структурними підрозділами в установленому порядку.

Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються безпосередньо заявниками до органів, що призначають пенсії, завіряються органами, що призначають пенсії.

З аналізу вказаних правових норм вбачається, що на Державну установу «Центр пробації», у випадку вирішення питання про призначення пенсії у відповідності до вище вказаного Закону, покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсію, необхідних для призначення пенсії документів.

Аналогічна правова позиція щодо обов'язку державного органу на підготовку та подання документів до органів що призначають пенсію викладена Верховним Судом, зокрема у постановах від 08.06.2021 року у справі № 360/3326/18, від 07.09.2021 року у справі № 761/28991/17.

Щодо вказаного вище факту обов'язку оформлення та подання до Пенсійного фонду документів, відповідач по справі не заперечує але наполягає в першу чергу на відсутність у позивача права на призначення йому пенсії за вислугою років.

Суд зауважує, що висновки щодо наявності чи відсутності у позивача права на призначення пенсії за вислугою років має бути розглянуто уповноваженим на те органом, а саме Пенсійним фондом на підставі аналізу та перевірки необхідних документів з урахуванням положень Закону № 2262 та Порядку № 393. Та, в разі наявності спору щодо призначення спірної пенсії, вказані правовідносини підлягають вирішенню в судовому порядку між особою та пенсійним органом, та відповідно в таких випадках підлягає дослідження та встановлення судом наявності чи відсутності у особи права щодо виходу на запитувану пенсію.

Виходячи з вищевикладеного, суд зазначає, що рішення щодо призначення або відмови в призначенні певного виду пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» приймають органи Пенсійного фонду України згідно положень ст. 49 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Аналізуючи зміст зазначених норм та положень, суд приходить до висновку про те, що виключно органи Пенсійного фонду України уповноважені приймати рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії тим категоріям осіб, на яких розповсюджується дія Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Разом з тим, на Державну установу «Центр пробації», у випадку вирішення питання про призначення пенсії у відповідності до вище вказаного Закону позивачу, покладено лише функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсію, необхідних для призначення пенсії документів.

Відповідно у даній справі суд приходить до висновку, що відповідач припустився бездіяльності, не надавши до Пенсійного органу документи, необхідні для призначення позивачеві пенсії чи відмови у її призначенні та перевищив свої повноваження щодо вирішення питання чи наявне у позивача право на призначення пенсії за вислугу років чи ні.

Тому, суд приходить до висновку, що належним та ефективним захистом прав позивача є визнання протиправними дій Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України щодо відмови у оформленні та направленні подання про призначення пенсії та всіх необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії часу проходження служби на пільгових умовах та зобов'язання Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подання про призначення пенсії та всі необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії часу проходження служби на пільгових умовах.

Вказана позиція суду узгоджується із висновками Верховного суду викладеними у постанові від 22 червня 2022 року у справі № 761/29252/17 (адміністративне провадження № К/9901/52719/18).

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 1073,60 грн., що підтверджується квитанцією № 99389 від 09.02.2023 року.

Отже, враховуючи співмірність заявлених та задоволених позовних вимог, суд приходить до висновку, що позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України підлягає компенсація судових витрат у розмірі 715,73 грн.

Керуючись ст. ст. 2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 139, 118, 159-165, 199, 205, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України (місцезнаходження: 04050, м. Київ, вул. Юрія Іллєнка 81, код ЄДРПОУ 41847154), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України (місцезнаходження: 04050, м. Київ, вул. Юрія Іллєнка 81, код ЄДРПОУ 41847154) щодо відмови у оформленні та направленні подання про призначення пенсії та всіх необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) для призначення ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії часу проходження служби на пільгових умовах періоди

проходження служби на відповідних посадах: оперуповноваженого відділу кримінальної міліції у справах дітей Краматорського МВ УМВС України в Донецькій області, з розрахунку один місяць служби за півтора місяці (з 14.08.1998 року по 17.02.2011 року); старшого інспектора Краматорського районному відділі №2 Державної установи «Центр пробації» Міністрества юстиції України, з розрахунку один місяць служби за сорок днів (з 21.03.2011 року по 14.11.2022 року).

Зобов'язати Державну установу «Центр пробації» Міністерства юстиції України (місцезнаходження: 04050, м. Київ, вул. Юрія Іллєнка 81, код ЄДРПОУ 41847154) оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) подання про призначення пенсії та всі необхідні документи для призначення ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії часу проходження служби на пільгових умовах періоди проходження служби на відповідних посадах: оперуповноваженого відділу кримінальної міліції у справах дітей Краматорського МВ УМВС України в Донецькій області, з розрахунку один місяць служби за півтора місяці (з 14.08.1998 року по 17.02.2011 року); старшого інспектора Краматорського районному відділі №2 Державної установи «Центр пробації» Міністрества юстиції України, з розрахунку один місяць служби за сорок днів (з 21.03.2011 року по 14.11.2022 року).

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України (місцезнаходження: 04050, м. Київ, вул. Юрія Іллєнка 81, код ЄДРПОУ 41847154) на користь ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 715 (сімсот п'ятнадцять) грн. 73 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя І.М. Тарасенко