Ухвала від 21.04.2023 по справі 200/8994/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

21 квітня 2023 року Справа №200/8994/21

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Логойди Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності, вчиненої суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, що подана в адміністративній справі за її позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними бездіяльності та рішення, зобов'язання вчинити дії та стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

13 квітня 2023 року ОСОБА_1 через підсистему «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи на підставі ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України (яка регулює питання визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду), звернулася до суду із заявою (заява зареєстрована в суді 14 квітня 2023 року), в якій просила:

1) визнати протиправною бездіяльність, вчинену Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 вересня 2021 року в справі № 200/8994/21 в частині:

- невиплати недоотриманої частини її пенсії з 01 лютого 2020 року у зв'язку з перерахунком її пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 93930,19 грн.;

- невиплати недоотриманої частини її пенсії у зв'язку з перерахунком розміру її пенсійного забезпечення відповідно до довідки від 02 червня 2021 року № 718, що видана Головним управління Національної поліції Донецькій області, з 18 лютого 2020 року в розмірі 19113,26 грн.;

2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03.09.2021 року у справі № 200/8994/21:

- виплатити їй недоотриману частину пенсії з 01 лютого 2020 року у зв'язку з перерахунком її пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 93930,9 грн.;

- виплатити їй недоотриману частину пенсії у зв'язку з перерахунком розміру її пенсійного забезпечення відповідно до довідки від 02 червня 2021 року № 718, що видана Головним управління Національної поліції Донецькій області, з 18 лютого 2020 року в розмірі 19113,26 грн.

Також просила постановити окрему ухвалу та направити її Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області для вжиття заходів, направлених на повне виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 вересня 2021 року у справі № 200/8994/21, з урахуванням сум коштів та висновків, викладених в мотивувальній частині цієї окремої ухвали суду.

Заяву обґрунтовувала тим, що, після набрання законної сили судовим рішенням та її звернень до боржника, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виконало судове рішення в частині перерахунку пенсійних виплат, проте нараховані на виконання судового рішення суми пенсійного забезпечення не виплатило.

Вказані обставини підтверджуються листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій від 03 березня 2023 року № 3041-2117/М-02/8-0500/23 на її звернення, в якому зазначено, що доплата до пенсії за період з 01 лютого 2020 року по 31 січня 2023 року складає 93930,19 грн., за період з 01 лютого 2020 року по 28 лютого 2023 року - 19113,26 грн., а також доданими до цього листа протоколом про складові пенсійної виплати та розрахунком на доплату за вказані періоди.

Проте, в цьому листі також зазначено, що виплата коштів на виконання рішення суду здійснюється в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат; станом на 24 лютого 2023 року Головним управлінням проведено виплату заборгованості що фінансується з Державного бюджету України за рішеннями судів, які надійшли до виконання по 08 липня 2020 року. Тому вважала, що Головне управління не має наміру виплатити їй нараховані суми пенсії на виконання рішення суду, і, враховуючи вказаний ним строк, для виплати заборгованості потрібно почекати декілька років. При цьому з дати набрання рішенням суду законної сили не вжито заходів та не надано жодних підтверджуючих документів щодо вчинення всіх можливих дій, які від нього вимагаються згідно із законодавством, щодо проведення з нею всіх необхідних розрахунків.

У зв'язку з цим 20 березня 2023 року вона подала виконавчі листи, що видані на виконання судового рішення в даній справі, на примусове виконання.

28 березня 2023 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції відкриті виконавчі провадження ВП № 71407626 та ВП № 71407633; державним виконавцем боржнику надано строк виконання рішення суду протягом 10 робочих днів з 28 березня 2023 року, і вони минули. В цих провадженнях містяться відповіді боржника, до яких також не додано доказів на підтвердження вчинення дій, спрямованих на погашення заборгованості з недоотриманої частини її пенсії.

Вважала, що суб'єкт владних повноважень допустив бездіяльність щодо виконання судового рішення, чим порушив її пенсійні права.

Строк звернення до суду із заявою заявник пов'язувала зі спливом 10-денного строку, встановленого боржнику у постановах про відкриття виконавчого провадження.

Просила заяву розглядати в порядку письмового провадження.

Судом встановлено, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 03 вересня 2021 року в даній справі № 200/8994/21, з урахуванням постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2022 року (про скасування рішення в частині зобов'язання відповідача провести компенсацію втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати), яке набрало законної сили, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними бездіяльності та рішення, зобов'язання вчинити дії та стягнення коштів задоволено частково:

- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 17 березня 2021 року № 15, прийняте щодо ОСОБА_1 ;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 18 лютого 2020 року, перевівши її на пенсію за вислугу років відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням вислуги років в пільговому обчисленні, що зазначена в наказі Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 05 серпня 2020 року № 335 о/с, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні, та виплатити їй недоотриману частину;

- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення з 01 січня 2021 року індексації пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести індексацію пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2021 року, у зв'язку з чим виплатити їй недоотриману частину пенсії;

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 02 червня 2021 року № 718, що видана Головним управління Національної поліції в Донецькій області;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі її заяви від 07 червня 2021 року та доданої до неї довідки від 02 червня 2021 року № 718, що видана Головним управління Національної поліції в Донецькій області, з 18 лютого 2020 року, та виплатити її недоотриману частину;

- в задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

На виконання вказаного судового рішення 19 серпня 2022 року видані виконавчі листи.

ОСОБА_1 неодноразово зверталася до органу Пенсійного фонду України щодо виконання судового рішення в добровільному порядку.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій від 27 грудня 2022 року 18450-16525/М-02/8-0500/22 її повідомлено про те, що постанова Першого апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2022 року у справі № 200/899421 ним отримана 26 грудня 2022 року, та буде виконана в межах функціональних повноважень та діючого законодавства.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій від 03 березня 2023 року 3041-2117/М-02/8-0500/23 її повідомлено про те, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 вересня 2021 року №200/8994/22, враховуючи постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2022 року, в січні 2023 року її переведено на пенсію за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням вислуги років в пільговому обчисленні та проведено перерахунок пенсії на підставі заяви від 07 червня 2021 року та доданої до неї довідки від 02 червня 2021 року №718. Загальний розмір пенсії складає 12404 грн. Доплата за період з 01 лютого 2020 року по 31 січня 2023 року складає 93930,19 грн.; доплата за період з 01 лютого 2020 року по 28 лютого 2023 року складає 19113,26 грн.

Цим же листом повідомлено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та членам їх сімей згідно зі ст. 8 цього Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Отже, виплата коштів на виконання рішення здійснюється в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. Станом на 24 лютого 2023 року Головним управлінням проведено виплату заборгованості що фінансується з державного бюджету за рішеннями судів, які надійшли до виконання по 08 липня 2020 року.

До цього листа додано протокол за пенсійною справою ОСОБА_1 №0513019471 (НПУ) від 02 березня 2023 року та розрахунки на доплату пенсії за її пенсійною справою, які підтверджують проведення перерахунку пенсії на виконання рішення суду та нарахування вказаних пенсійних виплат за зазначені періоди.

Оскільки після перерахунку пенсії на виконання судового рішення нараховані за результатами такого перерахунку пенсійні виплати виплачені не були, тому заявник подала виконавчі листи, що видані на виконання судового рішення в даній справі, на примусове виконання.

28 березня 2023 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції винесені постанови про відкриття виконавчих проваджень:

- від 28 березня 2023 року ВП № 71407626 (про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 18 лютого 2020 року, перевівши її на пенсію за вислугу років відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб з урахуванням вислуги років в пільговому обчисленні, що зазначена в наказі Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 05 серпня 2020 року № 335 о/с, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні, та виплатити їй недоотриману частину);

- від 28 березня 2023 року ВП № 71407633 (про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі її заяви від 07 червня 2021 року та доданої до неї довідки від 02 червня 2021 року № 718, що видана Головним управління Національної поліції в Донецькій області, з 18 лютого 2020 року, та виплатити її недоотриману частину).

В постановах про відкриття вказаних виконавчих проваджень боржнику зазначено про необхідність виконати судове рішення протягом 10 робочих днів.

В цих виконавчих провадженнях боржником подані листи:

- від 31 березня 2023 року № 0500-0306-8/26303 (ВП № 71407626), в якому повідомлено державного виконавця про те, що на виконання судового рішення в даній справі проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 11832,01 грн. (розмір пенсії до перерахунку складав 8934,33 грн.), перевівши її на пенсію за вислугу років відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням вислуги років в пільговому обчисленні, що зазначена в наказі Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 05 серпня 2020 року № 335 о/с, з 18 лютого 2020 року; нарахована сума доплати за результатами перерахунку згідно з рішенням з урахуванням виплачених сум за період з 18 лютого 2020 року по 31 січня 2023 року склала 93930,19 грн.

- від 10 квітня 2023 року № 0500-0309-8/28432 (ВП № 71407633), в якому повідомлено державного виконавця про те, що на виконання судового рішення в даній справі проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 12404 грн. (розмір пенсії до перерахунку складав 11832,01 грн.) з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення від 02 червня 2021 року № 718, з 18 лютого 2020 року; нарахована сума доплати за результатами перерахунку згідно з рішенням з урахуванням виплачених сум за період з 18 лютого 2020 року по 31 січня 2023 року склала 19113,26 грн.

У зазначених листах боржник також повідомив, що відповідно до ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Згідно з Положенням про Пенсійний фонд України, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року №280 «Про затвердження Положення про Пенсійний фонд України», бюджет Пенсійного фонду України затверджує Уряд України. Таким чином, Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а Пенсійний фонд України - органом, який реалізує зазначену політику, в тому числі за рахунок коштів Державного бюджету України. Відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства (пп. 20, 24 п. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України. Таким чином, виплата доплати пенсії за рішенням за період з 18 лютого 2020 року по 31 січня 2023 року в сумі 93930,19 грн. та в сумі 19113,26 грн. буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за рахунок коштів Державного бюджету України.

Отже, на виконання судового рішення боржником проведений перерахунок пенсійних виплат, проте нараховані в результаті такого перерахунку суми пенсійного забезпечення стягувачу не виплачені, через те, що на рахунок органу Пенсійного фонду України з Державного бюджету України не надійшли відповідні кошти.

Розглянувши заяву суд виходить з наступного.

Статтею 1291 Конституції України, ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що судове рішення є обов'язковим до виконання.

Відповідно до ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Питання визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду врегульовано ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч. 1 ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Частиною 6 ст. 383 Кодексу визначено, що за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.

Стаття 249 цього Кодексу регулює питання постановлення судом окремих ухвал.

Відповідно до ч.ч. 1, 4, 5 ст. 249 Кодексу адміністративного судочинства України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення.

З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.

Отже, винесення судом окремої ухвали на стадії виконання судового рішення можливо лише при вирішенні заяви, що подана в порядку, що передбачений ст. 383 Кодексу.

Верховний Суд у постанові від 21 березня 2019 року у справі № 805/1458/17-а виклав правову позицію, відповідно до якої звернення рішення суду до примусового виконання є обов'язковою передумовою для подання заяви у порядку ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки повноваження щодо вчинення дій щодо примусового виконання рішення суду, в тому числі і щодо перевірки його виконання, належать передусім до повноважень виконавців, а звернення до суду в порядку ст. 383 цього Кодексу є виключною мірою, якщо позивачем було вичерпано усі можливі механізми на стадії примусового виконання рішення суду.

Аналогічна правова позиція міститься в ухвалах Верховного Суду від 18 грудня 2020 року у справі № 200/5793/20-а, від 05 липня 2021 року у справі № 260/636/19.

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 09 грудня 2021 року у справі № 9901/235/20 виклала правовий висновок про те, що визначені вимоги до заяви, яка подається відповідно до статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема надання інформації про день пред'явлення виконавчого листа до виконання та інформації про хід виконавчого провадження, не є формальними вимогами, а навпаки є важливою інформацією, яка дає можливість суду визначити, чи не є передчасним звернення стягувача до суду з такою заявою. Перед тим як подати таку заяву, стягувач має використати всі можливі засоби для виконання судового рішення. Зокрема, наявність рішення суду, яке набрало законної сили, зобов'язує суб'єкта владних повноважень здійснити його виконання. У випадку, коли боржник добровільно не виконує рішення суду, стягувач має вчинити дії для виконання рішення суду в примусовому порядку відповідно до вимог Закону України «Про виконавче провадження», і тільки після того, як стягувач використав усі можливості для примусового виконання рішення суду, а воно залишається не виконаним, тоді в такої особи виникає право звернутися до суду із заявою в порядку ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд зобов'язаний враховувати висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України).

Рішення суду, що прийнято в даній справі та набрало законної сили, перебуває на виконанні у відповідному органі державної виконавчої служби, на який покладений обов'язок примусового виконання судового рішення та вжиття для цього заходів примусового виконання рішень, що передбачені Законом України «Про виконавче провадження».

За таких обставин, звернення заявника до суду із заявою в порядку, що передбачений ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України, є передчасним.

З огляду на наведене заява задоволенню не підлягає.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 248, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності, вчиненої суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, що подана в адміністративній справі за її позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними бездіяльності та рішення, зобов'язання вчинити дії та стягнення коштів, відмовити.

Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 256 КАС України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.

Повний текст ухвали складено 21 квітня 2023 року.

Суддя Логойда Т.В.