Кіровоградської області
"05" листопада 2007 р. Справа № 3/356
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Н. В. Болгар розглянув у судовому засіданні адміністративну справу № 3/356
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомотів" ЛТД";
до відповідача: Кіровоградської обласної державної адміністрації;
про зобов'язання вчинити певні дії,
за участю:
секретаря судового засідання Кузьмичової О.О.;
представників
позивача - Бірюкова А.О., довіреність № б/н від 23.10.07;
відповідача - головного спеціаліста юридичного відділу апарату Кіровоградської облдержадміністрації Бут Н.М., довіреність № 25-3/1 від 17.01.07.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Автомотів" ЛТД" (далі по тексту - ТОВ "Автомотів ЛТД") звернулося до господарського суду в порядку адміністративного судочинства України з позовною заявою, у якій просить зобов'язати Кіровоградську обласну державну адміністрацію (далі по тексту - Кіровоградська облдержадміністрація) передати в оренду та укласти договір оренди земельної ділянки з ТОВ "Автомотів" ЛТД" на 49 років загальною площею 1,178 га в тому числі по угіддям: пасовища - 1,178 га для розташування комплексу дорожнього сервісу за рахунок земель сільськогосподарського призначення, розташованої вздовж автомобільної дороги М-05 Київ-Одеса (адреса ділянки дороги Км 254+102 м - 254+250 м (ліворуч)).
Відповідач вимоги заявника не визнав, просить у їх задоволенні відмовити, посилаючись у письмових запереченнях на те, що
у позові не наведено доказів стосовно бездіяльності саме обласної державної адміністрації;
відповідно до п. 7 ст. 123 Земельного кодексу України при наданні земельної ділянки у користування обласними державними адміністраціями, радою міністрів АРК або Кабінетом Міністрів України сільські, селищні, міські, районні, обласні ради, районні державні адміністрації за місцем розташування земельної ділянки подають свій висновок відповідно обласній державній адміністрації, Раді міністрів АРК;
керівником ТОВ "Автомотів ЛТД" направлений лист голові Кіровоградської обласної ради 27.04.07 № 20-106 про надання в оренду земельної ділянки для розміщення комплексу дорожнього сервісу;
07.05.07 обласною радою на адресу обласної державної адміністрації надіслано копію листа та проект землеустрою для підготовки відповідних матеріалів на розгляд чергової сесії обласної ради;
обласним управлінням земельних ресурсів був підготовлений проект рішення обласної ради "Про погодження надання земельної ділянки ТОВ "Автомотів "ЛТД" для розташування комплексу придорожнього сервісу та внесений головою обласної державної адміністрації на розгляд сесії обласної ради;
07.09.07 даний проект рішення був розглянутий на сесії обласної ради, але необхідної кількості голосів депутатів обласної ради для прийняття даного рішення не було набрано, що підтверджується витягом з протоколу № 11 одинадцятої сесії Кіровоградської обласної ради п'ятого скликання.
При розгляді матеріалів справи, заслуховуванні пояснень представників сторін господарський суд встановив наступне.
Згідно із Статутом ТОВ "Автомотів ЛТД" воно створене внаслідок реорганізації приватного підприємства Автомотів" (далі по тексту - ПП "Автомотів") і є його правонаступником.
Розпорядженням голови Ульяновської райдержадміністрації від 10.08.05 № 417-р ПП "Автомотів" надана згода на проведення робіт по вибору та погодженню місця розташування земельної ділянки для розміщення (розташування) комплексу придорожнього сервісу загальною площею 1,2 га, в тому числі по угіддях - пасовище площею 1,2 га, за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають в запасі на території Новоселицької сільської ради, та зобов'язано керівника ОО "Автомотів" після проведення відповідних робіт подати акт відбору та погодження місця розташування земельної ділянки у встановленому законом порядку на розгляд Ульяновської райдержадміністрації.
Розпорядженням голови Ульяновської райдержадміністрації від 06.09.05 № 467-р затверджений акт відбору земельної ділянки площею 1,2 га із земель сільськогосподарського призначення Новоселицької сільської ради, що перебувають у запасі, в тому числі по угіддях - пасовище площею 1,2 га, для розташування комплексу придорожнього комплексу та надана згода на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, який зобов'язано виготовити і погодити в установленому порядку на протязі 3 місяців до Ульяновської райдержадміністрації для розгляду.
17.01.06 Новоселицька сільська рада повідомила Ульяновську райдержадміністрацію про згоду у наданні в оренду земель несільськогосподарського призначення ТОВ "Автомотів ЛТД" терміном на 49 років, на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,20 га згідно рішення Новоселицької сільської ради № 209 від 23.12.05.
Розпорядженням голови Ульяновської райдержадміністрації від 29.03.07 № 194-р погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,178 га із земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі, в тому числі по угіддях - пасовище площею 1. 178 га, ТОВ "Автомотів ЛТД" в оренду терміном на 49 років для розташування комплексу придорожнього сервісу та затверджений акт визначення збитків власників землі та землекористувачів, пов'язаних з відведенням земельної ділянки в довгострокову оренду.
04.06.07 за вих. № 01-0202/1234 від 04.06.07 керівником обласного головного управління земельних ресурсів надісланий лист заступнику голови Кіровоградської облдержадміністрації "Про погодження надання земельної ділянки", у якому повідомлено про підготовку обласним головним управлінням земельних ресурсів проекту рішення обласної ради про погодження надання земельної ділянки ТОВ "Автомотів ЛТД" про погодження надання земельної ділянки ТОВ "Автомотів ЛТД" в оренду на 49 років загальною площею 1,178 га пасовищ за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі на території Новоселицької сільської ради Ульяновськького району, для розташування комплексу придорожнього сервісу і просив погодити зазначений проект рішення та подати його на пленарне засідання десятої сесії обласної ради п'ятого скликання.
Як вбачається із пояснень Кіровоградської облдержадміністрації по суті позовних вимог, керівником ТОВ "Автомотів ЛТД" голові Кіровоградської обласної ради надісланий лист від 27.04.07 № 20-106 про надання в оренду земельної ділянки для розміщення комплексу дорожнього сервісу, 07.05.07 обласною радою на адресу обласної адміністрації направлено копію листа та проект землеустрою для підготовки відповідних матеріалів на розгляд чергової сесії обласної ради; необхідної кількості голосів депутатів обласної ради при проведенні одинадцятої сесії Кіровоградської обласної ради п'ятого скликання для прийняття рішення не було набрано.
Позивач просить господарський суд в порядку адміністративного судочинства прийняти судове рішення про зобов'язання Кіровоградської облдержадміністрації укласти з ТОВ "Автомотів ЛТД" договорі оренди земельної ділянки із передачею у довгострокову оренду земельну ділянку.
Господарський суд прийшов до висновку про те, що такі вимоги не мають розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Земельного кодексу України у запасі знаходяться земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб.
Ульяновською райдержадміністрацією погоджено надання позивачеві в оренду земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі для розташування комплексу придорожнього сервісу, тобто під забудову, як зазначено у позовній заяві.
Докази того, що органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування приймалося рішення про затвердження проекту землеустрою, про передачу земельної ділянки загальною площею 1,178 га в тому числі по угіддям: пасовища - 1,178 га для розташування комплексу дорожнього сервісу за рахунок земель сільськогосподарського призначення, розташованої вздовж автомобільної дороги М-05 Київ-Одеса (адреса ділянки дороги Км 254+102 м - 254+250 м (ліворуч)) в оренду на 49 років ПП "Автомотів" чи ТОВ "Автомотів" ЛТД" у користування відсутні.
Зміна цільового призначення земель в порядку ч. 2 ст. 20 Земельного кодексу України не проводилась.
Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 102-1 Земельного кодексу України право користування земельною ділянкою для забудови (суперфіций) виникає на підставі договору між власником земельної ділянки та особою, яка виявила бажання користуватися цією земельною ділянкою для таких потреб, відповідно до Цивільного кодексу України; укладення договорів про надання права користування земельною ділянкою для забудови здійснюється відповідно до Цивільного кодексу України з урахуванням вимог Земельного кодексу України.
Укладення цивільного договору регулюється нормами, які містяться у главі 53 Цивільного кодексу України, а також у ст. 16 Закону України "Про оренду землі.
Відповідно до ст. ст. 16, 17 Закону України "Про оренду землі, у разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду, він укладає договір з особою, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду; у разі зміни цільового призначення земельної ділянки надання її в оренду здійснюється за проектом відведення в порядку, встановленому законом; передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі.
За ч. ч. 1, 3 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.; передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому ст. ст. 118, 123 цього Кодексу.
Орендодавцями землі можуть бути особи, зазначені у ст. 4 Земельного кодексу України. Обласні державні адміністрації є орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, в межах повноважень, визначених законом.
Відповідно до за ч. ч. 6, 7, 9 ст. 123 Земельного кодексу України
проект відведення земельної ділянки погоджується із відповідними органами і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації, які розглядають його у місячний строк в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки;
при наданні земельної ділянки у користування обласними державними адміністраціями сільські, селищні, міські, районні, обласні ради, районні державні адміністрації за місцем розташування земельної ділянки подають свій висновок обласній державній адміністрації;
відмову у наданні земельної ділянки в користування може бути оскаржено в судовому порядку.
Докази прийняття Кіровоградською облдержадміністрацією рішення про надання земельної ділянки, відмови Кіровоградської облдержадміністрації у наданні земельної ділянки у користування ТОВ "Автомотів ЛТД" відсутні.
Предметом позову не є саме оскарження дій чи бездіяльності, суб'єкта владних повноважень чи відмова відповідача у наданні земельної ділянки у користування.
Фактично позов пред'явлений з вимогами про спонукання Кіровоградську райдержадміністрацію укласти цивільний договір - договір оренди землі та передати об'єкт оренди, який має передаватися орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди, за актом приймання передачі.
Такий спір не є спором у сфері публічно-правових відносин, а є спором у сфері цивільно-правових відносин - спором про право позивача на одержання у користування земельну ділянку.
Завданням адміністративного судочинства, як то встановлено ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів, місцевого самоврядування, їхніх посадови в службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій.
Згідно із ч. 2 ст. 2, п. 6 ч. 1 ст. 3, ч. 2 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження; адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин; юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Виходячи із суб'єктного складу осіб у спірних правовідносинах, спір щодо укладення договору оренди та передачі за таким договором об'єкту оренди, має вирішуватися в порядку господарського судочинства за Господарським процесуальним кодексом України.
Господарський суд закриває провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена. Повторне звернення з тією самою позовною заявою не допускається.
Керуючись п. 1. ст. 1 ст. 157, ст. 165, п. 6 "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
1. Закрити провадження у справі.
2. Копії постанови направити сторонам.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом п'яти днів з дня отримання особою, яка оскаржує ухвалу, копії ухвали.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Кіровоградської області.
Суддя Н. В. Болгар