вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
20.04.2023м. ДніпроСправа № 34/5005/6065/2011
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Терра Консалтінг" (м. Дніпро)
до боржника Державного підприємства "Аграрний цех "Саксаганський" (53173, Дніпропетровська область, Софіївський район, село Мар'ївка (Ордо-Василівська с/р), вулиця Центральна , будинок 1; ідентифікаційний код 36595392)
про визнання банкрутом
Суддя Примак С.А.
при секретарі судового засідання Балійчук М.В.
За участі представників сторін:
від кредитора: не з'явився
від боржника: не з'явився
від ліквідатора: не з'явився
Провадження у справі про банкрутство Державного підприємства "Аграрний цех "Саксаганський" перебуває на стадії ліквідації.
До господарського суду 14.03.2023 від ліквідатора надійшло клопотання №02-01/07 від 08.03.2023 про продовження терміну ліквідаційної процедури на три місяці.
Ухвалою господарського суду від 14.03.2023 призначено розгляд клопотання ліквідатора №02-01/07 від 08.03.2023 про продовження терміну ліквідаційної процедури на 20.04.2023.
До господарського суду 29.03.2023 від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області за допомогою системи "Електронний суд" надійшло клопотання про заміну сторони (вх. суду №15399/23 від 29.03.2023).
Ухвалою господарського суду від 30.03.2023 призначено розгляд Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про заміну сторони на 20.04.2023.
Розглянувши у судовому засіданні 20.04.2023 клопотання ліквідатора №02-01/07 від 08.03.2023 про продовження терміну ліквідаційної процедури на три місяці.
Вказане клопотання обґрунтоване, тим що на даний час ліквідатором вживаються заходи передбачені Кодексом України з процедур банкрутства направлені на завершення ліквідаційної процедури, і ліквідатор потребує додатковий час для їх завершення.
Відповідно до частини 2 статті 119 Господарського процесуального кодексу України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Враховуючи наведене, господарський суд вважає за можливе, керуючись статтею 119 Господарського процесуального кодексу України, задовольнити клопотання ліквідатора та продовжити строк ліквідаційної процедури та повноваження ліквідатора на три місяці зобов'язавши ліквідатора подати у цей строк звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс для затвердження.
Розглянувши у судовому засіданні 20.04.2023 клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про заміну сторони, господарський суд встановив.
Розглянувши Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про заміну сторони (вх. суду № 7907/22 від 17.02.2022), господарський суд встановив.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1200 від 18 грудня 2018 року утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу України шляхом поділу.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року №537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" утворено як юридичну особу публічного права Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (ідентифікаційний код 43145015).
Наказом Державної податкової служби України №14 від 12 липня 2019 року "Про затвердження положень про територіальні органи ДПС" затверджено положення про Головне управління ДПС у Дніпропетровській області.
Згідно з пунктом 6 порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 року №1074, права та обов'язки органів виконавчої влади переходять у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу.
Відповідно до наказу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №17 від 03 вересня 2019 року розпочато виконання Головним Управлінням ДПС у Дніпропетровській області покладених на нього положенням про Головні управління ДПС функцій і повноважень Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, що припиняються.
Відповідно до частини першої статті 41 Господарського процесуального кодексу України учасниками справи є сторони, треті особи. У справах про банкрутство склад учасників справи визначається Кодексом України з процедур банкрутства (частина п'ята статті 41 Господарського процесуального кодексу України).
Сторонами в судовому процесі є позивач-та відповідач (частина перша статті 45 Господарського процесуального кодексу України).
Положеннями статті 45 Господарського процесуального кодексу України визначено, що позивачами у справах є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи охоронюваного законом інтересу. Відповідачами є особи, яким пред'явлено позовну вимогу.
З урахуванням статті 4 Господарського процесуального кодексу України позивачами і відповідачами можуть бути юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи та органи місцевого самоврядування.
Статтею 44 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що усі фізичні і юридичні особи здатні процесуальні права та обов'язки сторони, третьої особи, заявника, боржника (процес) правоздатність).
Згідно з частиною шостою статті 44 Господарського процесуального кодексу України юридична особа може прав та обов'язків здійснювати їх через своїх учасників у випадках, коли відповідно до закону або установчої о документа така юридична особа набуває та здійснює права, а також несе обов'язки через своїх учасників.
Одними із елементів системи центральних органів виконавчої влади є відповідні територіальні органи.
Так, згідно із положеннями частин другої-третьої статті 21-1 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, визначені частиною першою цієї статті, утворюються без статусу юридичної особи та є органами державної влади, можуть мати окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України. Положення про такий територіальні: орган затверджуються керівником відповідного центрального органу виконавчої вла. погодженням з міністром, який спрямовує та координує діяльність відповідного центральної о і виконавчої влади.
За приписами частин першої та другої статті 52 Господарського процесуального кодексу України у разі припинення юридичні особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку він замінив.
Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної
компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або
внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його
адміністративної компетенції.
Відповідно до підпункту 41.1.1 пункту 41 статті 41 Податкового кодексу України (далі - ПТ України) контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влад реалізує державну податкову політику, його територіальні органи") - щодо дотри законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пн законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавчо контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чн його територіальні органи.
У свою чергу повноваження і функції контролюючих органів визначаються цим Кодексом, Митним кодексом України та законами України. Розмежування повноважень і функціональних обов'язків контролюючих органів визначається законодавством України (пункт 41.5 статті 41 ПК України).
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком.
Поряд із цим установлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів та прийняття рішення про можливість забезпеч є здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються, рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язанії внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуті утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій (пункт 2 Постанови № 893).
Права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи (п. 3 Постанови № 893).
Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 № 529 "Про утворення і територіальних органів Державної податкової служби" утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком. Можливість з 01.01.2021 забезпечення здійснення новоствореними територіальними органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються, була передбачена відповідним наказом від 24.12.2020 № 755.
Крім цього регламентовано, що кожен територіальний орган ДПС, утворений як її відокремлений підрозділ, є правонаступником майна, прав та обов'язків відповідного територіального органу ДПС, що ліквідується (наказ від 12.11.2020 № 643 "Про затвердження положень про територіальні органи ДПС").
Отже, станом на теперішній час відбулося фактичне процесуальне правонаступництво, за яким здійснено передання компетенції від ліквідованого територіального органу ДПС як юридичної особи публічного права до територіального органу ДПС як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.
У свою чергу, територіальний орган ДПС як юридична особа публічного права втратив процесуальну правоздатність органу, який згідно із законом виконує функції, зокрема у сфері реалізації державної податкової політики.
Таким чином, для встановлення факту публічного правонаступництва суб'єкта владних повноважень визначальним є встановлення або припинення первісного суб'єкта або перехід повністю чи частково його функцій.
Відтак, враховуючи викладене, наявні правові підстави заміни як сторони у справі територіального органу ДПС як юридичної особи публічного права на територіальний орган ДПС, утворений як її відокремлений підрозділ.
Згідно статті 43 Кодексу з процедур банкрутства, у разі вибуття чи заміни кредитора у справі про банкрутство господарський суд за заявою правонаступника або іншого учасника (учасників) справи здійснює заміну такої сторони її правонаступником на будь-якій стадії провадження у справі.
Враховуючи вищевикладене, господарський суд вважає за необхідне задовольнити заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про заміну сторони та замінити Головне управління ДФС у Дніпропетровській області (ідентифікаційний код 39394856) на його правонаступника Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (ідентифікаційний код ВП 44118658).
На підставі викладеного, керуючись статтями 119, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, статтями 43, 60 Кодексу України з процедур банкрутства, господарський суд, -
Клопотання ліквідатора №02-01/07 від 08.03.2023 про продовження терміну ліквідаційної процедури на три місяці - задовольнити.
Продовжити строк ліквідаційної процедури та повноваження ліквідатора Шевченко Віталія Євгеновича до 20.07.2023.
Зобов'язати ліквідатора Шевченко Віталія Євгеновича у строк до 20.07.2023 подати до господарського суду для затвердження звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс.
Заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про заміну сторони - задовольнити.
Замінити Головне управління ДФС у Дніпропетровській області (ідентифікаційний код 39394856) на його правонаступника Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (ідентифікаційний код ВП 44118658).
Ухвала набирає законної сили - 20.04.2023 та може бути оскаржена в порядку та строк, встановлені ст. ст. 254-256 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя С.А. Примак