П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
20 квітня 2023 р.м.ОдесаСправа № 420/16637/22
Головуючий першої інстанції Левчук О.А.
Час та місце ухвалення судового рішення «--:--», м. Одеса
Повний текст судового рішення складений 23.01.2023р.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Єщенка О.В., Яковлєва О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 січня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області, третя особа Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
17.11.2022р. ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області, третя особа Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області про визнання протиправними дій щодо відмови у нарахуванні їй пенсії державного службовця на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), які були видані Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків від 17.08.2021р. № 28/14/28-10-10-02-55 та Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків від 30.08.2021р. №49/34-00-10 та від 14.09.2021р. №53/34-00-01/53/34-00-01 для призначення пенсії державного службовця; зобов'язання здійснити перерахунок, нарахування та виплату їй пенсії державного службовця з 01.09.2021р. на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), які були видані Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків від 17.08.2021 р. № 28/14/28-10-10-02-55 та Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків від 30.08.2021 р. № 49/34-00-10 та від 14.09.2021 р. № 53/34-00-01/53/34-00-01, з урахуванням виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог, зазначено, що при зверненні до відповідача із заявою від 15.09.2021р. про переведення позивача з пенсії за віком призначену їй 23.10.2019р. згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про Державну службу» нею були надані довідки про складові заробітної плати. Однак пенсійний орган безпідставно відмовив позивачу в нарахуванні пенсії за віком, як державному службовцю, з урахуванням всіх видів оплати праці, зазначених у довідках Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 17.08.2021р. №28/14/28-10-10-02-55, Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 30.08.2021р. №49/34-00-10, від 14.09.2021р. №53/34-00-01/53/34-00-01.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23.01.2023р. позов задоволено, оскільки складові заробітної плати, які зазначені в довідках для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) №28/14/28-10-10-02-55 від 17.08.2021р., №53/34-00-01/53/34-00-01 від 14.09.2021р. та в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №49/34-00-10 від 30.08.2021р., відповідають приписам чинного законодавства, а тому Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області протиправно не враховано їх при повторному розгляді заяви ОСОБА_1 від 15.09.2021р. про перехід з пенсії за віком призначену 23.10.2019р. згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про Державну службу».
Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції при вирішенні справи норм матеріального та процесуального права, тому просить рішення суду скасувати та прийняти нове яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Апелянт зазначає, про відсутність законних підстав щодо здійснення нарахування та виплати позивачу пенсії державного службовця на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 28/14/28-10-10-02-55 від 17.08.2021р., №53/34-00-01/53/34-00-01 від 14.09.2021р. та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №49/34-00-10 від 30.08.2021р.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та з вересня 2014р. отримувала пенсію по інвалідності, а з 23.10.2019р. отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
15.09.2021р. ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перехід з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу», згідно довідок про заробітну плату.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 22.09.2021р. №951370829122, за принципом екстериторіальності, відмовлено ОСОБА_1 в здійсненні переходу на пенсію згідно Закону України «Про державну службу».
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10.06.2021р. у справі №521/20248/21 (набрало законної сили 17.08.2022р.) визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 22.09.2021р. №951370829122 про відмову в нарахуванні ОСОБА_1 пенсії згідно Закону України «Про державну службу»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.09.2021р. про перехід на пенсію згідно Закону України «Про державну службу», з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні. /т.1 а.с.31-44/
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 02.11.2022р. №2200-0306-8/69365 повідомлено ОСОБА_1 , що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.06.2021р. у справі №521/20248/21 їй обчислено пенсію за віком з урахуванням норм ст.37 Закону України від 16.12.1993р. №3723-ХІІ «Про державну службу». Оскільки зобов'язальна частина рішення суду не містить посилань на довідки, згідно з яких необхідно призначити пенсію за віком відповідно до Закону «Про державну службу», тому до обрахунку пенсії враховано заробітну плату в нульовому значенні. Розмір пенсії згідно Закону України «Про державну службу» становитиме 1934,00грн. Враховуючи, що на виконання судового рішення у справі №521/20248/21 розмір пенсії є меншим (1934грн.) ніж пенсія за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (7157,26грн.), позивачу слід звернутися до сервісного центру обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області для узгодження питання щодо проведення перерахунку пенсії на виконання рішення суду. /т.1 а.с.45/
Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови у нарахуванні пенсії державного службовця на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, позивач звернулася до суду з даним позовом до суду.
Перевіривши матеріали справи, судова колегія вважає, що суд першої інстанції при вирішенні справи дійшов до обґрунтованого висновку щодо задоволення позовних вимог з наступних підстав.
01.05.2016 року набув чинності Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон України №889-VIII), підпунктом 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» якого визнано таким, що втратив чинність, Закон України 16.12.1993р. №3723-XII «Про державну службу», крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Пунктом 10 розділу ХІ Закону України №889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст.25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Пунктом 12 розділу ХІ Закону України №889-VIII визначено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Таким чином, розділом XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016р. певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 стажу державної служби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, ст.37 Закону України №3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.
Отже, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України №3723-ХІІ після 01.05.2016р. є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою ст.37 Закону України №3723-ХІІ і п.п.10, 12 розділу Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Згідно ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10.06.2021р. у справі №521/20248/21 (набрало законної сили 17.08.2022р.) визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 22.09.2021р. №951370829122 про відмову в нарахуванні ОСОБА_1 пенсії державного службовця; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.09.2021р. про перехід на пенсію згідно Закону України «Про державну службу», з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. /т.1 а.с.31-44/
Вказаним судовим рішенням у справі №521/20248/21 встановлено, що стаж роботи позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, на день набрання чинності Закону України №889-VІІІ, становив більше 20 років. При цьому, позивач працювала на посадах державної служби станом на день набрання чинності Законом України №889-VIII, що дає їй право на призначення пенсії відповідно до Закону України №3723-XII.
Так, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 02.11.2022р. № 2200-0306-8/69365 повідомлено ОСОБА_1 про те, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.06.2021р. у справі №521/20248/21 обчислено її пенсію за віком з урахуванням норм ст. 37 Закону України від 16.12.1993р. №3723-ХІІ «Про державну службу». Водночас, оскільки зобов'язальна частина рішення суду не містить посилань на довідки, згідно з яких необхідно призначити пенсію за віком відповідно до Закону «Про державну службу», тому до обрахунку пенсії враховано заробітну плату в нульовому значенні. Розмір пенсії згідно Закону України «Про державну службу» становитиме 1934грн. /т.1 а.с.45/
Разом з тим, відповідно до ст.37 Закону України №3723-XII визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 1 Закону України «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» основна заробітна плата - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ч.ч.2,3 ст.50 Закону України №889-VІІІ заробітна плата державного службовця складається з: 1) посадового окладу; 2) надбавки за вислугу років; 3) надбавки за ранг державного службовця; 6) премії (у разі встановлення). За результатами роботи та щорічного оцінювання службової діяльності державним службовцям можуть встановлюватися премії. До премій державного службовця належать: 1) премія за результатами щорічного оцінювання службової діяльності; 2) місячна або квартальна премія відповідно до особистого внеску державного службовця в загальний результат роботи державного органу; 3) місячна або квартальна премія за належне виконання умов контракту про проходження державної служби (у разі укладення). При цьому загальний розмір премій, передбачених пунктом 2 цієї частини, які може отримати державний службовець за рік, не може перевищувати 30 відсотків фонду його посадового окладу за рік.
Пунктом 1 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016р. №622 (надалі - Порядок №622), визначено пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно п. 4, 5, 6 Порядку №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016р. як за повний місяць; матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді. За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.
Таким чином, нарахування пенсії державного службовця ОСОБА_1 повинно здійснюватись із врахуванням даних, зазначених в довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
Як вбачається з матеріалів справи, звертаючись до пенсійного органу із заявою про перехід з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», ОСОБА_1 надавались, в порядку передбаченому законодавством належним чином складені, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), видані Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків від 17.08.2021р. №28/14/28-10-10-02-55 та Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків від 30.08.2021р. №49/34-00-10. від 14.09.2021р. №53/34-00-01/53/34-00-01. /т.1 а.с.85-88, 104-109/
Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов до обґрунтованого висновку щодо визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 в розрахунку пенсії державного службовця, з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 28/14/28-10-10-02-55 від 17.08.2021р., №53/34-00-01/53/34-00-01 від 14.09.2021р. та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №49/34-00-10 від 30.08.2021р. та зобов'язання здійснити розрахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 з 01.09.2021р., з урахуванням вказаних довідок.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
З огляду на викладене, та враховуючи, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм процесуального та матеріального права, в порядку ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги та залишає рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст.311, 315, 316, 319, 321, 322, 325 КАС України, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 січня 2023 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.
Головуючий суддя Крусян А.В.
Судді Єщенко О.В. Яковлєв О.В.