Постанова від 20.04.2023 по справі 420/23946/21

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2023 р.м. ОдесаСправа № 420/23946/21

Місце ухвалення рішення суду 1 інстанції:

м. Одеса;

Дата складання повного тексту рішення суду 1 інстанції:

28.02.2023 року;

Головуючий в 1 інстанції: Вовченко О.А.

П'ятий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

Головуючого судді - Єщенка О.В.

суддів - Крусяна А.В.

- Яковлєва О.В.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2023 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

30.11.2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 90% до 80% сум грошового забезпечення та обмеження пенсії максимальним розміром;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення від 16.03.2021 року №ЮО106229, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, без обмеження максимального розміру пенсії, передбаченого ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та провести виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2022 року адміністративний позов задоволено.

Суд визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 80% сум грошового забезпечення та обмеження пенсії максимальним розміром.

Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення від 16.03.2021 року №ЮО106229, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, без обмеження максимального розміру пенсії, передбаченого ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та провести виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.

28.08.2022 року позивач звернувся до суду першої інстанції із заявою, в якій просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2022 року у справі №420/23946/21.

Вказані вимоги обґрунтовані тим, що в результаті перерахунку пенсії на підставі судового рішення орган пенсійного фонду до виплати визначив пенсію позивача у розмірі з урахуванням обмежень, встановлених ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Наведене свідчить про свідоме не виконання територіальним органом пенсійного фонду рішення, яке набрало законної сили у цій справі, та наявність правових підстав, передбачених ст. 382 КАС України, для встановлення судового контролю в адміністративній справі.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2022 року у задоволенні заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №420/23946/21 відмовлено.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2022 року задоволено апеляційну скаргу ОСОБА_1 .

Ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2022 року скасовано.

Ухвалено нове судове рішення, яким заяву ОСОБА_1 , подану в порядку ст. 382 КАС України, задоволено.

Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області строк в десять робочих днів з дня одержання даної ухвали для подання до суду першої інстанції звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2022 року по справі №420/23946/21.

Направлено справу №420/23946/21 до Одеського окружного адміністративного суду для розгляду звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в порядку, передбаченому ст. 382 КАС України.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2023 року прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виконання рішення суду від 07.02.2022 року по справі №420/23946/21.

14.12.2022 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області подано суду першої інстанції звіт про виконання рішення суду по справі №420/23946/21.

Вимоги про прийняття звіту відповідач обґрунтовує тим, що на виконання судового рішення у цій справі позивачу 06.07.2022 року проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 року, виходячи з відсоткового розміру пенсії - 90% від сум грошового забезпечення, визначеного у довідці Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 16.03.2021 року №ЮО106229. Розмір пенсії позивача з 01.08.2022 року становить 21384,72 грн. Інформація про виконання рішення у справі №420/23946/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області внесена до відповідного реєстру судових рішень.

Посилаючись на положення статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статтей 23, 121 Бюджетного кодексу України і ту обставину, що нараховані відповідачем суми пенсії включено до реєстру судових рішень та поставлено у відповідну чергу на безпосередню виплату, Управління наполягає на виконанні покладених на територіальний орган пенсійного фонду судовим рішенням зобов'язань.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2022 року встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.02.2022 у справі №420/23946/21.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.02.2022 у справі №420/23946/21 протягом тридцяти днів з дня отримання копії ухвали.

11.01.2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області подано суду першої інстанції звіт про виконання рішення суду по справі №420/23946/21, в якому Управління повторно зазначає про виконання судового рішення в межах покладних на відповідача зобов'язань та роз'яснює, що виплата перерахованої пенсії буде здійснена позивачу в порядку черговості виконання судових рішень і після виділення Управлінню відповідних бюджетних асигнувань.

З огляду на не надання відповіді Пенсійного фонду України щодо затвердження запиту Управління на виділення бюджетних коштів з метою проведення виплати за рішенням у цій справі, Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2023 року встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.02.2022 у справі №420/23946/21.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.02.2022 у справі №420/23946/21 протягом тридцяти днів з дня отримання копії ухвали.

Представивши відповідь Пенсійного фонду України за результатом розгляду бюджетного запиту, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області 24.02.2023 року повторно подало суду першої інстанції звіт про виконання судового рішення у цій адміністративній справі.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2023 року прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виконання рішення суду від 07.02.2022 по справі № 420/23946/21.

Проаналізувавши приписи підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення від 22.12.2014 року №28-2, статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», статтей 72, 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статтей 23, 116 Бюджетного кодексу України, суд першої інстанції виходив з того, що фінансування та виплата пенсій здійснюється за рахунок коштів Пенсійного фонду, виділених з Держаного бюджету України та за наявності відповідного бюджетного призначення. Виплати пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.

У зв'язку із чим, відсутність відповідного фінансового забезпечення та фактична відсутність коштів не може підтверджувати невиконання судового рішення без поважних причин.

З урахуванням вищезазначеного суд першої інстанції дійшов висновку про те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, виконавши рішення суду в частині здійснення перерахунку пенсії позивача та її виплати з місяця, наступного за місяцем, в якому рішення суду набрало законної сили, не мало об'єктивної фінансової можливості виконати судове рішення в частині виплати позивачу заборгованості по пенсії, а причини його невиконання є поважними.

Не погоджуючись з ухвалою суду першої інстанції, наголошуючи на порушенні судом норм процесуального права, неповному з'ясуванні обставин справи, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить судове рішення скасувати та ухвалити нове судове рішення про зобов'язання відповідача подати звіт щодо виконання рішення.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки обставинам справи і помилково залишено поза увагою те, що рішенням суду, яке набрало законної сили, чітко визначено обов'язок відповідача провести перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром з першого числа місяця, наступного після місяця, в якому виникли підстави для такого перерахунку.

Правомірність обмеження виплати позивачу пенсії при затвердженні звіту Управління суд першої інстанції не перевірив.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів виходить з наступного.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Вказані положення Основного Закону кореспондуються із приписами ч.ч. 2, 3 ст. 14 КАС України, згідно яких судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Аналогічні положення щодо обов'язковості судових рішень містять норми ст. 370 КАС України.

Апеляційний суд враховує, що вирішуючи спір по суті та задовольняючи позовні вимоги у цій справі, суд першої інстанції виходив з:

протиправності дій територіального органу при застосуванні під час виплати пенсії позивача положень ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та обмеження пенсії максимальним розміром;

наявності у позивача права на пенсію у розмірі 90% відповідного грошового забезпечення.

На виконання судового рішення у цій справі позивачу 06.07.2022 року проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 року, виходячи з відсоткового розміру пенсії - 90% від сум грошового забезпечення, визначеного у довідці Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 16.03.2021 року №ЮО106229.

Згідно електронного розрахунку, з серпня 2022 року у підсумку пенсію (з надбавками) позивача відповідачем визначено у розмірі 24 608,69 грн.

З урахуванням максимального розміру до виплати позивачу пенсія підлягає у сумі 21 384,72 грн.

Виходячи з положень статтей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», апеляційний суд враховує, що виплати, призначені на виконання судового рішення, продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при ухваленні рішення, або зміни умов пенсійного забезпечення.

Вказане відповідає і резолютивній частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2022 року по цій справі, оскільки рішення суду не містить кінцевої дати його виконання.

Слід зазначити, що правових підстав (змін у законодавстві) щодо пенсійного забезпечення відповідної категорії осіб, як причина зміни соціального забезпечення позивача, відповідачем не наведено і таких підстав не перевірено судом першої інстанції.

Вищенаведене не дає колегії суддів підстави вважати виконаним судове рішення, яке набрало законної сили у цій справі.

При цьому, відповідно до частини 1 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Частинами 2, 3 вказаної статті адміністративного процесуального законодавства передбачено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.

Згідно із частиною 7 цієї статті сплата штрафу не звільняє від обов'язку виконати рішення суду і подати звіт про його виконання. Повторне невиконання цього обов'язку тягне за собою застосування наслідків, установлених частинами першою і другою цієї статті, але розмір нового штрафу при цьому збільшується на суму штрафу, який було або мало бути сплачено за попередньою ухвалою.

Таким чином, судовий контроль за виконанням судового рішення спрямований на забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві та має на меті забезпечення належного виконання судового рішення.

Слід враховувати, що відповідно до пункту 1 частини 6 статті 246 КАС України у разі необхідності у резолютивній частині рішення також вказується про порядок і строк виконання рішення.

Одночасно, застосування судового контролю згідно статті 382 КАС України є правом суду та не залежить від волевиявлення особи, яка звернулась за судовим захистом.

Отже, приписи наведеної норми не містять застережень щодо процесуальної можливості суду встановити судовий контроль під час вирішення спору по суті чи після ухвалення судового рішення. Часових обмежень такого права суду вказана норма адміністративного процесуального права не містить.

З огляду на викладене, оскільки висновки суду не відповідають нормам процесуального права та обставинам справи, колегія суддів вважає, що судове рішення відповідно до вимог статті 317 КАС України підлягає скасуванню з ухваленням нового судового рішення про задоволення заяви.

Відповідно до приписів ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п. 2 ч. 1 ст. 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2023 року - скасувати.

Ухвалити нове судове рішення, яким повторно встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області строк в десять робочих днів з дня одержання даної ухвали для подання до суду першої інстанції звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2022 року по справі №420/23946/21.

Направити справу №420/23946/21 до Одеського окружного адміністративного суду для розгляду звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в порядку, передбаченому статтею 382 КАС України.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий-суддя: О.В. Єщенко

Судді: А.В. Крусян

О.В. Яковлєв