07 квітня 2023 року м. Дніпросправа № 280/3847/22
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Чабаненко С.В.,
суддів: Чумака С.Ю., Юрко І.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС в Запорізькій області (філія ГСЦ МВС) в особі Територіального сервісного центру МВС № 2341 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 08 вересня 2022 року в адміністративній справі № 280/3847/22 за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС в Запорізькій області (філія ГСЦ МВС) в особі Територіального сервісного центру МВС № 2341 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС в Запорізькій області (філія ГСЦ МВС) в особі Територіального сервісного центру МВС № 2341, в якому просила:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови їй у реєстрації автомобіля марки CHEVROLET EXPRESS, 2013 року випуску, об'єм двигуна 5327 см3, колір - червоний, номер кузову № НОМЕР_1 , номер рами № НОМЕР_2 ;
- зобов'язати відповідача здійснити за нею реєстрацію автомобіля марки CHEVROLET EXPRESS, 2013 року випуску, об'єм двигуна 5327 см3, колір - червоний, номер кузову № НОМЕР_1 , номер рами № НОМЕР_2 , з видачею номерних знаків та свідоцтва про реєстрацію автомобіля, за плату встановлену чинним законодавством для даного виду адміністративних послуг та згідно з порядком, визначеним постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року № 1388.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 08 вересня 2022 року позов задоволено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Регіональний сервісний центр Головного сервісного центру МВС в Запорізькій області (філія ГСЦ МВС) в особі Територіального сервісного центру МВС № 2341 подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до приписів ст. 311 КАС України.
Перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено письмовими доказами, наявними в матеріалах справи 28.05.2020 року до ТСЦ МВС № 2341 з метою реєстрації автомобіля марки Chevrolet Express, 2013 року випуску, з державним реєстраційним номером НОМЕР_3 , ідентифікаційний номер (номер кузова) НОМЕР_1 за ОСОБА_1 звернувся її представник Бабенко Олександр Васильович за нотаріально посвідченою довіреністю.
Під час проведення експертного дослідження вказаного автомобіля, згідно з висновком експертного дослідження від 28.05.2020 року № 08/2341/4Д, фахівцем Запорізького НДЕКЦ Сорокіним Д.Г. встановлено, що первинний заводський ідентифікаційний номер транспортного засобу піддавався зміненню кустарним способом шляхом перезакріплення заводських носіїв інформації про первинний ідентифікаційний номер.
25.06.2020 року за даним фактом Дніпровським відділом поліції ГУНП в Запорізькій області порушено кримінальне провадження № 120200800050002074 за ознаками злочину, передбаченого ст. 290 КК України.
06.11.2020 року дізнавачем СД Дніпровського відділу поліції ГУНП в Запорізькій обалсті Бандурою М.М. прийнято постанову про закриття кримінального провадження № 120200800050002074, у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення (проступку), передбаченого ч. 1 ст. 290 КК України.
Постановою про скасування постанови про закриття кримінального провадження від 22.02.2022 року, прийнятою уповноваженими особами Дніпровської окружної прокуратури м. Запоріжжя, постанову дізнавача СД Дніпровського відділу поліції ГУНП в Запорізькій області Бандури М.М. від 06.11.2020 року за № 120200800050002074 від 25.06.2020 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 290 КК України було скасовано.
12.05.2022 року постановою дізнавача СД Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області лейтенанта поліції Ваврищук Анаетасії Євгенівни було закрито кримінальне провадження внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 1202000800500002074 від 25.06.2020 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 290 КК України, у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення (проступку).
Позивача 17.05.2022 року звернулася до відповідача з заявою про проведення державної реєстрації належного їй автомобіля марки CHEVROLET EXPRESS, 2013 року випуску, об'єм двигуна 5327 см.3, колір - червоний, номер кузову № НОМЕР_1 , номер рами № НОМЕР_2 .
Листом від 23.05.2022 року вих. № 31/8-2341-Д-9 відповідач відмовив позивачу в реєстрації вказаного транспортного засобу посилаючись на наявне кримінальне провадження від 25.06.2020 року № 120200800050002074, порушення ст. 34, 37 «Про дорожній рух», п. 2, 3, 8, 15 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року № 1388.
Не погоджуючись із вказаною відмовою, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що обставини, на які відповідач посилається в оскаржуваній відмові спростовуються наданими позивачем відповідачу та суду доказами. З огляду на вищезазначене, суд вважав, що відповідачем неправомірно та не відповідно до вимог п. 15 Порядку № 1388 було відмовлено в реєстрації транспортного засобу.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Правові та соціальні основи дорожнього руху з метою захисту життя та здоров'я громадян, створення безпечних і комфортних умов для учасників руху та охорони навколишнього природного середовища визначає Закон України «Про дорожній рух» від 30 червня 1993 року № 3353-XII (далі - Закон № 3353-XII).
Відповідно до ст. 34 вказаного Закону державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, а також відсутності будь-яких обтяжень, у тому числі за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Частиною другою статті 34 Закону № 3353-XII передбачено, що державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників..
Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлюється Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року № 1388 (далі - Порядок № 1388).
Цей Порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 1388 (у редакції на час первинного звернення позивача до відповідача з метою реєстрації транспортного засобу) Державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
Відповідно до пунктів 7, 8 Порядку № 1388 власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).
Експлуатація транспортних засобів, що не зареєстровані (не перереєстровані) в уповноважених органах МВС та без номерних знаків, що відповідають державним стандартам, а також ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах або знищені чи підроблені, забороняється.
Транспортні засоби, тимчасово ввезені на митну територію України для особистого користування більш як на 30 діб, підлягають державній реєстрації в сервісних центрах МВС на строк, визначений відповідним органом доходів і зборів. Тимчасово ввезені транспортні засоби не можуть бути розкомплектовані на запасні частини, передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам.
Державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в
підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України
«Про дорожній рух»)
Пунктом 15 Порядку № 1388 визначено, що під час проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортні засоби (крім випадків реєстрації нових транспортних засобів, перереєстрації транспортних засобів у зв'язку із зміною найменування та адреси юридичних осіб, прізвища, імені чи по батькові, місця проживання фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, вибракування їх у цілому) підлягають огляду фахівцями експертної служби МВС з метою звірення ідентифікаційних номерів їх складових частин з номерами, зазначеними в поданих власником для реєстрації документах.
За результатами огляду в документах, які подаються для державної реєстрації, робиться відповідна відмітка або складається акт огляду. Експертне дослідження транспортного засобу і реєстраційних документів на транспортний засіб (інших документів, які є підставою для реєстрації транспортного засобу) проводиться за заявою власника з метою визначення справжності ідентифікаційних номерів транспортного засобу і реєстраційних документів. Експертне дослідження проводиться фахівцями експертної служби МВС або судовими експертами державних спеціалізованих установ, які мають присвоєну в установленому Законом України «Про судову експертизу» ( 4038-12 ) порядку кваліфікацію судового експерта з правом проведення досліджень за відповідними експертними спеціальностями. За результатами дослідження складається висновок експертного дослідження, який додається до документів, що подаються для державної реєстрації. Установлення відповідності конструкції, перевірка за Єдиним державним реєстром МВС, автоматизованою базою даних про розшукувані транспортні засоби, банком даних Генерального секретаріату Інтерполу, перевірка відомостей про обмеження відчуження за Державним реєстром обтяжень рухомого майна та відомостей про документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, а також про реєстрацію місця проживання за Єдиним державним демографічним реєстром проводяться уповноваженими особами сервісного центру МВС.
Державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, крім випадків вибракування їх у цілому, без ідентифікаційного номера або із знищеними, пошкодженими (один чи кілька символів номера візуально не визначаються) чи підробленими (змінено один або кілька символів номера, замінено панель (табличку) або частину панелі (таблички) з номером) ідентифікаційними номерами складових частин (кузова, шасі, рами) не допускається. Перша державна реєстрація таких засобів, а також ввезених на митну територію України транспортних засобів, що розшукуються правоохоронними органами інших держав, не проводиться.
У разі пошкодження ідентифікаційного номера перша державна реєстрація транспортних засобів проводиться тільки після експертного підтвердження справжності ідентифікаційного номера.
Не допускається державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, крім випадків вибракування їх у цілому, номери двигунів яких мають ознаки навмисного знищення або підробки (крім випадків повернення транспортного засобу законному власнику із знищеним або підробленим ідентифікаційним номером двигуна після незаконного заволодіння таким засобом).
Статтею 37 Закону України «Про дорожній рух» та пунктом 7 Порядку № 1388 встановлено, що забороняється експлуатація незареєстрованих (не перереєстрованих) транспортних засобів.
Знищення, підробка або заміна ідентифікаційного номера, номерів двигуна, шасі або кузова, або заміна без дозволу відповідних органів номерної панелі з ідентифікаційним номером транспортного засобу - є кримінальним злочином (стаття 290 Кримінального кодексу України).
З матеріалів справи встановлено, що підставою відмови у реєстрації транспортного засобу, відповідач вказує наявність кримінального провадження від 25.06.2020 року № 120200800050002074 за ознаками злочину, передбаченого ст. 290 КК України та зазначає, що надані при реєстрації транспортного засобу технічний паспорт від 10.08.2017 року ЕL193389, свідоцтво про право власності на шасі, митна декларація від 13.05.2020 року та коригування до митної декларації від 06.09.2021 року, також свідчать про те що, номер рами № 1GDUGEB49A1181360 та номер кузову № НОМЕР_1 , належать різним автомобілям, при цьому номер рами № НОМЕР_2 як зазначено в наданих документах є 2010 року випуску, а номер кузову № НОМЕР_1 є 2014 року випуску.
Як зазначалось вище, 25.06.2020 року Дніпровським відділом поліції ГУНП в Запорізькій області порушено кримінальне провадження № 120200800050002074 за ознаками злочину, передбаченого ст. 290 КК України.
Проте, 06.11.2020 року дізнавачем СД Дніпровського відділу поліції ГУНП в Запорізькій області Бандурою М.М. прийнято постанову про закриття кримінального провадження № 120200800050002074 у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення (проступку), передбаченого ч. 1 ст. 290 КК України.
22.02.2022 року постановою про скасування постанови про закриття кримінального провадження, винесеною уповноваженими особами Дніпровської окружної прокуратури м. Запоріжжя, постанову дізнавача СД Дніпровського відділу поліції ГУНП в Запорізькій області Бандури М.М. від 06.11.2020 року за № 120200800050002074 від 25.06.2020 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 290 КК України скасовано.
12.05.2022 року постановою дізнавача СД Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області лейтенанта поліції Ваврищук Анастасії Євгенівни було знову закрито кримінальне провадження внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 25.06.2020 року за № 1202000800500002074, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 290 КК України, у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення (проступку).
Тобто, кримінальне провадження від 25.06.2020 року № 1202000800500002074 закрито.
Колегія суддів зазначає, що згідно з висновком експерта Дніпропетровського НДІСЕ МЮУ України від 19.10.2020 року № 3974/3975-20 ідентифікаційний номер (номер кузова) НОМЕР_1 , наданого на дослідження транспортного засобу «Chevrolet Express» з н.з. НОМЕР_3 , не змінювався. Ознак зміни номера кузова, який нанесено на металеву табличку, на час проведення експертного дослідження, не виявлено.
Разом з цим, відповідно до висновку експерта Дніпропетровського НДІСЕ МЮУ України від 12.07.2021 року № 2654-21 на нижній рамці вітрового скла автомобіля «Chevrolet Express», в лівій частині закріплена ідентифікаційна табличка з нанесеним на неї маркування номера кузова НОМЕР_1 . Ознак зміни номера на табличці не виявлено. На заводському кріпленні металевої ідентифікаційної маркувальної таблички автомобіля «Chevrolet Express» (з номером 1GBSGDC41E1103511) на дату проведення експертного дослідження, слідів зміни, перезакріплення таблички не виявлено. Під час огляду ідентифікаційних полімерних вклейок (прямокутної форми з закругленими краями) та місць їх кріплення, які зафіксовані в отворі правих передніх та лівих дверей автомобіля «Chevrolet Express», а також лівій стійці кузова автомобіля «Chevrolet Express» у деяких місцях виявлено сліди відклеювання країв вклейок, відшарування захисного голографічного шару, нашарування на краях вклейок речовини червоного кольору (схоже на лакофарбове покриття). Розміри, форма, конфігурація, спосіб нанесення даних на них не відрізняється від аналогічних характеристик проклейок, які кріпляться на автомобілі даної моделі в умовах заводу виробника. Таким чином, на час проведення дослідження автомобіля «Chevrolet Express», виявлено сліди відклеювання країв полімерних країв полімерних вклейок (зафіксованих в отворі правих передніх та лівих дверей автомобіля «Chevrolet Express», а також лівій стійці кузова даного автомобіля), що могло виникнути в результаті попередніх оглядів, проведення відновленого ремонту лакофарбового покриття. Слідів перекріплення вищевказаних полімерних вклейок не виявлено.
Тобто, доказів того, що позивач звернулась до відповідача з метою реєстрації транспортного засобу зі знищеними, фальсифікованими або підробленими ідентифікаційними номерами складових частин транспортного засобу матеріали справи не містять та ані судом першої інстанції, ані судом апеляційної інстанції таких обставин не встановлено.
Таким чином, враховуючи вищевикладене колегія суддів зазначає, що відповідачем не доведено наявність підстав для відмови в реєстрації транспортного засобу, а тому, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що сервісним центром неправомірно та не у спосіб передбачений п. 15 Порядку № 1388 було відмовлено в реєстрації транспортного засобу, а тому обставини, на які відповідач посилається в оскаржуваній відмові спростовуються наданими позивачем відповідачу та суду доказами.
Доводи апеляційної скарги не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу судового рішення, тому не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення, крім випадків, передбачених цим пунктом.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 322, 327, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС в Запорізькій області (філія ГСЦ МВС) в особі Територіального сервісного центру МВС № 2341 - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 08 вересня 2022 року в адміністративній справі № 280/3847/22- залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту її прийняття, та може бути оскаржена у строки та в порядку встановлені ст. ст. 329, 331 КАС України.
Головуючий - суддя С.В. Чабаненко
суддя С.Ю. Чумак
суддя І.В. Юрко