20 квітня 2023 року м. Дніпросправа № 280/3973/22
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Коршуна А.О. (доповідач),
суддів: Чередниченка В.Є., Панченко О.М.,
розглянув в порядку письмового
провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.10.2022р. в адміністративній справі №280/3973/22
за позовом:ОСОБА_1
до: про:Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
04.07.2022р. ОСОБА_1 за допомогою поштового зв'язку звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - ГУ ПФУ в Запорізькій області) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії /а.с. 1-7/ .
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 07.07.2022р. за вищезазначеним адміністративним позовом відкрито провадження у справі №280/3973/22 та справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін /а.с. 26-27/.
Позивач у адміністративному позові, з яким звернулася до суду, просив:
- визнати протиправними дії відповідача, щодо відмови у призначенні пенсії за віком з 14.11.2021р., відповідно до ст.26, ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-ІV, з урахуванням показників середньої заробітної плати по Україні за 2018-2020р. ;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити пенсію за віком, відповідно до ст.26, ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-ІV, у розмірі обчисленому із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії 2018-2020р. (9118,81грн.), та виплатити недоплачений розмір пенсії, з урахуванням різниці, що була виплачена раніше, починаючи з 14.11.2021р.;
- визнати протиправними дії відповідача , щодо відмови виплатити грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до п.7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-ІV;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити відповідно до п.7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-ІV, грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення - 14.11.2021р., з урахуванням призначення пенсії за віком відповідно до ст.26, ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-ІV з показниками середньої заробітної плати по Україні за 2018-2020р. (9118,81грн.).
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 24.10.2022р. у справі №280/3973/22 адміністративний позов задоволено частково; визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо обчислення розміру пенсії за віком без застосування показника середньої плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018р., 2019р., 2020р.; зобов'язано ГУ ПФУ в Запорізькій області перерахувати та виплатити пенсію за віком із застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018р., 2019р., 2020р. з 14.11.2021р., з урахуванням раніше виплачених сум; в іншій частині позовних вимог відмовлено; стягнуто з ГУПФУ в Запорізькій області суму судового збору у розмірі 992,40грн. (суддя - Сацький Р.В.) /а.с. 44-47/.
Відповідач, не погодившись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, подав за допомогою системи «Електронний суд» 04.11.2022р. безпосередньо до суду апеляційної інстанції апеляційну скаргу на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.10.2022р. у справі №280/3973/22 /а.с. 52-55/, з застосуванням системи автоматизованого розподілу справи між суддями Третього апеляційного адміністративного суду визначено колегію суддів, що розглядає справу у складі: головуючий (доповідач) - суддя Коршун А.О., судді Панченко О.М., Чередниченко В.Є. /а.с. 56/.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 08.11.2022р. з метою забезпечення апеляційного розгляду апеляційної скарги ГУ ПФУ в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.10.2022р. у справі №280/3973/22 з суду першої інстанції витребувано матеріали адміністративної справи №280/3973/22 /а.с. 57/, які надійшли до суду апеляційної інстанції 25.11.2022р. /а.с. 64/.
Також апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції у даній справі було подано позивачем - ОСОБА_1 , за допомогою поштового зв'язку 15.11.2022р. безпосередньо до суду апеляційної інстанції, яка зареєстрована судом апеляційної інстанції 22.11.2022р. /а.с. 60-63/.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 01.12.2022р. у справі №280/3973/22 відмовлено ГУ ПФУ в Запорізькій області у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.10.2022р. у справі №280/3973/22, апеляційну скаргу ГУ ПФУ в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.10.2022р. у даній справі залишено без руху та заявнику апеляційної скарги надано строк на усунення недоліків апеляційної скарги, а саме: - надання суду апеляційної інстанції доказу надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копії поданої ним до суду апеляційної скарги; - надання суду апеляційної інстанції документу про сплату судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 1190,88 грн. /а.с. 66/.
Ухвалами Третього апеляційного адміністративного суду від 01.12.2022р. у справі №280/3973/22 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.10.2022р. у справі №280/3973/22 /а.с. 71/ і розгляд справи в порядку письмового провадження призначено з 20.12.2022р. /а.с. 72/, про що судом у встановлений чинним процесуальним законодавством спосіб було повідомлено учасників справи /а.с. 74,75/.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 16.12.2022р. у справі №280/3973/22 апеляційну скаргу ГУ ПФУ в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.10.2022р. у справі №280/3973/22 - повернуто заявнику /а.с. 80 /.
Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали даної адміністративної справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Під час розгляду справи, як судом першої інстанції так і апеляційним судом встановлено, що ОСОБА_1 - позивачу у справі, з 26.12.2006р. призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» та позивач перебувала на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області /а.с. 8/.
10.07.2007р. у зв'язку з працевлаштуванням позивача нарахування та виплата пенсії їй було призупинено.
Позивач у справі, 02.02.2022р. звернувся з заявою до ГУ ПФУ в Запорізькій області, щодо призначення їй пенсії за віком, оскільки 13.11.2021р. їй виповнилось 60 років.
Листом №4909-4554/С-02/8-0800/22 від 19.05.2022р. відділ обслуговування громадян №7 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян ГУ ПФУ в Запорізькій області повідомив позивача про те, що для розрахунку пенсії за віком застосовано показник середньої заробітної плати в розмірі 5426,60 грн., а також зазначено про те, що відсутнє право для призначення та виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій /а.с. 10-11 /.
Позивач вважає, що відповідачем неправильно застосовано показник середньої заробітної плати у відповідача відсутні підстави для відмови у виплаті грошової допомоги у розмірі у розмірі десяти місячних пенсій, і саме це обумовило звернення позивача до суду за захистом порушеного права.
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції від 24.10.2022р. у справі №280/3973/22 в частині задоволених позовних вимог щодо визнання протиправними дії ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо обчислення розміру пенсії за віком без застосування показника середньої плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018р., 2019р., 2020р.; зобов'язання ГУ ПФУ в Запорізькій області перерахувати та виплатити пенсію за віком із застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018р., 2019р., 2020р. з 14.11.2021р., позивачем не оскаржується, тому, з урахуванням ч. 1 ст. 308 КАС України, судом апеляційної інстанції рішення суду першої інстанції в цій частині на дотримання норм матеріального та процесуального права не переглядається.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 7-1 розділу «Прикінцеві положення» Закону України № 1058, встановлено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 5 Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1191, грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Таким чином, право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується законодавцем з наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу (для жінок - 30 років) роботи на певних визначених законодавством посадах, вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону №1058 будь-якого іншого виду пенсії.
Синтаксичний аналіз пункту 7-1 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» та пункту 5 Порядку № 1191 дає підстави для висновку, що умовою наявності права на отримання вказаної грошової допомоги є не відсутність факту отримання особою будь-якого іншого виду пенсії на момент виходу на пенсію за віком, як помилково вважали суди попередніх інстанцій, а відсутність такого факту до моменту виходу на цю пенсію, тобто в будь-який момент до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону. При цьому законодавство не ставить право особи на отримання такої допомоги в залежність від розміру або тривалості отримання нею пенсії та часу її призначення, якщо такі обставини мали місце до виходу на пенсію за віком.
За змістом вказаної норми отримання вказаної грошової допомоги визначене законодавцем як заохочувальний захід щодо осіб, які, отримавши право на призначення пенсії, виявили бажання працювати та одержувати пенсію з більш пізнього віку, тобто фактично відтермінували реалізацію права виходу на пенсію.
Тобто до призначення позивачу пенсії за віком йому призначалась пенсія за вислугу років, що позбавляє його права на отримання грошової допомоги на підставі пункту 7-1 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 27.11.2018 у справі №328/1619/17(2-а/328/80/17) та від 22.02.2018 у справі №310/3774/17.
З огляду на вищенаведені фактичні обставини справи, які були встановлені судом, та норми чинного законодавства, яке регулює спірні відносини, що виникли між сторонами у даній справі, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, оскільки до призначення позивачу пенсії за віком їй було призначено пенсію за вислугу років, що позбавляє її права на отримання грошової допомоги на підставі пункту 7-1 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування».
З огляду на вищенаведене колегія суддів приходить до висновку про те, що суд першої інстанції об'єктивно, повно та всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення даної справи, та застосовано до правовідносин, які виникли між сторонами у даній справі норми матеріального права, які регулюють саме ці правовідносини і ухвалено законне рішення про часткове задоволення позовних вимог, а враховуючи, що під час апеляційного розгляду даної справи порушень чи неправильного застосування норм матеріального чи процесуального права, які б потягли за собою скасування чи зміну оскаржуваного судового рішення, не було встановлено, тому колегія суддів вважає за необхідне рішення суду першої інстанції від 24.10.2022р. у даній адміністративній справі залишити без змін, а апеляційну скаргу позивача залишити без задоволення, оскільки доводи, які викладені у апеляційній скарзі, суперечать зібраним у справі доказам та фактичним обставинам справи, зводяться до переоцінки заявником апеляційної скарги доказів, які були досліджені судом першої інстанції під час розгляду даної адміністративної справи і незгоди з висновками суду з оцінки обставин у справі, а також помилкового тлумачення норм матеріального та процесуального права, а тому не можуть бути підставою для скасування постанови суду першої інстанції у даній справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. 311,315,317,321,322 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.10.2022р. у справі №280/3973/22- залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту її прийняття і може бути оскаржена у строки та в порядку, які встановлені ст. ст. 329,331 КАС України.
Повний текст виготовлено та підписано - 20.04.2023р.
Головуючий - суддя А.О. Коршун
суддя В.Є. Чередниченко
суддя О.М. Панченко