Постанова від 20.04.2023 по справі 292/435/23

ЧЕРВОНОАРМІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 292/435/23

Номер провадження 3/292/389/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2023 року смт. Пулини

Суддя Червоноармійського районного суду Житомирської області Лотуга В.Ф., розглянувши матеріали справ, які надійшли з сектора поліцейської діяльності №1 відділення поліції № 4 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

уродженця с.Сколобів Червоноармійського району Житомирської

області, громадянина України, із повною загальною середньою

освітою, не одруженого, пенсіонера, зареєстрованого та проживаючого

по

АДРЕСА_1 , не військовозобов"язаного, пільг та інвалідності не має

за ч.2 ст. 187 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

З протоколів про адміністративні правопорушення серії ВАВ №793113, серії ВАВ №499534, серії ВАВ №793130, серії ВАВ №499535, серії ВАВ №793131, серії ВАВ №499536, серії ВАВ №793111, серії ВАВ №793112, вбачається, що ОСОБА_1 06 березня 2023 року о 09 год., перебуваючи під адміністративним наглядом, не з"явився на реєстрацію до СПД №1 ВП №4 Житомирського РУП та 16 березня 2023 року, близько 23 год. 30 хв., 17 березня 2023 року о 23 год. 40 хв., 18 березня 2023 року о 23 год. 28 хв., 19 березня 2023 року о 23 год. 10 хв., 21 березня 2023 року о 04 год. 56 хв. та о 23 год. 05 хв., 22 березня 2023 року о 05 год. 00 хв., був відсутній за місцем проживання по АДРЕСА_1 , чим порушив встановлені йому обмеження адміністративного нагляду.

Дії особи кваліфіковані працівниками поліції, як вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.187 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненому не визнав та пояснив, що 06.03.2023 не з"явився на реєстрацію до поліції, з поважної причини, оскільки хворів, а 16, 17, 18, 19, 21, 23 березня 2023 року знаходився вдома і до нього працівники поліції не приходили.

Вислухавши пояснення ОСОБА_1 та дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Доказами в справі про адміністративне правопорушення (ст.251 КУпАП) є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, а також іншими документами.

У відповідності до ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

З диспозиції ч.2 ст.187 КУпАП вбачається, що адміністративна відповідальність передбачена за дії, передбачені частиною першою цієї статті, якщо вони вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.

Згідно ч.1 ст. 187 КУпАП адміністративна відповідальність настає за порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, у тому числі за порушення заборони виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу.

Згідно ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

У той же час, при складанні протоколів про адміністративні правопорушення працівником поліції вказані вимоги порушені.

У протоколі викладена суть адміністративного правопорушення не відповідає обставинам, які передбачені ч.2 ст.187 КУпАП, а саме не інкриміновано вчинення правопорушень повторно протягом року.

Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, який включає в себе встановлення вини особи, що підтверджується належними та допустимими доказами.

Крім протоколів у матеріалах про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст.187 КУпАП, наявні лише ухвала Червоноармійського районного суду Житомирської області від 28.03.2022 про встановлення щодо ОСОБА_1 адміністративного нагляду, рапорти інспектора-чергового ВП №4 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області, які суперечать поясненню ОСОБА_1 .

З наданого в суді пояснення ОСОБА_1 вбачається, що 06.03.2023 не з"явився на реєстрацію поліції, оскільки хворів, що свідчить про поважність причини неявки на реєстрацію. Наданими суду доказами, такі доводи ОСОБА_1 , не спростовані та працівниками поліції не перевірялись. 16, 17, 18, 19, 21, 23 березня 2023 року ОСОБА_1 вказує, що був вдома і до нього працівники поліції не приходили.

До протоколів про вчинення адміністративних правопорушень не додано жодних інших доказів (пояснення правопорушника, інших осіб та інше), які б об'єктивно підтверджували вчинення 06, 16, 17, 18, 19, 21, 23 березня 2023 року ОСОБА_1 адміністративне правопорушення передбачене ч.2 ст.187 КУпАП, а наданими документами доводи ОСОБА_1 не спростовані.

У практиці Європейського Суду з прав людини існує тенденція поступової універсалізації понять "обвинувачення за адміністративним проступком" та "обвинувачення, які мають ознаки злочину", залежно від ступеня їх суспільної небезпеки (рішення у справі "Лутц проти Німеччини", "Отцюрк проти Німеччини", "Девеєр проти Бельгії", "Адольф проти Австрії" та інші), отже, адміністративне обвинувачення має бути доведено державою, в особі уповноважених на те посадових осіб.

Відповідно до ст.62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Державні органи не мають права перекладати обов'язок доказування невинуватості на особу, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення. Вимагання від особи представлення доказів на свій захист і спростування протоколу, є неприпустимим в розумінні принципу презумпції невинуватості, закріпленому в ст.62 Конституції України.

Обов'язок всебічного і неупередженого дослідження судом усіх обставин справи у цьому контексті означає, що для того, щоб визнати винуватість доведеною поза розумним сумнівом, версія, викладена у протоколі про адміністративне правопорушення, має пояснювати всі встановлені судом обставини, що мають відношення до події, яка є предметом судового розгляду.

У той же час, у справі "Barbera, MesseguandJabardo v. Spain" від 06.12.1998 (п. 146) Європейський суд з прав людини встановив, що принцип презумпції невинності вимагає серед іншого, щоб, виконуючи свої обов'язки, судді не починали розгляд справи з упередженої думки, що особа скоїла правопорушення, яке ставиться їй в провину; всі сумніви, щодо її винуватості повинні тлумачитися на користь цієї особи.

Згідно ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, вина (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Дослідивши надані матеріали справи, враховуючи відсутність належних, допустимих та достатніх доказів, приходжу до висновку про те, що матеріалами справи не доведено наявність в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.187 КУпАП.

Згідно п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи наведене, приходжу до висновку, що провадження в адміністративній справі відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.187 КУпАП підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП.

Керуючись ст.ст.251, 283 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 187 КУпАП, закрити у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Червоноармійський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя В. Ф. Лотуга