19 квітня 2023 року м. Дніпросправа № 160/14446/22
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),
суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2022 року (суддя Кучма К.С.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Департамент захисту економіки Національної поліції України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Департамент захисту економіки Національної поліції України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2022 року позов задоволено частково.
Суд вирішив визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області щодо не нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за періоди часу: з липня 2001 року по 2008 рік; 2009 рік - травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад; 2010 рік - січень, лютий, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад; 2011 рік - серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень; 2012 рік - січень, лютий, березень, квітень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень; 2013 рік - всі місяці; 2014 рік - січень, лютий, березень.
Зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління МВС України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за періоди часу: з липня 2001 року по 2008 рік; 2009 рік - травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад; 2010 рік - січень, лютий, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад; 2011 рік - серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень; 2012 рік - січень, лютий, березень, квітень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень; 2013 рік - всі місяці; 2014 рік - січень, лютий, березень.
У задоволенні решти позовної заяви - відмовити.
Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог скасувати, в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції не було враховано, що відповідач будучи державним органом, повністю утримується за рахунок коштів Державного бюджету України, та має проводити видатки лише в межах бюджетних асигнувань, які на виплату індексації не виділялись. Також зазначено, що розмір нарахованого грошового забезпечення позивача з 27.07.2001 по 17.07.2013 перевищував розмір вартісної межі малозабезпеченості, і відповідно, не підлягав індексації.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 3 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.
Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як було встановлено судом першої інстанції, позивач проходив службу в підрозділах ГУ МВС України в Дніпропетровській області на посадах середнього та старшого начальницького складу органів внутрішніх справі з 27.07.2001 по 06.11.2015.
- з 27.07.2001 року по 25.12.2001 року, на посаді оперуповноваженого ВДСБЕЗ Новомосковського МВ УМВС України в Дніпропетровській області;
- з 25.12.2001 року по 20.05.2002 року, на посаді оперуповноваженого ВГБЕЗ ТВМ-5 Кіровського РВ Дніпропетровського МУ УМВС України в Дніпропетровській області;
- з 20.05.2002 року по 19.01.2004 року, на посаді оперуповноваженого ВГБЕЗ Жовтневого РВ Дніпропетровського МУ УМВС України в Дніпропетровській області;
- з 19.07.2004 року по 02.10.2006 року, на посаді оперуповноваженого ВГБЕЗ Жовтневого РВ Дніпропетровського МУ УМВС України в Дніпропетровській області;
- з 02.10.2006 року по 26.09.2007 року, на посаді оперуповноваженого відділення кримінальної розвідки в ІТТ та ДДПВП розвідувально-аналітичного центру УБОЗ УМВС України в Дніпропетровській області;
- з 26.09.2007 року по 01.08.2008 року, на посаді оперуповноваженого відділу по боротьбі з легалізацією доходів одержаних злочинним шляхом та організованими групами і злочинними організаціями у сфері економіки УБОЗ УМВС України в Дніпропетровській області;
- з 01.08.2008 року по 01.09.2008 року, на посаді оперуповноваженого відділу боротьби з організованими групами і злочинними організаціями економічної спрямованості УБОЗ УМВС України в Дніпропетровській області;
- з 01.09.2008 року по 11.08.2009 року, на посаді оперуповноваженого відділу боротьби з організованими групами і злочинними організаціями економічної спрямованості УБОЗ ГУМВС України в Дніпропетровській області;
- з 11.08.2009 року по 24.07.2010 року, на посаді оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу боротьби з організованими групами і злочинними організаціями економічної спрямованості УБОЗ ГУМВС України в Дніпропетровській області;
- з 24.07.2010 року по 18.08.2011 року, на посаді оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу боротьби з організованими групами і злочинними організаціями в пріоритетних напрямках економіки УБОЗ ГУМВС України в Дніпропетровській області;
- з 18.08.2011 року по 10.07.2015 року, на посаді оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу боротьби з легалізацією доходів організованих злочинних груп УБОЗ ГУМВС України в Дніпропетровській області;
- з 10.07.2015 року по 06.11.2015 року, на посаді старшого оперуповноваженого міжрайонного відділу №2 управління протидії злочинності в сфері економіки ГУМВС України в Дніпропетровській області;
- 06.11.2015 року був звільнений з органів внутрішніх справ за п.64 «з» у зв'язку з переходом на службу до Національної поліції України (наказ ГУМВС України в Дніпропетровській області від 06.11.2015 року за № 485 о/с).
На запит позивача щодо виплати грошового забезпечення листом заступника голови Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області від 02.08.2022 р. повідомлено, що відповідно до вимог Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів повинні проводити видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Крім того, з Державного бюджету України у 2006-2008 роках кошти на виплату індексації грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу ГУМВС України в Дніпропетровській області не виділялись, у зв'язку з чим індексація грошового забезпечення за вказаний період не продавилась. Щодо 2009-2015 років то індексація нараховувалась відповідно до базових місяців підвищення складових грошового забезпечення, відповідних коефіцієнтів індексації в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.
Позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції зазначив, що відповідачем правомірність бездіяльності не було доведено.
Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.
Відповідно до статті 19 Закону України «Про міліцію» форми і розміри грошового утримання працівників міліції встановлюються Кабінетом Міністрів України і повинні забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування якісного особового складу міліції, диференційовано враховувати характер і умови роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності і компенсувати їх фізичні та інтелектуальні затрати.
Згідно з ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Статтею 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Судом першої інстанції вірно зазначено, що проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому, вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців як обрахункової величини одноразової грошової допомоги при звільненні.
Згідно з пунктом 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Приписами пункту 2 Порядку №1078 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру.
До вказаної постанови внесено зміни постановою КМУ №913 від 11.07.2007 року та включено осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення.
Судом першої інстанції було встановлено, що з липня 2001 року по грудень 2008 року індексація грошового забезпечення позивачу не нараховувалась.
Відповідно до довідки ГУМВС України в Дніпропетровській області про розмір та складові грошового забезпечення позивача, нарахування індексації грошового забезпечення відбулось у наступних місяцях: у січні, лютому, березні, квітні, грудні 2009 року; у березні, квітні, травні, грудні 2010 року; у січні, лютому, березні, квітні, травні, червні, липні 2011 року; у травні, червні, липні 2012 року; у квітні, травні, червні липні, серпні, вересні, жовтні, листопаді, грудні 2014 року.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про необхідність визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за періоди часу: з липня 2001 року по 2008 рік; 2009 рік - травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад; 2010 рік - січень, лютий, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад; 2011 рік - серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень; 2012 рік - січень, лютий, березень, квітень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень; 2013 рік - всі місяці; 2014 рік - січень, лютий, березень та зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за вищезазначені періоди часу.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2022 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Департамент захисту економіки Національної поліції України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Постанова у повному обсязі складена 19 квітня 2023 року.
Головуючий - суддя А.А. Щербак
суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш