Постанова від 11.04.2023 по справі 440/18122/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Головуючий І інстанції: Головко А.Б.

11 квітня 2023 р.Справа № 440/18122/21

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Мельнікової Л.В.,

Суддів: Бегунца А.О. , Рєзнікової С.С. ,

за участю секретаря судового засідання Реброва А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду у місті Харкові справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02 травня 2022 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

22.12.2021 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати противоправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Полтавській області (далі - ГУ НП в Полтавській області) щодо не виготовлення та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі - ГУ ПФУ у Полтавській області, пенсійний орган) оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на вересень 2019 року;

- зобов'язати ГУ НП в Полтавській області виготовити та направити до ГУ ПФУ в Полтавській області для перерахунку пенсії оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на вересень 2019 року.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що він є пенсіонером Національної поліції України з 14.03.2018 року, на пенсію був звільнений з посади начальник сектору реагування патрульної поліції № 2 Козельщинського відділеня поліції Кобеляцького відділу поліції ГУ НП в Полтавській області, спеціальне звання - майор поліції. 15.11.2021 року він звернувся до відповідача із заявою, якою просив скласти та направити оновлену довідку до ГУ ПФУ у Полтавській області про грошове забезпечення поліцейського у відповідному званні, посаді, вислузі років із зазначенням всіх видів грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року. Однак, відповідач листом № 39/Ч-87 від 29.11.2021 року відмовив йому, оскільки на даний час до ГУ НП в Полтавській області списки осіб, які проходили службу в Національній поліції України і отримали право на перерахунок пенсії від пенсійного органу не надходили, тому для виготовлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії та направлення її до ГУ ПФУ у Полтавській області немає законних підстав.

Також, позивач зазначає, що на підставі листа Національної поліції від 26.07.2019 року вих. № 8714/09/2019 «Щодо надбавки за специфічні умови проходження служби» з вересня 2019 року поліцейським Національної поліції України розпочато нарахування та виплату нового щомісячного додаткового виду грошового забезпечення - надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.12.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та відповідним наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання» (далі - Порядок № 260). У зв'язку із введенням зазначеної надбавки розмір грошового забезпечення збільшився.

Позивач вважає, що його право на перерахунок пенсії з 01.12.2019 року встановлене судовим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/12704/18, що набрало законної сили 19.11.2019 року.

Заперечуючи вимоги адміністративного позову ОСОБА_1 , у відзиві ГУ НП в Полтавській області вказує, що надбавка за специфічні умови проходження служби існувала з моменту прийняття постанови № 988, її розмір (до 100 % посадовго окладу) не змінювався. Той факт, що з листопада 2019 року розмір грошового забезпечення поліцейського за прирівняною посадою збільшився за рахунок виплати цієї надбавки за рішенням керівників територіальних органів НПУ (які уповноважені встановлювати цю надбавку від 0 до 100%), не свідчить про появу безумовної підстави для перерахунку пенсій. Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок № 45) чітко передбачено, що суб'єктом, який приймає рішення про зміну розмірів видів грошового забезпечення поліцейських, є виключно Кабінет Міністрів України, а не керівники органів поліції. Таким чином, із вересня 2019 року для поліцейських законодавством (рішенням КМУ) не були введені нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 02.05.2022 року (розгляд справи відбувся за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи) відмовлено у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 .

Висновок суду вмотивований тим, що позивачем не наведено норми станом на вересень 2019 року, згідно з якими законодавством були введені нові види грошового забезпечення або зміни до розмірів вже встановлених видів грошового забезпечення.

Не погоджуючись із судовим рішенням, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, в апеляційній скарзі позивач ОСОБА_1 , просить скасувати судове рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.05.2022 року і ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги у повному обсязі.

Доводи, якими позивач обґрунтовує вимоги апеляційної скарги, по суті, аналогічні доводам, викладеним ним у позові.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції, - без змін.

За приписами ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги (ч. 1 ст. 308). Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язкової підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 2 ст. 308).

За приписами ч. 1 ст. 78 КАС України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши судове рішення в межах доводів і вимог апеляційної скарги та перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а судове рішення на підставі ст. 317 КАС України слід скасувати, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що колишній працівник органів внутрішніх справ України (начальник сектору реагування патрульної поліції № 2 Козельщинського відділення поліції Кобеляцького відділу поліції ГУНП в Полтавській області), позивач ОСОБА_1 з 14.02.2018 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області та отримує пенсію за вислугу років, яка призначена в порядку та на умовах Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII).

15.11.2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою, якою просив скласти та направити оновлену довідку до ГУ ПФУ у Полтавській області про грошове забезпечення поліцейського у відповідному званні, посаді, вислузі років із зазначенням всіх видів грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року (а.с. 27-30).

Листом від 29.11.2021 року № 39/Ч-87 ГУ НП в Полтавській області, зокрема, повідомило ОСОБА_1 , що на даний час до ГУ НП в Полтавській області списки осіб, які проходили службу в Національній поліції України і отримали право на перерахунок пенсії від пенсійного органу не надходили, тому для виготовлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії та направлення її до ГУ ПФУ у Полтавській області немає законних підстав (а.с.32).

Не погоджуючись з висновком суду першої інстанції, колегія суддів зазначає, що в силу ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Статтею 94 Закону України від 02.07.2015 року № 580-VIII «Про національну поліцію» встановлено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання (ч. 1 ст. 94).

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України (ч. 2 ст. 94).

Постановою № 988 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 року № 260, який зареєстрований в Мінюсті України 29.04.2016 року за № 669/28799, затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).

Пунктом 4 розділу П Порядку № 260 визначено, що надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським виплачується в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.

Розмір надбавки встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу.

Виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.

Поліцейським, які отримують підвищені посадові оклади, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції виплачується з урахуванням підвищених посадових окладів.

У разі несвоєчасного або неналежного виконання завдань, зниження результатів службової діяльності розмір установленої раніше надбавки за мотивованим поданням керівництва органу поліції може бути зменшено або надбавку взагалі скасовано, про що оголошується наказом.

Колегія суддів зазначає, що листом від 26.07.2019 року за № 8714/09/29-2019 Національна поліція України рекомендувала керівникам органів поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення, починаючи з липня 2019 року, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським, посадові оклади яких визначено додатками 4-10 до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988.

Згідно з п. 8 розділу VІІІ «Міжрегіональні та територіальні органи поліції охорони Національної поліції (міські, районні, міжрайонні відділи (відділення))» Додатку до означеної інформації оклад начальника сектору, що не входить до складу відділу складає 2950 грн, середній розмір надбавки за специфічні умови проходження служби 59,55%,.

Як убачається із довідки ГУ НП в Полтавській області від 06.02.2023 року № 213/115/29/10/01-2023, згідно з рекомендаціями, передбаченими листом НПУ від 26.07.2019 року № 8714/09/29-2019, нарахування та виплата зазначеної надбавки здійснюється починаючи з серпня 2019 року. У зв'язку з тим, що посада начальника сектору реагування патрульної поліції № 2 Козельщинського відділення поліції Кобеляцького відділу поліції ГУ НП в Полтавській області була скорочена згідно наказу НПУ від 21.12.2020 року № 1001 надати зазначену інформацію не вбачається можливим. Водночас повідомляється, що поліцейському за посадою начальника сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 2 (м. Кобеляки) Полтавського районного управління поліції за 2021-2022 роки надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції виплачувалась у розмірі 60% (а.с. 113).

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ).

Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Частиною 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ унормовано, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, у зв'язку із збільшенням розміру грошового забезпечення поліцейського (за відповідною посадою) у серпні 2019 року за рахунок встановлення і виплатою надбавки за специфічні умови проходження служби у розмірі 60%, у позивача ОСОБА_1 виникло право на проведення перерахунку пенсії.

За правовим висновком, що міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а, - підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ.

Згідно з частинами 2 і 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Оскільки у серпні 2019 року розмір грошового забезпечення поліцейського за прирівняною посадою збільшився за рахунок встановлення і виплатою надбавки за специфічні умови проходження служби, з 01.09.2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) позивач має право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, визначених Постановою № 988 та Порядком № 260 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.

Посилання ГУ НП в Полтавській області на те, що жодних списків із зазначенням прізвища позивача від територіальних органів Пенсійного фонду України стосовно необхідності оформлення довідки про розмір грошового забезпечення до відповідача не надходило, колегія суддів вважає безпідставними, так як з аналізу наведених вище правових норм вбачається наявність у позивача права на звернення щодо надання відповідної довідки для перерахунку його пенсії.

На підставі вищевикладеного, з урахуванням визначеного ст. 8 Конституції України принципу верховенства права та встановлених ст. 2 КАС України завдань суду як державної правозахисної інституції, колегія суддів дійшла до висновку, що відповідач, відмовляючи у виготовленні та направленні до пенсійного органу і оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними на серпень 2019 року, діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З урахуванням положення ч. 2 ст. 9 КАС України, колегія суддів дійшла висновку, що ефективним способом захисту порушених прав позивача буде зобов'язання відповідача виготовити та направити до ГУ ПФУ в Полтавській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними саме на серпень 2019 року відповідно до статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, постанови № 988, у тому числі з урахуванням надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції.

Оскільки означені вище обставини залишені судом першої інстанції поза увагою і цим обставинам не надана належна правова оцінка, колегія суддів задовольняючи вимоги апеляційної скарги, скасовує судове рішення та приймає рішення про часткове задоволення вимог адміністративного позову ОСОБА_1 .

Інші доводи апеляційної скарги на висновки колегії суддів не впливають.

При цьому, колегія суддів враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (№ 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (№ 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права (п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України).

Враховуючи те, що справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження, рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України..

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 292, 293, 308, 310, 311, 313, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02 травня 2022 року скасувати з прийняттям нового судового рішення про часткове задоволення вимог адміністративного позову ОСОБА_1 .

Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо не виготовлення та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними на серпень 2019 року.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Полтавській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними на серпень 2019 року відповідно до статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.12.2015 року, у тому числі з урахуванням надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Л.В. Мельнікова

Судді А.О. Бегунц С.С. Рєзнікова

Постанова у повному обсязі складена і підписана 20 квітня 2023 року