Ухвала від 17.04.2023 по справі 607/6524/23

УХВАЛА

про залишення заяви без руху

17.04.2023 Справа №607/6524/23

Провадження №2-о/607/225/2023

м. Тернопіль

Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Кунець Н.Р., при вирішенні питання про прийняття заяви Великогаївської сільської ради в особі органу опіки та піклування виконавчого комітету Великогаївської сільської ради, заінтересована особа: ОСОБА_1 про призначення опікуна, -

ВСТАНОВИВ:

10.04.2023 до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області надійшла заява Великогаївської сільської ради в особі органу опіки та піклування виконавчого комітету Великогаївської сільської ради, заінтересована особа: ОСОБА_1 у якій заявник просить звільнити попереднього опікуна ОСОБА_2 та призначити опікуном ОСОБА_3 , ОСОБА_1 .

Дослідивши заяву, суддя дійшов висновку, що її слід залишити без руху, з огляду на наступне.

Пунктом 1 частини 2 статті 293 ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про: обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.

Статтею 300 ЦПК України передбачено, що суд ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.

Суд за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної піклувальником або опікуном, у місячний строк звільняє її від повноважень піклувальника або опікуна і призначає за поданням органу опіки та піклування іншу особу, про що постановляє ухвалу. Суд за заявою особи, над якою встановлено піклування, може звільнити піклувальника від його повноважень і призначити за поданням органу опіки та піклування іншого піклувальника, про що постановляє ухвалу.

Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Отже, суд встановлює опіку і призначає опікуна виключно за поданням органу опіки та піклування.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 ЦК України, опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника.

Відповідно до пункту 1.3. Правил опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім'ї, та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України №34/166/131/88 від 26.05.1999 (далі - Правил), органами, які приймають рішення щодо опіки і піклування, є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі комітети міських, районних у містах, сільських, селищних рад.

Згідно п.3.3 Правил опіки та піклування документи, за наявності яких органи опіки і піклування призначають опікуна є:

повідомлення державних, громадських організацій або заяви громадянина (громадян);

копії свідоцтва про народження особи, що потребує опіки, або іншого документа, який підтверджує її вік;

копія свідоцтва про смерть батьків або рішення суду про визнання громадянина безвісно відсутнім або оголошення їх померлими чи інших матеріалів, які підтверджують неможливість виховання дитини. Якщо опіка призначається над повнолітньою

особою, - рішення суду про визнання даної особи недієздатною;

акт обстеження умов життя особи, що потребує опіки, і опис її майна;

довідки про стан здоров'я особи, що потребує опіки (якщо вона раніше проживала окремо), та майбутнього опікуна (піклувальника);

довідка про місце проживання майбутнього опікуна і його заява про прийняття на себе обов'язків про опіку;

акт перевірки умов життя майбутнього опікуна та висновок від органів опіки та піклування за місцем проживання опікуна про можливість виконувати опікунські обов'язки;

довідка лікувальної установи про відсутність в сім'ї майбутнього опікуна (піклувальника) захворювань, що перешкоджають влаштуванню до нього особи, що потребує опіки;

документ про закріплення за дитиною житлової площі.

Органи опіки та піклування відповідно до покладених на них завдань та розподілу повноважень між структурними підрозділами відповідних управлінь і відділів місцевої державної адміністрації: вирішують питання про встановлення і припинення опіки та піклування.

Правилами передбачено звільнення опікунів (піклувальників) від їх обов'язків, припинення опіки (піклування) за рішенням органу опіки та піклування.

Доказів призначення ОСОБА_2 опікуном та припинення опіки ОСОБА_2 , зокрема відповідного рішення органу опіки та піклування не долучено до заяви.

Великогаївською сільською радою в особі органу опіки та піклування виконавчого комітету Великогаївської сільської ради не додано подання органу опіки та піклування про можливість призначення ОСОБА_1 опікуном над недієздатною фізичною особою, а подано лише висновок опікунської ради виконавчого комітету Великогаївської сільської ради про можливість виконувати обов'язки піклувальника ОСОБА_1 , який не являється поданням.

Тобто, нормами законодавства передбачено чіткий порядок призначення над недієздатними особами опіки, а саме - за поданням відповідного органу, а не за заявою.

Отже, призначення опікуна у разі визнання особи недієздатною є обов'язком суду за умови наявності відповідного подання органу опіки та піклування, оскільки в такому випадку у повному обсязі досягається мета цивільного судочинства: захист порушених, невизнаних, або оспорюваних прав особи, а в цьому конкретному випадку - забезпечення повноцінного здійснення своїх прав недієздатною особою.

Таким чином, виходячи з аналізу наведених норм права, вирішуючи питання про призначення опіки суд не діє самостійно, а приймає рішення на підставі подання органу опіки та піклування за його заявою чи заявою особи, призначеної піклувальником або опікуном.

Однак, дана заява подана без додержання вимог ст.60 ЦК України, а саме: до заяви не додано подання органу опіки та піклування до якого додаються документи, перелік яких визначений п.3.3 Правил опіки та піклування, а саме акт обстеження умов проживання особи, що потребує опіки, опис її майна, довідки про стан здоров'я особи, яка потребує опіки та її опікуна, довідка про місце проживання майбутнього опікуна, акт перевірки умов життя майбутнього опікуна, довідка лікувальної установи про відсутність в сім'ї майбутнього опікуна (піклувальника) захворювань, що перешкоджають влаштуванню до нього особи, що потребує опіки.

Дані обставини перешкоджають вирішенню питання про відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 3, ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Відповідно до ч. 9 ст. 10 ЦПК України якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).

Відтак, оскільки нормами ЦПК України не передбачено залишення без руху заяви, яка подана в порядку окремого провадження, в даному випадку підлягають застосуванню за аналогією положення ЦПК України щодо залишення без руху позовної заяви.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи вищенаведені вимоги закону, заяву слід залишити без руху і надати заявнику строк п'ять днів з дня вручення ухвали для усунення вищевказаних недоліків.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 177, 185 ЦПК України, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Заяву Великогаївської сільської ради в особі органу опіки та піклування виконавчого комітету Великогаївської сільської ради, заінтересована особа: ОСОБА_1 про призначення опікуна - залишити без руху, надавши заявнику строк п'ять днів з дня отримання копії ухвали суду, для усунення вказаних недоліків.

У випадку невиконання вимог даної ухвали заява буде вважатись неподаною і підлягатиме поверненню.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.

СуддяН. Р. Кунець