19 квітня 2023 року Справа №160/2076/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді
Врони О.В., розглянувши в письмовому провадженні у місті Дніпро звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення суду у справі №160/2076/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволена частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити пенсію на підставі довідки управління Служби безпеки України від 27.08.2020 р. №55/11/202-244, яка включає в себе наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 7750,00 грн.; оклад за військовим званням - 1480,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 4615,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (32%) - 4430,40 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1162,50 грн.; премія (10%) - 775,00 грн., усього - 20212,90 грн.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки управління Служби безпеки України від 27.08.2020 р. №55/11/202-244, яка включає в себе наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 7750,00 грн.; оклад за військовим званням - 1480,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 4615,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (32%) - 4430,40 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1162,50 грн.; премія (10%) - 775,00 грн., усього - 20212,90 грн., починаючи з 01.04.2019 р. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.11.2021 задоволено клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по справі №160/2076/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 у справі №160/2076/21.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у тридцятиденний строк з дня отримання цієї ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 у справі №160/2076/21 - щодо виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) доплати до пенсії за період з 01.04.2019 по 31.08.2021, яка становить 125982 грн. 70 коп.
Ухвалою суду від 28.03.2023 визнано неприйнятим звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вих №0400-010901-7/1680 від 05.01.2022) про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 року у справі №160/2076/21.
Клопотання ОСОБА_1 про накладення штрафу та встановлення нового строку судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 160/2076/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для подання звіту про виконання рішення суду від 31.03.2021 по справі №160/2076/21 протягом 30 днів з моменту отримання копії цієї ухвали.
29.03.2023 через систему «Електронний суд» Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подано черговий звіт про виконання рішення суду.
Відповідач зазначає, що Пенсійний фонд України з 01.04.2021 перейшов до централізованого фінансування виплати пенсій. Згідно п. 13 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 30.08.1999 № 1596, під час централізованого перерахування коштів списки одержувачів пенсій подаються уповноваженим банкам виключно в електронній формі через Пенсійний фонд України та Мінсоцполітики. На підставі складених документів, Пенсійний фонд України та органи соціального захисту населення проводять перерахування уповноваженим банкам коштів, необхідних для виплати пенсій та грошової допомоги.
Бюджет Пенсійного фонду України на 2021 рік, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 № 126 (із змінами), на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачав 360,0 млн грн, які станом на 01.01.2022 використані в повному обсязі.
Головне управління, листом від 04.01.2022 № 0400-010508-5/627, звернулось до Пенсійного фонду України з проханням розглянути питанням щодо можливості фінансування виплати нарахованої ОСОБА_1 доплати за рішенням суду за період з 01.04.2019 по серпень 2021 року включно, у розмірі 125982,70 гривень.
Пенсійним фондом України, листом від 01.02.2022 № 2800-040201-9/6322 надано відповідь, яким було повідомлено, що бюджет Пенсійного фонду України на 2022 рік станом на 01.02.2022 не затверджено та знаходиться на погодженні в Міністерстві соціальної політики України. Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2022 рік після його затвердження.
14.10.2022 постановою Кабінету Міністрів України від №1167 було затверджено Бюджет Пенсійного фонду України на 2022 рік. Головному управлінню на 2022 рік передбачено коштів на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості за рішеннями суду, в сумі 12,0 млн грн, яку доведено листом Пенсійного фонду України від 19.10.2022 № 2800-040101-9/43765. Пенсійний фон України повідомив, що черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили, згідно з абзацом 2 пункту 7 розділу ІІ Порядку затвердженого Постановою № 21-2.
Відповідач також повідомляє, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 по адміністративній справі № 160/2076/21, в частині виплати доплати за рішенням суду, буде виконано Головним управлінням при наявності відповідного фінансування Пенсійним фондом України на погашення заборгованості з урахуванням черговості виплат на виконання рішень суду. Станом на 01.03.2023 Пенсійним фондом України виплачена заборгованість по рішенням суду, які набрали законної сили до 01.07.2020.
Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2023 рік, який станом на 01.03.2023, не затверджено.
При розгляді звіту про виконання судового рішення, суд виходить з наступного.
За приписами ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Частиною 1 ст. 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).
Отже, завершальним етапом у передбаченій ст. 382 КАС України процедурі судового контролю за виконання судового рішення є надання судом оцінки поданому відповідачем звіту про виконання рішення суду.
Кожний судовий процес повинен завершуватися реалізацією судового рішення у спірних правовідносинах між його сторонами.
Судом встановлено, що рішення суду виконано відповідачем лише в частині нарахування пенсії відповідачу. Нарахована пенсія з 01.04.2019 ОСОБА_1 не виплачена, що не заперечується відповідачем.
Водночас, суд виходить з того, що відповідно до підпунктів 4-5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Тобто, виплата пенсій здійснюється виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Згідно зі статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Нарахована позивачу сума пенсії має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України. Проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.
Отже, виконання судового рішення ускладнено з незалежних від відповідача причин.
Верховний Суд у постановах від 07.11.2019 у справі № 420/70/19, від 23.04.2020 у справі №560/523/19 та від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, від 13.10.2021 у справі №360/4708/20 та від 13.10.2021 у справі № 360/4705/20 вказав, що невиконання судового рішення Головного управління Пенсійного фонду України в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
У зв'язку з вищенаведеним, суд на підставі ч. 2 ст. 382 КАС України вважає за необхідне встановити новий строк для подання відповідачем звіту про виконання судового рішення в цій справі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 241-243, 248, 256, 295, 382 КАС України, суд, -
Визнати неприйнятим звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вих №0400-010901-7/40576 від 29.03.2022) про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 у справі №160/2076/19.
Встановити новий строк подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 у справі №160/2076/19.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати новий звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 у справі №160/2076/19 протягом 30 днів з моменту отримання копії цієї ухвали.
Роз'яснити, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та може бути оскаржена у строки, встановлені статті 295 КАС України
Суддя О.В. Врона