Постанова від 19.04.2023 по справі 597/891/23

Справа № 597/891/23

Провадження №3/597/662/2023

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" квітня 2023 р. суддя Заліщицького районного суду Тернопільської області Шевчук В.М., за участі правопорушника ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 ,українця, громадянина України, освіта повна вища, командира відділення 2 взводу 2 відділення військової частини НОМЕР_1 , неодруженого

за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення

УСТАНОВИВ:

19.04.2023 року до Заліщицького районного суду Тернопільської області від військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.172-20 КУпАП.

Військовослужбовець служби за мобілізацією в/ч НОМЕР_1 , старший солдат ОСОБА_1 20.03.2023 року о 10 годині 00 хвилин перебував в особливий період у стані алкогольного сп'яніння на території військової частини НОМЕР_1 , яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , результат проведенного огляду 2,09 проміле. Дане правопорушення вчинено ОСОБА_1 в умовах особливого стану, оскільки відповідно до ст.1 Закону України “Про оборону України” з моменту введення в дію Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 року № 69/2022 в Україні діє особливий період. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.

ОСОБА_1 у судовому засіданні повідомив, що раніше притягувався до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-20 КУпАП, та просить справу про адміністративне правопорушення повернути до військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України для належного доопрацювання у зв'язку з допущеними недоліками при оформленні протоколу.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.278 КУпАП орган та (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.278 КУпАП орган та (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

У відповідності до вимог ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка складала протокол; відомості про особу порушника, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Згідно з ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ч.2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.

Згідно з ч.1 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених Законом.

Обов'язок щодо належного складення протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених у протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладений на суд. Наслідком недотримання цієї вимоги є повернення протоколу до відповідного органу для належного оформлення.

Диспозиція ст.172-20 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за: 1) розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів; 2) появу таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння; 3) виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння; 4) відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.

Частина 3 вищевказаної статті передбачає відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.

Згідно з п.7 Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 23.10.2021 року №329, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 14 грудня 2021 року №1622/37244, до протоколу долучаються матеріали (докази), що підтверджують факт вчинення військового адміністративного правопорушення (рапорти посадових осіб, заяви, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків правопорушення, інші документи, які стосуються правопорушення). Матеріали, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства. Обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про військове адміністративне правопорушення покладається на уповноважену посадову особу, яка складає протокол.

У протоколі А7147 №141 про військове адміністративне правопорушення від 21.03.2023 року у графі “дані про попереднє притягнення до адміністративної відповідальності” зазначено, що старший солдат ОСОБА_1 притягався до адміністративної відповідальності 21.11.2022 року Заліщицьким районним судом Тернопільської області за ч.3 ст.172-20 КУпАП із накладенням штрафу в дохід держави у розмірі 215 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 3655 гривень». При цьому з наданих у судовому засіданні пояснень ОСОБА_1 , що стверджується даними з Автоматизованої системи документообігу Заліщицького районного суду Тернопільської області, останній також притягався до адміністративної відповідальності постановою Заліщицького районного суду Тернопільської області 18.04.2023 року за ч.3 ст.172-20 КупАП із накладенням штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 гривень. Однак до матеріалів справи про військове адміністративне правопорушення не додано відповідної копії постанови про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ч.3 ст.172-20 КУпАП.

Також як вбачається з матеріалів справи про військове адміністративне правопорушення, графи протоколу А7147 №141 від 21.03.2023 року, а саме: «роз'яснення змісту статті 63 Конституції» та «другий примірник протоколу отримав» уповноваженою службовою особою відповідно до вимог вищевказаної Інструкції належним чином не заповнено, що унеможливлює встановлення суддею, чи був ознайомлений ОСОБА_1 з його змістом.

Допущені при оформленні вищеказаного протоколу порушення вимог КУпАП та Інструкції про порядок оформлення і складання матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 23.10.2021 року №329, не дають можливості повно та об'єктивно розглянути дану справу та вирішити питання про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення.

Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені неуповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).

За таких обставин, вважаю, що матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.172-20 КУпАП необхідно направити до військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України для належного доопрацювання.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.256, 268, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.172-20 КУпАП повернути військовій частині НОМЕР_1 Міністерства оборони України для належного доопрацювання.

Постанова остаточна, оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.

Суддя Валентина ШЕВЧУК