Справа № 597/885/23
Провадження №3/597/657/2023
"19" квітня 2023 р. суддя Заліщицького районного суду Тернопільської області Шевчук В.М., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від відділення поліції № 4 (м.Заліщики) Чортківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1
за ст.185 Кодексу України про адміністративні правопорушення
19.04.2023 року до Заліщицького районного суду Тернопільської області від відділення поліції № 4 (м.Заліщики) Чортківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Тернопільській області повторно надійшли матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.185 КУпАП.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №118035 від 25.02.2023 року ОСОБА_1 25.02.2023 року близько 18 години 07 хвилин у м.Заліщики по вул.С.Бандери 88 (лікарня) не виконував неодноразове законне розпорядження з припинення правопорушення, а саме: дрібного хуліганства у формі нецензурної лайки, куріння у забороненому місці в сторону працівників поліції Крушевського А.С. та ОСОБА_2 та всього обслуговуючого медперсоналу, чим вчинив правопорушення, передбачене ст.185 КУпАП.
Вивчивши матеріали справи, вважаю, що вказані матеріали оформлені з порушенням вимог КУпАП та підлягають належному доопрацюванню, виходячи з наступного.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.278 КУпАП орган та (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
У відповідності до вимог ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка складала протокол; відомості про особу порушника, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Вимогами ст.280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З системного аналізу вищевказаних положень вбачається, що розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Згідно з п.9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 року №1376, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема: у графі «склав цей протокол про те, що громадянин(ка)» - прізвище, ім'я та по батькові особи, яка притягається до адміністративної відповідальності (повністю, без скорочень); у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол). У графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол.
Протокол про адміністративне правопорушення - це документ, який офіційно засвідчує факт вчинення особою неправомірних дій і є одним із джерел доказів та підставою подальшого провадження у справі.
Також слід зазначити, що згідно положень КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише в межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, при цьому суд не наділений повноваженнями самостійно змінювати фактичні обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.
Суд не вправі самостійно змінювати всупереч інтересам особи фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Диспозиція ст.185 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за злісну непокору законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків, а також вчинення таких же дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку.
05.04.2023 року постановою Заліщицького районного суду Тернопільської області матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.185 КУпАП повернуто відділенню поліції №4 (м.Заліщики) Чортківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області для належного доопрацювання, оскільки фабула протоколу серії ВАВ №118035 від 25.02.2023 року не містить викладу об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ст.185 КУпАП, оскільки у ній не зазначено, яким чином ОСОБА_1 не виконав законне розпорядження працівника поліції. Окрім наведеного, в порушення вимог ст.256 КУпАП вказаний протокол не містить повних даних, які характеризують особу, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення, а саме: відсутні необхідні відомості, що враховуються судом при накладенні адміністративного стягнення (дані про наявність утриманців, неповнолітніх дітей, характеристики за місцем проживання та роботи). Також як вбачається з протоколу серії ВАВ №118035 від 25.02.2023 року ОСОБА_1 повідомлено, що розгляд адміністративної справи відбудеться 01.03.2023 року о 10 годині 00 хвилин. Справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 надійшла до Заліщицького районного суду Тернопільської області 05.04.2023 року, однак у матеріалах справи відсутні відомості про належне повідомлення ОСОБА_1 про дату, час та місце розгляду справи.
19.04.2023 року матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.185 КУпАП повторно надійшли до Заліщицького районного суду Тернопільської області, однак недоліки, вказані у постанові, не усунуто.
Зокрема, фабула протоколу серії ВАВ №118035 від 25.02.2023 року не містить викладу об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ст.185 КУпАП, оскільки у ній не зазначено, яким чином ОСОБА_1 не виконав законне розпорядження працівника поліції. Окрім наведеного, в порушення вимог ст.256 КУпАП вказаний протокол не містить повних даних, які характеризують особу щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення, а саме: відсутні необхідні відомості, що враховуються судом при накладенні адміністративного стягнення (дані про наявність утриманців, неповнолітніх дітей, характеристики за місцем проживання та роботи). Також як вбачається з протоколу серії ВАВ №118035 від 25.02.2023 року ОСОБА_1 повідомлено, що розгляд адміністративної справи відбудеться 01.03.2023 року о 10 годині 00 хвилин. Справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 надійшла до Заліщицького районного суду Тернопільської області 19.04.2023 року, однак у матеріалах справи відсутні відомості про належне повідомлення ОСОБА_1 про дату розгляду справи.
Зазначені недоліки не дають можливості повно та об'єктивно розглянути дану справу та вирішити питання про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення.
За таких обставин, вважаю, що матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.185 КУпАП необхідно повторно направити в відділення поліції №4 (м.Заліщики) Чортківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області для належного доопрацювання.
При цьому, прошу врахувати вимоги п.7 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС від 06.11.2015 року №1376, зокрема те, що не допускається закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.185 КУпАП повторно повернути відділенню поліції №4 (м.Заліщики) Чортківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області для належного доопрацювання.
Постанова остаточна, оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя Валентина ШЕВЧУК