Рішення від 20.04.2023 по справі 140/3447/23

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2023 року ЛуцькСправа № 140/3447/23

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій щодо зменшення основного розміру пенсії з 80 до 70 процентів грошового забезпечення; зобов'язання здійснити з 01 вересня 2022 року перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 13 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) у розмірі 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 03 листопада 2021 року №22/6-6418 (з урахуванням виплачених сум) (а.с.29-37).

В обґрунтування позову позивач вказав, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ, яка йому була призначена у розмірі 80 процентів грошового забезпечення. Однак ГУ ПФУ у Волинській області, здійснюючи з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії, для її обчислення застосувало відсотковий розмір 70 процентів грошового забезпечення. Рішенням суду від 08 грудня 2020 року у справі №140/15748/20 ГУ ПФУ у Волинській області зобов'язано провести з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії у розмірі 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Разом з тим, проводячи перерахунок пенсії з 01 грудня 2019 року на виконання рішення суду від 22 лютого 2022 року у справі №140/16110/21, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 03 листопада 2021 року №22/6-6418 у розмірі 70 процентів грошового забезпечення.

Таке зменшення розміру пенсії з 80 до 70 процентів позивач вважає протиправним, оскільки при перерахунку раніше призначених пенсій мають застосовуватись норми, що визначають розмір пенсії у відсотках суми грошового забезпечення, які діяли на момент набутого права на отримання пенсії, а подальші зміни до закону, зокрема щодо відсоткового розміру пенсії, стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації такого права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 21 березня 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити повністю (а.с.40-42). В обґрунтування цієї позиції вказав, що призначення пенсії позивачеві здійснено у розмірі 80 процентів грошового забезпечення відповідно до чинної на той час статті 13 Закону №2262-ХІІ. Однак на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2022 року у справі №140/166110/21 здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 грудня 2019 року на підставі нової довідки у розмірі 70 процентів грошового забезпечення, що є максимальним розміром згідно з чинною на момент перерахунку частиною другою статті 13 Закону №2262-ХІІ. Ця норма не визнана неконституційною та є обов'язковою для застосування органами Пенсійного фонду України як при призначенні пенсії, так і при її перерахунку.

Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.

Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ, яка йому призначена з 25 травня 1998 року, що підтверджується копією посвідчення №2276 (а.с.13).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2020 року у справі №140/16110/20 визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 80 до 70 процентів грошового забезпечення; зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року у розмірі 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутріщніх справ України у Волинській області від 23 березня 2018 року №3037 з урахуванням виплачених сум (а.с.46-49).

Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України видав позивачу оновлену довідку від 03 листопада 2022 року №22/6-6418 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (а.с.21).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2022 року у справі №140/16110/21 зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 03 листопада 2021 року № 22/6-6418 про розмір грошового забезпечення з врахуванням зазначених у ній сум та видів грошового забезпечення та з урахуванням виплачених сум (а.с.50-54).

Відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України. При цьому пенсію обчислено в розмірі 70 процентів грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 03 листопада 2021 року № 22/6-6418.

На звернення позивача щодо перерахунку пенсії на виконання рішення суду у справі №140/16110/21 відповідач листом від 06 липня 2022 року №6109-5125/М-02/8-0300/22 повідомив, що перерахунок пенсії здійснювався за чинною редакцією Закону №2262-ХІІ з урахуванням нового грошового забезпечення та в розмірі 70 процентів, що є максимальним. Перерахований розмір пенсії становить 13635,41 грн (а.с.15).

Не погоджуючись із таким перерахунком пенсії та застосуванням її обмеження максимальним розміром 70 процентів грошового забезпечення, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон №2262-ХІІ.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до частин першої, другої статті 13 Закону №2262-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт «б» статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); в) особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.

Як було встановлено у рішенні суду від 08 грудня 2020 року у справі №140/15748/20, вислуга років позивача на день звільнення зі служби становить 30 років, а розмір пенсії - 80 процентів грошового забезпечення.

Абзацом четвертим пункту 4 розділу I Закону України від 04 липня 2002 року №51-IV «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ», внесено зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-XII, відповідно до яких цифри «85», «95» і «90» замінено відповідно цифрами «90», «100» і «95». Розділом ІІ «Прикінцеві положення» цього Закону передбачено Кабінету Міністрів України забезпечити проведення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяким іншим особам відповідно до абзацу четвертого пункту 4 розділу I цього Закону з відповідних сум грошового забезпечення, встановлених на 1 січня 2003 року.

08 липня 2011 року прийнято Закон №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності 01 жовтня 2011 року, підпунктом 8 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» відповідно до якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри «90» замінено цифрами «80».

27 березня 2014 року прийнято Закон №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», який набрав чинності з 01 квітня 2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри «80» замінено цифрами «70».

Отже, з часу призначення позивачу пенсії стаття 13 Закону №2262-ХІІ неодноразово була змінена в частині граничного (максимального) розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

На думку суду, внесені Законом №1166-VІІ зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 процентів від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону №2262-ХІІ на момент призначення пенсії та він є сталим, а розміри складових пенсії (грошового забезпечення) визначаються Кабінетом Міністрів України.

Такі ж висновки щодо застосування норм права викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04 лютого 2019 року та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі №240/5401/18. У цих судових рішеннях Верховний Суд вказав, що на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Разом з тим, застосування цього показника до перерахунку пенсії є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України. Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону №2262-XII, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

При перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону №2262-XII відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Цей висновок підтверджено постановою Великої Палати Верховного Суду від 16 лютого 2022 року у справі №200/7786/19-а.

У справі, що розглядається, пенсію позивачу було призначено 25 травня 1998 року в розмірі 80 процентів грошового забезпечення, тому при перерахунку його пенсії підлягає застосуванню таке ж відсоткове значення грошового забезпечення, що і при її призначенні.

Відповідач не довів правомірності своїх дій щодо зменшення ОСОБА_1 відсоткового розміру пенсії при здійсненні її чергового перерахунку на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року.

З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України, правових висновків Верховного Суду у зразковій справі №240/5401/18, наданих статтею 245 КАС України повноважень, а також враховуючи межі заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо здійснення позивачу перерахунку пенсії у розмірі 70 процентів грошового забезпечення на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 03 листопада 2021 року №22/6-6418 та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії (з урахуванням виплачених сум) з 01 вересня 2022 року в розмірі 80 процентів грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 03 листопада 2021 року №22/6-6418.

Як визначено частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Звертаючись до суду, позивач сплатив судовий збір у сумі 1073,60 грн, що підтверджуються квитанцією від 07 березня 2023 року №42, випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету (а.с.10, 23).

З огляду на задоволення позовних вимог на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у сумі 1073,60 грн.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії у розмірі 70 процентів грошового забезпечення на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 03 листопада 2021 року №22/6-6418.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01 вересня 2022 року перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) у розмірі 80 процентів грошового забезпечення, зазначеного у довідці Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 03 листопада 2021 року №22/6-6418.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судові витрати у сумі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три грн 60 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ж.В. Каленюк