ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
06.04.2023Справа № 910/10453/22
За позовомДержавного підприємства "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів"
доДержавного підприємства Спеціального зв'язку
третя особа,яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача: - Державна міграційна служба України
простягнення 209 925,00 грн
Суддя Підченко Ю.О.
Секретар судового засідання Лемішко Д.А.
Представники сторін:
від позивача: Змієвець О.П.;
Чебан Н.М.;
від відповідача: Козинець Ю.С.;
від третьої особи: Борбуц І.В
У провадженні Господарського суду міста Києва перебуває справа № 910/10453/22 за позовом Державного підприємства "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів" (далі також - позивач, Комбінат, Підприємство) до Державного підприємства спеціального зв'язку (далі також - відповідач, ДПСЗ, ДП "Спецзв'язок") за участі третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору Державної міграційної служби України (далі також - третя особа) про стягнення вартості 702 втрачених (знищених) бланків документів в сумі 208 872,00 грн з ПДВ, штрафу в розмірі 25% за порушення строку надання послуг в сумі 1 053,00 грн.
З огляду на те, що в підготовчому провадженні здійснено дії передбачені ст. 182 Господарського процесуального кодексу України, суд вирішив закрити підготовче провадження та призначити справу до розгляду по суті на 06.04.2023.
Напередодні судового засідання від сторін надійшли наступні заяви та клопотання:
від позивача:
- додаткові пояснення щодо заперечень відповідача;
- додаткові пояснення стосовно заперечень відповідача від 24.01.2023 № 11-02-114;
від відповідача:
- заперечення на додаткові пояснення позивача щодо заперечень відповідача на пояснення від 24.01.2023 № 11-02/114.
Безпосередньо в судовому засіданні 06.04.2023 сторони та третя особа надали усні пояснення по суті справи.
Представник відповідача, крім того, звернувся до суду із заявою про повернення оригіналу Інструкції з технології порядку приймання, обробки, зберігання, перевезення та доставки відправлень спеціального зв'язку.
За результатами розгляду суд задовольнив заяву представника відповідача про повернення оригіналів доказів.
Суд заслухав вступне слово, закінчив з'ясування обставин справи та перевірку їх доказами, провів судові дебати.
У судовому засіданні 06.04.2023 відповідно до приписів ч. 1 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
31.12.2021 між Державним підприємством "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів" (як відправником) та Державним підприємством спеціального зв'язку (як виконавцем) було укладено договори № 6605 та № 6606 на послуги спеціального зв'язку за договірним тарифом, за умовами яких виконавець надає відправнику послуги спеціального зв'язку за договірним тарифом з приймання, обробки, перевезення та доставки відправлень, вкладення яких є бланки документів формату ID-1, ID-3 які посвідчують особу та підтверджують громадянство України у формі картки ID-1, ID-3 (паспорт громадянина України, посвідка на тимчасове проживання, посвідка на постійне проживання, тощо), далі - послуги, а відправник зобов'язується оплатити виконавцеві надані ним послуги.
Відповідно до п.п. 1.2, 1.3 договорів, предмет закупівлі за цими договорами визначено згідно з Єдиним закупівельним словником ДК 021:2015 - за кодом: 64120000-3 "Кур'єрські послуги" послуги поштового зв'язку спеціального призначення". Строк надання послуг за договорами з 01.01.2022 по 31.12.2022 (включно).
У розділі 2 договорів сторони погодили, що виконавець зобов'язується приймати від відправника по телефону (044) 245 18 79 заявки на отримання послуг та в узгоджений з відправником момент прийняття заявки строк, здійснювати приймання від нього відправлень, які відповідають вимогам спеціального зв'язку, в приміщенні відправника, розташованому за адресою: вул. Дегтярівська, 38-44, м. Київ, забезпечити обробку, перевезення та доставку цих відправлень до Міністерства закордонних справ України (м. Київ, Михайлівська пл., 1) (далі МЗС України), та до територіальних підрозділів ДМС України в строк від двох до чотирьох робочих днів з дати приймання відправлення у відправника. Виконавець здійснює перевезення відправлень у транспортних засобах - цільнометалевих фургонах, у салонах легкових автомобілів та забезпечує супровід таких відправлень, крім водія, мінімум одним озброєним фельд'єгерем.
Згідно з п. 9.1. договорів, ці договори набувають чинності з моменту їх підписання обома сторонами та діють до 31.12.2022, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за цими договорами.
Як вбачається з доводів позивача, 11.04.2022 на адресу Комбінату надійшов лист ДМС України від 08.04.2022 № 6-5242/3.1-22 (вх.. від 11.04.2022 № 672), в якому повідомлялося про знищення Житомирським обласним вузлом спеціального зв'язку ДПСЗ (далі також - Житомирська ОВСЗ) бланків документів в кількості 702 шт., (434 шт. паспортів громадянина України, 268 шт. паспортів громадянина України для виїзду за кордон), які були вкладеннями відправлень, у зв'язку з чим доставка таких бланків документів до територіальних підрозділів ДМС України не була здійснена виконавцем.
12.04.2022 позивач звернувся до відповідача з листом № 57/733 із запитом про надання інформації щодо доставки бланків паспортних документів до територіальних підрозділів ДМС України. У відповідь на вказаний запит у листі № 384 ДПСЗ повідомило, що на підставі введеного в Україні воєнного стану 24.02.2022 та у відповідності до Інструкції з технології порядку приймання, обробки, зберігання, перевезення та доставки відправлень спеціального зв'язку (далі також - Інструкція), знищено 202 пакета відправлень з 702 бланками паспортних документів, що підтверджується актом 9 Житомирського ОВСЗ від 24.02.2022.
Спір у справі виник у зв'язку з тим, як стверджує позивач, що ДПСЗ належним чином не виконані вимоги договорів, що виразилось у незаконному знищенні відправлень, які були передані Комбінатом у відповідності до п. 2.1. договорів ДПСЗ для доставки даних відправлень до територіальних підрозділів ДМС України,та в подальшому призвело до нанесення матеріальної шкоди позивачу, яка підлягає відшкодуванню у відповідності до п. 4.1. договорів.
Заперечуючи проти заявленого позову відповідач посилався, зокрема на наступне:
- договори на послуги не містять жодних посилань на те, що бланки документів були виготовлені позивачем на підставі договорів від 04.01.2022 №№ 4/ЦП-22/01, 5/ЦП-22/02, 6/ЦП-22/03, 7/ЦП-22/04, 8/ЦП-22/05, 9/ЦП-22/06, укладених між Комбінатом та Державною міграційною службою України;
- на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 05.12.2018 № 1043-0039 "Про затвердження мобілізаційних завдань (замовлень) в особливий період", ДПСЗ розроблено та затверджено Мобілізаційний план (обл. №М/19-03/120дск від 17.09.2019) (гриф доступу "Для службового користування"), який вводиться в дію в особливий період;
- знищення не вручених бланків паспортних документів було обумовлено обставинами, які є надзвичайними та невідворотними за даних умов здійснення господарської діяльності, такими, що не залежали від волі ДПСЗ та унеможливили виконання зобов'язань за договорами;
- враховуючи наявність офіційного листа Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1 щодо засвідчення форс-мажорних обставин, відповідач не вбачав необхідності у повідомленні позивача про настання форс-мажорних обставин;
- Комбінат не звернувся до ДПСЗ протягом 3-х діб з дати, коли стало відомо про знищення бланків з метою складання передбаченого договором спірного акту, та не надав жодних відповідних облікових документів, що підтверджують розмір шкоди, як це обумовлено договорами.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає таке.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Дослідивши зміст укладеного між сторонами договору, суд дійшов висновку, що вказаний договір за своєю правовою природою є договором про надання послуг.
Відповідно до ч. 1 ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Згідно з ч. 1 ст. 903 ЦК України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Статтею 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Із змісту ст. 525 ЦК України випливає, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Аналогічна правова норма передбачена ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України.
Відповідно до пунктів 1.1, 3.1, 3.2 Статуту Поліграфкомбінату «Україна», Підприємство належить до сфери управління Міністерства економіки України, є державним комерційним підприємством, одним із предметів діяльності якого є виготовлення та реалізація бланків документів, у тому числі бланків документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, бланків документів, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус тощо.
Відповідно до п. 3 Положення про Державну міграційну службу України (далі також - ДМС України), одним із основних завдань ДМС України є організація роботи з видачі громадянам України, які постійно проживають в Україні, паспортних та інших документів, що посвідчують особу.
Частиною 8 статті 15 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 № 5492-VІ (далі також - Закон № 5492-VІ), уповноважені суб'єкти, передбачені пунктами 1, 2, 5, 6 і 8 ч. 1 ст. 2 цього Закону, здійснюють закупівлю бланків відповідних документів у державних підприємств, що належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері організації та контролю за виготовленням бланків цінних паперів, документів суворої звітності.
Пунктом 3.4. Правил виготовлення бланків цінних паперів та документів суворого обліку, затверджених наказом Мінфіну, СБУ та МВС від 25, 15, 24 листопада 1993 р. № 98/118/740 (далі також - Правила) визначено, що між замовником бланків та підприємством - виробником укладається договір, у якому вказуються умови та термін виконання замовлення (графік), вартість замовлення.
Отже, враховуючи викладене вбачається, що виготовлення та реалізація бланків документів, у тому числі бланків документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, бланків документів, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус здійснюється, зокрема, Поліграфкомбінатом «Україна» на виконання вимог Закону № 5492-УІ та Правил, за замовленням уповноважених суб'єктів, якими, у тому числі, є ДМС України і МЗС України, а також на підставі укладених договорів з ДМС України та МЗС України, а саме: договорів від 04.01.2022 №№ 4/ЦП-22/01, 5/ЦП-22/02, 6/ЦП-22/03, 7/ЦП-22/04, 8/ЦП-22/05, 9/ЦП-22/06, на виконання яких були виготовлені бланки документів, і які були вкладенням відправлень позивача, що передані в подальшому відповідачу.
Інформація з обмеженим доступом, у тому числі службова, яка знаходиться у володінні розпорядника, є публічною в розумінні Закону України від 13.01.2011 № 2939-ІV «Про доступ до публічної інформації» (далі також - Закон № 2939-ІV).
Частиною 1 статті 6 Закону № 2939-ІV передбачено, що інформацією з обмеженим доступом є: конфіденційна інформація; таємна інформація; службова інформація.
Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону № 2939-ІУ при дотриманні сукупності таких вимог:
1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;
2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;
3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Статтею 8 Закону № 2939-ІV визначено, що обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.
Відповідно до ст. 9 зазначеного Закону, згідно з вимогами ч. 2. ст. 6 Закону № 2939-ІV до службової може належати така інформація:
1) що міститься в документах суб'єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень;
2) зібрана в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, яку не віднесено до державної таємниці.
Документам, що містять інформацію, яка становить службову інформацію, присвоюється гриф «Для службового користування». Доступ до таких документів надається відповідно до ч. 2 ст. 6 цього Закону.
Перелік відомостей, що становлять службову інформацію, який складається органами державної влади, органами місцевого самоврядування, іншими суб'єктами владних повноважень, у тому числі на виконання делегованих повноважень, не може бути обмеженим у доступі.
Відповідно до Правил, паспорт громадянина України та паспорт громадянина України для виїзду за кордон, які були вкладенням відправлень відповідно до умов договорів, які укладені між позивачем та відповідачем, є бланками документів суворого обліку, та враховуючи те, що обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ, з огляду на викладене вбачається, що дані бланки документів не можуть належати до бланків документів з грифом «Для службового користування».
Також необхідно зазначити, що відповідно до п. 9 Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 № 736 (далі - Інструкція № 736), питання щодо необхідності присвоєння документу грифу «Для службового користування» вирішується виконавцем або посадовою особою, яка підписує документ, відповідно до переліку відомостей та з дотриманням вимог ч. 2 ст. 6 та ст. 9 Закону № 2939-ІV. В окремих випадках питання щодо необхідності присвоєння документу грифу «Для службового користування» може бути розглянуто комісією з питань роботи із службовою інформацією за поданням посадової особи, яка підписуватиме документ.
Згідно з п. 1 Інструкції № 736, дана Інструкція визначає єдині вимоги до ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації (далі - документи), що містять службову інформацію, зібрану під час провадження оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, діяльності у сфері оборони держави, та іншу службову інформацію, в органах державної влади, інших державних органах, органах влади Автономної Республіки Крим.
До прийняття рішення про присвоєння документу грифу «Для службового користування» особи, зазначені в п. 9 Інструкції № 736, повинні:
1) перевірити, чи належить інформація, яку містить документ, до категорій, визначених у ч. 1 ст. 9 Закону № 2939-ІV;
2) встановити, чи належить відповідна інформація до такої, доступ до якої згідно із законом не може бути обмежено, в тому числі шляхом віднесення її до службової інформації;
3) перевірити дотримання сукупності вимог, передбачених ч. 2 ст. 6 Закону № 2939-ІУ.
Проаналізувавши вимоги ч. 2 ст. 6, ч. 1 ст. 9 Закону № 2939-ІV вбачається, що інформація, яка міститься в бланках документів, переданих ДПСЗ на виконання умов договорів, не є інформацією з обмеженим доступом, а такій інформації не може бути присвоєно гриф «Для службового користування», оскільки зміст інформації, що міститься в бланках документів, що є вкладенням відправлень, не підпадає під жодний із пунктів ст. ст. 6, 9 Закону № 2939-ІV. Крім того слід зазначити, що умовами договорів, укладених між Поліграфкомбніатом «Україна» та ДМС України, на виконання яких Комбінатом виготовлені бланки документів, відсутні зобов'язання щодо присвоєння даним бланкам грифу «Для службового користування». Отже, бланки документів, що є вкладеннями відправлень та були передані ДПСЗ, не є документами, яким накладається гриф «Для службового користування».
Статтею 13 Закону № 2939-ІV визначено перелік розпорядників інформації.
Підпунктом 12 пункту 4 Положення про ДМС України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 360, визначено, що ДМС України виконує функції замовника з виготовлення та постачання бланків документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, і документів, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус, а також товарів, робіт і послуг для забезпечення створення і функціонування Єдиного державного демографічного реєстру. Також підпунктом 30 даного Положення визначено, що ДМС України забезпечує у межах повноважень, передбачених законом, формування інформаційних ресурсів (баз, банків даних) щодо персональних даних фізичних осіб (у тому числі їх біометричних даних, параметрів), інших інформаційних ресурсів, необхідних для виконання покладених на ДМС України завдань.
Закон № 5492-VІ визначає правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр), та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.
Статтею 2 Закону № 5492-VІ визначається перелік уповноважених суб'єктів, зокрема, до якого входять ДМС України та МЗС України.
Персональні дані (інформація про особу) відповідно до ст. 7 цього Закону вносяться до даного Реєстру. Статтею 11 цього Закону визначено, що надання інформації, відомостей або інших персональних даних про особу, що містяться у Реєстрі, здійснюється виключно у випадках, передбачених законами України, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини або за згодою самої особи.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про захист персональних даних», підставою для обробки персональних даних є згода суб'єкта персональних даних на оброку його персональних даних. Частиною 2 ст. 10 даного Закону визначено, що використання персональних даних володільцем здійснюється у разі створення ним умов для захисту цих даних. Володільцю забороняється розголошувати відомості стосовно суб'єктів персональних даних, доступ до персональних даних яких надається іншим суб'єктам відносин, пов'язаних з такими даними. Розпорядником персональних даних є фізична чи юридична особа, якій володільцем персональних даних або законом надано право обробляти ці дані від імені володільця (ст. 2 зазначеного Закону). З огляду на викладене вбачається, що володільцем та розпорядником персональних даних особи, на ім'я якої оформлюється паспорт, є ДМС України, якій особа надає право на оброку її персональних даних.
Як вбачається з доводів позивача та не спростовано відповідачем, виготовлення та реалізація бланків документів Поліграфкомбінатом «Україна» здійснюється на підставі укладених договорів з ДМС України. Пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України», оформлення паспорта громадянина України здійснюється територіальними органами/територіальними підрозділами ДМСУ через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру у взаємодії з Державним центром персоналізації документів Поліграфкомбінату «Україна».
Позивач також звернув увагу на те, що Підприємство отримує тільки набір персональних даних, необхідних для персоналізації документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу і її спеціальний статус (бланки документів), разом з тим, не є володільцем даної інформації. Крім того, після персоналізації бланків документів, персональні дані осіб знищуються.
Отже, з наведеного вбачається, що інформація, яка міститься в бланках документів, підпадає під дію Закону України «Про захист персональних даних», однак не є службовою інформацією, а тому не може підпадати під дію Закону № 2939-ІV та, відповідно, на яку не може бути накладено відповідачем гриф «Для службового користування».
Відповідно до п. 8 Інструкції № 736 документам, що містять службову інформацію, присвоюється гриф «Для службового користування». На документах, що містять службову інформацію з:
- мобілізаційних питань, додатково проставляється відмітка «Літер «М»;
- питань криптографічного захисту службової інформації, - відмітка «Літер «К»;
- питань спеціальної інформації, - відмітка «СІ».
Категорії документів, на яких проставляється відмітка «Літер «К», визначаються нормативно-правовими актами Адміністрації Держспецзв'язку.
Порядок надсилання документів з грифом «Для службового користування» визначається пунктами 54-62 Інструкції № 736. Так, пунктом 56 даної Інструкції визначено, що документи з грифом «Для службового користування», які надсилаються, повинні бути вкладені у конверти або упаковані у спосіб, який виключає можливість доступу та прочитання тексту чи реквізитів без порушення цілісності паковання. Також п. 57 зазначеної Інструкції визначено, що на конвертах (пакованнях) зазначаються адреса та найменування установи-одержувача і відправника, реєстраційні індекси вкладених документів із проставленням відмітки «ДСК». Забороняється зазначати прізвища і посади керівників установи-одержувача, а також прізвища виконавців документів і назви структурних підрозділів.
Бланки документів відправником передаються виконавцю по реєстрам/описам, та у пакувальних листах, на яких зазначені наступні реквізити:
- номер пакувального листа;
- код отримувача;
- назва замовника та його поштова адреса;
- назва відправника та його поштова адреса;
- кількість бланків документів;
- серії та номери бланків документів (приклад пакувального листа додається).
Стосовно доводів відповідача про встановлення мобілізаційного завдання, яке доведено наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 24.01.2019 року № М-8дск «Про доведення мобілізаційних завдань (замовлень) (гриф обмеження доступу «Для службового користування»)» необхідно зауважити наступне.
Як вбачається зі змісту Витягу з мобілізаційного плану відповідача від 26.10.2022, зокрема п. 2.5.5., у зв'язку з загрозою захоплення матеріальних носіїв інформації з обмеженим доступом, начальнику ВРС ДПСЗ та керівникам філій негайно організувати роботу щодо знищення матеріальних носіїв інформації з грифами «Цілком таємно», «Таємно», та з грифом обмеження доступу «Для службового користування», які перебувають на обліку та зберіганні в ДПСЗ та його філіях у встановленому порядку».
З вимог п. 6 Інструкції № 736 вбачається, що організація в установі роботи з документами, що містять службову інформацію, покладається на структурний підрозділ з діловодства або документаційного забезпечення, а за його відсутності - на окрему посадову особу (далі - служба діловодства). Приймання та реєстрація документів з грифом «Для службового користування», здійснюється централізовано службою діловодства (п.18). Пунктом 21 даної Інструкції визначено, що вхідна кореспонденція з грифом «Для службового користування» розкривається працівником служби діловодства, відповідальним за діловодство стосовно документів, що містять службову інформацію. При цьому, перевіряється відповідність кількості аркушів, примірників, додатків до документів та їх реєстраційних індексів зазначеним на конверті (пакованні) та у супровідному листі. Згідно з пунктом 27 даної Інструкції реєстрація вхідних, вихідних та внутрішніх документів з грифом «Для службового користування» здійснюється окремо від документів, які не містять службову інформацію, з дотриманням вимоги щодо одноразовості реєстрації.
Отже, з наведеного можна зробити висновок, що мобілізаційним планом ДПСЗ передбачено знищення матеріальних носіїв інформації «які перебувають на обліку та зберіганні в ДПСЗ».
Зважаючи на вищевикладене, працівники ДПСЗ у разі захоплення матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію зобов'язані або їх знищити або забезпечити їх зберігання у філіях ДПСЗ.
Як стверджує позивач, 11.04.2022 на адресу Поліграфкомбінату «Україна» надійшов лист ДМС України від 08.04.2022 № 6-5242/3.1-22 (вх. від 11.04.2022 № 672), в якому повідомлялося про знищення Житомирським ОВСЗ бланків документів в кількості 702 шт. які були вкладеннями відправлень, у зв'язку з чим доставка даних бланків документів до територіальних підрозділів ДМС України не була здійснена виконавцем.
Наступного дня, 12.04.2022, Підприємство звернулось листом 57/733 до ДП Спецзв'язок про надання інформації щодо доставки бланків паспортних документів до територіальних підрозділів ДМС України.
Як вже було зазначено раніше, 18.04.2022 на адресу Поліграфкомбінату «Україна» надійшов лист ДП Спецзв'язок за № 384 (вх. від 18.04.2022 № 745), зі змісту якого вбачається, що Житомирським обласним вузлом спеціального зв'язку на підставі введеного в Україні воєнного стану 24.02.2022 та, у відповідності до Інструкції з технології порядку приймання, обробки, зберігання, перевезення та доставки відправлень спеціального зв'язку (далі - Інструкція), знищено 202 (двісті два) пакета відправлень з 702 бланками паспортних документів, що підтверджується актом 9 Житомирського ОВСЗ від 24.02.2022 (далі - Акт 9).
Відповідач у листі від 18.04.2022 № 384 посилається на настання форс-мажорних обставин, ведення бойових дій, неможливість здійснення евакуації документації та наявність безпосередньої загрози її захоплення. В Акті 9 відповідач зазначає, що під час знищення бланків документів працівники Житомирського ОВСЗ керувались Інструкцією.
Зі змісту відповіді ДПСЗ від 03.06.2022 за вх. № 11-02/644 на претензію позивача від 17.05.2022 вбачається, що з вимогами позивача відповідач не погоджується, та вказує на настання форс-мажорних обставин, що в подальшому призвело до знищення 24.02.2022 Житомирським ОВСЗ бланків документів, а також зазначає про те, що «Знищення було оформлено окремим актом № 9 від 24 лютого 2022 року (202 пачки - 702 паспорта) та здійснено згідно вимог поводження із документами, що містять службову інформацію, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2016 року № 736 (із змінами) «Про затвердження Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію» та наказу Державного комітету зв'язку та інформації України від 02 липня 1999року № 21т «Про затвердження Інструкції з технології порядку прийому, обробки, збереження, перевезення та доставки відправлень спеціального зв'язку», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 серпня 1999року за № 547/3840».
Також позивач наголосив, що з метою з'ясування обставин та підстав знищення бланків документів, враховуючи те, що текст Інструкції відсутній у публічному доступі та знаходиться у володінні ДПСЗ, позивач 12.09.2022 звернувся із запитом на інформацію до відповідача про направлення Підприємству належним чином засвідченої копії даної Інструкції. Разом з тим, листом від 20.09.2022 № 11-02/1174 відповідач у наданні запитуваної інформації Поліграфкомбінату «Україна» відмовив, оскільки вважав, що дана інформація належить до інформації з обмеженим доступом та містить відомості, що становлять комерційну таємницю ДПСЗ.
З метою всебічного та повного розгляду всіх обставин справи в їх сукупності, суд задовольнив клопотання позивача та витребував у Державного підприємства Спеціального зв'язку Інструкцію з технології порядку приймання, обробки, зберігання, перевезення та доставки відправлень спеціального зв'язку, яка була чинною у лютому 2022.
Зі змісту витребуваної Інструкції вбачається, що нею не передбачено знищення працівниками ДПСЗ довірених відправлень.
Пунктом 1.6. Інструкції визначено обов'язки, права та відповідальність особового складу ДПСЗ, а саме: особовий склад при виконанні службових завдань зобов'язаний у будь-яких умовах забезпечити збереження довірених відправлень і зброї та боєприпасів до неї, збереження державної таємниці та конфіденційної інформації, що є власністю держави, а також проявляти високу пильність, витримку, ініціативу, кмітливість, вміти швидко орієнтуватися в надзвичайних обставинах.
Відповідно до п.п. 13.1., 13.3. цієї ж Інструкції визначено, що при надзвичайних обставинах, як сталися при перевезенні відправлень або в самому ДПСЗ під час нападу зловмисників, аваріях поїзда, літака або автомобіля, під час стихійного лиха (пожежі, землетрусу, повені, зсуву, тощо), працівники зобов'язані проявляти мужність, кмітливість, самовладання і вжити всі необхідні заходи для збереження відправлень, а також у випадках явної загрози захвату секретних відправлень, яка може виникнути при надзвичайних обставинах (ворожий напад на ДПСЗ в воєнний час, викрадення літака (пароплава), вимушеної посадки літака, знаходження пароплава на територію іншої держави), керівник ДПСЗ, а на маршруті - фельд'єгері, зобов'язані діяти з врахуванням обставин, що склалися.
Відповідач наполягав також на тому, що знищення бланків документів відбулось у зв'язку із настанням форс-мажорних обставин, що підтверджується листом ТПП від 28.02.2022 № 2024/02.1-7.1.
Разом з тим, хоча 28.02.2022 ТПП України і видала лист-підтвердження про настання форс-мажорних обставин, він не може слугувати абсолютним доказом неможливості виконати зобов'язання для всіх без виключення суб'єктів господарювання. В листі ТПП є застереження, яке не враховується ДПСЗ: обставини є надзвичайними та невідворотними за зобов'язаннями, виконання яких стало неможливих у встановлений термін, але аж ніяк не для всіх зобов'язань, як помилково вважає ДПСЗ.
Розділом 7 договорів визначено вид обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), порядок повідомлення про настання форс-мажорних обставин, порядок підтвердження їх тощо.
Пунктом 7.3. договорів впередбачено, що «Сторона, яка опинилася під дією обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), повинна негайно вжити всіх заходів для уникнення негативних наслідків обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) та не пізніше 5 (п'яти) календарних днів з моменту настання таких обставин повідомити про це другу Сторону в письмовій формі, а також сповістити про приблизну тривалість та орієнтовну дату припинення дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин)».
Доказів про направлення відповідачем позивачу відповідних повідомлень щодо настання обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) до матеріалів справи додано не було.
Як наголосив позивач та не спростовано відповідачем, про знищення бланків документів замовнику стало відомо з листа ДП "Спезв'язок" від 18.04.2022 № 384, зі змісту якого вбачалось, що бланки документів в загальній кількості 702 шт. Житомирським ОВСЗ були знищені у зв'язку з введенням на території України 24.02.2022 військового стану та ведення активних бойових дій, неможливістю здійснення евакуації документації та наявністю безпосередньої загрози їх захоплення. Необхідно і зазначити те, що згідно з п. 7.4. Договорів, дія та тривалість обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) повинна бути підтверджена сертифікатом, виданим ТПП України або уповноваженою нею регіональною ТПП.
Отже, враховуючи викладене, у відповідача не було правових підстав для знищення бланків документів, що є вкладеннями відправлень, та які не доставлені до відповідних підрозділів ДМС України.
Загальна кількість бланків документів формату ID-3, які були вкладенням відправлень та переданих виконавцю складає 268 шт., вартість яких становить 102 108,00 грн з ПДВ. Загальна кількість бланків документів формату ID-1, які були вкладенням відправлень та переданих виконавцю складає 434 шт., вартість яких становить 106 764,00 грн з ПДВ.
Відповідно до п. 4.1. договорів у разі втрати або нестачі відправлення, Виконавець несе перед Відправником матеріальну відповідальність, зокрема, в розмірі вартості вкладення відправлення, яке втрачено або якого не вистачає. Як вбачається зі змісту Акта 9, Житомирським ОВСЗ знищено 702 бланків документів, внаслідок чого вони не були доставлені до територіальних підрозділів ДМС України. Вартість одного бланка документа формату ID-1, які були вкладенням відправлення, складає 246,00 грн з ПДВ, формату ID-3 - 381,00 грн.
Отже, виконавцем знищено 702 бланки документів, з них бланків документів формату ID-1 в кількості 434 шт., на суму - 106 764,00 грн, формату ID-3 в кількості 268 шт., на суму - 102 108,00 грн. Загальний розмір нанесеної позивачу матеріальної шкоди складає 208 872,00 грн. Позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Стосовно нарахованого до стягнення штрафу в розмірі 25% необхідно звернути увагу на наступне.
Частиною 1 ст. 216 Господарського кодексу України передбачено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
За приписами ст. 230 Господарського кодексу України визначено, що порушення зобов'язання є підставою для застосування господарських санкцій (неустойка, штраф, пеня). Штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Згідно з ч. 1 ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Частиною 1 ст. 548 Цивільного кодексу України унормовано, що виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом.
У відповідності до ч. 2 ст. 549 Цивільного кодексу України штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Враховуючи вимоги п. 2.1. договорів, бланки документів (відправлення), які отримані виконавцем від замовника 17.02.2022 повинні бути доставлені виконавцем до територіальних підрозділів ДМС України в період з 21.02.2022 по 23.02.2022; отримані виконавцем 18.02.2022 - в період з 22.02.2022 по 24.02.2022; отримані виконавцем 21.02.2022 - в період з 23.02.2022 по 25.05.2022; отримані виконавцем 22.02.2022-23.02.2022 - в строк до 26.02.2022 та 27.02.2022 відповідно (даний факт підтверджує Виконавець у своєму відзиві на позов).
Однак, в наведені строки бланки документів до територіальних підрозділів ДМС України виконавцем доставлені не були, чим порушено порядок та строк виконання зобов'язань за договорами.
Згідно з п. 4.1. договорів, виконавець несе матеріальну відповідальність перед відправником за порушення строку надання послуг, зокрема строку доставки відправлення - штраф у розмірі 25 відсотків вартості таких послуг.
Як вбачається з п. 3.1. договорів, вартість послуг виконавця розраховується відповідно до договірного тарифу, який встановлюється в Додатку № 1 до договорів. Згідно з Додатками №1 до договорів, вартість надання послуг без ПДВ становить 5,00 грн щодо одного бланка. Отже, вартість з ПДВ становить 6,00 грн.
З огляду на викладене, оскільки виконавцем не виконані умови договорів, зокрема виконавцем не доставлені відправлення у кількості 702 бланків документів відповідним територіальним підрозділам ДМС України, у строк від 2 до 4 робочих днів, що підтверджується листом ДМС України від 08.04.2022 № 6-5242/3.1-22 та Актом 9, то позивачем правомірно нараховано до стягнення відповідний розмір штрафу 1 053,00 грн.
Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст.ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За таких обставин, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з покладенням судового збору на відповідача в порядку ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 73, 74, 76, 77, 86, 129, 219, 220, 232, 233, 237, п. 2 ч. 5 ст. 238, ст. ст. 240, 241, ч. 1 ст. 256, 288 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов Державного підприємства "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів" задовольнити.
2. Стягнути з Державного підприємства Спеціального зв'язку (01032, м. Київ, Вокзальна площа, 3; код ЄДРПОУ 24366929) на користь Державного підприємства "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів" (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 38-44, код ЄДРПОУ 16286441) вартість 702 втрачених (знищених) бланків документів в сумі 208 872,00 грн, штраф в сумі 1 053,00 грн, витрати зі сплати судового збору в розмірі 3 148,89 грн. Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, то строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 17.04.2023 року.
Суддя Ю.О.Підченко