Рішення від 19.04.2023 по справі 460/3287/23

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2023 року м. Рівне №460/3287/23

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненькій області у залишенні без розгляду та поверненні довідки від 25.10.2022 №23-01/11 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (та будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) та довідки від 25.10.2022 №22-01/11 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад надбавка за ранг надбавка за вислугу років);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненькій області врахувати довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням та пенсією) від 25.10.2022 №23- 01/11 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад надбавка за ранг надбавка за вислугу років) від 25.10.2022 №22-01/11 при призначенні пенсії державного службовця відповідно до ст.37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 №3723-ХП починаючи з 24.12.2021.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що отримував пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-IV (далі по тексту - Закон №1058-IV). Зазначає, що рішенням суду від 02.09.2022 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи на посадах в органах місцевого самоврядування з 30.08.2001 по 31.03.2021; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити ОСОБА_1 пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 № 3723-ХІІ починаючи з 24.12.2021. Вказує, що надав довідки від 25.10.2022 №23-01/11 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (та будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) та довідки від 25.10.2022 №22-01/11 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад надбавка за ранг надбавка за вислугу років), однак вказані довідки залишені пенсійним органом без розгляду. З підстав наведених у позові, позивач просив суд його задовольнити в повному обсязі.

Позиція відповідача викладена у поданому ним відзиві на позов, яка мотивована тим, що на виконання рішення суду до стажу державної служби позивача зараховано періоди роботи на посадах в органах місцевого самоврядування з 30.08.2001 по 31.03.2021 та переведено позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу” - в електронній пенсійній справі змінено шифр виду пенсії з 101 на 130 - пенсія за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”. Отже, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 02.09.2022 у справі №460/22247/22 виконано в межах повноважень в установленому чинним законодавством порядку. Наголошує, що чинним є Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, який визначає порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, є спеціальним законом та ухвалений пізніше в часі. Вказаним Законом України «Про державну службу» перерахунок пенсій державним службовцям не передбачено. З огляду на наведене, вважає позовні вимоги безпідставними, та просить суд позов залишити без задоовлення.

12.04.2023 позивачем подано відповідь на відзив, у якому вказує, що державні органи зобов'язані застосовувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Ухвалою суду від 13.02.2023 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду від 06.03.2023 позову заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі; розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно до частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримував пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 02.09.2022 у справі № 460/22247/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи на посадах в органах місцевого самоврядування з 30.08.2001 по 31.03.2021; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити ОСОБА_1 пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 № 3723-ХІІ починаючи з 24.12.2021.

На підставі рішення суду від 02.09.2022 у справі № 460/22247/22, позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”.

19.12.2022 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області з заявою про врахування довідки від 25.10.2022 №23-01/11 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (та будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) та довідки від 25.10.2022 №22-01/11 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад надбавка за ранг надбавка за вислугу років), для нарахування пенсійних виплат.

Листом від 17.01.2023 №1822-30462/Л-02/8-1700/23 Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненькій області повідомило позивача, що Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 02.09.2022 у справі № 460/22247/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити ОСОБА_1 пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 № 3723-ХІІ починаючи з 24.12.2021. Будь -яких інших зобов'язань (щодо врахування заробітної плати тощо) чи роз'яснень щодо виконання рішення суду Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненькій області не надходило. До стажу державної служби позивача зараховано періоди роботи на посадах в органах місцевого самоврядування з 30.08.2001 по 31.03.2021 та переведено позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу” - в електронній пенсійній справі змінено шифр виду пенсії з 101 на 130 - пенсія за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не врахування поданих довідок для подальшого обрахунку розміру пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII з 01.05.2016 втратив чинність Закон №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб зазначених у пункті 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до частини 1 статті 37 Закону №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до пункту 12 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України 1993 року., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Постановою Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" затверджений Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб, який застосовується починаючи з 1 травня 2016 року (далі - Порядок №622).

Відповідно до пунктів 2 і 3 Порядку №622 згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону N 3723-XII мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII "Про державну службу": мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Аналогічна правова позиція викладена Великою Палатою Верховного Суду у рішенні від 13.02.2019 по зразковій справі №822/524/18.

Право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII "Про державну службу" не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають:

чоловіки, які досягли віку 62 роки. До досягнення зазначеного віку право на призначення пенсії мають чоловіки 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

61 рік - які народилися по 31 грудня 1954 р.;

61 рік 6 місяців - які народилися з 1 січня 1955 р. по 31 грудня 1955 р.;

жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Механізм обчислення стажу державної служби визначає Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229 (далі - Порядок №229).

Згідно з пунктом 6 Порядку №229 стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону.

Пунктом 8 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 (далі - Порядок №283), до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Статтею 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" в редакції, чинній на час прийняття позивачем присяги посадової особи органу місцевого самоврядування (30.08.2001), посада яку займав позивач віднесена до шостої категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Порядок №283 втратив чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229.

Відповідно до пункту 4 Порядку №229 до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Статтею 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" в чинній редакції, до шостої категорії посад органів місцевого самоврядування віднесені, зокрема, посади керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст районного значення), районних у містах рад.

У Рішенні від 09.02.1999 у справі №1-7/99 Конституційний Суд України зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 15 серпня 2019 року у справі №676/6166/17.

Щодо врахування довідок про складові заробітної плати при проведенні перерахунку пенсії державного службовця (за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) суд врахувує наступне.

З 01.05.2016 набув чинності Закон України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу», згідно зі статтею 90 якого пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При цьому пунктами 10 і 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889 передбачено право державних службовців (осіб, які прийняли присягу державного службовця) за певних умов на призначення пенсії за віком, відповідно до статті 37 Закону № 3723.

Закон № 3723-ХІІ втратив чинність, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII.

Згідно з пунктами 10,12 Прикінцевих та перехідних положень Закону№889-VIII, збережено право державних службовців на призначення пенсії (а не перерахунок) на умовах статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ.

Іншого чинним законодавством не передбачено.

Рішенням Конституційного Суду України від 18.06.2020 № 2-р/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), припис пункту 5 розділу ІІІ “Прикінцеві положення” Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” від 02 березня 2015 року №213-VIII.

Враховуючи зазначене, припис пункту 5 розділу ІІІ “Прикінцеві положення” Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” від 02 березня 2015 року №213-VIII, що визнаний неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

Водночас вказане Рішення не містить положень щодо порядку його виконання, тобто у рішенні не зазначено, які положення повинні застосовуватись замість тих, що визнані неконституційними.

Натомість чинним є Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, який визначає порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, є спеціальним законом та ухвалений пізніше в часі. Вказаним Законом України «Про державну службу» перерахунок пенсій державним службовцям не передбачено.

Суд погоджується з твердженнями відповідача, що перерахунок пенсій державним службовцям не передбачено.

Разом з тим, як встановлено з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, спір у даній справі стосується неврахування довідки від 25.10.2022 №23-01/11 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (та будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) та довідки від 25.10.2022 №22-01/11 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад надбавка за ранг надбавка за вислугу років).

Судом встановлено, що на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 02.09.2022 у справі № 460/22247/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи на посадах в органах місцевого самоврядування з 30.08.2001 по 31.03.2021; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити ОСОБА_1 пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 № 3723-ХІІ починаючи з 24.12.2021.

19.12.2022 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області з заявою про врахування довідки від 25.10.2022 №23-01/11 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (та будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) та довідки від 25.10.2022 №22-01/11 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад надбавка за ранг надбавка за вислугу років), для нарахування пенсійних виплат.

Суд звертає увагу, що надані відповідачу довідки для перерахунку вже призначеної пенсії були видані станом на березень 2021 року та за період з 01.04.2016 по 31.03.2021, станом на дату призначення пенсії вперше.

Таким чином, слід погодитись з думкою позивача, що у даному випадку не здійснюється перерахунок пенсії державного службовця, а фактично мова йде про врахування довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) та довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) при її призначені з 24.12.2021, а тому наявні підстави для врахування вказаних довідок для проведення перерахунку пенсії позивачу.

Згідно із ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач приймаючи оскаржувану відмову у врахуванні довідок не діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, і порушив права та інтереси позивача у справі.

Позивачем під час розгляду справи було надано належні та допустимі докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, а наведені ним доводи не було спростовано відповідачем. Відповідач, як суб'єкт владних повноважень не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Оскільки судом встановлений факт наявності порушеного права позивача з боку відповідача, то поданий позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи вищенаведене, на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, судові витрати на суму 1073,60грн.

Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненькій області у залишенні без розгляду та поверненні ОСОБА_1 довідки від 25.10.2022 №23-01/11 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) та довідки від 25.10.2022 №22-01/11 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненькій області врахувати довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням та пенсією) від 25.10.2022 №23-01/11 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 25.10.2022 №22-01/11 при призначенні ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 №3723-ХП, починаючи з 24.12.2021.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області витрати по сплаті судового збору у сумі 1073,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 19 квітня 2023 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, буд. 7,м. Рівне,Рівненська обл.,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)

Суддя Д.П. Зозуля