11.04.2023м. СумиСправа № 920/146/23
Господарський суд Сумської області у складі судді Заєць С.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін матеріали справи №920/146/23
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія
«Сумитехнобудсервіс» (вул. Зеленко, 4, м. Суми, 40035,
код ЄДРПОУ 37845869)
до відповідача: Фізичної особи-підприємця Левченко Клавдії Андріївни (
АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
про стягнення 16 632 грн 00 коп.
Суть спору. 13.02.2023 позивач звернувся з позовом до суду, відповідно до якого просить стягнути з відповідача 16 632 грн 00 коп. заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком, нараховані на підставі Договору № 874/05-19 від 18.07.2019 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, що укладений між позивачем (управителем) та співвласниками будинку, розташованого в м. Суми, по вул. Охтирська, 3 та просить стягнути з відповідача судові витрати.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.02.2023, справу №920/146/23 розподілено судді Заєць С.В.
Ухвалою суду від 15.02.2023 відкрито провадження у справі № 920/146/23 в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, сторонам встановлені строки для надання суду відзиву, відповіді на відзив та заперечення на відповідь на відзив.
27.02.2023 копія ухвали суду від 15.02.2023 про відкриття провадження у справі №920/146/23, надіслана на адресу відповідача, що зазначена позивачем у позовній заяві, а саме: Фізична особа-підприємець Левченко Клавдія Андріївна , АДРЕСА_1 , була повернута відділенням поштового зв'язку з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
Разом з тим, відповідно до інформації, що міститься в копії витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходженням Фізичної особи-підприємця Левченко Клавдії Андріївни є АДРЕСА_1 .
Частиною четвертою статті 89 Цивільного кодексу України визначено, що відомості про місцезнаходження юридичної особи вносяться до Єдиного державного реєстру.
За приписами частини першої статті 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Згідно з пунктами 4, 5 частини шостої статті 242 Господарського процесуального кодексу України, днем вручення судового рішення, зокрема, є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
За змістом пунктів 116, 117 «Правил надання послуг поштового зв'язку», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 за № 270, у разі невручення рекомендованого листа з позначкою «Судова повістка» з поважних причин рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою не пізніше ніж через п'ять календарних днів з дня надходження листа до об'єкта поштового зв'язку місця призначення із зазначенням причин невручення. Поштові відправлення повертаються об'єктом поштового зв'язку відправнику у разі, зокрема, закінчення встановленого строку зберігання.
У разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною, і повернуто підприємством зв'язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії.
Сам лише факт неотримання кореспонденції, якою суд із додержанням вимог процесуального закону надсилав ухвалу для вчинення відповідних дій за належною адресою та яка повернулася до суду у зв'язку з її неотриманням адресатом, не може вважатися поважною причиною невиконання ухвали суду, оскільки наведене зумовлено не об'єктивними причинами, а суб'єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на її адресу (постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного суду від 16.05.2018 у справі №910/15442/17, від 10.09.2018 у справі №910/23064/17, від 24.07.2018 у справі №906/587/17).
Заяв про зміну відповідачем місцезнаходження на адресу суду не надходило.
За змістом статті 2 Закону України «Про доступ до судових рішень», кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі (Постанова Верховного Суду від 11.12.18 у справі № 921/6/18.).
Таким чином, відповідач вважається таким, що належним чином повідомлений про розгляд справи Господарським судом Сумської області.
Відповідач ні аргументованих заперечень щодо позовних вимог, ні доказів сплати заборгованості суду не подав.
Згідно із статтею 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими Господарським процесуальним кодексом України для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
За приписами статті 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до частин першої - четвертої статті 252 ГПК України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті в порядку спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Підготовче засідання при розгляді справи у порядку спрощеного провадження не проводиться. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин.
Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для підготовки та подання витребуваних судом документів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені пунктом 4 частини третьої статті 129 Конституції України, статтями 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, сторонам були створені усі належні умови для надання доказів у справі та є підстави для розгляду справи по суті за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд прийшов до наступних висновків.
16.07.2019 прийняте рішення виконавчого комітету Сумської міської ради №382 «Про призначення управителів багатоквартирних будинків у місті Суми», на підставі якого Товариство з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Сумитехнобудсервіс» є управителем багатоквартирного будинку за адресою: м. Суми, вул. Охтирська, буд. 3 .
18.07.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Сумитехнобудсервіс» (далі управитель, позивач) та співвласниками багатоквартирного будинку за адресою: м. Суми, вул. Охтирська, буд. 3 (далі багатоквартирний будинок) в особі Сумського міського голови Лисенка О.М. (далі співвласники) укладено договір №874/05-19 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком (далі - договір №874/05-19 від 18.07.2019).
Відповідно до п. 1 договору №874/05-19 від 18.07.2019 управитель зобов'язується надавати співвласникам та споживачам будинку, які не є його співвласниками, послугу з управління багатоквартирним будинком, що розташований за адресою: м. Суми, вул. Харківська, буд. 98 , а співвласники та споживачі, які не є співвласниками будинку, зобов'язуються оплачувати управителю Послугу з управління згідно з вимогами законодавства України та умовами договору. У цьому Договорі термін «споживач» вживається у значенні, визначеному пунктом 6 частини першої статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Споживач, який не є співвласником будинку, має ті ж самі права та обов'язки за договором, які має співвласник, окрім тих, що Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та іншими законами віднесені до виключних повноважень співвласника або зборів співвласників.
Абзацом 1 пункту 2 договору №874/05-19 від 18.07.2019 визначено, що послуга з управління полягає у забезпеченні управителем належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб співвласників та споживачів, які не є власниками будинку, шляхом утримання і ремонту спільного майна будинку та його прибудинкової території відповідно до законодавства України та умов договору.
Пунктом 3 договору №874/05-19 від 18.07.2019 визначено, що надання послуги з управління підтверджується актом наданої послуги (далі - акт), звітом про фактичне виконання послуги з управління по будинку за формою згідно з додатком 2 до договору та звітом про фактичне виконання робіт з поточного ремонту за формою згідно з додатком 3 до договору (далі звіти), які складаються Управителем до п'ятого числа наступного за звітним місяця. Контроль за обсягом та якістю послуги з управління здійснюється співвласниками в установленому законодавством порядку.
Згідно з абз. 1 п. 4 договору №874/05-19 від 18.07.2019 список співвласників і площа квартир та приміщень, що перебувають у їх власності, станом на дату укладення договору, зазначаються у додатку 4 до договору, що с невід'ємною його частиною. У разі проживання (знаходження) у будинку споживачів, які не є співвласниками будинку, у примітці зазначаються ПІБ (найменування) таких осіб.
Відповідно до п. 7.1. та п. 8.3. договору №874/05-19 від 18.07.2019 кожен із співвласників, споживачів, які не є співвласниками будинку, має право одержувати від Управителя своєчасно та належної якості послугу з управління згідно із законодавством та договором, а також кожен із співвласників, споживачів, які не є співвласниками будинку, зобов'язаний: оплачувати управителеві надані послуги з управління в порядку, за ціною та у строки, встановлені договором.
Пунктами 9.1. та 10.1. договору визначено, що управитель має право вимагати від співвласників, споживачів, які не є співвласниками будинку, оплату наданої послуги з управління в порядку, за ціною та у строки, встановлені договором, а також управитель зобов'язаний забезпечувати належне утримання спільного майна будинку та прибудинкової території відповідно до нормативних вимог та договору, від власного імені укладати з підрядниками необхідні договори про виконання окремих робіт та послуг.
Додатком №7 до договору №874/05-19 від 18.07.2019 року встановлено кошторис витрат на утримання будинку та прибудинкової території по багатоквартирному будинку, який розташований за адресою: м. Суми, вул. Охтирська, буд. 3 .
Умовами п. 12 договору №874/05-19 від 18.07.2019 передбачено, що ціна послуги з управління становить 4,501 гривень (в тому числі ПДВ, якщо управитель є його платником) на місяць за 1 кв. метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення у будинку, якщо інша розрахункова одиниця послуги не погоджена сторонами, та включає:
1)витрати на утримання будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна будинку в розмірі 4,471 грн. Кошторис витрат на утримання будинку та прибудинкової території міститься в додатку № 7 до Договору;
2)винагороду Управителю в розмірі 0,030 грн на місяць.
Відповідно до п. 13 договору №874/05-19 від 18.07.2019 плата за послугу з управління нараховується щомісяця Управителем та вноситься кожним співвласником, споживачем, який не є співвласником будинку, не пізніше двадцятого числа місяця, наступного за розрахунковим. За бажанням співвласника, споживача, який не є співвласником будинку, оплата послуги з управління може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів.
Згідно з п. 54 та 55 договору №869/05-19 від 18.07.2019 договір набирає чинності з 01.08.2019 року та укладається строком на 1 рік. Якщо за один місяць до закінчення строку дії договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від договору, він вважається продовженим на один рік.
Відповідно до додатку №4 до договору №874/05-19 від 18.07.2019 та до інформаційної довідки від 02.02.2023 №321750727 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчудження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна (реєстраційний номер майна 815355259101) у багатоквартирному будинку за адресою: м. Суми, вул. Охтирська, буд. 3 є нежитлове приміщення загальною площею 273,7 кв.м, власник якого - фізична особа Левченко Клавдія Андріївна .
16.08.2019 позивач надіслав Левченко Клавдії Андріївні , як співвласнику багатоквартирного будинку, завірену підписом та печаткою позивача копію договору №874/05-19 від 18.07.2019.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Положеннями ч.ч. 1, 3 ст. 128 Господарського кодексу України передбачено, що громадянин визнається суб'єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи відповідно до статті 58 цього Кодексу. Громадянин може здійснювати підприємницьку діяльність безпосередньо як підприємець або через приватне підприємство, що ним створюється.
Відповідно до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Левченко Клавдія Андріївна є фізичною особою-підприємцем (дата державної реєстрації: 16.11.2000, дата запису: 04.10.2005, номер запису: 26320170000004283). Одним із видів економічної діяльності Фізичної особи-підприємця Левченко Клавдії Андріївни (далі - ФОП Левченко Клавдія Андріївна ) є надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.
Частина 1 статті 320 Цивільного кодексу України передбачає, що власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом.
Як зазначив позивач, 02.03.2014 між ФОП Левченко Клавдія Андріївна та ФОП Хрипунов Сергій Анатолійович було укладено Договір №8, відповідно до якого ФОП Левченко Клавдія Андріївна передала у платне строкове користування ФОП Хрипунову Сергію Анатолійовичу частину належного їй нежитлового приміщення площею 102 м2, вказаний факт, у тому числі, підтверджується матеріалами справи.
У подальшому частина цього ж нежитлового приміщення площею 150 м2 була передана ФОП Хрипунову Сергію Анатолійовичу у суборенду ПВКП «Магнолія», яке є її основним орендарем, на підставі Договору суборенди приміщення № 2 від 01.01.2016 року та Акту приймання-передачі приміщення від 01.01.2016 року. Передача частини нежитлового приміщення у суборенду була погоджена ФОП Левченко Клавдією Андріївною відповідно до додатку до договору суборенди. За твердженням позивача, копії вищевказаних документів були надані йому ФОП Хрипуновим Сергієм Анатолійовичем відповідно до листа вх.№ 427/01-21 від 13.10.2021 року при повідомленні про розірвання договору суборенди.
З огляду на вищевикладене, Левченко Клавдія Андріївна використовує належне їй нежитлове приміщення у багатоквартирному будинку за адресою: м. Суми, вул. Охтирська, буд. 3 для здійснення підприємницької діяльності, тому, належним відповідачем у справі є саме ФОП Левченко Клавдія Андріївна .
Відповідно до п. 43 Правил надання послуг з управління багатоквартирним будинком, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 №712, управитель від власного імені укладає з підрядниками необхідні договори про виконання окремих робіт та послуг.
Позивачем було укладено наступні договори підряду на виконання робіт та послуг, а саме: договір №У20-02 про надання послуг зі скошування трави на прибудинковій території від 01.05.2020 року; договір №У20-01 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем водопостачання, водовідведення, теплопостачання, гарячого водопостачання та зливової каналізації від 01.02.2020 року; договір №У18-21 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем електропостачання та електрообладнання від 01.01.2019 року; договір №У18-14 про надання послуг з прибирання прибудинкової території 01.08. 2019 року; договір №У18-02 про надання послуг з аварійного обслуговування внутрішньобудинкових систем водопостачання, водовідведення, теплопостачання, гарячого водопостачання від 01.07.2018 року; договір №У18-01 про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем водопостачання, водовідведення, теплопостачання, гарячого водопостачання та зливної каналізації від 01.07.2018 року; договір №33/2021-АО про надання послуг з аварійного обслуговування внутрішньобудинкових систем водопостачання, водовідведення, теплопостачання та гарячого водопостачання від 01.01.2021; договір №25/2021-ПГ про надання послуг зі скошування трави на прибудинковій території від 01.01.2021 року; договір №11/2021-СН про надання послуг із прибирання снігу та посипання частини прибудинкової території протиожеледними сумішами від 01.01.2021 року; договір №5/2021-ППТ про надання послуг з прибирання прибудинкової території 01.01.2021 року; договір №3/2021-ТО про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем водопостачання, водовідведення, теплопостачання, гарячого водопостачання та зливної каналізації від 01.01.2021 року; договір №У18-12 про надання послуг з вивозу листя з прибудинкової території від 01.11.2018 року; договір №26/2021-Л про надання послуг з вивозу листя з прибудинкової території від 01.01.2021 року; договір №У18-05 про надання послуг зі скошування трави на прибудинковій території від 01.07.2018 року; договір №8/2021-ЕЛ про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем електропостачання та електрообладнання від 01.01.2021 року (аркуші справи 61 - 138).
За період з 01.08.2019 по 31.01.2022 року між сторонами вказаних договорів було підписано акти надання послуг, які за умовами договорів підтверджують їх виконання в повному обсязі (копії актів надання послуг додано до позовної заяви).
Крім того, відповідно до пунктів 2.3.2., 2.3.5. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 року №76, для централізованого управління і контролю за технічним станом жилого фонду створюються об'єднані диспетчерські служби (далі - ОДС) або районні диспетчерські служби (далі - РДС) на мікрорайони або групи будинків. ОДС повинні вести в спеціальних журналах облік заявок на оперативне усунення несправностей і ушкоджень інженерного обладнання в квартирах, будівельних конструкціях та інших елементах будинків, протипожежного обладнання і контролювати терміни та якість виконання.
Позивачем зазначено, що на виконання вищевказаних вимог позивачем ведуться журнали заявок, які надходять від споживачів для усунення несправностей і ушкоджень в багатоквартирних будинках.
Згідно з журналами обліку аварійних заявок за період з 01.08.2019 по 31.01.2022 послуги з прибирання прибудинкових територій, аварійного та технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем водопостачання. водовідведення; теплопостачання, електропостачання та гарячого водопостачання багатоквартирного будинку за адресою: м. Суми, вул. Охтирська, буд. 3 , надавалися в у повному обсязі, що підтверджується відмітками про результати їх виконання.
Як зазначив позивач, у зв'язку з тим, що відповідач не є споживачем електричної енергії для освітлення місць загального користування (під'їздів) витрати на які передбачено Кошторисом витрат на утримання будинку та прибудинкової території (додаток №7 до договору №874/05-19 від 18.07.2019), фактична ціна послуги з управління для нежитлового приміщення загальною площею 273,7 м2 у багатоквартирному будинку за адресою: м. Суми, вул. Охтирська, буд. 3 склала 3,858 грн на місяць з ПДВ за 1 кв. метр загальної площі нежитлового приміщення.
Разом з тим, позивачем наголошено, що при розрахунку щомісячної вартості послуги з управління для відповідача, позивачем була врахована відома йому інформація (станом на дату укладення Договору № 874/05-19 від 18.07.2019 року) про перебування частини нежитлового приміщення відповідача площею 102 м2 у оренді ФОП Хрипунова Сергія Анатолійовича , за яку нарахування плати за послугу з управління здійснювалась позивачем безпосередньо орендарю, а тому, фактична площа нежитлового приміщення, яка враховувалася позивачем при нарахуванні плати за відповідну послугу відповідачу у період серпень 2019 року - вересень 2021 року включно, складала 273,7 - 102 = 171,7 м2.
Окрім того, за твердженням позивача, надалі в зв'язку із переданням ФОП Левченко Клавдією Андріївною в суборенду ФОП Хрипунову Сергію Анатолійовичу більшої частини нежитлового приміщення, а саме - 150 м2, позивачем було відкориговано фактичну площу нежитлового приміщення, яка враховувалася позивачем при нарахуванні плати за послуги управління для відповідача за період серпень 2019 року - вересень 2021 року включно: 273,7 - 150 = 123,7 м2.
Як зазначив позивач, у період жовтень 2021 року - січень 2022 року включно в зв'язку з припиненням дії договору суборенди з ФОП Хрипуновим Сергієм Анатолійовичем та відсутності інформації про чинних користувачів нежитлового приміщення відповідача, позивачем було здійснено нарахування плати відповідачу за послугу з управління на загальну площу нежитлового приміщення - 273,7 м2.
Таким чином, щомісячна вартість послуги з управління для відповідача склала:
- з 01.08.2019 року по 31.09.2021 року включно: 123,7 х 3,858 = 477 грн 24 коп. з ПДВ;
- з 01.10.2021 року по 31.01.2022 року включно 273,7 х 3,858 = 1055 грн 94 коп. з ПДВ.
За умовами п. 54 договору №874/05-19 від 18.07.2019 договір набирає чинності з 01.08.2019. Зважаючи на те, що до 01.07.2020 жодна із сторін не повідомила письмово другу сторону про відмову від договору, він був продовженим до 01.08.2021, у зв'язку з аналогічним неповідомленням сторін про відмову від договору до 01.07.2021 року, від був продовжений на черговий однорічний строк до 01.08.2022. Доказів протилежного відповідачем не надано.
За період з серпня 2019 року по січень 2022 року позивачем надано відповідачу послуги з управління багатоквартирним будинком за адресою: м. Суми, вул.Охтирська, буд. 3 відповідно до Кошторису витрат на утримання будинку та прибудинкової території, що підтверджується звітами про фактичне виконання кошторисів витрат, копіями договорів підряду, актів виконаний робіт та журналів обліку аварійних заявок, а також надісланими позивачем відповідачу актами виконаних робіт, рахунками на оплату, а також актами звіряння взаємних розрахунків, копії яких додано до позову.
Як зазначає позивач, відповідач здійснити оплату вищевказаних рахунків та підписати акти виконаних робіт відмовилася, у зв'язку з чим у відповідача перед позивачем утворилася заборгованість за послугу з управління багатоквартирним будинком у розмірі 16 632 грн 00 коп. за період з серпня 2019 року по січень 2022 року включно.
Зазначену заборгованість відповідач не сплатив, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.
Між позивачем та відповідачем встановилися зобов'язальні правовідносини з приводу надання житлово-комунальних послуг, виходячи з наступного.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» співвласник багатоквартирного будинку - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку.
У договорі №874/05-19 від 18.07.2021 термін «споживач» вживається у значенні, визначеному п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (зміни до нього) від імені всіх співвласників багатоквартирного будинку укладається з визначеним відповідно до законодавства управителем співвласником (співвласниками), уповноваженим (уповноваженими) на це рішенням зборів співвласників. Такий договір підписується на умовах, затверджених зборами співвласників, та є обов'язковим для виконання всіма співвласниками. У випадках, визначених законом, договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком укладається від імені співвласників багатоквартирного будинку уповноваженою особою органу місцевого самоврядування.
Відповідно до абз. 2 ч. 5 ст. 11 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» управитель протягом одного місяця після підписання з ним договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (змін до нього) зобов'язаний надати або надіслати рекомендованим листом кожному співвласнику примірник такого договору (змін до нього), завірений підписом управителя.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належить житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком.
Послуга з управління багатоквартирним будинком включає:
1) утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем, утримання ліфтів тощо;
2) купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку;
3) поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку.
Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування.
Згідно з ч. з ст. 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ціна послуги з управління багатоквартирним будинком встановлюється договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком з розрахунку на один квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення, якщо інше не визначено договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, та включає:
1) витрати на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку відповідно до кошторису витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території;
2) винагороду управителю, яка визначається за згодою сторін.
Відповідно до вимог п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
З огляду на зазначене, обов'язок оплати послуг з управління багатоквартирним будинком покладений на відповідача як на їх споживача та співвласника багатоквартирного будинку за адресою: м. Суми, вул. Охтирська, буд. 3 .
Згідно зі ст. 27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у разі ненадання, надання неналежної якості послуги з управління багатоквартирним будинком споживач має право викликати управителя для перевірки якості наданих послуг. За результатами перевірки якості надання комунальних послуг або якості послуг з управління багатоквартирним будинком складається акт-претензія, який підписується споживачем та виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком).
Акти-претензії від відповідача щодо наданих послуг, складені у відповідності до норм чинного законодавства, до позивача не надходили та відповідачем зазначене не спростовано.
Вказані обставини свідчать про прийняття відповідачем наданих послуг, а відтак і обов'язок відповідача сплатити кошти за надані послуги з управління багатоквартирним будинком. Така правова позиція викладена в ухвалі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 27.03.2013 у справі № 6-676св12.
Відповідно до ст. 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно з ч. 1 ст.174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Частиною 1 ст. 193 Господарського кодексу України зазначено, що до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 901 Цивільного кодексу України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлене договором.
Згідно зі ст. 903 Цивільного кодексу України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки, та в порядку, що встановлені договором.
Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Враховуючи наведене, споживач має право одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги, при цьому такому праву прямо відповідає відповідний обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки встановлені договором або законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 193 Господарського кодексу України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховучи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим кодексом, іншими законами або договором.
Таким чином, оскільки у власності відповідача знаходиться нежитлове приміщення у багатоквартирному будинку за адресою: м. Суми, вул. Охтирська, буд. 3 , він є співвласником багатоквартирного будинку та споживачем послуги з управління багатоквартирним будинком, тому згідно з положеннями Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та умовами договору №874/05-19 від 18.07.2019 несе обов'язок зі здійснення витрат на надання відповідної послуги, а заперечення відповідача не приймаються до уваги як необґрунтовані.
Згідно з частинами першою, третьою статті 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до частини першої статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставини, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з частиною першою, третьою статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною першою статті 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
У відповідності до статті 78 ГПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (стаття 79 ГПК України).
Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 ГПК України.
Згідно з ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що Європейський суд з прав людини у рішенні в справі «Серявін та інші проти України» вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
Названий Суд зазначив, що, хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Трофимчук проти України»).
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку про доведеність та обґрунтованість позовних вимог і задоволення позову в повному обсязі, шляхом стягнення з відповідача 16 632 грн 00 коп. заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком за період з 01.08.2019 року по 31.01.2022 року за договором №874/05-19 від 18.07.2019.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд керується наступним.
Відповідно до ч. 2 ст. 123 Господарського процесуального кодексу України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюється законом.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи те, що позовні вимоги судом задоволено в повному обсязі, витрати зі сплати судового збору в розмірі 2 684 грн 00 коп. покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст.123, 129, 130, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 252 ГПК України, суд, -
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Сумитехнобудсервіс» до Фізичної особи-підприємця Левченко Клавдії Андріївни про стягнення 16 632 грн 00 коп. задовольнити повністю.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Левченко Клавдії Андріївни ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Сумитехнобудсервіс» (вул. Зеленко, 4, м. Суми, 40035, код ЄДРПОУ 37845869) 16 632 (шістнадцять тисяч шістсот тридцять дві) грн 00 коп. заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком та 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
4. Відповідно до ст. ст. 241, 256, 257 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Північного апеляційного господарського суду.
Повний текст рішення складено і підписано суддею 17.04.2023.
Суддя С.В. Заєць