Постанова від 04.04.2023 по справі 125/266/23

125/266/23

3/125/151/2023

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2023 року м. Бар Вінницької області

Барський районний суд Вінницької області в складі:

судді Єрмічової В.В.,

за участю секретаря судового засідання Турченяк І. В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , представника Служби у справах дітей Барської міської ради Вінницької області Бородкіної Л. В., представника Комунальної установи "Центр надання соціальних послуг" Барської міської ради Вінницької області Титаренко І. А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Бар Вінницької області, зареєстрованої та проживаючої по АДРЕСА_1 , громадянки України, за ч. 1 ст. 184 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

До Барського районного суду Вінницької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , де зазначено, що 31 січня 2023 року біля 19 год. 40 хв. ОСОБА_1 ухилилася від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо виховання свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 , а саме не вжила заходів і, як наслідок, ОСОБА_2 залишив місце свого проживання.

У судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, не визнала, пояснила, що має на утриманні двох дітей: сина ОСОБА_2 та дочку ОСОБА_3 . Вона займається вихованням дітей одна, їх батько перебуває за кордоном. Щоб належним чином забезпечувати своїх дітей, вона вимушена працювати. В той час, коли вона на роботі, син ОСОБА_2 перебуває під наглядом її дочки. Крім того, в квартирі вона встановила камери відеоспостереження, щоб контролювати сина в той час, коли вона на роботі.

Однак, 31 січня 2023 року син ОСОБА_2 вчергове самовільно залишив місце проживання. Припинити такі дії сина вона не в змозі, оскільки він має певні психічні розлади, перебуває на обліку в лікаря-психіатра. З метою покращення стану здоров'я сина та його поведінки, він перебував на стаціонарному лікуванні у КНП "Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня ім. акад. І. О. Ющенка". Крім того, з 12 серпня 2022 року до 21 лютого 2023 її сім'я перебувала під соціальним супроводом в КУ "Центр надання соціальних послуг" Барської міської ради, як сім'я, яка перебуває у складних сімейних обставинах. Соціальний супровід було припинено у зв'язку із закінченням строку дії договору про надання соціальної послуги КУ "Центр надання соціальних послуг" та відсутністю кваліфікованих фахівців, зокрема, психіатра. В події, яка має місце, і стала підставою для притягнення її до адміністративної відповідальності, її вини не має, оскільки вона вживає всіх заходів щодо забезпечення належних умов проживання та виховання дітей. На даний час вона з сином знов мають проходити планове лікування в КНП "Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня ім. акад. І. О. Ющенка". За таких підстав, просить суд закрити провадження у справі.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , представника Служби у справах дітей Барської міської ради Вінницької області Бородкіної Л. В., представника Комунальної установи "Центр надання соціальних послуг" Барської міської ради Вінницької області Титаренко І. А., дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов такого висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Згідно з ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно з ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 19 Закону України "Про міжнародні договори України", ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов'язкова до застосування судами як джерело права.

Згідно з ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Згідно з ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22 грудня 2010 року № 23рп/2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правових презумпціях, в тому числі і закріпленій в ст. 62 Конституції України презумпції невинуватості.

Згідно положень ч. 1 ст. 184 КУпАП адміністративна відповідальність настає за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.

Відповідно до копії свідоцтва про народження, серії НОМЕР_1 , видано 13 травня 2009 року, ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно з копією виписки з медичної карти стаціонарного хворого № 1875, видано КНП "Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня ім. акад. І. О. Ющенка" ОСОБА_2 перебував на стаціонарному лікуванні в КНП "Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня ім. акад. І. О. Ющенка" (діагноз зазначено).

Відповідно до звіту за результатами соціального супроводу сім'ї ОСОБА_1 , остання з 12 серпня 2022 року до 21 лютого 2023 року перебувала під соціальним супроводом КУ "Центр надання соціальних послуг" Барської міської ради Жмеринського району Вінницької області.

Згідно з повідомленням № 07-17/08/52 від 20 січня 2023 року, видано КУ "Центр надання соціальних послуг" Барської міської ради Жмеринського району Вінницької області, порушено питання щодо доцільності подальшого перебування сім'ї ОСОБА_1 під соціальним супроводом сімей (осіб), які перебувають в складних життєвих обставинах в КУ "Центр надання соціальних послуг" Барської міської ради Жмеринського району Вінницької області.

Відповідно до повідомлення КУ "Центр надання соціальних послуг" Барської міської ради Жмеринського району Вінницької області № 07-17/18/131 від 17 лютого 2023 року порушено питання щодо припинення надання соціальної послуги соціального супроводу сім'ї ОСОБА_1 , яка опинилася в складних життєвих обставинах, у зв'язку із закінченням строку дії договору про надання соціальної послуги КУ "Центр надання соціальних послуг" Барської міської ради Жмеринського району Вінницької області.

Відповідно до ст. 255 КУпАП особами, які мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення за ч. 1 ст. 184 КУпАП, є уповноваженні на те посадові особи органів національної поліції, які на виконання вимог ст. 1 ст. 256 КУпАП України зобов'язані внести до протоколу відомості, необхідні для вирішення справи.

Обов'язок внести ці відомості посадовою особою корелюється із правом особи знати в чому її звинувачують як складовою частиною конституційного права особи, яка притягається до відповідальності на захист та юридичну допомогу.

Виходячи з основних принципів судочинства в Україні, а саме принципів змагальності сторін і свободи в наданні ними суду своїх доказів та в доведеності перед судом їх переконливості, практики Європейського суду з прав людини, згідно з якою ЄСПЛ поширює стандарти, установлені Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення зокрема, це справа "Лучанінова проти України" (рішення від 09 червня 2011 року, заява № 16347/02). Ці стандарти полягають у тому, що суд не має права самостійно редагувати фабулу правопорушення, відображену в протоколі, яка по суті становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певна особа має доводити в суді, а також суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки в такий спосіб неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

До протоколу про адміністративне правопорушення щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП, не додано належних та допустимих доказів, які б вказували на наявність складу адміністративного правопорушення, за яке особу притягнуто до відповідальності.

В ході судового розгляду встановлено, що ОСОБА_1 перебуває в складних життєвих обставинах, що спричинені особливостями психічного стану її неповнолітнього сина ОСОБА_2 , однак остання вживає усіх заходів щодо забезпечення належним умов його проживання, приділяє увагу стану його здоров'я, зокрема, психічному, згідно рекомендацій лікаря-психіатра забезпечує періодичне лікування сина в КНП "Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня ім. акад. І. О. Ющенка", зверталася за соціальними послугами, спрямованими на профілактику складних життєвих обставин, подолання таких обставин та мінімізацію негативних наслідків для її сім'ї, що документально підтверджено.

Ураховуючи викладене, суд не вбачає в діях ОСОБА_1 ухилення від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітнього сина, а відтак у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Відповідно до ст. 284 КУпАП постанова про закриття виноситься при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.

З урахуванням, зазначеного вище, суд дійшов висновку, що провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП необхідно закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутності події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.

На підставі ст. 19 Закону України "Про міжнародні договори України", ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, рішень Європейського суду з прав людини у справах "Лучанінова проти України" (рішення від 09 червня 2011 року, заява № 16347/02), Рішення Конституційного Суду України від 22 грудня 2010 року № 23рп/2010, керуючись ст. 9, ч. 1 ст. 184, ст. 255, ч. 1 ст. 256, п. 1 ч. 1 ст. 284 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження в адміністративній справі щодо ОСОБА_1 на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутності події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя В. В. Єрмічова